Мнения за 20-то ОУ. Избор на учител за първи клас 2014/15

  • 43 710
  • 167
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 736
mari73
p.s. Аз пък съм за изпити в добрите и желаните училища - тогава няма предимство, каквото детето покаже, като умения, способности и талант - това е. Така е в НУКК, в 134, така е и в 18 и там няма тетрадки  Peace

НУКК - ясно - това е място за надарени деца, откакто е създадено.
Но за останалите училища - какво точно трябва да покрият едни деца, за да започнат да учат първи клас? За мен това е прекалено.
 

# 46
  • Мнения: 482
Училищата изброени след НУКК са езикови, каквото е и 20 оу. Тези училища претендират че наблягат на езика. За това са и желани и смятани за по-добри. Родителите трябва да са наясно че пращат детето си в "езиково" училище (има други, които са с математическа насоченост) и да подхождат към това с цялата си отговорност - дали на децата им се отдава да учат езици, кой език е най-подходящ за тях и дали ще се чувстват добре там. И този потенциал в децата може да бъде "измерен". Едно дете ако има логопедичен проблем или заеква примерно, или няма необходимата концентрация (да не изброявам всичките случай) и 2 месеца по-рано да се разписват родителите му в тетрадка, няма да му помогне да научи езика (заради който са го пратили в училище) и самото то няма да се чувства добре. Добре конструиран психологически тест НЕ мери знания, а способности и потенциал. Но темата става много дълга и обширна и на доста по-високо ниво.  Peace
Наплива към едни училища, а обезлюдяването на други, се дължи точно на някаква такава придадена "тежест" на училището и превръщането му в "специално". Ако наистина е специално и иска да държи на нивото си - то следва и да подбира възпитаниците си, според заложби те им.
В художесвено и музикално училище, не се влиза на базата на списък - доста безумно е ... повечето хора обаче не могат да осъзнаят, че езиците и математикана не са много по-различни  Peace

# 47
  • Мнения: 847
temp, би ли споделила повече за тестовете,за които говориш. На мен ми е много интересно.
Както и-споменаваш за училища с математическа насоченост от 1ви клас, кои са те?

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 409
Pouh да в деня на подаване на документите за мен също е нормално да се пусне списък, записваш се виждаш,че си номер сто и пети и преценяваш след колко време да се върнеш.....НООООО месец и половина по рано да се пусне "тетрадка", защото тя е за децата ИЗВЪН микрорайона, а ТЕХНИТЕ ЗАЯВЛЕНИЯ ЩЕ СЕ ПРИЕМАТ НЕ ОТ 26.05 а от 09.06.2014 ми се вижда абсурдно и нагло!!!

На 09.067.2014 пак заявявам,че нито с тетрадка нито с каквито и да е записки от преди повече от същия ден ще се съобразявам! Мисля,че така е най-справедливо и никой няма право да внася не регламентиран ред,за който не са информирани всички заинтересовани лица или са предприети действия,които да облагодетелстват определен кръг родители.
Да аз имам достатъчно приятелки,чиито деца учат там и могат не да ме подписват, а и пръстов отпечатък от преди нова година да полагат, ноооо няма да го направя и да участвам нито косвено, нито пряко в това.

# 49
  • Мнения: 450
mari73 че е безумно това с входящите номера - безумно е. Но това не се оправя с тетрадка ... и е друга тема

Дали ще си извадя тетрадка и ще запиша детето си под номер 1, а после ще търся други да ги запиша под моето дете и чрез тях де си осигуря "биячи" и "викачи" в деня на записването (демек още хора които да пазят статуквото на тази тетрадка и привилегията на моето дете) не е по-различно от това да вляза в директорският кабинет и да броя 2000 евра (примерно). Ако ти споделя второто ще ме оплюеш и заклеймиш и т.н., но трябва съвсем мъничко да се замислиш че всъщност двете неща са едно и също нещо - привилегия за едни на базата на нещо - в единият случай на пари, в другият на свободно време и манипулативност.

p.s. Аз пък съм за изпити в добрите и желаните училища - тогава няма предимство, каквото детето покаже, като умения, способности и талант - това е. Така е в НУКК, в 134, така е и в 18 и там няма тетрадки Peace

Ако отидеш и платиш, за да вкараш детето си в желаното у-ще, няма да оплюя теб, защото се опитваш да направиш най-доброто за детето си, а скапаната ни системата! Това, което не разбирам е защо се остявяме да ни мачкат, а не променяме правилата!?
След като искаме децата ни да учат от рано чужди езици, нека се преборим, това да бъде възможно в повечето държавни училища!

Аз не бих дала 2000 Евро за държавно у-ще, защото само за половината от парите, ако държа детето ми да учи език, ще го запиша на Алианс примерно.

За изпитите съм също против на тази възраст, поради много причини и те не гарантират, че в желаното у-ще не "влизат" децата срещу заплащане.






Последна редакция: вт, 13 май 2014, 15:22 от mari73

# 50
  • Мнения: 482
Ако отидеш и платиш, за да вкараш детето си в желаното у-ще, няма да оплюя теб, защото се опитваш да направиш най-доброто за детето си, а скапаната ни системата! Това, което не разбирам е защо се остявяме да ни мачкат, а не променяме правилата!?

Плащането и тетрадката са една и съща страна на медала - системата е такава, защото участваме в нея! Противоречиво е това което пишеш - "най-добро" за детето не те извинява за нищо. Силни сме на промяна само по форуми, но иначе се събираме по ъглите и пишем тетрадки, знаем че така не е редно ... но нали е за доброто на детето и тя системата ни виновна!
А промяната започва с промяна на мисленото и действията и е много лесна - просто не участваш в такива истории   Sunglasses Peace
Ако няма корупция и оправданието с "най-доброто за детето" и изпитите ще са честни  Sunglasses

Хайде със здраве - 20 ОУ е второто училище което отписвам за дъщеря ми, защото не смятам че там средата ще е добра за нея.

# 51
  • Мнения: 482
temp, би ли споделила повече за тестовете,за които говориш. На мен ми е много интересно.
Както и-споменаваш за училища с математическа насоченост от 1ви клас, кои са те?

Io_io за съжалени няма тестове които можеш да намереш свободно циркулиращи за да ти дам линк към тях да ги разгледаш. Причините за това са - първо е авторското право, второ че са безполезни без "ключа" към тях и обучението, как да ги използваш.

За това съвсем грубо ще ти нахвърлям нещата
За езиците е важно да чуваш коректно звуците и да ги произвеждаш коректно. Това се мери чрез "звуковият анализ". Предполагам си срещала такива задачи за деца.
Езиците имат различен произход (семейство), особености и специфични звуци (и общо звучене).
Примерно за английският е изключително важен звука Л, който в последно време силно се неглежира в България. Без хубавото и отчетливо умение да произнася Л, едно дете не би могло да диференцира думи като white и light.
Ако детето има затруднение - с него трябва да работи логопед, и също така да бъде насочено към други езици в които Л не е толкова важно. Примерно в японският няма съществена разлика между Л и Р. Нашето Р пък, заради което децата в България основно ходят на логопед, е изключително твърдо. В повечето езици то е значително по меко, като звук, и е от съществено значение за френското произношение.
Руският, италианският и българският са доста благосклонни към децата, на границата на дислексия, докато английският е убийствен за тях!

За математиката е необходима логика и намиране на нестандартни решения - там задачите са съвсем други. Ила логически, има за за пространствено ориентиране, има лабиринти и т.н.

Концентрация се мери, чрез рутинно действие и се мери до къде ще стигне детето - дава се някакъв патерн и той да бъде открит и отбелязан в някаква последователност.

Паметта се мери, чрез откриване на предварително зададен шаблон измежду други подобни на него.

От значе ни я са и колко е спокойно детето, самостоятелност и т.н. - това се хваща чрез самите действия на детето на изпита и чрез неговото поведение.

Наистина темата е много обширна. Тук много общо ги нахвърлях нещата.

За училище с математическа насоченост се смята 107 примерно - след 4 клас математическите пралелки са под шапката на НПМГ, но и до тогава ги готвят доста сериозно математически. ЧУ"Питагор" също набляга на математиката.

# 52
  • София
  • Мнения: 736
temp,
много интересна информация за езиците сподели, благодаря ти.   bouquet
Аз лично ползвам два западни езика ( работя с тях), не съм филолог, и винаги ми се е отдавало да уча езици, но не съм търсила обясенение. Наскоро само разбрах, че децата, които са музикални - учат по лесно езици ( може би заради това, че музикалността върви с добър слух). Не съм специалист, но ти сигурно може да потвърдиш или отречеш този факт.

Не отписвай дъщеря се от идеята за 20-то, защото смяташ, че средата не е добра. Не знам как си направила този извод - но е ако само въз основа на една тетрадка, не мисля, че е достатъчно.....
Ние попаднахме на много хубав клас, децата са енергични, но не агресивни, като цяло добре възпитани - нямаме все още речник с лоши думи, които по принцип се научават незнайно защо много бързо......с нормални родители, от различни професионални сфери (доколкото съм се ориентирала) и силно заинтересовани какво се случва с децата им, поне от комуникацията, която тече помежду ни. Това са наблюденията ми в момента. 

Истината е, че всеки родител или почти всеки, се опитва да даде всичко от себе си за това, което смята, че е добро за детето му.

 

# 53
  • Мнения: 482
Наскоро само разбрах, че децата, които са музикални - учат по лесно езици ( може би заради това, че музикалността върви с добър слух). Не съм специалист, но ти сигурно може да потвърдиш или отречеш този факт.

Няма някакви сериозни изследвания в областа, но мойте наблюдения са абсолютно същите. Естествено има и изключения и в двете посоки.
Източните езици примерно се пеят ... не знам как да го обясня ... но там изреченията се изпяват на един дъх, не е както при нас - с паузи. Те всъщност в Азия, така "говорят" и английския - пеят го  Laughing
За интонацията в японският пък упорито се говори че мъжете трябва да я учат от мъж, а жените от жени ...
Наистина безкрайно много са особеностите, а ние за много малко от тях си даваме сметка.

# 54
  • София
  • Мнения: 736

За интонацията в японският пък упорито се говори че мъжете трябва да я учат от мъж, а жените от жени ...
.

с извинение за разводняване на темата:само да потвърдя, че моя близка, която беше в Япония и учи там японски, ми разказа същото: за един от съучениците й в курса, учителят по японски, обяснил, че явно му е преподавала жена, което се разбирало от начина, по който говори  Laughing

# 55
  • Мнения: 847
temp, с огромен интерес следя информацията, която споделяш   bouquet
Дали има някъде още такава, за да се запознаем с нея /дори и на друг език/?

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 409
Без да искам да ви гоня, но темата е 20то Simple Smile

вчера пуснах e-mail, който копирам и тук, както и отговорът на г-жа Доганджийска - директор на 20то училище.
"От: .....................
Относно: Nepravomerni deistvia za "zapisvane" na chakashti
До: ou20sofia@abv.bg, primaryschool20@abv.bg
Изпратено на: Вторник, 2014, Май 13 12:02:38 EEST

Здравейте,

като майка на бъдеща първокласничка ме притеснява въпросното явление "тетрадка с всекидневен подпис от 08.30 ч. до 9.00 ч. за децата извън микрорайона на училището" и така от 12.05.2014 г. до 09.06.2014 г. , когато ще се подават документи. Излишно е да подчертавам, че не всички заинтересовани лица са уведомени, както и това, че никой от страна на училището, столичен инспекторат по образование не е упълномощил "въпросните" родители за тази инициатива и действия. Ето тук може да прочетете за въпросната истерия http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=757356.msg28171231#msg28171231

Моля за Ваша реакция, защото смятам, че с това се създава излишно напрежение и уронване авторитета на Вашето училище.

Предварително Благодаря за Вашия отговор и конкретни действия.

С Уважение....."

Отговорна г-жа Доганджийска - Директор на 20то УО
"
 Подател: Todor Minkov <ou20sofia@abv.bg>   добави в адреси   
До: ............>   
Относно: Re: Nepravomerni deistvia za &quot;zapisvane&quot; na chakashti   
Дата: Сряда, 2014, Май 14 10:56:59 EEST   

Здравейте, госпожо .......,

От Вашето писмо става ясно, че сте се запознали с публикуваната на сайта  и поставена на входа на училището информация за реда, сроковете, и критериите за  приемане на първокласници в 20 ОУ "Тодор Минков" за учебната 2014/2015 г, и правилно сте разбрали нашето послание за провеждане на спокойна и прозрачна кампания. Мога да Ви уверя, че ще спазваме посочения график и класирането ще се извърши по  изнесените критерии.

За действия на родители извън двора на училището, ние не носим отговорност.

С благодарност за Вашата активна гражданска позиция - Доганжийска, директор на 20 ОУ "Тодор Минков"

20 ОУ " Тодор Минков" гр. София"



 




 

# 57
  • Мнения: 6 031
Ако бях лично заинтересована, също не бих уважила никаква тетрадка, още повече поставена месец преди датата за записване.  Peace

# 58
  • Мнения: 450

Отговорна г-жа Доганджийска - Директор на 20то УО[/b]"
 Подател: Todor Minkov <ou20sofia@abv.bg>   добави в адреси   
До: ............>   
Относно: Re: Nepravomerni deistvia za "zapisvane" na chakashti   
Дата: Сряда, 2014, Май 14 10:56:59 EEST   

Здравейте, госпожо .......,

От Вашето писмо става ясно, че сте се запознали с публикуваната на сайта  и поставена на входа на училището информация за реда, сроковете, и критериите за  приемане на първокласници в 20 ОУ "Тодор Минков" за учебната 2014/2015 г, и правилно сте разбрали нашето послание за провеждане на спокойна и прозрачна кампания. Мога да Ви уверя, че ще спазваме посочения график и класирането ще се извърши по  изнесените критерии.

За действия на родители извън двора на училището, ние не носим отговорност.

С благодарност за Вашата активна гражданска позиция - Доганжийска, директор на 20 ОУ "Тодор Минков"

20 ОУ " Тодор Минков" гр. София"



 




 

Ако искаха "спокойна и прозрачна кампания", нямаше да има критерии по входящ номер, а трябваше да направят точкова система по близост на местоживеене (за другите квартали, които не влизат в района на у-щето)! Ако искаха спокойна кампания, нямаше да приемат документи само в последните 5 дни! Много добре знаят какво ще се случи, когато карат м/у 200 и 400 родитела да се бият пред вратите на у-щето, за да подадат документи по входящ номер!
Това за мен не са хора, на които бих поверила детето си! 

# 59
  • Мнения: 450
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=776091.new#new

Има две теми, ще е добре модератора да ги обедини.

Общи условия

Активация на акаунт