Въпрос за осигуровки и майчинство 2

  • 29 976
  • 179
  •   1
Отговори
# 30
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
А трудовият ти стаж равен ли е на осигурителния?Какво пише в книжката...т.е. на 8 часа ли е бил договорът ти?

# 31
  • Мнения: 13
А трудовият ти стаж равен ли е на осигурителния?Какво пише в книжката...т.е. на 8 часа ли е бил договорът ти?
само за един месец имам на 4 часа

# 32
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
А трудовият ти стаж равен ли е на осигурителния?Какво пише в книжката...т.е. на 8 часа ли е бил договорът ти?
само за един месец имам на 4 часа

Значи ти трябват 2 месеца и половина стаж.Ако намериш фирма започни по-рано и си вземай постоянно болничен, ако лекарят ти дава естествено.Хем ще вземаш пари, хем ще плащаш по-малко осигуровки и ще натрупаш стажа.

# 33
  • Мнения: 674
Понеже нямам ПИК и нямам възможност да отида,  за да ми издадат... Имам въпросче?!?
Болнични по майчинство съм... И болничният ми е от 19.06-10.08.2014г. Занесен в НОИ. На 23 юни... Изплатена ми е една малка част в края на юНи и от тогава Нищо?!? Вече месец...
Та кога мога да очаквам превод,  няма ли срок 15 дни?!?
Какво може да се направи по въпроса?!

И др.  Кога ще получа майчинство След като болничния ми е до 10авг...предполагам септ. ?!?

# 34
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Понеже нямам ПИК и нямам възможност да отида,  за да ми издадат... Имам въпросче?!?
Болнични по майчинство съм... И болничният ми е от 19.06-10.08.2014г. Занесен в НОИ. На 23 юни... Изплатена ми е една малка част в края на юНи и от тогава Нищо?!? Вече месец...
Та кога мога да очаквам превод,  няма ли срок 15 дни?!?
Какво може да се направи по въпроса?!

И др.  Кога ще получа майчинство След като болничния ми е до 10авг...предполагам септ. ?!?

Така като гледам всичко си е в срок.Парите за юли ще получиш сега в началото на август, а тези за август през септември...

# 35
  • София
  • Мнения: 412
Съжалявам, ако не пиша в подходящата тема  Blush Водя се фиктивно на работа при позната, още от средата на майчинството. Останах да се "водя" на работа при нея и тази година заради едната точка за дг, а и с мисълта да бъда съкратена през октомври, когато малкият навърши три. Сега съм в неплатен по чл.167а (мисля този беше), като от време на време пускам по някой болничен, паричките от който й давам, за да си чистя насъбралите се задължения за осигуровки. Онзи ден й занесох нов болничен, при което тя доста ме изненада и обърка с новината, че е продала фирмата и не знаела как щяло да стане с този болничен... Всичко, което повтаряше беше, че било супер, от този момент до нова година нямало да дължим осигуровки. На въпросите, които всъщност мен вълнуват - какво става с дължимите до този момент осигуровки, защо да няма как да ми се внесе болничният, след като е от дата преди да продаде фирмата, както и най-основният - значи няма как да ме съкратите?, тя отговаряше все с цитираното по-горе изречение... Попитах я продажбата по системата "изкупувам фирма с дългове" ли е и тя каза "Мда, нещо такова". Ако е така не би ли трябвало да не й дължа пари за осигуровки? Освен това наистина ли няма какво да се направи с болничния и съкращаването? Ако ме назначат на работа в друга фирма сега, бих ли могла да бъда съкратена след два месеца и да се възползвам от помощите за безработица след съкращаване (извинявам се, не съм сигурна по кой член се водят newsm78)
Извинявам се за дългия и обяснителен пост, надявам се да сте ме разбрали. И благодаря предварително   bouquet

# 36
  • София
  • Мнения: 11
Здравейте,

имам въпрос и се надявам да ми помогнете - бременна съм в трети месец, но съм безработна от март миналата година. С непрекъснати здравноосигурителни права. Имам трудов стаж над три години на различни работни места. Какво трябва да направя, за да получавам майчинство - мога да намеря фирма, в която да ме назначат фиктивно на работа, но не знам дали има някакво изискване за това колко време преди да изляза в майчинство (45-дневния болничен) трябва да бъде назначена на работа там? И понеже не съм наясно с последните промени - какво е минималното обезщетение, което ще получавам от държавата, и какви осигуровки трябва да плащам вместо фирмата?

Благодаря предварително!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
но не знам дали има някакво изискване за това колко време преди да изляза в майчинство (45-дневния болничен) трябва да бъде назначена на работа там? И понеже не съм наясно с последните промени - какво е минималното обезщетение, което ще получавам от държавата, и какви осигуровки трябва да плащам вместо фирмата?

Един ден преди 45 дневния да отработиш е достатъчно,за да получаваш майчинство.Първата година минималното е 340 лв,а втората за всички майки е 340 лв
На фирмата ще плащаш социалните осигуровки за дните,в които се водиш на работа.Сумата зависи от това на колко пари те назначат.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната-20.16 лв

kitty_ls ,продадени или не,фирмата си дължи осигуровките и всички останали разходи.
Може да започнеш другаде и да те съкратят.Майки с деца под 3 г се съкращават с разрешение на инспекцията по труда

# 38
  • София
  • Мнения: 11
Здравейте,
но не знам дали има някакво изискване за това колко време преди да изляза в майчинство (45-дневния болничен) трябва да бъде назначена на работа там? И понеже не съм наясно с последните промени - какво е минималното обезщетение, което ще получавам от държавата, и какви осигуровки трябва да плащам вместо фирмата?

Един ден преди 45 дневния да отработиш е достатъчно,за да получаваш майчинство.Първата година минималното е 340 лв,а втората за всички майки е 340 лв
На фирмата ще плащаш социалните осигуровки за дните,в които се водиш на работа.Сумата зависи от това на колко пари те назначат.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната-20.16 лв

Много благодаря за поясненията! Имам само още един въпрос - каква е ситуацията, ако искам да изляза по-рано в болничен - например не 45 дни, а например 3 месеца - това отразява ли се на общата продължителност на майчинството? В смисъл от кога се засичат 2 години - от първия болничен (независимо колко време е преди термина), от 45-дневния болничен или от раждането?

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За всички обезщетението за бр и раждане започна с болничният 45 дни преди термин.Ти преди него може да си ползваш болничен.Майчинството свършва когато детето направи 2 г.

# 40
  • София
  • Мнения: 11
За всички обезщетението за бр и раждане започна с болничният 45 дни преди термин.Ти преди него може да си ползваш болничен.Майчинството свършва когато детето направи 2 г.

Благодаря, това е много полезна информация за мен. Т.е. платеното майчинство е общо 2 години + 45 дни преди термина (25 месеца и половина грубо)? А по време на предварителния болничен какво трябва да плащам на работодателя и какво получавам аз от държавата? Благодаря отново!

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А по време на предварителния болничен какво трябва да плащам на работодателя

.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш на фирмата само здравната-20.16 лв

За месеците в болничен ще получаваш обезщетение от НОИ.Като сума не мога да коментирам колко ще  е

# 42
  • София
  • Мнения: 412

kitty_ls ,продадени или не,фирмата си дължи осигуровките и всички останали разходи.
Може да започнеш другаде и да те съкратят.Майки с деца под 3 г се съкращават с разрешение на инспекцията по труда

Много благодаря. Аз за съкращаването смятам да си изчакам да стане на три малкият, то е след два месеца  Grinning Значи няма проблем да бъда назначена някъде и след месец например да не съкратят?
И болничният ми няма как да стигне до НОИ, така ли?
  bouquet

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И болничният ми няма как да стигне до НОИ, така ли?

Според мен няма причина да има проблем с болничния ти.Да,фирмата е продадена,но всичко друго си върви както преди и както трябва

# 44
  • София
  • Мнения: 11
Много благодаря за отговорите! Имам само едно притеснение - понеже във фиктивната фирма, в която планираме да ме назначат на работа, всъщност работи мъжа ми. Идеята ни е да платим предварително всички дължими суми към работодателя за 2 или 3 години (по 20,16 лв. на месец), има ли вариант в периода на майчинството ми, ако съпругът ми реши да напусне работа там, да ме уволнят и мен или закона защитава майките в майчинство и няма такава вероятност? Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт