МАШИНА ЗА ХЛЯБ-53-та тема

  • 50 663
  • 751
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 44 286
Моля за помощ  Praynig От известно време имам Панасоник  2501,и успешно правя доста хлебчета.Но днес искам да пробвам кекс или някакъв сладкиш,Проблемът е ,че намерих рецепти ,но не знам на коя програма да пусна машината  Rolling Eyes Всичко е на английски в книжката и колкото и да чета,не се справям  ooooh! Искам цялата процедура да свърши в нея,тоест разбих само яйцата и захарта и сложих всички продукти вътре ,ама после  newsm78 Разбрах че трябва програма 2 часа,ама такава няма Embarassed

аз съм с 2500, но  като цяло са почти еднакви, тя и книжката е еднаква. Та по техните инструкции за кексове се ползва програмата само за печене. Т.е. разбваш всичко ти  и после само слагаш там да се опече, на теб ти е 15-та програма. (30 мин до 1час и 30мин, ти си нагласяш времето за печене.) Пише да сложиш хартия за печене иначе ще ти изгори кейка, ако се допира директно до казанчето и да махнеш бъркалката..

# 661
  • София
  • Мнения: 7 970
...
Хляба имаше вид на котловина, беше хлътнал, което означава че е превтасал, маята му е била много.
...

Или пък времето за втасване му е било много.


Никой ли не знае нищо за каменните мелници за зърно newsm78

Преди много време Ердинч споменаваше за тях, ама не съм сигурен дали защото я има или пък просто я сподели като информация.

# 662
  • Мнения: 4 070
Никой ли не знае нищо за каменните мелници за зърно newsm78
Мъжът ми е беше видял някъде реклама за такива. Каза, че цената им е към двеста и нещо, че не са много големи. Ние се чудим дали да не си вземем някой ден...

# 663
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 581
...
Хляба имаше вид на котловина, беше хлътнал, което означава че е превтасал, маята му е била много.
...

Или пък времето за втасване му е било много.


Ползвам най-вече основна програма:
10 мин. - месене
20 мин. - почивка (втасване)
15 мин. - месене
75 мин. - втасване
60 мин. - печене

Освен да комбинирам две програми: месене+втасване (1ч. 30 мин.) и печене - 1 час.

1 ч.л. от мерителната на машината.

Записала съм си, че:
1 ч.л. сух мая е 3,5 г.
съотношението суха:жива мая е 1:3
т.е. 1 ч.л. суха мая е 10,5 г. жива мая.


# 664
  • София
  • Мнения: 44 286
_ilka_ никога не съм правила с жива, само със суха, но например в книжката имам рецепта за хляб с такава, при същото количество брашно, на което слагат 1 ч.л. суха, в тази рецепта са 8 гр жива.

# 665
  • Мнения: 7 779
Записала съм си, че:
1 ч.л. сух мая е 3,5 г.
съотношението суха:жива мая е 1:3
т.е. 1 ч.л. суха мая е 10,5 г. жива мая.
как измервате 1 ч.л. жива мая  newsm78  аз мога да сложа 1 и 2 кубчета без да паднат/разсипят от лъжичката  newsm78

# 666
  • София
  • Мнения: 44 286
Всъщност аз моята мерителна я мерих по едно време 2 гр суха побираше.

bongo_2007 ® - в грамове си мери живата, не в лъжички.

# 667
  • Мнения: 7 779
Всъщност аз моята мерителна я мерих по едно време май 2 или 2,5 гр суха побираше.

bongo_2007 ® - в грамове си мери живата, не в лъжички.
въпросът ми по-скоро е риторичен. Бонго не използва жива мая и не мери сухата  Joy  кво да се прави . newsm78...тъпо същество съм  hahaha

# 668
  • София
  • Мнения: 7 970
...
Хляба имаше вид на котловина, беше хлътнал, което означава че е превтасал, маята му е била много.
...

Или пък времето за втасване му е било много.


Ползвам най-вече основна програма:
10 мин. - месене
20 мин. - почивка (втасване)
15 мин. - месене
75 мин. - втасване
60 мин. - печене

Освен да комбинирам две програми: месене+втасване (1ч. 30 мин.) и печене - 1 час.

1 ч.л. от мерителната на машината.

Записала съм си, че:
1 ч.л. сух мая е 3,5 г.
съотношението суха:жива мая е 1:3
т.е. 1 ч.л. суха мая е 10,5 г. жива мая.

Някога в годините назад тука в тая тема дискутирахме, че на втасването и на поведението на тестото му влияят и околната температура и атмосферно налягане, дори правехме опити и констатирахме, че и етажа на който се намираме пак оказва влияние.

Може би да хвърляте по едно око на тестото и когато то почти си е удвоило обема да прекъснете програмата и да пуснете тази за печене. Пиша „почти“, защото в началото на печенето докато се загрее фурната продължава остатъчното втасване и трябва да имате и него предвид.

# 669
  • Мнения: 660
Имам машина за хляб ползвам я непрекъснато, сега ми е влязла друга муха в главата, искам мелничка за зърно, спряла съм се на тази
 http://limec-bgagro.bg/melnichka/spetcifikatciia/
За сега е най-евтиното, което видях в нета , а е и българска има и видео, видя ми се че добре работи. Затова искам да попитам за отзиви, ползвал ли е някой и да каже как е и дали си струва да дам толкова пари, защото хич нямам вяра на брашната у нас, на пазара. Ето и едно видео на содена питка от лимец, там се мели с тази машинка
http://www.youtube.com/watch?v=Vl9BIy-ZWQs
Благодаря предварително за отзивите Hug

От повече от година ги гледам и им се каня, ама още не съм си купила, но това лято се надявам вече за я имам.  Wink

Скъпи са - последно като ти гледах бяха 320 лв., ама това не ми охлади ентусиазма.  Laughing

# 670
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 581
Бонго, зная че обичаш да се заяждаш, но в случая не меря живата мая (от кубче) с лъжичка.
Предпочитам да ползвам мая от кубче, но когато по рецептата е записано, че се ползва суха мая, все пак искам да превърна правилно мерните единици. Какво да се прави, прост инженер съм  Embarassed, педант при това.

Благодаря, дядо хаджия, понякога чета старите теми, там има доста ценна информация  Peace.

# 671
  • Мнения: X
Съотношението суха мая към жива не го ползвам. Спазвам си правилото, че ако брашното ми е 500 г,  слагам 3/4 до 1 ч.л. суха мая или 5 г прясна.  С по-малко суха мая не смея да пробвам, но и хлябът се получава нормално, не е превтасал. Ако правя козунак или бърз хляб, тогава предвиждам повече мая. Между другото, напоследък започнах да пека бял хляб на програмата за пълнозърнест и като си гледам изпечения хляб, мога да опитам хляб с 500 г брашно и 3 г жива мая  Grinning. Сипвам топла вода и първите опити с 5 и с 4 г показват, че може и с по-малко мая. Тези опити са в Силвър Крест.
Опитах и козунак без активиране на маята, но все още не смея да пусна на пълна програма. Има надежда. Отново ползвам програмата за пълнозърнест хляб, защото при нея втасването е най-дълго.
И още нещо по отношение на грамажа на сухата мая. Едно пакетче от френската мая съдържа 11 г. Измерих, че това са ми 3 1/2 ч.л. Това означава, че 1 ч.л. е около 3 г и малко. Везните (поне моите две) не хващат тези малки грамажи съвсем точно.

Последна редакция: сб, 22 фев 2014, 22:42 от Анонимен

# 672
  • София
  • Мнения: 2 356
подправките в началото или при сигнала ги слагате

# 673
  • Sofia
  • Мнения: 1 062
подправките в началото или при сигнала ги слагате
Зависи, ако са семена може по всяко време, ако е сирене, листни зеленчуци и други при сигнала.

# 674
  • София
  • Мнения: 2 356
мислех си за червен пипер, чубрица и тн

Общи условия

Активация на акаунт