Приятели ли сте с децата си във фейсбук?

  • 15 920
  • 126
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 888
Нямам профил нито аз, нито баща им. Не бях съгласна и те да имат, но се склоних при определени условия да ползват мрежата.
Най-вероятно бихме били приятели.
Знам паролите и на двамата-държа ги под око, това е условието, ако им харесва!
Според мен това ще ги накара само да си направят фалшиви профили и да се крият от вас и ще се окаже в един момент, че въобще не познавате децата си.
Моите деца не са проявявали интерес към фейс-а още, но ако искат не бих ги спряла и не бих им казвала какво да публикуват - предпочитам да знам какви са всъщност, пред това да се преструват на послушни и примерни деца.

# 106
  • Мнения: 7 201
Нямам ФБ профил, но това лято синът ми използвал нашето отсъствие и си направил. Grinning
Полза го рядко и предимно за да "лайква" снимки.

# 107
  • Мнения: 169
Явно фейсбук все още е модерен в България, защото в Германия повечето тийнове предпочитат уотсап, за по-малките е инстаграм, където става размяната на снимчиците на сладки котенца и под.

Още като станаха на десет години, и на родителска среща класната говори за Фейсбук, още тогава някои родители бяха направили профили на децата си, за да поддържат връзка с братовчеди от чужбина. Доколкото знам, нямат проблеми там да са приятели с  децата си. Но някак си, фейсбук не си разшири влиянието в класа, междувременно излезе модата на смартфоните и уотсап. Кой ти вече виси на компютър вкъщи?

Миналата година беше излязла мода в класа да се правят профили в инстаграм и да се пускат селфита. Моят разгледа профилитe, каза, че това е пълна глупост и няма намерение да се занимава с такава тъпня и дотам. Междувременно, и на това му мина модата. Но моят поначало не се води от модитв в класа, ако иска нещо, то е защото на него му е харесало.

 Моето впечатление е, че повече момичетата висят в социалните мрежи, поне при нас. Но като цяло има повече контрол от страна на родителите.  Не познавам дете от моите познати с профил във фейсбук, който да е отворен, или детето да фигурира с истинското си име или снимка. В това отношение българските родители ги намирам за доста безотговорни.

В гимназията сега още от началото ги подковаваха как да общуват в социалните мрежи, особено с непознати. Даже в учебника по немски с това се почва. Телефоните си ги носят на училище, най-вече защото има приложение, с което могат да видят по път дали не отсъства някой учител и евентуално да почват по-късно тоя ден. В час обаче са абсолютно забранени,ако звънне някой, се конфискува и се връща в петък следобед при директора след изслушване на конско.

# 108
# 109
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
За сега, само дъщеря ми има фейсбук.
Не, не съм й приятел. За мен това е нарушаване на личното й пространство.
Имам доверие на детето си, така че не смятам да я следя с какви хора си общува.
Факт е, че и тя не се крие, много често, когато виси във фейсбук, е в хола при мен и винаги мога да видя с кой и какво си пише. Но, не проявявам интерес.

# 110
  • Мнения: 7 171
За сега, само дъщеря ми има фейсбук.
Не, не съм й приятел. За мен това е нарушаване на личното й пространство.
Имам доверие на детето си, така че не смятам да я следя с какви хора си общува.
Факт е, че и тя не се крие, много често, когато виси във фейсбук, е в хола при мен и винаги мога да видя с кой и какво си пише. Но, не проявявам интерес.

На колко години е?

# 111
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
На 15, защо?

# 112
  • Мнения: 7 171

Защото има значение! Аз не бих дала пълна свобода и лично пространство на тийн. Точно затова пуснах линка по-горе. Защото те си мислят, че умеят да се пазят, но всъщност не е точно така.

# 113
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086

Защото има значение! Аз не бих дала пълна свобода и лично пространство на тийн. Точно затова пуснах линка по-горе. Защото те си мислят, че умеят да се пазят, но всъщност не е точно така.
Аз не съм дала пълна свобода, най-малкото.
Но, това че съм й приятел във фейсбук в никакъв случай не значи, че мога да я следя. Ми тя може и да си скрие приятелите, сещаш ли се че има и такава опция.
И все пак, за да имам доверие на детето си, значи не е безпричинно. Тя най-малкото е много претенциозна с какви хора общува и освен деца, които тя лично познава, няма никакви други контакти с други хора, особено в социалните мрежи.

# 114
  • Мнения: 7 171

Защото има значение! Аз не бих дала пълна свобода и лично пространство на тийн. Точно затова пуснах линка по-горе. Защото те си мислят, че умеят да се пазят, но всъщност не е точно така.
Аз не съм дала пълна свобода, най-малкото.
Но, това че съм й приятел във фейсбук в никакъв случай не значи, че мога да я следя. Ми тя може и да си скрие приятелите, сещаш ли се че има и такава опция.
И все пак, за да имам доверие на детето си, значи не е безпричинно. Тя най-малкото е много претенциозна с какви хора общува и освен деца, които тя лично познава, няма никакви други контакти с други хора, особено в социалните мрежи.

Аз изобщо не говоря да си и приятел, а да имаш достъп до акаунта и. И аз имам доверие на детето си, но когато става въпрос за интернет, проверката е висша степен на доверие. Определено не съм само аз на това мнение. Досега не съм чула/видяла специалист да съветва родителите да дават лично пространство на децата си що се касае до интернет. Напротив. Но всеки взема решения за себе си.

# 115
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Аз имам достъп до акаунта й. Коментирах че не съм й приятел във фейсбук.

# 116
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз имам достъп до акаунта й. Коментирах че не съм й приятел във фейсбук.
И каква е логиката?

# 117
  • София
  • Мнения: 17 347
Някаква доста лицемерна е логиката. Не съм й приятел, за да не съм й в личното пространство, ама й имам достъп до акаунта  Laughing

# 118
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Аз имам достъп до акаунта й. Коментирах че не съм й приятел във фейсбук.
И каква е логиката?
Логиката е, че когато си приятел на детето си във някаква социална мрежа, то много се стяга и внимава изключително много какво публикува на стената си и съответно какво публикуват приятелите му. Което предразполага към прикриване на някаква информация.
Нямам нуждата да съм й приятел там. От тази гледна точка, тя си има своето пространство, знае че не мога да чета какво приятелите й публикуват.
От друга страна, тя много често използва компютъра, който е в хола (както казах и в първия си пост) и не се крие, когато си пише там. Освен това, паролата й е запаметена и винаги, когато пожелая да видя с кой си пише, мога да го направя. Друг е въпроса, че не съм го правила все още.
Веднъж, някакъв който тя не познава й беше писал. Тя ме попита дали случайно не е мой познат, показа ми какво й е писал (в интерес на истината нищо вулгарно не беше), казах че не го познавам и тя го изтри.
Не виждам причина зорлем да се съмнявам в детето си, което познавам достатъчно добре.
Когато си говорил и обяснявал достатъчно, и си изградил в детето си чувство на самосъхранение, едва ли ще ръгне да излиза с хора, които не познава, защото са й писали някви хубави неща във фейсбук.

# 119
  • Мнения: 7 171
Аз имам достъп до акаунта й. Коментирах че не съм й приятел във фейсбук.
И каква е логиката?
Логиката е, че когато си приятел на детето си във някаква социална мрежа, то много се стяга и внимава изключително много какво публикува на стената си и съответно какво публикуват приятелите му. Което предразполага към прикриване на някаква информация.
Нямам нуждата да съм й приятел там. От тази гледна точка, тя си има своето пространство, знае че не мога да чета какво приятелите й публикуват.
От друга страна, тя много често използва компютъра, който е в хола (както казах и в първия си пост) и не се крие, когато си пише там. Освен това, паролата й е запаметена и винаги, когато пожелая да видя с кой си пише, мога да го направя. Друг е въпроса, че не съм го правила все още.
Веднъж, някакъв който тя не познава й беше писал. Тя ме попита дали случайно не е мой познат, показа ми какво й е писал (в интерес на истината нищо вулгарно не беше), казах че не го познавам и тя го изтри.
Не виждам причина зорлем да се съмнявам в детето си, което познавам достатъчно добре.
Когато си говорил и обяснявал достатъчно, и си изградил в детето си чувство на самосъхранение, едва ли ще ръгне да излиза с хора, които не познава, защото са й писали някви хубави неща във фейсбук.

Съжалявам, но с последните ти думи не мога да се съглася. Децата се лъжат, могат много лесно да бъдат въвлечени е неща, които са опасни. Ако си мислиш, че тези, които се интересуват от децата ни ще им пишат вулгаризми по стените се лъжеш. Може в България да не са толкова префинени, не зная, но в международен мащаб са.

Не става въпрос зорлем да се съмняваш в детето си, а да го предпазиш, ако допусне грешка. Аз също не се съмнявам в детето си, но детето ми има приятелки, които публикуват нейни снимки в униформа от училището. Ей такива, уж невинни неща, които са опасни.

Общи условия

Активация на акаунт