Ново от 2014 г, майчинството се изчислява 18 месеца назад-2

  • 51 355
  • 378
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 2
Здравейте и аз имам въпрос досега имам 5г трудов стаж и от 2.5г. се осигурявам като зем.производител до  февруари 2015 но пропуснах срока за пререгистрация /28,02,2015/ и сега губя правата си като земеделски и ще мога да ги възстановя чак октомври 2015г. през тези месеци немога да се осигурявам. Понеже работим за бебе ако не се осигурявам тези месеци и от октомври започна отново изабременея ще имам ли право на майчинство и дали ще е 2г. Тези 18 м преди да родиш ли трябва да са непрекъснати или вобще като цяло трудов стаж общо до сега.Дали да се осигурявам за тези месеци или може и без тях.Благодаря предварително.
 

# 346
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте и аз имам въпрос досега имам 5г трудов стаж и от 2.5г. се осигурявам като зем.производител до  февруари 2015 но пропуснах срока за пререгистрация /28,02,2015/ и сега губя правата си като земеделски и ще мога да ги възстановя чак октомври 2015г. през тези месеци немога да се осигурявам. Понеже работим за бебе ако не се осигурявам тези месеци и от октомври започна отново изабременея ще имам ли право на майчинство и дали ще е 2г. да Тези 18 м преди да родиш ли трябва да са непрекъснати или вобще като цяло трудов стаж общо до сега.Дали да се осигурявам за тези месеци или може и без тях.Благодаря предварително.
 

искат 12 м осигурителен стаж през целия ти живот.ти ги имаш.като земеделски обаче се пусни на високия процент
месеците без работа ще ти ги взимат на МРЗ за изчисление на обезщетението за бр и раждане

# 347
  • Мнения: 2
Здравейте и аз имам въпрос досега имам 5г трудов стаж и от 2.5г. се осигурявам като зем.производител до  февруари 2015 но пропуснах срока за пререгистрация /28,02,2015/ и сега губя правата си като земеделски и ще мога да ги възстановя чак октомври 2015г. през тези месеци немога да се осигурявам. Понеже работим за бебе ако не се осигурявам тези месеци и от октомври започна отново изабременея ще имам ли право на майчинство и дали ще е 2г. да Тези 18 м преди да родиш ли трябва да са непрекъснати или вобще като цяло трудов стаж общо до сега.Дали да се осигурявам за тези месеци или може и без тях.Благодаря предварително.
 

искат 12 м осигурителен стаж през целия ти живот.ти ги имаш.като земеделски обаче се пусни на високия процент
месеците без работа ще ти ги взимат на МРЗ за изчисление на обезщетението за бр и раждане
аз и до сега се осигурявах на високия процент а какво значи че ще ги вземат за изчисление по малко ли ще е майчинството няма ли пак да е 340лв

# 348
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Първата година минимума е МРЗ или 360 лв в момента.Втората година за всички е 340 лв

# 349
  • Мнения: 419
Aз тaкa и не рaбрaх кaк го изчислявaт товa мaйчинство. Отговaрям нa всички условия, но имaм 12 м върху 700 лв, 4 м върху 420, един осигурен от НОИ и от рaботодaтеля, зaщото няколко дни бях в болнични и един нa 480, зaщото нямaх изрaботен цял месец. В крaйнa сметкa получaвaм мaлко нaд 360. И пaк ще питaм - не е ли мaйчинството % от осиг. доход. Зaщо тaкa се получaвa, то по-добре дa не си се осигурявaл изцяло.

# 350
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Aз тaкa и не рaбрaх кaк го изчислявaт товa мaйчинство. Отговaрям нa всички условия, но имaм 12 м върху 700 лв, 4 м върху 420, един осигурен от НОИ и от рaботодaтеля, зaщото няколко дни бях в болнични и един нa 480, зaщото нямaх изрaботен цял месец. В крaйнa сметкa получaвaм мaлко нaд 360. И пaк ще питaм - не е ли мaйчинството % от осиг. доход. Зaщо тaкa се получaвa, то по-добре дa не си се осигурявaл изцяло.
КСО

Обезщетение при бременност и раждане Чл. 49. (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.; доп., бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.; изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; изм., бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.; изм., бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.; изм., бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.; доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.; изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; изм., бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.; изм., бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.; изм., бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица-внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2-5. (2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето. (3) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 2, бр. 68 от 2006 г.; изм., бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

# 351
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Aз тaкa и не рaбрaх кaк го изчислявaт товa мaйчинство. Отговaрям нa всички условия, но имaм 12 м върху 700 лв, 4 м върху 420, един осигурен от НОИ и от рaботодaтеля, зaщото няколко дни бях в болнични и един нa 480, зaщото нямaх изрaботен цял месец. В крaйнa сметкa получaвaм мaлко нaд 360. И пaк ще питaм - не е ли мaйчинството % от осиг. доход. Зaщо тaкa се получaвa, то по-добре дa не си се осигурявaл изцяло.

Аз така стигнах до към 18 месеца, а другите до 24 осигурена ли си или не?

# 352
  • Мнения: 419
 lady Brinne, aз хвaнaх 18 месецa, зaтовa кaзвaм осигуровките зa този период преди 45 -я първи болничен. Не се ли изчислявa кaто се съберaт всички осиг. и се рaздели нa 18. Може би се получaвa среднодневе - офф, много тъпо. Мaмa Сaння, челa съм го товa, но нa моят фиш пише, че дневното ми възнaгрaждение от рaботa е примерно 27-30 лв. Aко се смятa 90% от нетнaтa ми зaплaтa, съм по съглaснa, обaче не и от брутото.

# 353
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
lady Brinne, aз хвaнaх 18 месецa, зaтовa кaзвaм осигуровките зa този период преди 45 -я първи болничен. Не се ли изчислявa кaто се съберaт всички осиг. и се рaздели нa 18. Може би се получaвa среднодневе - офф, много тъпо. Мaмa Сaння, челa съм го товa, но нa моят фиш пише, че дневното ми възнaгрaждение от рaботa е примерно 27-30 лв. Aко се смятa 90% от нетнaтa ми зaплaтa, съм по съглaснa, обaче не и от брутото.

По закон е 90% от брутното възнаграждение, но не повече от нетното...В случая при теб си е нетното.

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.


# 354
  • Мнения: 4
Здравейте, дами.!!! Имам няколко въпроса към по компетентните от Вас, понеже не съм въобще на ясно за какво иде реч с това майчинство.
Първо искам да Ви запозная със ситуацията, в която се намирам и бих искала да ми кажете дали има някакво решение за вземане на каквото и да е било майчинство.
На 23год. съм имам една дъщеричка, родих я на 19год и вземах социално майчинство от 100лв за една година и това беше всичко на всичко. Септември 2014год си я пуснах на градина и от 01.10.2014 до 29.11.2014 бях на работа на трудов договор, но ме освободиха и от тогава съм си вкъщи. Сега отново съм бременна съвсем в началото и искам да знам какво мога да направя за да вземам майчинство, имам познат с фирма.....тези два месеца на трудов договор зачитат ли се за стаж.? Още колко месеца ми трябват за да вземам някакво майчинство минимално или както там се води.Благодаря предварително и моля кажете докато е още рано да предприема някакви мерки и да задействам нещата. Благодаря.!

# 355
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте, дами.!!! Имам няколко въпроса към по компетентните от Вас, понеже не съм въобще на ясно за какво иде реч с това майчинство.
Първо искам да Ви запозная със ситуацията, в която се намирам и бих искала да ми кажете дали има някакво решение за вземане на каквото и да е било майчинство.
На 23год. съм имам една дъщеричка, родих я на 19год и вземах социално майчинство от 100лв за една година и това беше всичко на всичко. Септември 2014год си я пуснах на градина и от 01.10.2014 до 29.11.2014 бях на работа на трудов договор, но ме освободиха и от тогава съм си вкъщи. Сега отново съм бременна съвсем в началото и искам да знам какво мога да направя за да вземам майчинство, имам познат с фирма.....тези два месеца на трудов договор зачитат ли се за стаж. - да? Още колко месеца ми трябват за да вземам някакво майчинство минимално или както там се води.Благодаря предварително и моля кажете докато е още рано да предприема някакви мерки и да задействам нещата. Благодаря.!

12 месеца са нужни, за да получаваш обезщетение от НОИ.

Ако те заведат на договор, когато събереш нужния стаж ще започнеш да получаваш обезщетение от НОИ. Може по някое време от бременността да излезеш в болничен за общо заболяване, дори и да не получаваш обезщетение, за да внасяш само здравни вноски, които са по 20.16 лв/мес, но това трябва да уговориш с гинеколога си.

# 356
  • Мнения: 2 003
Здравейте!
Искам да попитам: В начална бременност съм (7г.с). Имам осигурителен стаж ок 3.5г. Последната ми работа приключи края на март месец и от тогава съм на борсата и така до юли вкл. Знам, че това също се взима за стаж, но след това ще ме приемат към една фирма да се осигурявам. Този стаж, доколкото разбрах до тук, ще ми стигне за минималното майчинство, нали така? Но ако искам да получавам по-високо майчинство, на колко ще трябва да са ми осигуровките и дали ще ми е достатъчно това от юли до края (на 27.12) ми е термина. Благодаря ви!

# 357
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Вече ти отговорих в другата тема

# 358
  • Мнения: 15
Здравейте,
Имам следното питане: От днес МРЗ става 380 лв, това по някакъв начин ще се отрази ли на майчинството ми? Пояснявам, че сумата, която взимам е 360 лв/месец.От два месеца взимам майчинство вече. Нали имаше нещо, свързано с това, че сумата, която взимаме не трябва да е по-малка от МРЗ? Надявам се, да съм попитала коректно и да сте разбрали какво имам предвид!
Хубав ден! Simple Smile

# 359
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Ако получаваш пари за първата година, значи от август месец преводът ти ще бъде 380 вместо 360лв.

Общи условия

Активация на акаунт