Ново от 2014 г, майчинството се изчислява 18 месеца назад-2

  • 51 365
  • 378
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 2 200
Мами, бременна съм, терминът ми е за 13 февруари, имам стаж само 5 месеца, ще ме освободят от работа 7 дни преди да излезе 45 дневния ми болничен, но след това могат да ме регистрират, като земеделски производител, да плащам осигуровки още 7 месеца и след това да започна да получавам майчинство 340 лева,  та въпросите ми са ще получа ли пари за предстоящите ми болнични не, и ако може да ме посаветвате какво мога да направя за да стане най - добре за мен?
Регистрирай се сега като зем. производител. Ще си представяш болничните като такава. Първо няма да ти плащат обезщетение, защото нямаш стаж. Времето в болнични обаче се зачита за стаж и като натрупащ 12 месеца ще започнат да ти плащат.

# 331
  • Мнения: 297
Мами, бременна съм, терминът ми е за 13 февруари, имам стаж само 5 месеца, ще ме освободят от работа 7 дни преди да излезе 45 дневния ми болничен, но след това могат да ме регистрират, като земеделски производител, да плащам осигуровки още 7 месеца и след това да започна да получавам майчинство 340 лева,  та въпросите ми са ще получа ли пари за предстоящите ми болнични, и ако може да ме посаветвате какво мога да направя за да стане най - добре за мен?
Цялата работа е един голям таралеж, или така ми се струва... newsm78
Добреее, в тези седем дни преди 45-дневния болничен лист имаш да свършиш куп регистрации:  в Областна дирекция "Земеделие" /ще поискат документи доказващи статута ти на земеделка/, Агенция по вписванията и НАП. Трябва да си внесеш първите осигуровки и Декларация образец №1 в НАП. Подаваш 45-то дни в НОИ. Подаваш копие от 45-то в Агенция "Социално подпомагане" да ти платят помощ преди раждане, поради липса на стаж. Оттам те засилват в НОИ да ти направят проверка и издадат удостоверение кога придобиваш стажа от 12 месеца, за да знаят самите те докога да ти отпуснат помощта.
За осигуровки по време на болничен лист, отказан поради недостатъчен стаж, се внасят обичайните само за здравно.

# 332
  • Мнения: 48
Мами, бременна съм, терминът ми е за 13 февруари, имам стаж само 5 месеца, ще ме освободят от работа 7 дни преди да излезе 45 дневния ми болничен, но след това могат да ме регистрират, като земеделски производител, да плащам осигуровки още 7 месеца и след това да започна да получавам майчинство 340 лева,  та въпросите ми са ще получа ли пари за предстоящите ми болнични не, и ако може да ме посаветвате какво мога да направя за да стане най - добре за мен?
Регистрирай се сега като зем. производител. Ще си представяш болничните като такава. Първо няма да ти плащат обезщетение, защото нямаш стаж. Времето в болнични обаче се зачита за стаж и като натрупащ 12 месеца ще започнат да ти плащат.
малко съм неориентирана,  но къде трябва да го представя?

# 333
  • Мнения: 15
Момичета имам въпрос. Имам сключен договор за работа, влязъл в сила от 13.01. Счетоводителката ми каза че към 19.01 може да си взема първия болничен. Въпроса ми е колко дни трябва да е бъде той до коя дата, така че другите болнични да  не се застъпят с болничния за 45дни , който трябва да се издаде на 22.04.

# 334
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Момичета имам въпрос. Имам сключен договор за работа, влязъл в сила от 13.01. Счетоводителката ми каза че към 19.01 може да си взема първия болничен. Въпроса ми е колко дни трябва да е бъде той до коя дата, така че другите болнични да  не се застъпят с болничния за 45дни , който трябва да се издаде на 22.04.

Колко да са дните преценява ЛЛ или специалистът, съответно ЛКК.

# 335
  • Мнения: 2
Здравейте! Искам да попитам нещо,може да се повторя,надявам се да ми отговорите.Бременна съм в 4 месец и преди седмица бях съкратена от фирмата в която работих и сега си почивам в къщи,въпросът ми е ако не започна работа в друга фирма и трудовият ми стаж през тези 18 месеца върху които се изчислява майчинството е само 4 месеца,колко майчинство ще получавам и колко време.И още един въпрос,ако сега започна работа на трудов договор и си ползвам болничен до края на бременноста и стажът ми се увеличи от 4 на 9 месеца,това ще увеличи ли размера на майчинството ми.Само да уточня че аз иначе си имам 10 години трудов стаж

# 336
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Искам да попитам нещо,може да се повторя,надявам се да ми отговорите.Бременна съм в 4 месец и преди седмица бях съкратена от фирмата в която работих и сега си почивам в къщи,въпросът ми е ако не започна работа в друга фирма и трудовият ми стаж през тези 18 месеца върху които се изчислява майчинството е само 4 месеца,колко майчинство ще получавам и колко време. 2 г майчинство.като минимума първата година е 360 лв,а втората за всички е 340 лв .Можеш да се регистрираш и на борсата,за да си взимаш и от там обезщетение и малко преди 45 дневния да започнеш работаИ още един въпрос,ако сега започна работа на трудов договор и си ползвам болничен до края на бременноста и стажът ми се увеличи от 4 на 9 месеца,това ще увеличи ли размера на майчинството ми.самото ползване на болничен не увеличава обезщетението.не казваш на колко са те осигурявала от работата и за какъв период.

# 337
  • Мнения: 2
Миналата година работих във въпросната фирма 3 месеца (от средатана на март до средата на юни),след това заминах в чужбина за 5 месеца.Тази година започнах януари и след като разбраха че съм бременна ме съкратиха преди седмица.Терминът ми е началото на август

# 338
  • Мнения: 25
Добър ден извинявам се ако се повтарям, но при мен се получи следния казус.Бременна съм в седмия месец, към момента не се осигуряв
ам , имам  шест години осигурителен стаж от 2002-2008 г ако сега започна работа преди 45 дневен болничен ще имам ли право на майчинство и в какъв размер при положение .че последните години не съм осигуряана.От НОИ ми казаха , че условията за отпускане на майчинство са да имам 12 месеца стаж независимо кога и към момента на раждане да съм назначена на трудов договор.Служителката беше доста нелюбезна и каза , че при разглеждане на документите може да решат да не ми отпуснат майчинство и не пожела да ми каже каква сума мо се полага ако ме одобрят.Та въпроса ми е някой от вас попадал ли е в подобна ситуация и може ли да ми даде някаква информация.Благодаря Ви предварително.

Последна редакция: чт, 19 фев 2015, 15:01 от galka_i

# 339
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Добър ден извинявам се ако се повтарям, но при мен се получи следния казус.Бременна съм в седмия месец, към момента не се осигуряв
ам , имам  шест години осигурителен стаж от 2002-2008 г ако сега започна работа преди 45 дневен болничен ще имам ли право на майчинство и в какъв размер при положение .че последните години не съм осигуряана.

Да, ще имаш. Минималното обезщетение, което в момента е 360 лева за 410 дни и 340 лева за отпускът за гледане на дете до 2 годишна възраст.

# 340
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Добър ден извинявам се ако се повтарям, но при мен се получи следния казус.Бременна съм в седмия месец, към момента не се осигуряв
ам , имам  шест години осигурителен стаж от 2002-2008 г ако сега започна работа преди 45 дневен болничен ще имам ли право на майчинство и в какъв размер при положение .че последните години не съм осигуряана.

Да, ще имаш право.Първата година 360лв, а втората 340лв.

# 341
  • Мнения: 25
Добър ден извинявам се ако се повтарям, но при мен се получи следния казус.Бременна съм в седмия месец, към момента не се осигуряв
ам , имам  шест години осигурителен стаж от 2002-2008 г ако сега започна работа преди 45 дневен болничен ще имам ли право на майчинство и в какъв размер при положение .че последните години не съм осигуряана.

Да, ще имаш право.Първата година 360лв, а втората 340лв.
По принцип имам фирма ,която  е Оод в момента няма дейност, ако започна да се самоосигурявам за майчинство като Управител ще имам ли право на майчинство.Много бързо трябва дабдействам тъй като идва 45 дневния болничен а нямам познат във фирма.

# 342
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Добър ден извинявам се ако се повтарям, но при мен се получи следния казус.Бременна съм в седмия месец, към момента не се осигуряв
ам , имам  шест години осигурителен стаж от 2002-2008 г ако сега започна работа преди 45 дневен болничен ще имам ли право на майчинство и в какъв размер при положение .че последните години не съм осигуряана.

Да, ще имаш право.Първата година 360лв, а втората 340лв.
По принцип имам фирма ,която  е Оод в момента няма дейност, ако започна да се самоосигурявам за майчинство като Управител ще имам ли право на майчинство.Много бързо трябва дабдействам тъй като идва 45 дневния болничен а нямам познат във фирма.

Да, само че задължително при пускане на декларацията за самоосигуряване трябва да се пишеш на високия процент с право на болничен и майчинство.  Peace

# 343
  • Мнения: 25
Добър ден извинявам се ако се повтарям, но при мен се получи следния казус.Бременна съм в седмия месец, към момента не се осигуряв
ам , имам  шест години осигурителен стаж от 2002-2008 г ако сега започна работа преди 45 дневен болничен ще имам ли право на майчинство и в какъв размер при положение .че последните години не съм осигуряана.

Да, ще имаш право.Първата година 360лв, а втората 340лв.





Щ









По принцип имам фирма ,която  е Оод в момента няма дейност, ако започна да се самоосигурявам за майчинство като Управител ще имам ли право на майчинство.Много бързо трябва дабдействам тъй като идва 45 дневния болничен а нямам познат във фирма.

Да, само че задължително при пускане на декларацията за самоосигуряване трябва да се пишеш на високия процент с право на болничен и майчинство.  Peace
М
Благодаря много за отговорите,съжалявам че нахалствам ,но ми е спешно -проблем ли е че фирмата няма други служители и всъщност аз ще бъда единствен служител и излизайки в майчинство ще трябва ли да плащам пълните осигуровки през майчинството.

# 344
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Галка, по време на болничните и отпускът за гледане на дете се внася само здравна вноска, която е 20.18 лева на месец.

Общи условия

Активация на акаунт