Православието като начин на живот 3

  • 37 194
  • 744
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 110
Привет!

Тази седмица местя офис и съм под напрежение, та едва днес намирам време за темата.
Май е късно да сменяме каквато и да било по седмичната тема Thinking. А и диалога не тръгна - може би темата е безинтересна, а може би заради лятото ще имаме затишие.

Наде, и твоето предложение е добро. Има още една идея - да се продължи със стария седмичен режим, така че да се дават свежи коментарни идеи, но и малко по-различен. В рамките на деня да се предложат теми за дискусия и тя да си тече по тях.

Да помислим и да решим - имаме време Simple Smile.

Не ме мислете мен, моля ви Grinning! Аз имам нужда от дъъълга почивка, от време да помисля за живота си. Не бях щастлива с работата си в последно време и промяна ми беше нужна. Така че е добре дошла.

# 736
  • Мнения: 15 262
Да помислим и да решим - имаме време Simple Smile.

 Peace

Докато излезе сериозна и интересна тема, аз имам едно бързо въпросче. Какво ви е мнението за бродираните икони? Харесвате ли ги или не и защо? Бихте ли сложили в дома си такава икона? Бихте ли се зарадвали на такъв подарък?
Ще съм ви благодарна за мненията.  Heart Eyes

Скрит текст:

# 737
  • Мнения: 21
Mama_Nana, лично аз не бих, но предполагам, че е въпрос на лична преценка.
Също и бих предпочела икона, която е рисувана, от тези, които са отпечатани и залепени.
Просто ми изглеждат малко изкуствени (и едните, и другите), но както казах, предполагам, че е въпрос на лична преценка Simple Smile.
Преди известно време слушах една лекция на гръцки богослов и иконописец, който обясняваше за каноните при иконописването, как е възникнало едно или друго правило и по каква причина, та главното във всичко е иконата да помага на човека в молитвата му и всичко е в подкрепа на това (и цветове, и материали).

Ако за някой представлява интерес: https://www.youtube.com/watch?v=vMxLiYl5ne0

# 738
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 008
 Mama_Nana, лично аз не ги харесвам тези икони и ми стоят кичозно...Не знам newsm78 От друга страна се възхищавам на старанието и труда, който е хвърлен, но като цяло не ги харесвам Mr. Green

# 739
  • Мнения: 2 545

Какво ви е мнението за бродираните икони?
Харесвате ли ги или не и защо?
Бихте ли сложили в дома си такава икона?
Бихте ли се зарадвали на такъв подарък?
Ще съм ви благодарна за мненията.  Heart Eyes
Скрит текст:

Преди време бях скептично настроена към гоблените и към бродираните икони.
Сега съм на друго мнение. Това, че иконата е бродирана не я прави по-малко икона. Тя също може да се изработи по канон, а също и с молитва, както и иконите, които се рисуват с бои.
Не ми допадат само по-кичозните бродирани модели с безвкусно подбрани цветове. По принцип икона с крещящи цветове е нещо недопустимо.

А иначе иконата, която си ни предложила е прекрасна Praynig.
Грабна ме веднага, дори ми се иска и аз да си я избродирам.
Затова, ако иконата е твое дело, ще те помоля да ми пишеш на ЛС.
Интересува ме какъв комплект си ползвала и други подробности по изработката.

И за да отговоря и на останалите ти въпроси - да, бих се зарадвала на подобен подарък и бих поставила в дома си бродирана икона Peace. Освен това бих ценила много подобен подарък, особено като знам колко време, търпение и усилие са нужни за да се изработи.

# 740
  • Мнения: 15 262
Момичета, благодаря ви за откровените отговори.  Hug Имам бродирани икони, но тръпката ми е до бродерията. Грижливо са прибрани, та си мислех какво бих могла да направя. Blush

# 741
  • Мнения: 2 545
Въпросът на Mama_Nana ме подсеща, че някой път може да поговорим по-сериозно и на тема:
"Иконите - какво е отношението ни към тях? Какво място им отделяме в нашето ежедневие, в нашия дом?
Има ли икони, които са станали чудотворни за нас?"
.


Подновявам и предложението си разговор на тема:
"Забележителни места - православни храмове, манастири, които обичаме да посещаваме.
Какво е за нас поклонничеството? Има ли някакви правила, които се чувстваме длъжни да съблюдаваме, когато посещаваме свети места?"

Последна редакция: сб, 14 юни 2014, 20:40 от simpatikonia

# 742
  • Мнения: 1 732
    Как се радвам,  че попаднах на тази тема. Hug
Ще се опитам да прочета какво е писано до сега в нея.
Конкретно на горния въпрос: към иконите изпитвам дълбока връзка с Бога и всичко произтичащо от това. Правя разлика от икона до икона. има чудотворни икони, убедена съм.

# 743
  • Мнения: 2 545
Дали някой от вас ще има възможност да отвори НОВА ТЕМА? newsm78

Жени сподели, че в момента е затруднена да се занимава с администрирането на темата, та ще трябва някой от по-умеещите между нас да го направи. Аз определено не съм в това число Embarassed.

Та моля за съдействие, за да не ни заключат темата поради просрочване Praynig.

# 744
  • Мнения: 15 262
Пуснах нова тема, ако имате забележки казвайте, да ги оправяме.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=786642.0

Днес е неделя - светъл ден, да е светло в душите и сърцата ни!

Последна редакция: нд, 15 юни 2014, 09:07 от Mama_Nana

Общи условия

Активация на акаунт