Лесно ли е да си вегетерианец (по света)?

  • 5 293
  • 90
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
В няколко поста прочетох, че в бг-заведения не е проблем да се поръча вегетарианско.....
Аз съм виждала в менюто "избор" между ориз със зеленчуци-замразени, боб чорба-не навсякъде, пържени картофи.....и май е това.


Не се сещам за български ресторант, където да не предлагат омлет. Кашкавал-пане, сирене на тиган, всевъзможни запеканки от зеленчуци или картофи със сирена също са доста често срещани. Иначе веганските опции са кът, да, но ако избягваш само месо и риба, не е проблем.
Оо, пържени има доста работи, картофени крокети и подобни, панирани сиренца, кашкавалчета и т.н., но те са доста далеч от представата ми за полезна и качествена храна.Запеканките от зеленчуци обикновено ги правят със сметана, а тя е растителна и наблъскана с какво ли не.
Ако човек няма претенции относно качеството и начина на приготвяне, да, има избор.
Но аз не ям замразени полуфабрикати, сметани и подобни, и в такъв случай изборът е много ограничен.

# 31
  • Мнения: 3 367
http://www.mylocal127.com/menus.php?m=3

Навикан,нов,хип ресторант.Няма ни едно основно ястие веге.Изборът  е едно предястие с паста и една гарнитура (пържени картофи). Сервит.ми каза , че можели да му забъркат нещо така,една леща с яйца наюример😱
В бг в селска кръчма има повече избор отколкото в среден ресторант тук.Ако няма,са достатъчно с акъла си за да забъркат един миш маш или омлет без да е изрично описан в менюто,което тук е невъзможно,всяка малка промяна ги хвърля в джаза (затова и си нося аз дисагите със зарзавата...)

# 32
  • Мнения: 2 990
но те са доста далеч от представата ми за полезна и качествена храна.
Ако човек няма претенции относно качеството и начина на приготвяне, да, има избор.

За мен фразата "полезна и качествена ресторантска храна" е оксиморон. Полезно и качествено - вкъщи, където знам точно какво и как. В ресторанта нямам контрол върху абсолютно нищо, като започнем от хигиената на персонала и стигнем до произхода на продуктите. На ресторант тук ходим по социални причини - празнуваме нещо, събираме се с приятели, ей такива неща. Храната, стига да не е съвсем зле, е на много заден план.

Абсолютно съм съгласна с Анет, че тук са изключени дребните жестове на българските кръчмари - да врътнат един аламинут, ако няма друго подходящо в менюто. Менюто съдържа пет до десет ястия, евентуално можеш да поискаш да изключат някаква съставка, примерно салатата да е без късчета бекон, но да ти направят нещо специално ей така, това в средна ръка ресторант за средна ръка клиент няма да стане. От петзвездни нямам впечатления.

П.П. Новата организация с темите, които излизат като статии отгоре на страницата, ми е зловеща направо. Някак си имах усещане за по-голяма интимност на разговорите в този форум, а сега се чувствам като под лупа.

Последна редакция: пн, 23 дек 2013, 17:02 от ianajar

# 33
  • Мнения: 4 300

За мен фразата "полезна и качествена ресторантска храна" е оксиморон. Полезно и качествено - вкъщи, където знам точно какво и как. В ресторанта нямам контрол върху абсолютно нищо, като започнем от хигиената на персонала и стигнем до произхода на продуктите. На ресторант тук ходим по социални причини - празнуваме нещо, събираме се с приятели, ей такива неща. Храната, стига да не е съвсем зле, е на много заден план.
Sигурно е някакво губене в превода, така да се каже, затова питам ( не Краси, останалите): всичко ли което ядете у дома е полезно и качествено?
Учудвам се малко, защото в моето ежедневие продуктите са от магазина и за качеството им разчитам на властите. Няма начин виждайки марулята или пържолата да знам дали наистина е качествена, кой я е пипнал преди мен и т.н. На същото разчитам и в ресторанта, т.е. както работникът в цеха/фермата е спазил хигиенните изисквания, така и този в ресторанта. Дори купувайки от фермерски пазар, аз пак разчитам на същия контрол. Има ли някакъв повод да смятаме, че на едното място има повече фалове?
Та с две думи, като полезност, качество и хигиена салатата примерно ми е все едно дали ще е в ресторант или уд ома.

# 34
  • Мнения: 9 912
Има ли някакъв повод да смятаме, че на едното място има повече фалове?


абсолютно има Simple Smile салатата в ресторанта примерно се потапя в пълна с вода мивка и после се отръсква. Може и изобщо да не се мие, ако няма видима пръст по нея. Също, ако ти изпуснеш пържолата, дори да си кажеш - абе ще я ям с микробите - поне си я изпуснала вкъщи на земята, където ходите само вие, чистите редовно и не ходите с обувки, предполагам. Сервитьорът ако я изпусне на цимента/плочките където минават всички с обувките, просто ще я върне в чинията.
за миене на ръце след тоалетна - сигурна съм, че в повечето заведения за хранене не се спазва изрядна хигиена.
поздрав от непал:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/532373_10 … 3_121836701_n.jpg

# 35
  • Мнения: 513
Не се втелявам изобщо че марулята може да е допряла шунката😄Изобщо съвсем целенасочено,специално що касае храна, вече я карам много толерантно и полека .Храна нося безскрупулно навсякъде -работа,паркове,на път и пр.Поредицата ми спонтанни опити да намеря нещо подходящо за мен и децата ,ей така без подготовка насред пътя, завърши зле,та си научих урока и нося дисаги с "плод и зеленчука" без да окам..

Анет, на мен никога не ми е пречело. Не се вталясвам какво ядат хората извън дома ми, а ако съм канена на гости, смятам че е проява на уважение да не мрънкам за храната, а да ям каквото има. Не всеки е длъжен да знае и да се съобразява с моите хранителни навици, като примерно от 15 човека поканени, само аз не ям месо. На едно парти за Димитров ден ядох питка само - еми хареса си ми.

Обаче и аз като бях бременна не можех да понасям миризмата на месо. Като родих ми мина.

# 36
  • Мнения: 4 300
То от една страна тъй, ама от друга съм си разсъждавала по въпроса, че зелената салата например аз си я купувам от една щайга в магазина/пазара, у дома си я мия с вода и след това я ядем. Реално всеки може да я е пипал преди мен. А пък във връзка с калта,  особено с по дребните зелении като рукола ми се е случвало резултатът от моето миене в гевгир да е по лош от фабрично измитата салата, която съм купила в опаковка от магазина ( рядко, но понякога и такава купувам).
Яйцата си ги мия също с вода и гъба,а в заведенията знам, че са длъжни да ги мият с някакъв специален разтвор, дезинфекционен.
Сигурно защото съм далеч от Непал и там, където се пие и готви само с преварена/бутилирана вода ми е малко трудно да прекарам граница между прекаленото и достатъчното по отношение на хигиената и здравословноста.

Иначе по повод потапянето във вода, тук съм чела как това бил методът за миене на чинии в Германия и Англия, не знам легенда ли е, истина ли, и доколко е релевантно днес, когато масово хората имат миялни.

# 37
  • Мнения: 2 990
Точно това, което тити казва, имах предвид аз по отношение на хигиената.
Освен това, когато правя плодова торта вкъщи, знам дали слагам захар, ванилия, неизбелено брашно и плодове от местна ферма или царевичен сироп, изкуствени аромати и плодове от Китай, пристигнали нарязани в захарен сироп в тенекиени баки. Нямам пълен контрол върху изходните суровини, освен ако не са зеленчуци и плодове от моя двор, но мога да контролирам съставките в рецептата и да избирам продуктите лично. Оттам нататък - да, разчитам на държавен контрол и съвестта на производителя. Но пак имам далеч по-голям контрол върху това какво поглъща семейството ми, отколкото като поръчам пай в ресторанта.

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз избягвам заведенията именно заради лошата хигиена, пърженето в стара мазнина, използването на не особено пресни и качествени продукти и въобще всичко, което може да се очаква в заведенията за обществено хранене. Тук в Австрия мисля, че тия неща са на по-високо ниво, в България откровено ме е гнус да ям навън.

# 39
  • Мнения: 2 563
Във флоридски ресторант ми се е случвало да ми предложат да ми сготвят тофу. Един блок тофу на пара с някаква листенца отстрани,  Cry

Новият форум наистина е мега досаден и разбъркан. Защо понякога темите ми излизат с нов вид, а друг път със стар?  newsm78

# 40
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 117
Аз съм вегетаианка повече от двадесет години.Тук, в Англия уж всичко има, оправям се с храненето в къщи. Но плодовете и зеленчуците повечето са внос, т.е далеч от пресни.А на всичко отгоре и доста скъпи, тук все набиват месо и другото е скъпо че не се купува много. Като дойдох бях шокирана, че се передлага половин краставица, доматите и другите зеленчуци са на бройка. А вкуса им в сравнение с България си е направо ужасяващ.
Тук в ресторант, по точно пъб, рядко ходя. Уж има писани тук там (v) срещу някои неща, но са толкова малко, че ми остава едни бейк патейтос да поръчам. Нямат кой знае какво разнообразие на ястия, а за салати да не говорим, никой не ги яде. И като добавя и прословутата английска хигиена, предпочитам да си ям в къщи. Много ми липсва менюто в български ресторант с десетина салати, един куп аламинути и предястия, запеканките.
А ако трябва непрекъснато да мисля коя храна е полезна и коя качествена гладна ще си умра, все пак няма нищо перфектно на този свят.

# 41
  • Мнения: 513
Дорит, то менюто в Англия не е особено богато, еле пък на вегетариански храни  Laughing

# 42
  • Мнения: 2 093
ние ходим сравнително често на ресторанти и да си призная си затварям очите за нивото на хигиената. Предполагам че все пак се спазва някаква норма, нали заведенията редовно се проверяват. Попаднах на този сайт http://www.dinesafe.com/states-provinces в който се публикуват имената на заведения, които са хванати в нарушение. Отнася се за Канада и Сащ, ако някой го интересува. Обаче в последните години избягвам да посещавам китайски ресторанти, струва ми се че са малко скарани с хигиената, особено тези заведения които се намират е china town.

# 43
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Krasi *, аз също се затруднявам с менютата в българските ресторанти. За няколко дни съм Ок, но ако сме на почивка и разчитам на купешка храна, ми стават тривиални. На мен поне в заведение ми се иска нещо по-специално, аламинутите ги въртя и вкъщи...


Jane є°, в идеалния вариант от поканени 15 човека ти/аз няма да си/съм единствената вегетерианка и тогава би се сметнало за не толкова фрапиращо да се съобразят с гостите.  Simple Smile

Между другото, в днешно време аз доста се затруднявам, ако трябва да правя догадки и да избирам какво е приемлива храна за повечето хора. Като се нанесохме едни съседи ни сложиха картичка в пощата с "Добре дошли" и донесоха подарък за детето. Реших да им се отблагодаря и да направя домашни сладки, доста се чудех дали трябва да са веган, дали ядките няма да са проблем, дали нямат някакви алергии хората. Накрая на бележката с благодарността написах и съдържанието - да си го прочетат и да си решат дали стават за ядене според техния начин на живот  Crazy


Хигиената в заведенията преценявам на око. Но като ви чета, разбирам, че очевидно нехайствам за тези неща...

# 44
  • Бостън
  • Мнения: 13 687
Тук (Бостън, САЩ) не е трудно, но е доста скъпо (подразбирам пълноценно и разнообразно веге/веган меню).

Общи условия

Активация на акаунт