Математика (състезателна) - мнения и подготовка

  • 49 096
  • 468
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5 178
Във Варна школи по математика за деца с интерес към нея има към МГ и 1-2 частни занимални. Всичко се заплаща допълнително от родителите и важат правилата - не може учител от училището на детето да му преподава в школата .. та затова така и писах  bouquet

# 76
  • София
  • Мнения: 4 032
Да, то и аз съм пропуснала да напиша за каквото точно става дума, но ранното ставане след цяла ваканция достатъчно сън до това води  Laughing

# 77
  • Мнения: 3 379
Аз също бих заложила на един учител, конкретно за по-малката възраст. В гимназията може би подходът с различните учители би бил по-удачен.

# 78
  • Мнения: 1 776
Твърдо на противоположното мнение.
Що се касае до състезателната математика, за която е направена темата, сегментирането не е никакъв проблем, не е необходимо съгласуване между отделните учители, всеки може да набляга на различен материал и похвати.
Без колебание бих предпочел различни преподаватели, колкото повече, толкова по-добре.
Според мен, тук всеки говори за покриване на учебния материал, а не за допълнителната подготовка.
Винаги съм си представял идеалната школа за подготовка с множество различни лектори - от мастити математици с титли до ученици с успехи на конкретните състезания в съвсем близкото минало като всеки споделя своя опит и знания.

# 79
  • Мнения: 6 323

Да погледнем шахмата - изследванията сочат, че най-добрите шахматисти са тези, които са започнали да се занимават с шах много рано. Не мога сега точно да се сетя за възрастта, но със сигурност за децата, започващи на 10 е невъзможно да догонят тези, започнали на шест /разбира се говоря за деца със сравним потенциал и възможности/



Михаил Ботвиник, трикратен световен шампион, се запознава с шаха чак на 12 годишна възраст.

# 80
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
EliG, щом имаш предвид училищната школа и аз съм за различни учители, ако училището го предлага. Добро училище няма да ескпериментира с това и ще предложи добър вариант. Състезателния учител не е просто учител по математика и учи на други неща. Нивото се вдига и контактът също има значение.

# 81
  • София
  • Мнения: 4 032
В нашето училище има следната практика - ЗП, ЗИП и школата се води от един преподавател, а часовете по СИП - от друг. Мисля, че това касае всички 5-7 класове. Всичките учители са много, много добри, с риск да звучи високопарно, но едни от най-добрите въобще, за които човек може да си мечтае за децата си. И не че има някаква драма, ( така или иначе децата могат да сменят групата, ако се чустват не на място по някаква причина), а просто ми е интересно защо и какво поражда точно това разпределение на часовете. Доколкото знам в СМГ няма подобно до 7 клас.
За по-големите ученици подхода, предложен от код ми се струва чудесен и ефективен, макар че е леко университетски, добрите математици мисля биха извлекли максимална полза от него. Но за малките не знам дали различни учители не биха объркали част от тях с различните си подходи и начин на преподаване. Т.е. не става въпрос за школа и работа с най-добрите деца и надграждане, а за часове по СИП.

# 82
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Eli, СИП-а е вид школа - той е екстра, която е над учебния материал.
Виждам, че отделно си имате и школа, но принципно пак остава учебния материал с един, допълнителния с друг учител /като причислим школата към учебния заради насочеността на гимназията/. И като намесиш хорариуми... вероятно е било логично.  Важнбото е детето да се чувства добре!

# 83
  • Мнения: 3 181
На мнение съм, че или имаш математическо мислене, или нямаш. Може да се установи от ранна възраст.
За различните видове учители съм.

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
На мнение съм, че или имаш математическо мислене, или нямаш. Може да се установи от ранна възраст.
За мисленето сам съгласна, за възрастта - не съвсем.
 За успешен състезател формулата е една: много работа вкъщи! Нито школите, нито учителите могат да правят чудеса, те само помагат. И тук важи правилото, че трудът винаги се възнаграждава.
Иначе, колкото повече хора помагат - толкова повече нови неща се научават!

# 85
  • Мнения: 33
Тук малко не съм съгласен - имам познати, които въобще не се интересуваха от сина си, а той сам си намислил да кандидатства в Математическа гимназия, сам си проучил и сам се записал и явил на изпит - и това в 4ти клас  Peace
Никой не се е занимавал с него в къщи, детето си е знаело какво иска макар и толкова малко и само се е оправило.

# 86
  • Мнения: 3 181
Зависи от характера на самото дете. Моят син има математическо мислене и потенциал, но да проучи и разбере къде да се запише, едва ли би го направил/ на 6,5 е, но и на 10 мисля, че не би го направил/. Децата са различни, и което важи за едно не е гаранция за друго. Категорична съм обаче, че нямаш ли таков амислене, не можаш да го научиш. Няма да забравя, като ученичка, как обяснявах супер елементарни за мен задачи на приятелки, но така и не ме разбираха, какво ли не опитвах. Естествено, има го и момента да не обяснявам ок.

# 87
  • Мнения: X
Все пак е на 6г, и се състезава с по-големи деца..
Ако детето е първокласник и се състезава с първокласници не виждам каква връзка има това, че е на шест.
Между другото, миналата година едно дете от предучилищна група показа забележителни резултати в групата на първи клас.

# 88
  • Мнения: 3 181
Все пак е на 6г, и се състезава с по-големи деца..
Ако детето е първокласник и се състезава с първокласници не виждам каква връзка има това, че е на шест.
Между другото, миналата година едно дете от предучилищна група показа забележителни резултати в групата на първи клас.
Детето не е първи клас, а е предучилищна група, т.е. аз съм повече от доволна от неговите резултати.
До колкото знам, тази година има дете от първи клас на ЧХ, решавало задачи за втори клас с отлични резултати.
Аз не отварям резултатите от СМГ

# 89
  • Мнения: 6 955
Между другото, миналата година едно дете от предучилищна група показа забележителни резултати в групата на първи клас.
До колкото знам, тази година има дете от първи клас на ЧХ, решавало задачи за втори клас с отлични резултати.
[/quote]

По мой спомен името на детето май е същото Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт