Майчинство и второ дете 2

  • 130 050
  • 429
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 43
Извинявам се, ако дублирам вече обсъждан въпрос, но не съм сигурна, дали съм схванала правилно  Embarassed
Да кажем, че майката се връща на работа когато детето е на 1 г. и половина, т.е. получавала е обезщетението от 340 лв. за 2-ра година от майчинството за период от 6 м. След това работи 1 г. и отново излиза в отпуск по майчинство. След като за изчисляването на 2-рото майчинство се взима период от 24 месеца, означава ли това, че за 6-те месеца, в които е била в отпуск за отглеждане на 1-вото дете за база на изчислението се взима минималната работна заплата? Един вид, ако иска да си получава пълно обезщетение на база заплатата трябва да работи 2 г. между двете майчинства?
Мерси предварително за разяснението!

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
означава ли това, че за 6-те месеца, в които е била в отпуск за отглеждане на 1-вото дете за база на изчислението се взима минималната работна заплата? да Един вид, ако иска да си получава пълно обезщетение на база заплатата трябва да работи 2 г. между двете майчинства? да,ако базата е 24 м.в момента е 18 м и във вашия казус трябва да работи 18 м между двете майчинства
Мерси предварително за разяснението!

# 92
  • Мнения: 43
Благодарности за разяснението! Аз малко избързах, че нали сега се обсъжда да се взимат 24 месеца назад... Направо ще ни прецакат семейното планиране тия умници, при тази ниска раждаемост, пак майките сме им проблем   ooooh!

# 93
  • Мнения: 121
Искам да попитам, вече съм във застъпено майчинство и би трябвало да получавам по колкото съм взимала през първата година с първото дете нали така, първото майчинство ми се плащаше по 42лв на ден следователно не би ли трябвало и сега да е по толкова, а те ми го плащат с 7лв по малко на ден. Така ли трябва да бъде или има грешка и трябва да бъде същата сума от 42 лв на ден и ако има грешка към кого трябва да се обърна. Предварително Ви благодаря!

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Искам да попитам, вече съм във застъпено майчинство и би трябвало да получавам по колкото съм взимала през първата година с първото дете нали така, първото майчинство ми се плащаше по 42лв на ден следователно не би ли трябвало и сега да е по толкова, а те ми го плащат с 7лв по малко на ден. Така ли трябва да бъде или има грешка и трябва да бъде същата сума от 42 лв на ден и ако има грешка към кого трябва да се обърна. Предварително Ви благодаря!

Явно не са ти взели предвид застъпването.Случва се.Пиши мейл до НОИ,което ти обработва документите.Ще проверят,коригират и доплатят сумите със задна дата.Няма нужда да ходиш на място или да звъниш.Всичко ще стане с един мейл само

# 95
  • Мнения: 155
Здравейте,
има ли значение как се изчислява обезщетението за майчинство в зависимост от това дали е първо или второ дете?

Т.е. има ли шанс след промяната в закона, че от 2015 г. обезщетенията пак ще се смятат на база 24 месеца назад, все пак за вторите деца да има вратичка и за тях обезщетението все пак да се смята 18 месеца назад. Simple Smile

Мерси!

# 96
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Да попитам за около 92050870-и път за линк с официалното приемане на промяната за изчисление на майчинството на 24 месеца?

Няма значение второ, трето, пето дете ли е...Важи законът, който е валиден за годината, в която започва 45-дневния болничен...освен при застъпеното майчинство.

# 97
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Леко празнично е прието официално, че изчисляването на майчинство се връща от 18 на 24 месеца.
За справка Държавен вестник Брой: 107, от дата 24.12.2014 г. (извънреден)
http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces

12. В чл. 49, ал. 1, изречение първо думи-
те „18 календарни месеца“ се заменят с „24
календарни месеца“.

# 98
  • Мнения: 43
Здравейте пак, момичета! От няколко дни търся инфо из форумите, ама да потвърдя и с вас дали съм разбрала, че предния път получих тук най-компетентния отговор  Wink
Случаят е, че майката се връща на работа след отпуск по майчинство за 1-вото дете. Първо си взима натрупания платен отпуск, който е да кажем грубо 2 месеца. В този период установява, че е бременна с 2-ро дете и след като й изтича платеният отпуск си взима болнични за общо заболяване до 45-те дни преди термина. При положение, че за изчисленията на майчинството гледаме 18 месеца назад, моля ви да ми кажете:

1/ Каква е базата на изчисленията за периода от 2 месеца платен отпуск след първото майчинство?
Според мен трябва да е същата, както ако майката е била реално на работа през този период, но дали е така?

2/ Каква е базата на изчисленията за периода между платения отпуск и отпуска за 45 дни преди термина, в който е била в болничен? Оставам със следното впечатление - обезщетението за болничен по време на бременността е 80% от осигурителния доход, след което обезщетението за майчинство за този период се смята като 90% от тези 80%, а не от първоначалния осигурителен доход. Така майчинството доста би паднало като размер... От друга страна пък не ми се струва логично да са го направили така, защото не стига че веднъж се прецакваш с по-ниски доходи, докато си болен, ами и след това ти се смъква дохода по време на майчинството. Как стоят нещата в действителност?

Предварително благодаря за отговорите!   bouquet

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
При положение, че за изчисленията на майчинството гледаме 18 месеца назад вече се гледат 24 м назад , моля ви да ми кажете:

1/ Каква е базата на изчисленията за периода от 2 месеца платен отпуск след първото майчинство?
отпуска се плаща въз основа на месеца,в който имаш най малко 10 отработени дни.т.е на заплатата от преди майчинството

2/ Каква е базата на изчисленията за периода между платения отпуск и отпуска за 45 дни преди термина, в който е била в болничен? за болничния с общо заболяване се гледат 18 те м назад за база.месеците в болничен влизат при изчисление на обезщетението за бр и раждане-взима се не самия болничен,а доходът,от който е изчислен.така ако 18 м преди болничния си осигурен на едно и също,болничният не ти намаля обезщетението за бр и раждане .Но при теб ще го намали,защото имаш месеци в майчинство


За теб ли питаш?Няма ли да ти се получи застъпване с майчинствата?

# 100
  • Мнения: 43
Elfita, много благодарности за бързия и професионален отговор!
В случая не питам за мен, а за друга майка от квартала, но принципно и ние искаме второ дете и съм си мислила за варианта да са с по-малка разлика. Обаче като гледам късно сме се сетили, нашето вече е на 1,5 г. и няма как да ни се получи застъпване. Иначе преди съм се осигурявала на максималния осигурителен праг и за това сега ме е яд, че след толкова години принос за бюджета, накрая "дзвън"   ooooh!
Замислих се само, че всъщност сега, като се смята за 24 месеца назад, би било в моя полза, защото ще се вземе по-голям период от 1-вата година на първото майчинство, а то месеците от 2-рата година така или иначе си влизат и в двата случая. Само ще трябва да имам здрави гащи да бачкам до последно, че майката за която питам кара тежка бременност и наистина няма как да работи.
В крайна сметка явно от финансова гледна точка е най-добре да се поизчака с бебе номер 2, дано поне сега вдигнат и максималния осигурителен праг и почвам да инвестирам  Laughing


# 101
  • Мнения: 96
Здравейте! И аз имам въпрос. Терминът ми е 9.08.2015 г., от месец 08.2014 съм осигурена на заплата 345 лв, а преди това бях безработна и сама съм си внасяла здравни осигуровки.Имам необходимия стаж от 12 месеца за да имам право на майчинство.Счетоводителката ми каза че ако изляза болничен това ще ми намали майчинството, но това ме учуди, защото знам че има закон - чл.49 , ал.1, според който майчинството не може да е по-малко от среднодневната мин.РЗ за страната- т.е. така както го разбирам аз-дали ще съм болничен или не, аз ще вземам минималното дневно обезщетение за страната ?Т.е 1 и 2 година ще вземам 360 лв..Права ли съм ?

# 102
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте! И аз имам въпрос. Терминът ми е 9.08.2015 г., от месец 08.2014 съм осигурена на заплата 345 лв, а преди това бях безработна и сама съм си внасяла здравни осигуровки.Имам необходимия стаж от 12 месеца за да имам право на майчинство.Счетоводителката ми каза че ако изляза болничен това ще ми намали майчинството, но това ме учуди, защото знам че има закон - чл.49 , ал.1, според който майчинството не може да е по-малко от среднодневната мин.РЗ за страната- т.е. така както го разбирам аз-дали ще съм болничен или не, аз ще вземам минималното дневно обезщетение за страната ?Т.е 1 и 2 година ще вземам 360 лв..Права ли съм ?

Да....с изключение на това, че втората година всички получават 340лв

# 103
  • Мнения: 96
Здравейте! И аз имам въпрос. Терминът ми е 9.08.2015 г., от месец 08.2014 съм осигурена на заплата 345 лв, а преди това бях безработна и сама съм си внасяла здравни осигуровки.Имам необходимия стаж от 12 месеца за да имам право на майчинство.Счетоводителката ми каза че ако изляза болничен това ще ми намали майчинството, но това ме учуди, защото знам че има закон - чл.49 , ал.1, според който майчинството не може да е по-малко от среднодневната мин.РЗ за страната- т.е. така както го разбирам аз-дали ще съм болничен или не, аз ще вземам минималното дневно обезщетение за страната ?Т.е 1 и 2 година ще вземам 360 лв..Права ли съм ?

Да....с изключение на това, че втората година всички получават 340лв
Нали увеличиха мин.РЗ на 360 лв, защо ще получават 340 лв?

# 104
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Защото обезщетението за втората година, не е обвързано с МРЗ.

Общи условия

Активация на акаунт