Автоимунен тиреоидит на Хашимото (32)

  • 67 887
  • 718
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 911
Здравейте момичета! Очаквам бебче и то е момиченце, с хашимото съм от 5 години, тсх е в нормалните граници до сега. Въпроса ми е дали след като се  роди бебчето трябва да му  се направят допълнителни изследвания, предвид факта че ще е от женски пол? Благодаря ви предварително!

По време на бремеността бях с високи стойности на ТСХ, скринингът на синът не показа показа проблем. Симптоми за проблем с ЩЖ също нямаше. На 50 реших да го изследваме и беше с висок ТСХ.  Сега е на Еутирокс.  Винаги имай едно на ум.  Аз съм решила, в случай, че ЩЖ започне да фукционира да продължа поне 2 пъти в годината с изследванията. Не искам да ти се налага, но ако има нещо питай. Да не занимавам другите - има някои специфични симптоми при бебета.
Лека бременост и здраво бебе на финала

ymemansi, и аз нямам никакви симптоми, нито при ниско, нито при високо ТСХ. може пък още да не сме се влошили достаъчно, знам ли Simple Smile

 

11г. също нямам симптоми при ниско и високо ТСХ. От 10м. не приемам лекарства и стойността е около 4-4.5, сега отново ще пусна едно изследване и смятам и на еднокр. да отида и какво да кажа нз. - странно ми е да ходя на лекар без оплаквания.  
Дано да сме така.

# 691
  • Мнения: 11 759
Вълничке, не съм аз тази излекувана от диабет. Откриха ми преддиабетно състояние ноември месец 2012 г. Започнах лечение със Сиофор в ниска доза и след три месеца кръвната ми захар влезе в нормите. Поддържам я 4,4 - 4,5 долу горе оттогава насам. Докторът не ми спира терапията въпреки добрите резултати. Каза да си продължавам с ниската доза.

За автоимунен тиреоидит на Хашимото и Хашимото - няма разлика. Едно и също е. Но тиреоидити има няколко вида.
Ако ти е интересно може да прочетеш тук един пост пуснах преди време, с който ще ти се изяснят доста неща: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=708889.600

Относно изследванията, ако си решила да правиш по-обстойни, би било хубаво доктор да каже какви са. Аз лично не съм наясно, но по спомени, хубаво е да видиш и Пролактин. Гледам, че момичетата с Хашимото го изследват. Като цяло при хормоните всичко е едно колело: хипофизни хормони, надбъбречни хормони, полови хормони, щитовидни хормони и т.н.  Вече какво да изследваш и аз не знам. Затова може би по симптоми доктор да те насочи е добре.

Една форумка превежда интересни статии и публикации на известни чуждестранни доктори, та четейки статиите за инсулина си отбелязах някои неща:
Цитат
Ето че се приближаваме до корените на заболяването. Няма значение за какво заболяване става въпрос - дали за обикновената настинка, или за сърдечносъдовите заболявания, остеопорозата или рака – коренът винаги ще бъде на молекулно и клетъчно ниво, и ви казвам, че инсулинът ще бъде намесен, а може би и напълно ще контролира процеса.
...
Инсулинът е един от първите хормони, възникнали при който и да било организъм, и както споменах във връзка с генетиката, развитието е ставало чрез надграждане. Затова всички останали хормони в организма ни всъщност са изградени върху инсулина. С други думи, инсулинът контролира хормона на растежа.
...............................................................................................
Щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза преработва предимно Т4. Той отива най-вече в черния дроб и там се трансформира в Т3. Установяваме, че инсулинът контролира голяма част от процесите в черния дроб, а това е първият орган, който става инсулиноворезистентен.
Когато черният дроб вече не може да слуша командите на инсулина, това означава, че трансформацията на Т4 в Т3 не върви много добре. При хора с хиперинсулинемия и напълно нормални стойности на хормоните на щитовидната жлеза, е важно да се измери нивото на Т3. В голяма част от случаите техният Т3 ще бъде понижен, но ако понижим нивата на инсулина в организма им, Т3 се повишава.
Също така инсулинът спомага за контрола на половите хормони естроген, прогестерон и тестостерон. Той помага за контрола на производството на холестерол, а откъде идват всички полови хормони? Всички стероидни хормони се произвеждат от холестерол, така че това е един от начините да се произведат. Д-р Неслър от Вирджинския университет през последните осем години е провел множество проучвания, за да докаже, че нивата на хормона ДХЕА (дехидроепиандротестостерон) са пряко свързани с нивото на инсулина или по-точно с инсулиновата резистентност.
Колкото по-инсулиноворезистентни сте, толкова по-ниски са нивата на ДХЕА. Той е твърдо убеден (а също така разполага и с много проучвания в потвърждение на тезата си), че понижаването на ДХЕА се дължи изключително на повишаването на инсулиновата резистентност с възрастта. Ако понижите инсулиновата резистентност, ДХЕА се повишава.
А как се транспортират всички тези полови хормони в организма? Транспортират се от така наречените свързващи половите хормони глобулини. Колкото по-голямо количество е свързано, а по-малко е свободно, толкова по-малко активни хормони имате. От какво се контролират свързващите половите хормони глобулини? От инсулина. В организма няма хормон, който да не се влияе от инсулина или направо да не се контролира от него.
Ако някой се интересува може да прочете много полезна информация в този блог, и за кръвна захар, инсулин, холестерол, метаболизъм и за режим на хранене. Блогът е много ценен и богат на информация.
http://cioccolatascorner.blogspot.com/search/label/%D0%A5%D0%BE% … D1%80%D0%BE%D0%BB

keral, не е нужно да се правят допълнителни изследвания. На първа страница на темата пише, че всяко новородено се изследва още при раждането в родилното и ако има нещо ще ви кажат. Ако не ви кажат, значи всичко е наред.
СГГ ти е отговорила, предполагам ще ти напише за какви симптоми става въпрос.

# 692
  • Мнения: 2 452
Niss, ако бях на твое място, преди да предприема предписаното лечение бих проверила ТСХ в друга лаборатория.  Simple Smile Предвид, че само от един хормон ти зависи терапията, доколкото прочетох, или греша?


ами ТСХ ми е над нормата 6 и нещо, фт4 е в норма макар и към долна граница, фт3 не съм изследвала този път предния път беше в норма към долна граница. Изследванията ги правих в Бодимед нали уж тях ги смятат за най-достоверни. Може би ще пусна нови изследвания след седмица в друга лаборатория че днес ми дойде цикълът и не знам дали и това не се е отразило.

# 693
  • Мнения: 11 759
Просто споделям, че аз бих направила проверка на ТСХ. Макар цикълът да няма отношение, аз бих изчакала чист ден, за да проверя стойността.  Simple Smile Изследвала съм се по време на цикъл, когато съм на лекарства, но когато ми спрат терапията се изследвам в чист ден, че да нямам съмнения или да си търся някакви обяснения за стойностите, дали са реални или не. За всеки случай.  Simple Smile
Вече ти си преценяваш, разбира се. Това са си пари и разход. Щом и Т4 е по-ниско, явно си е хипофункция. Аз помислих, че само ТСХ е скочило, а другите хормони са в нормата.

# 694
  • Мнения: 46
Момичета,като нова "хашимотка"  Grinning имам много въпроси.Като начало искам да ви питам според вас може ли да имаш типичните симптоми при нормални Т3,Т4 , но завишени ТСХ(7,01) и МАТ(533)? Колко време трябва да мине от започване на терапията с еутирокс,за да се повлияят симптомите?

# 695
  • Мнения: 11 759
Момичета,като нова "хашимотка"  Grinning имам много въпроси.Като начало искам да ви питам според вас може ли да имаш типичните симптоми при нормални Т3,Т4 , но завишени ТСХ(7,01) и МАТ(533)? Колко време трябва да мине от започване на терапията с еутирокс,за да се повлияят симптомите?
Може да имаш типичните симптоми и с хормони в норма, а може и при разбъркани хормони да нямаш симптоми.
За повлияване на симптомите, при всеки е много различно. Някои нямат изобщо симптоми, при други изчезват, при трети си остават някои от симптомите. При всеки е индивидуално. Времето на повлияване също.  Кураж и дано скоро се почувстваш по-добре.  Simple Smile
Аз имах симптоми почти две години преди да се отключи заболяването, да не кажа и повече, понеже бяха разнородни и се редуваше рязко отслабване с напълняване, на което не обърнах внимание, а не беше за пренебрегване. А при мен облекчението дойде още на 3-ти ден след включване на терапия, колкото и скорострелно да звучи. Може би има значение, че бях с хиперактивна жлеза.

# 696
  • Мнения: 2 092
Пускам извадка, свързана с изследванията, мисля да ги направя повечето. Моля за коментарите ви. От 3 години само ТСХ съм пускала, само това са искали лекарите.

Стандартни изследвания
Те се правят на базата на малко количество кръв, в което се измерва концентрацията на различни вещества. Тези субстанции включват следното:
– Т4 – тироксин, главния хормон на щитовидната жлеза. Всяка молекула съдържа четири атома йод;
– Т3 – трийодотиронин, най-активния хормон на щитовидната жлеза, образуван от отнемането на един атом йод от всяка молекула тироксин;
– rT3 – реверсивен (обратен) Т3, един неактивен тип на Т3, тук трите атома йод са подредени по различен начин;
– TSH – тиреоидостимулиращ хормон. Той се синтезира от хипофизната жлеза и контролира щитовидната жлеза при продукцията на присъщите є хормони. Количеството на TSH се покачва, когато щитовидната жлеза не доставя достатъчно Т4 и Т3 за нуждите на организма, и спада, когато има излишък;
– TRH – тиреоидоосвобождаващ хормон. Той идва от хипоталамуса – част от мозъка, която организира дейността на половата система, храненето, приемането на течности, съня и обмяната на веществата. Към това се добавя информация за случващото се около вас, личните ви чувства и желания и стимулира хипофизната жлеза да произвежда TSH. TRH е открит чак през 1968 г.;
– TBG – тиреоидосвързващ глобулин: един от белтъците носители, които действат като транспортьори за 99,9 на сто от тироксина в кръвообращението;
– FT4 – свободен тироксин, миниатюрна, но най-значимата част от този хормон в кръвта, която не е свързана с белтъците и е непрекъснато на разположение. Полезно е да се знае нивото на този хормон, за да установим дали самата щитовидна жлеза функционира правилно, без оглед на количеството на белтъка носител (TBG);
– FT3 – свободен Т3. Изследването на този хормон се прави само в специални лаборатории.1
 

# 697
  • Мнения: 2 092
Merelenda , благодаря ти, много! Уникална си! Наистина си веща по въпросите, браво!

# 698
  • Мнения: 46
Момичета,като нова "хашимотка"  Grinning имам много въпроси.Като начало искам да ви питам според вас може ли да имаш типичните симптоми при нормални Т3,Т4 , но завишени ТСХ(7,01) и МАТ(533)? Колко време трябва да мине от започване на терапията с еутирокс,за да се повлияят симптомите?
Може да имаш типичните симптоми и с хормони в норма, а може и при разбъркани хормони да нямаш симптоми.
За повлияване на симптомите, при всеки е много различно. Някои нямат изобщо симптоми, при други изчезват, при трети си остават някои от симптомите. При всеки е индивидуално. Времето на повлияване също.  Кураж и дано скоро се почувстваш по-добре.  Simple Smile
Аз имах симптоми почти две години преди да се отключи заболяването, да не кажа и повече, понеже бяха разнородни и се редуваше рязко отслабване с напълняване, на което не обърнах внимание, а не беше за пренебрегване. А при мен облекчението дойде още на 3-ти ден след включване на терапия, колкото и скорострелно да звучи. Може би има значение, че бях с хиперактивна жлеза.
  Много ти благодаря за бързия отговор! След две седмици на терапия се чувствам много по-добре от преди,но от време на време се прокрадва някои от гадните усещания Rolling Eyes Надявам се след време и те да изчезнат!

# 699
  • София
  • Мнения: 10 703
Здравейте момичета! Очаквам бебче и то е момиченце, с хашимото съм от 5 години, тсх е в нормалните граници до сега. Въпроса ми е дали след като се  роди бебчето трябва да му  се направят допълнителни изследвания, предвид факта че ще е от женски пол? Благодаря ви предварително!
Не. Като стане по-голяма, а в родилното правят изследвания на всички новородени по принцип.

# 700
  • Мнения: 453
Много ви благодаря, момичета! Hug Аз пропуснах да пиша, че имам и малко момченце /доказателство че се забременява и износва с хашимото/ . Питах ви, защото по спомен при момиченцата имаше нещо специфично.

# 701
  • Мнения: 1 687
а все пак от колко годишни да изследваме хлапетата?
на мен Начев ми каза да изследвам дъщеря ми към 10-годишна възраст.но не е ло много късно?

# 702
  • Мнения: 220
Здравейте,
извинявайте, че така нахълтвам в темата, аз нямам хашимото, но съм с висок TSH - 4.23 и хипотиреодизъм. От ноември 2013 приемам по хапче и половина еутирокс 25, при първата контрола 45 дни след приема TSH спадна на 1,67 и си останах на тази доза.  Но знам, че лятото се приема по-ниска доза. От кога се счита за лято и дали да смъкна дозата на 25мг?

# 703
  • Мнения: 1 260
Момичета , моля Ви за спешен съвет!

 Като гледам имам всички характерни симптоми с изключение на напълняването плюс цикъл , който прескача 6-9 месеца. Лекуващият ми лекар ми назначи много изследвания (  всички репродуктивни хормони,  ОГТТ, ИР,  хормони на шитовидната жлеза) , но ми ги даде на една брошурка на лаборатория,  сега говорих с него и въобще  до края на др. седмица няма да е в София , за да ми ги назначи на официален документ, а аз очаквам цикъл съвсем скооро .... #Crazy #Crazy #Crazy

Бихте ли ми препоръчали ендокринолог, който може да приеме без много чакане и най-важното да се съгласи да ми назначи всичките изследвания , които поискам. Идеята ми е да си ги пусна през Доп. здравно осигуряване, което имам Simple Smile

Много ще съм Ви благодарна !!! newsm51 newsm51 newsm51

# 704
  • Мнения: 11 759
mexicana___ , предполагам за София става въпрос?
Момичетата, които ходят по здравна каса на преглед предполагам ще се включат с мнение.

PiSaNkAtA123
, според мен, като се позатопли времето трайно е добре да пуснеш изследване. Мисля, че средата на април месец е удачен вариант, но пък предстоят и жеги след това. Момичетата, които се изследват два пъти годишно предполагам ще те насочат.

Вълничке, какво става с изследванията? Пусна ли нещо днес?
Видях, че вчера си показала някакви препоръки за хормонални изследвания. За щитовидната: ФТ4, ФТ3, ТСХ, антитела ТАТ и МАТ.
ТРХ не знам къде правят. Не ми се е налагало да изследвам.
Ако си пуснала и други хормони, сподели после какви са резултатите.

Общи условия

Активация на акаунт