Нормално ли е всяка година да ми правят снимка на белия дроб?

  • 2 321
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте! Използвам този форум като го чета, но ето, че дойде и моят ред да се регистрирам.

Случаят е такъв, че всяка зима боледувам поне веднъж и личната лекарка ме кара да си правя снимка, на която винаги всичко си е ОК.

Вчера пак ми направи, въпреки че възразих, но тя каза, че така се правело и не били чак толкова опасни, колкото се говорело. Разговарям с мои познати, но на всички тях им правят рентгенови снимки веднъж на 4-5 години и само в краен случай, а не всяка година. От 2007-ма насам единствено през 2010-та не са ми правили снимка.

Лекарката ми е добър диагностик, но мислите ли, че прекалява? newsm78 Лично аз съм доволна от нея, но това доста ме притеснява.

Наистина ли рентгеновите снимки веднъж годишно не са опасни?

# 1
  • Мнения: 14 418
Бих си сменила личния лекар.

# 2
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534
Щом ЛЛ е преценил ,че си за снимка ,значи си ! Хората се оплакват ,че не ги пращат, ти обратното ... В момента вируса е адски опасен и трябва да си благодарна дори ,че ти се обръща внимание .... И има достатъчно информация за този вид облъчване ,по-принцип не натоварва повече от ежедневното облъчване и изобщо ми се струва несериозно като повод за притеснение ..само да ти кажа ,че аз имам няколко скенера за отрицателно време и не съм се замисляла дори ....

Наистина ли това те притеснява или има друга причина ?

# 3
  • Мнения: 391
Аз знам че до 2 снимки не е вредно . И е за предпочитане облъчване от рентген пред скрита пневмония ,примерно . Peace

# 4
  • Мнения: 21
 Нищо няма да ти стане от превене на рентгенова снимка веднъж годишно.
 Не знам дали наистина е било нужно всеки път да ти правят, но пък и от написаното от теб не става ясно колко сериозно си боледувала предишните години. По принцип повече от едно заболяване на дихателната система годишно не говори много добре. Грижи се повече за себе си, за да не се стига до такива проблеми или поне да са възможно по-рядко.

Последна редакция: ср, 19 фев 2014, 19:18 от Водно конче

# 5
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 078
Нищо няма да ти стане от превене на рентгенова снимка веднъж годишно.
 Не знам дали наистина е било нужно всеки път да ти правят, но пък и от написаното от теб не става ясно колко сериозно си боледувала предишните години. По принцип повече от едно заболяване на дихателната система годишно не говори много добре. Грижи се повече за себе си, за да не се стига до такива проблеми или поне да са възможно по-рядко.
Абсолютно подкрепям!  Peace

# 6
  • Мнения: 16
Става въпрос за най-обикновените грипове и настинки. Имам кашлица и ме праща за снимка.

# 7
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 078
Грипът си е много сериозно заболяване така,че 'най-обикновен' няма как да бъде. При всяка кашлица ли те праща и често ли кашляш? Мъжът ми е с хроничен бронхит и често боледува. Неговата лична хич не го праща и миналата година стигнахме до инхалатори.. Rolling Eyes

# 8
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534
Става въпрос за най-обикновените грипове и настинки. Имам кашлица и ме праща за снимка.

..... Божееее ,ама моля те не пиши глупости ,че бая народ измря от  най-обикновен грип и кашлица , направо не мога да повярвам ,че все още има хора ,които така се изразяват !

# 9
  • София !
  • Мнения: 1 240
Хората се оплакват ,че не ги пращат, ти обратното ...

Да, точно !! Мен моя ЛЛ , ме праща с 300-та зора и то по мое желание . Наистина е по добре да те облъчат от колкото да се окаже нещо сериозно после и не хванато на време  Peace !!

# 10
  • Мнения: 16
Разбирам Ви и Вас, може би на ваше място и аз бих реагирала така. Наистина имам познати, които само ги тъпчат с антибиотици без изследвания. Но просто се притеснявам от облъчването. Личната казва, че не било чак толкова страшно, на мои познати пък им казват джипитат, че се прави само в краен случай... В такава държава живеем, че се страхуваме понякога от несъществени неща, защото нямаме условия да мислим разумно.

# 11
  • Мнения: 9 687
Вие, които обяснявате, че не е опасно, наистина ли си правите по снимка годишно и/или при всяка настинка и грип?

Вредно е и още как. Прави се, когато ползите от снимката превишават вредите.

# 12
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 078
1 снимка годишно ти наистина ли смяташ,че е вредна? То тогава тия,дето работят в скенера,да са предали Богу дух.  Laughing

# 13
  • Мнения: 9 687
1 снимка годишно ти наистина ли смяташ,че е вредна? То тогава тия,дето работят в скенера,да са предали Богу дух.  Laughing
Рискове на професията. А и те бързат да излязат от стаята, понеже не е вредно Simple Smile.
Нищо де, всеки сам преценява.

# 14
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 078
Ами не съм видяла да бързат,но за предпазни мерки да,има. Рискове са,но абсолютно съм убедена като чадо на мед. лица,че е безвредна 1 път годишно снимка.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт