За униформите

  • 24 883
  • 546
  •   1
Отговори
# 525
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Най-лесно е да помислиш за спортен отбор. Ако е отборна играта - всички са еднакви и е някак задължение и необходимост за да се различават. При индивидуалните обаче няма нужда да се различават и пак е хубаво за тях самите когато са с един екип. Свои хора са и се крепят. Маркер свои-чужди един вид. Simple Smile

# 526
  • Мнения: 19 386

  • И за децата и за родителите е удобство.

Там е работата, че на едно дете са му удобни един вид дрехи, на друго друг вид. Моята дъщеря ходи с клинове или памучни панталони по нея с ластик. Всичко друго и се свлича от кръста, защото е много слаба. Едно съседче е в частно училище с униформа. Ами носи панталони-клинове под полата. Голяма красота, няма що. Естествено не всички деца са така, но поне всеки може да избере кое му е по-удобно.

# 527
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Удобство е наличието.

ПП Удобството на дрехите в друга точка - добре обмисленда униформа. Примерът няма нищо общо с мислена униформа като се имат предвид наличните решения.

# 528
  • Мнения: 19 386
А пропуснах да спомена, че над сакото в класната стая облича и шушляково елече  Crazy
Няма как да е удобство наличието на нещо, което трябва да го преправяш след това и да навличаш отдолу и отгоре безумни дрехи.

# 529
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 546
Аз пък предприех някои необходими действия, за да бъде отменено решението на педагогическия съвет за "въвеждане" = утвърждаване на униформено облекло.

# 530
  • София
  • Мнения: 1 500
Аз също не одобрявам униформите, смятам ги за излишни и ненужни.

# 531
  • София
  • Мнения: 35 332
Аз пък дето винаги съм била за униформите, тотално си промених мнението, когато видях племенницата. Една тениска в очеизвадно оранжево и слогън на целите гърди. Ама и суетшърт има, също толкова абсурден Shocked
Горкото ми се жалва, жалва, искала е като братовчедка си.......
Вярно, ръководство ги избира, ама навярно сляпо....

# 532
  • Мнения: 6 214

Вярно, ръководство ги избира, ама навярно сляпо....
Не сляпо. А на еди кой си шурея обикновено поема поръчката. Simple Smile

# 533
  • Мнения: 1 136
Аз съм "за" униформите и според мен това е добра идея :
1. Детето е наясно че отива на у-ще , където се учи / има определена задача да свърши
2. Децата не се дразнят помежду си по тива как са облечени
3. Унифирмата е много удобна за мен и детето, тъй като сутрин не прекарваш време в чудене какво да облечеш- купила съм 3чифта , които ми стигат за седмица
4. Направени са от удобен материал за детето и удобен за мен - панталоните са с някакво тефлоновия покритие , мога и да не ги гладя но ръба стои, пуловера също е от материя , която ае глади лесно.

# 534
  • Мнения: 19 386
панталоните са с някакво тефлоновия покритие , мога и да не ги гладя но ръба стои, пуловера също е от материя , която ае глади лесно.
Мен би ме притеснявало детето ми да носи дрехи с тефлоново покритие. Едно че при евентуално нагряване се отделят отровни пари и се води канцероген, второ че производството на тефлон замърсява природата, трето че унищожаването на изхвърлените тефлонови изделия също замърсява природата (тефлонът не може да се рециклира) и четвърто че се произвежда от DuPont (производителят на ДДТ).
Удобство на каква цена?

# 535
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 546
Аз съм "за" униформите и според мен това е добра идея :
1. Детето е наясно че отива на у-ще , където се учи / има определена задача да свърши
2. Децата не се дразнят помежду си по тива как са облечени
3. Унифирмата е много удобна за мен и детето, тъй като сутрин не прекарваш време в чудене какво да облечеш- купила съм 3чифта , които ми стигат за седмица
4. Направени са от удобен материал за детето и удобен за мен - панталоните са с някакво тефлоновия покритие , мога и да не ги гладя но ръба стои, пуловера също е от материя , която ае глади лесно.
Виждам, че си в Ливърпул.


Възприемането на добрите практики по света, а именно избор на конкретни цветове на елементите на униформата, биха били едно прекрасно решение за всички:
- родителите и децата ще могат да направят избор от къде да закупят необходимите елементи, според техните предпочитания за материи, качество и цени;
- децата няма да са дискириминирани, ако не влизат в стандартни размери или не им стоят стандартни модели.
- училищното ръководство ще въведе униформи, принадлежност, разпознаваемост на децата от училището; т.н.;
- фирмите изработващи/ продаващи униформи, ще могат да предложат своите артикули;
Единствено, заинтересованите от конкретният договор с ....., няма да са доволни, но не те следва да са определящи.

За мен такава добра практика е Великобритания, където много магазини предлагат различни дрехи, в точните цветове на униформите, но с избор на модели. Много от тях дори предлагат бродиране на логото на съответното училище. Няколко примера: George; F&F; Next; М&S и много други. Цените и моделите варират, но цветовете на униформите не! Има възможност всеки да избере според джоба си и личните си критерии!


Освен, че при вас има традиции за униформено облекло, от линковете се вижда, че цените са значително по-ниски от тези в БГ, независимо, че жизненият стандарт на населението е доста по-висок. Напр. саката са по 4 паунда, в нашето у-ще, при индивидуална поръчка се върза 122.50 лв. Доста драстична разлика.

# 536
  • Мнения: 1 136
Наистина , дори и да изказвам отношението си "за" или "против" униформите нямам никакъв избор в реалността , защото ако детето не отиде с определения цвят униформа го връщат от у-ще и няма какво да направя, връщали са сина ми , когато отиде на у-ще с пуловер един цвят по-тъмен от приетият за у-щето- нищо не мога да направя , категорично отказаха да пуснат детето в клас, щяха да пишат отсъствие и да ми наложат глоба/финансова/. Въпреки всичко смятам за добра униформената практика и мисля че е и в унисон с удобство на родители и деца. Нямам представа за цените в България , тук 2 чифта панталони са от£4-£10 мах , блузки и ризи на половин цена , скъпи са пуловерите , защото трябва да се купят от определен магазин , където са с логото на у-щето.
По отношение на тефлоновото покритие на панталоните - да , наясно съм с всички опасности, но ако искам да носи определена материя ще трябва да му поръчвам при шивач , което е много скъпо , а моят син за съжаление къса по чифт панталони на седмица / две - не знам как успява , но е факт! А и все пак не мисля че ти не използваш автомобил , градски транспорт и си на слънчеви батерии и мелници за електричество в къщи , ако толкова си заинтересована за природата . Ако е така , мога само да ти се извиня и с цялото ми уважение да те поздравя .
 Нямам представа защо започват тези дребни заяждания.
По отношение на цените -и аз бих се замислила до каква степен "за-то" униформа ще стои , права си мама Сання

# 537
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 546
axel_chiara2430, при вас униформите единствено и само от родителите ли се заплащат. Има ли някаква държавна субсидия или нещо подобно. Как поддържат тези суперниски и за българския родител цени?

По мое твърдо мнение в БГ идеята е изкривена изначално. Не утвърждават, а въвеждат униформено облекло. Училищното ръководство избира търговско дружество. След първоначалните поръчки никой не упражнява необходим контрол за носене на униформите. Резултатите са налице, но порочната практика не спира и в следващи училища.

# 538
  • Мнения: 1 136
Доколкото знам има държавна субсидия за заплащане на униформите , както и на обяда на децата ако си с нисък доход , но не съм ползвала и не знам детайли. Ниските цени ги поддържат големите супермаркети , единствено пуловерите са по -скъпи и се купуват от специализирани магазини , но въпреки всичко цените са определено поносими-един пълен комплект униформа е около£30-£35 с обувките, чорапите , яке и чанта .

# 539
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 546
Доколкото знам има държавна субсидия за заплащане на униформите , както и на обяда на децата ако си с нисък доход , но не съм ползвала и не знам детайли. Ниските цени ги поддържат големите супермаркети , единствено пуловерите са по -скъпи и се купуват от специализирани магазини , но въпреки всичко цените са определено поносими-един пълен комплект униформа е около£30-£35 с обувките, чорапите , яке и чанта .
Peace

Училището на детето ти - откога и как са утвърдени униформи?
Сори за детайлните въпроси, но съм решила да предотвратя допускане. Ако може и линк към самите детски дрехи и начинът на предлагането им.

Общи условия

Активация на акаунт