Майчинство и второ дете 2

  • 129 005
  • 429
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, спират ли майчинството за второто дете, ако първото го пусна на ясла, преди да е навършило две години?


Как може да се спре нещо,което не е за детето,което тръгва на ясла  newsm78
Изясни повече и ситуацията-ще ти се получи застъпване на майчинствата и искаш след като ти издадат 45 дневния за второто,да пуснеш първото на ясла?

# 76
  • Мнения: 121
чл. 46, ал. 7, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, и на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – вж чл. 53, ал. 4. Ако майката не ползва отпуск за отглеждане на малко дете и не е дала съгласието си отпускът да се ползва от друго лице (баща, баба или дядо на детето), тя има право на парично обезщетение по чл. 54 от КСО (в размер на половината от обезщетението по чл. 53 от КСО), ако детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка - вж чл. 54, ал. 3 от КСО. Майката има право на обезщетението по чл. 54 от КСО за времето, през което работи, както и за времето на отпуск, който не е от същия вид (за отглеждане на дете), включително и за времето на отпуск за временна неработоспособност, за гледане на болен член от семейството (в това число и на болно дете), за бременност и раждане.

Тука става въпрос за дете, а не е описано за първо ли се говори за второ ли. В момента имам дете на 6 дена , като неговата кака е на година и 9 месеца. Трябва да ми изплатят 50 процента от оставащото ми първо майчинство. Изплаща се на две вноски. Едната ми я платиха и остава още една.

# 77
  • София
  • Мнения: 8 131
Ами то не пише, ама е ясно, че трябва двете условия да са изпълнени за едно и също дете. Няма как промяната в обстоятелствата при едното дете да влияят на майчинството за другото.

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тука става въпрос за дете, а не е описано за първо ли се говори за второ ли. В момента имам дете на 6 дена , като неговата кака е на година и 9 месеца. Трябва да ми изплатят 50 процента от оставащото ми първо майчинство. Изплаща се на две вноски. Едната ми я платиха и остава още една.

Знаем какво пише в закона  Wink

За първото дете си взимаш 50 процента майчинство и то си ходи на ясла.За второто си взимаш цялото обезщетение

Няма как промяната в обстоятелствата при едното дете да влияят на майчинството за другото.

 Peace

# 79
  • Мнения: 881
Здравейте! Майка,ползваща отпуск за гледане на дете от 1 до 2 години,има ли право на болничен за общо заболяване? Ако да,какви документи се представят и в какъв срок. Ако не, възможно ли е първо да се върне на работа, но да е в болничен и след като изтече болничния отново да излезе в отпуск за гледане на дете? Какви документи са необходими?
С други думи, как трябва да са формулирани нещата, за да може през втората година на детето майката да ползва болничен (180 дни) и след това да има застъпено майчинство с 2ро дете? По възможност споделете необходимите срокове и документи! Благодаря ви!

# 80
  • София
  • Мнения: 8 131
За да ползва болнични, трябва да се води на работа. А върне ли се на работа, не може да има застъпено майчинство. Тогава за второто дете ще се изготви нова база за изчисляване на майчинството.

# 81
  • Мнения: 881
А не може ли да се върне в майчинство преди 2рия рожден ден? Бях чела, че можеш да излизаш и работодателят няма право да откаже отпуск.

# 82
  • София
  • Мнения: 8 131
Може да се връща на работа и да излиза пак колкото пъти иска. Но тогава пак няма да има застъпено майчинство. Ще се смята нова база. И месеците, в които си е била майчинство, ще се смятат на 340 лв.

# 83
  • Мнения: 881
Разбрах! Благодаря!

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Майка,ползваща отпуск за гледане на дете от 1 до 2 години,има ли право на болничен за общо заболяване? да,има.подава прил 12 в работата и болничния.също прил 4,за да взима 170 лв майчинство за детето-първото Ако да,какви документи се представят и в какъв срок. Ако не, възможно ли е първо да се върне на работа, но да е в болничен и след като изтече болничния отново да излезе в отпуск за гледане на дете? да Какви документи са необходими? за да си възстанови отново майчинство подава това,което е подала при започването на втората година.от работата ще я насочат
С други думи, как трябва да са формулирани нещата, за да може през втората година на детето майката да ползва болничен (180 дни) и след това да има застъпено майчинство с 2ро дете? излиза в болничен.малко преди 45 дневния си връща отново майчинството и така ще има застъпване По възможност споделете необходимите срокове и документи! Благодаря ви!

Може да се връща на работа и да излиза пак колкото пъти иска. да Но тогава пак няма да има застъпено майчинство. не,има възможност за застъпване,въпреки прекъсването Ще се смята нова база. И месеците, в които си е била майчинство, ще се смятат на 340 лв.

# 85
  • Мнения: 881
Благодаря, Елфита! Hug   bouquet

# 86
  • София
  • Мнения: 8 131

Може да се връща на работа и да излиза пак колкото пъти иска. да Но тогава пак няма да има застъпено майчинство. не,има възможност за застъпване,въпреки прекъсването Ще се смята нова база. И месеците, в които си е била майчинство, ще се смятат на 340 лв.
Аз под застъпване разбирам да не се изчислява ново майчинство, а да се вземе това от първото дете.

# 87
  • Мнения: 881
Аз под застъпване разбирам да не се изчислява ново майчинство, а да се вземе това от първото дете.

И аз за това питам - да е с  размера за първото дете.

# 88
  • София
  • Мнения: 8 131
Ефрита е написала. Трябва към момента на 45-дневния да е в отглеждане майката.

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Аз под застъпване разбирам да не се изчислява ново майчинство, а да се вземе това от първото дете.

Е,че друго може ли да е застъпане  Wink
Да,обезщетението ще е като за първото дете при описаните от мен обстоятелства


И аз за това питам - да е с  размера за първото дете

Описала съм как да стане и да ползваш болничен.Прочете ли?

Общи условия

Активация на акаунт