За и против къпането на новородени

  • 18 179
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
В много западно европейски държави, САЩ и Канада все повече навлиза практиката, да не се къпят новородените първите 10 - 15 дена, а след това къпането да не бъде по-често от 3-4 пъти седмично до около една годинка с цел да се предпази нежната кожа на бебето от дехидратация! Интересно ми е вашето мнение и познание по въпроса! newsm78

# 1
  • Мнения: 8 163
Моят опит потвърждава, че всекидневното къпане на новороденото предизвиква изсушаване на кожата, което може да доведе до екзема, независимо от ползването на бебешки мазила.

# 2
  • Мнения: 15 028
Къпя детето си ежедневно откакто се е родило. Вече е на година и 7 месеца. В началото използвах шампоан, но за кратко и започнах да го мия само с вода, Мазала съм го само в началото, защото той пищеше и не обичаше да се маже. За щастие не е имал проблеми с кожата.

# 3
  • Мнения: 817
Точно така беше и при нас - всекидневното къпане доведе до изсушаване на бебешката му кожичка и започнаха на места да се образуват екземи, въпреки мазането с лосиона на Себамед. Педиатърката ни препоръча къпането да бъде през 3 дни и така стабилизирахме положението.  От тогава нататък го къпем през 3 дни и повече не сме имали подобни проблеми. През лятото беше по-проблемно положението, но тогава само го топвахме всекидневно през горещите месеци във вода и го забърсвахме, а когато му дойдеше времето, го къпехме. Така успяваме да опазим положението с кожичката му.

# 4
  • Мнения: 4 708
Къпя всеки ден с медицинска козметика, след което правя масаж и мажа с бебешко олио зимата, а когато се роди също с лосион - медицинска козметика, и при двете ми деца съм нямала проблеми с кожата им.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 64
моят син е на 3 г. само първите 2 месеца го къпех всеки ден ,смених всякаква козметика ,но кожата  все суха и с повече кожни проблеми ,кожната лекарка ми каза да го къпем на 3 дена ( 2 пъти седмично) всички около мен  Crazy започна се тя е луда, ще повредиш бебето и т.н. , но от тогава зимата на 3 дена, лятото през ден и проблеми нямам Joy

# 6
  • София
  • Мнения: 2 296
Горките бебета!
Първо спряхме да им даваме да пият вода.
После спряхме да им даваме да пият прясно изцедени сокове.
Сега ще престанем и да ги къпем.

# 7
  • София
  • Мнения: 44 105
От всекидневно къпане така доизсуших кожата на детето си(той се роди със суха), че накрая свършиха нещата с атопичен дерматит, който вече 8 години си влачим. Още от началото ползвам мед. козметика, но какво от това.
10-15 дни не знам дали изобщо не бих къпала, но през 2-3 дни - да. (разбира се не говоря ако повърне или като се изака, да не се мие мястото.)

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 64
Горките бебета!
Първо спряхме да им даваме да пият вода.
После спряхме да им даваме да пият прясно изцедени сокове.
Сега ще престанем и да ги къпем.
Според мен не трябва да слушаме никого , а само нуждите на детето.За 3 години съм чула около 1 милион пъти ти си луда и hahaha .... Давам на детето ми от както се е родило вода , ядеше нощем и още когато поиска му давам,Фреш на 5 месеца , къпя го на 3 дни, сложих го в проходилка на 6 месеца ,Проходи на 10 месеца и ходи бос през лятото по цимента , а зимата никога не е носил нищо вълнено само памучни дрешки и яке отгоре .Никога не се е разболявал сериозно и сме по здрави от всички познати деца ,които постоянно са болни дори и с вълнене блуза ,шал ,и неможеш да видиш детето от дрехи ooooh! Така че ,каквото е добре за детето това трябва да се прави,то самото дете те насочва

# 9
  • София
  • Мнения: 8 932
Зависи си от бебето и кожата му. Баткото го къпех всеки ден и нямаше проблем, малката доста и се изсуши кожата. Ако се къпе всеки ден според мен е добре да се ползва само вода. Мазала съм и двамата с преварен зехтин.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 180
Според мен универсално правило няма. Габи я къпем всеки ден, но никога не е имала суха кожа. Тя толкова обича да си играе във водата. Даже сега като и стане време за бяня казва "мие мие". А и това с некъпането в САЩ е така и не е така. Наша семейна приятелка има внуче в щатите малко по-малко от дъщеря ми. Тя ни разказва, че там наистина не ги къпят с вода, но си купуват едни комплекти за баня - 6 кърпички, напоени с нещо си, като всяка е предвидена за конкретна област от тялото. С тях обтриваш бебето и ги хвърляш. Никой не може да ме убеди, че това не е индустрия. Ако бебето е със суха кожа, естествено, че няма да го къпя всеки ден още по-малко с мазила разни и разнообразни, но ако всичко си е ок и къпането е удоволствие - не виждам никакъв проблем. Според мен най-важното нещо на родителството е да се съобразиш с индивидуалностите на твоето собствено дете, а не с някакъв правилник по книга, че комшийката така прави или, че личният лекар така казал.

# 11
  • София
  • Мнения: 273
Много ми е интересно,ако утре в много западно европейски държави, САЩ и Канада  навлезе практиката,бебетата да не акат и пишкат,защото някои лаборатории са измислили по-прогресивен метод за това,какво ще правим тогава #Crazy?!
Да,съгласна съм,че проблемите с чувствителната кожа на децата зачестиха/все пак живеем в достатъчно замърсена среда #Cussing out/,но като цяло да се отрече полезния ефект от банята и масажите след нея,ми звучи глупаво.Та нима варианта да "почистиш"бебето със специални кърпички ви се струва нормален?  Shocked

# 12
  • София
  • Мнения: 44 105
Не, не ми се струва, кърпички при бебе изобщо не бих ползвала. Но и всекидневно киснене във вана, с топла водичка и измиване с гелове, шампоани и т.н. е напълно излишно, а може и да е вредно.(за новородени говорим).
А масажа и гимнастиката са чудесно нещо, но и те не почват от първия ден на детето.
И да, естествено, че типа кожа има  значение.

# 13
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Аз точно така правех с близнаците - първите 10 дни след раждането не ги къпех, след това на три - четири дни със бебешки шампоан и душ - гел. През останалото време - само вода. И така до навършване на една година. Сега ги къпя, по-скоро поливам всеки ден сутрин и вечер, но отново не използвам всеки път шампоан. Кожата им е ОК, с нищо не съм ги мазала

Чудно ми е колко ли се цапа едно новородено, че да се налага такова сериозно къпане, мазане и ала-бала

# 14
  • София
  • Мнения: 5 247
Dzverr без да са ми е голям авторирет Западът само ще споделя, че аз инстинктивно не съм си къпала новороденото всеки ден. Къпехме се 2-3 пъти седмично. Всеки път при акане си го миех обаче. А главата не виждах смисъл всеки ден да се мие. Големи теории от това няма да правя а и не ми допадат.
Сега също не се къпем всеки ден. Вече сме големи- на 4. Лятото при нужда се къпем всеки ден. Зимата мием дупаня често, но къпането е на 5-6 дни.
За пиенето на водичка някой спомена. Пиенето на водичка за съжаление също е препъни камък и извор на спорове. Водичка новородените няма нужда да пият. Особено кърмените. А и при поискване ако отказват- защо да се насилват. Моето дете изобщо не искаше вода. Ама ме натискаха-  как така без вода? Та го мъчех като беше на 2-3 месеца да пие. Пълна глупост. Спрях. сега вече си пие като жабка.

# 15
  • София
  • Мнения: 7 990
Да, смятам, че новороденото не трябва да се къпе всеки ден. Особено, ако има суха и проблемна кожа и особено, ако водата е твърда. Топлата вода и ежедневното къпане изсушават кожата и после това не може да се компенсира от козметиката.
Мокри кърпички не ползвам, мия дупето при смяна на памперс. Също не ползвам бебешко олио, а хидратиращи млека, емолиенти, които не оставят мазен филм на кожата. Разбира се, при бебе с нормална кожа, към козметиката може и да няма чак толкова изисквания.

# 16
  • Мнения: 4 708
Това почва да ми звучи, като едно време, къпали са се един път в седмицата, обикновено в неделя, и като се видят си казват "Честита баня". От какво се е нацапало - Най-малкото от това, че се е наакало поне 6 пъти, за напикаване не съм ги броила.

# 17
  • София
  • Мнения: 44 105
То това се мие при смяна на памперса, не се чака да дойде вечер, подмиване му се вика, не къпане.
Къпане е вана, киснене, шампоани, душ гелове и т.н.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 296
Е, известно е, че се къпят само мръсните хора, така че бебетата може изобщо да не виждат вода - нито за пиене, нито за къпане.

# 19
  • Мнения: 4 708
Е, известно е, че се къпят само мръсните хора, така че бебетата може изобщо да не виждат вода - нито за пиене, нито за къпане.
Дааа, което ме навежда на мисълта, зима е, седя си у нас, не се потя, защо изобщо трябва да се къпя  newsm78

# 20
  • София
  • Мнения: 7 990
Кожата на новороденото няма нищо общо с кожата на възрастен, заради това изисква и по-други грижи.

# 21
  • София
  • Мнения: 273
А защо ли  народът го е казал:"Това бебе спи като къпано...." newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 923
Къпя бебка всеки ден, само косата и мия 2 пъти в седмицата, или ако през деня много се е потила пак. Ползвам бебешко олио за след баня, а в банята бебешки шампоан за чувствителна кожа. Като новородена до някъде 3-4 месец съм я мила само с вода, но след баня задължително олио.
Бебетата не спят въобще, този израз е грешен. Някой ако ми пожелае да спя като бебе, значи не е имал бебе и не знае, че те въобще не спят, само дремят по 20 мин  Peace

# 23
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Е, известно е, че се къпят само мръсните хора, така че бебетата може изобщо да не виждат вода - нито за пиене, нито за къпане.
Дааа, което ме навежда на мисълта, зима е, седя си у нас, не се потя, защо изобщо трябва да се къпя  newsm78

mysterious , между твоята и бебешката кожа няма много големи прилики. А дали ти ще се къпеш или не, си е лично твой избор. Темата е за къпане на новородени.
Пак казвам, че не разбирам какво толкова се цапа едно новородено, че да налага ежедневно киснене във вана с шампоани и мазила /уточнили са вече преди мен, че естествено не държим бебето наакано и напикано цял ден докато му дойде часа за...къпане/

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 64
Къпя бебка всеки ден, само косата и мия 2 пъти в седмицата, или ако през деня много се е потила пак. Ползвам бебешко олио за след баня, а в банята бебешки шампоан за чувствителна кожа. Като новородена до някъде 3-4 месец съм я мила само с вода, но след баня задължително олио.
Бебетата не спят въобще, този израз е грешен. Някой ако ми пожелае да спя като бебе, значи не е имал бебе и не знае, че те въобще не спят, само дремят по 20 мин  Peace
newsm62 Много си права .Един познат имаше проблеми и винаги когато го попиташ как е казваше като бебе и поясняваше после на всеки 2 часа рева Joy

# 25
  • София
  • Мнения: 44 105
А защо ли  народът го е казал:"Това бебе спи като къпано...." newsm78

Нямам идея, моят след баня така живваше, че ми се наложи като беше бебе да го къпя през деня, иначе вечер нямаше приспиване няколко часа след ваната Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 923
според мен водата е успокояваща, зареждаща и т.н. всеки знае как се чувства свеж след баня, може би и за това повечето бебета се активизират след това  Laughing
ако се къпят бебета по този начин показан в това клипче, аз съм с две ръце за банята



вижте как бебето се успокои от шума който издава чешмата, това му напомня за шуртенето на кръвта във вените на майката Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 2 850
Моето мрази водата и ваната. Като новородено на чешмата мълчеше, като я сложих във вана, издивя. Не спи като къпано- въобще не спи. Къпем се 3-4 пъти седмично и мразим да го правим.

# 28
  • Мнения: 46 514
За първите 10-15 дни не го знаех това, за първи път чувам  newsm78
За другото - против всекидневното къпане на новородени съм. Да, на някои нищо им няма, бебетата издържат на много, и главата да си ударят, пак на някои нищо им няма, но едва ли ги биете умишлено Simple Smile

Коментарите за Честита баня и т.н. са смешни Simple Smile кожата на новородено няма нищо, ама нищо общо с тази на възрастен и всекидневното къпане повече вреди, отколкото помага.

Никой не е казал да не им миете дупетата, става дума за цялостното къпане.

Разбира се, никой не е длъжен да слуша лекарите, може да ги къпете и през 1 час.

Горките бебета!
Първо спряхме да им даваме да пият вода.
После спряхме да им даваме да пият прясно изцедени сокове.
Сега ще престанем и да ги къпем.

Със сигурност е по-добре от върховната глупост, която още се прилага някъде - къпане всеки ден до 1 г., после вече не  Crazy

# 29
  • София
  • Мнения: 2 296
Върховна глупост е също да извадиш едно бебе от водната среда на утробата и после да го пазиш да не се измокри дори. Но вие по-добре ги знаете тези неща.
А сравняването на къпането с бой по главата....  Joy
Възможно е за някои къпането да е като физическа саморазправа. Като вляза следващия път в градския транспорт, ще си го припомня.

# 30
  • София
  • Мнения: 44 105
Аз не мисля, че в утробата е пълно с чешмяна вода, душ гел и сапун, ама айде.. и кой е казал да не се измокри дори... ама явно някои разлика не правят.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 180
Много крайни мнения, много нещо!!! Едва ли има някой, който ще топне новородено във вана с пяна и ще го кисне един час в нея. Габи първия месец сме я "къпали" всеки ден на чешмата като съм и поливала гръбчето и дупето с едно канче вода. Следващите месеци я топвахме във ваничката за не повече от 3-4 минути. И ако по цял ден ревеше, ваната беше единственото  място където мълчеше и се усмихваше. Към годинката вече и взехме ваничка където е седнала и си играеше с играчки и по половин час. На този етап вечер я събличам, тича си половин час гола, после един бърз душ /косата и мия един, два пъти седмично/, обличаме пижамката и четем книжки. Детето ми расте щастливо, здраво, а аз не мога да искам повече от това. Още като беше новородена се консултирахме с кожен лекар - според него водата е здраве и каляване на бебето, но само в случайте когато е за кратко и със съобразена температура. За препаратите всеки си решава - аз никога не съм прекалявала с тях и ако съм ползвала нещо, то е било медицинска козметика. А човек може да се къпе, може и да се не къпе. Това си е до навика

# 32
  • Мнения: 46 514
Върховна глупост е също да извадиш едно бебе от водната среда на утробата и после да го пазиш да не се измокри дори. Но вие по-добре ги знаете тези неща.

Върховна глупост е да извадиш бебе от защитената му среда и да го оставиш му на влиянието на външната среда като умишлено махаш всеки ден естествения защитен слой.

Не ние.
Лекарите ги знаят най-добре тези неща.
И не тукашните, които не са отваряли учебник от десетилетия, а онези, които ги е грижа за децата, които следят реакциите на кожата, правят проучвания и ни дават препоръки кое е най-безопасното.

П.П. Казвам го от позицията на майка, която не спазваше препоръките. Чак, когато се появи проблем им повярвах. Ама то за всичко сме така, докато не загазим все се присмиваме. Пък ако минем м/у капките, ей тогава вече идва ред на голямата ирония и "Видяхте ли, че нищо му няма."

TEREZA83, крайно е да къпеш едно бебе всеки ден. Крайно е и въобще да не го къпеш. Онова, което се препоръчва - къпане през 1-2 дни не е крайно  Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 44 105
Цитат
Едва ли има някой, който ще топне новородено във вана с пяна и ще го кисне един час в нея.

има, има...един час не, но 20-тина мин...

Не се сърди, човече  Peace за съжаление така е, лошото е, че като стане проблема после децата ни си го носят цял живот/ в по-добрият случай няколко години.

# 34
  • София
  • Мнения: 8 932
Върховна глупост е също да извадиш едно бебе от водната среда на утробата и после да го пазиш да не се измокри дори. Но вие по-добре ги знаете тези неща.
А сравняването на къпането с бой по главата....  Joy
Възможно е за някои къпането да е като физическа саморазправа. Като вляза следващия път в градския транспорт, ще си го припомня.
Тъй наречената водна среда в утробата няма нищо общо с чешмяната вода, ама нищо, важното е да си пишеш. Явно ти още по-добре ги знаеш тези неща.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 404
Цитат
...след това на три - четири дни със бебешки шампоан и душ - гел. През останалото време - само вода...
И аз така.
Какво мисля за мнението на групата американски учени за честото къпане, не мога да отговоря, понеже не съм учена и съответно нямам техните познания и техните резултати от изследвания, но тази схема на къпане е перфектна според мен. Основно от мързел го правя, де, да не си помислите нещо друго, но вреда не виждам, по-скоро полза - както с оглед личния опит за изсушаването на кожата, така и с оглед мнението на групата учени.
Детето не се поти колкото възрастен, или пък потта му не мирише така, не знам, но нищо не налага сапуни и шампоани всеки ден.

# 36
  • Мнения: 1 959
В много западно европейски държави, САЩ и Канада все повече навлиза практиката, да не се къпят новородените първите 10 - 15 дена


Това не е вярно!
Препоръчват да не се къпе всеки ден, в което има голяма разлика с некъпане 10-15 дена.
Отделно, препоръчват всеки ден на бебето да се измива лицето, вратлето и дупето.

# 37
  • София
  • Мнения: 2 296
Върховна глупост е също да извадиш едно бебе от водната среда на утробата и после да го пазиш да не се измокри дори. Но вие по-добре ги знаете тези неща.
А сравняването на къпането с бой по главата....  Joy
Възможно е за някои къпането да е като физическа саморазправа. Като вляза следващия път в градския транспорт, ще си го припомня.
Тъй наречената водна среда в утробата няма нищо общо с чешмяната вода, ама нищо, важното е да си пишеш. Явно ти още по-добре ги знаеш тези неща.
Водата е най-близката среда до онази, в която бебето се е развивало почти 10 месеца. Затова водата го успокоява и когато порасне малко, игрите във ваната са полезни. Дали ще ползваш чешмяна, преварена, минерална, изворна, кладенчова или глетчерна вода - въпрос на избор и възможности.
Ако дете или възрастен има здравословен проблем, който се влошава от съприкосновение с вода - това е друг въпрос. Но тогава е редно да се потърси причината за него, а не само да се спира къпането.
Ама нищо, явно ще си пишем, за да трупаме бройка.

# 38
  • Мнения: 46 514
Ако дете или възрастен има здравословен проблем, който се влошава от съприкосновение с вода - това е друг въпрос. Но тогава е редно да се потърси причината за него, а не само да се спира къпането.

Не, съвсем не става дума за това. А за проблем, предизвикан от прекалено често къпане. При възрастни и новородени "често" е различно по време.

Никой не говори за спиране на къпането, това е абсурдно, а за прилагане на подходящата честота за съответната възраст.

Къпане през ден не е равно на спиране на къпането.

# 39
  • София
  • Мнения: 5 247
И аз се присъединявам към мамите, които следват средата. Никакви крайности. Не знам защо се стига до спор чак....Абсолютно вярно е, че водата калява, но всичко си има начин!
Моето бебче - вече момченце си го къпахме през ден като новороден, после поразредихме, когато е гол през лятото  и се понацапотим от игри всеки ден сме се къпали!
TEREZA83 - съгласна съм с теб!
Не се сърди, човече Peace чудесно си споделила!

# 40
  • Мнения: 4 708
Понеже очаквам да ме анатемосате, давайте признавам си, имало е вечери в които се е налагало да я къпем два пъти, обяснявам и защо, на два пъти се случва да се събуди 40мин след като си е легнала в 21ч, но като съвсем малка 2-3 месечна имаше и такъв период, та не можем да я успим по никакъв начин до към 12-1ч и сме се принуждавали баня втори път, в коритото без сапун, но с вода, и така я излъжем, че е време за сън, след което заспива и край на разправиите.

# 41
  • Мнения: 8 163
Наша семейна приятелка има внуче в щатите малко по-малко от дъщеря ми. Тя ни разказва, че там наистина не ги къпят с вода, но си купуват едни комплекти за баня - 6 кърпички, напоени с нещо си, като всяка е предвидена за конкретна област от тялото. С тях обтриваш бебето и ги хвърляш.
Не се сещам за какви 6 кърпички става дума. Допускам, че имат предвид готовите, които са предварително напоени с бебешки препарат за къпане. Идеята е, че си спестяваш прането на т. нар. washcloths. А това, че се използват по 6 кърпички на къпане си е решение на родителите. По принцип се използва само по една.

Повечето хора предпочитат кърпичките за многократна употреба. В общия случай те са направени от хавлиен плат, но може да са и от друга материя.

# 42
  • Мнения: 8
В много западно европейски държави, САЩ и Канада все повече навлиза практиката, да не се къпят новородените първите 10 - 15 дена


Това не е вярно!
Препоръчват да не се къпе всеки ден, в което има голяма разлика с некъпане 10-15 дена.
Отделно, препоръчват всеки ден на бебето да се измива лицето, вратлето и дупето.

За Германия го казвам от опит, за другите страни го казвам в следствие на проучването, което направих по въпроса! И както някой откриха разликата - не став дума за това да не миеш бебето, а да не го къпеш! Тук препоръчват почистване на бебето с влажна кърпа, докато падне пъпчето,а след това баните да не са всекидневни до момента, в който детето почне да лази и има досег с мърсотията - тогава се започват всекидневните бани! За мое удивление, разбрах, че в Бг имало точно обратната тенденция - всеки ден миеш новороденото и като навърши една, почваш по рядко (което пък обяснява лошите хигиенни навици на много сънародници)! Също така уточнявам, че подмиването на бебе при смяна на памперсите въобще не е подлежало на обсъждане! Пуднах трмата не за да има подигравки или изпадане в крайности, а за едно нормално и логично обсъждане с факти и опит!

# 43
  • Мнения: 1 959
Посочи ми официален изочник, където пише ясно и точно 'Не къпете новороденото първите две седмици'.
На сайта на NHS пише само да не се къпе всеки ден.
Не знам как си си правила проучванията, след като самата ти говориш за факти, цитирай такива за УК, САЩ и Канада.
Ама не на леля Корнелия от втория етаж дъщеря й в Америка така прави.

# 44
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Къпането ли отричат или миенето с шампона/сапун?

Защото вода с подходяща температура и подсушаване /+ мазане ако има нужда /не водят до изсушване здрава кожа.

Много е проста за мен логиката - единия стрес за бебето е смяната на средата. Всекидневния досег с обичайната за него среда няма как навреди. Дупе и лице се мият и нищо не им става, а остатъка с кърпа.... То може да е по-лесно, но дали е по-добро за бебето?

# 45
  • Мнения: 153
Аз моето дете го къпах всеки ден до 2 месечна възраст от тогава до сега (тя е на 7 месеца) я къпя през ден и никога не е имала проблеми с кожата. В началото използвах само вода до 6тия месец така и отскоро ползвам козметика. Според мен лятото може всеки ден, но зимата няма смисъл просто

# 46
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Каква е разликата зимата. Детето е активно всички месеци. И може да се поти при натоварвания всеки сезон. А всъщност за мен банята си е спа - гимнастика, масаж, къпане и спане. Лишаване е да го спреш.

# 47
  • Мнения: 46 514
Аз моето дете го къпах всеки ден до 2 месечна възраст от тогава до сега (тя е на 7 месеца) я къпя през ден и никога не е имала проблеми с кожата. В началото използвах само вода до 6тия месец така и отскоро ползвам козметика. Според мен лятото може всеки ден, но зимата няма смисъл просто

А точно, когато кожата им е най-уязвима (първите месеци след раждането), което налагаше да го къпете всеки ден?

# 48
  • Мнения: 153
Аз моето дете го къпах всеки ден до 2 месечна възраст от тогава до сега (тя е на 7 месеца) я къпя през ден и никога не е имала проблеми с кожата. В началото използвах само вода до 6тия месец така и отскоро ползвам козметика. Според мен лятото може всеки ден, но зимата няма смисъл просто

А точно, когато кожата им е най-уязвима (първите месеци след раждането), което налагаше да го къпете всеки ден?
  Ами доверих се на старите разбирания на бабите, че трябвало детето така да се каже да побелее.. не знам а пък и отделно на бебка и харесва много водата и това беше времето, в което забравяше за коликите.

# 49
  • Мнения: 46 514
До баба е явно. Аз не бях запозната с препоръките за къпане през 1-2 дни, но моята свекърва ми каза, че бебето не е паница да се мие всеки ден, 3 деца има, явно й е омръзнало накрая и си е измислила правило, пък то се оказало вярно Joy

# 50
  • Севлиево
  • Мнения: 57
От както се е родил го къпя през 2 дена. Разбира се след всяко акане мия дупето, но той така или иначе я върши тая работа 2-3 пъти седмично  Grinning Не виждам смисъл да се къпе по-често, особено главата на новороденото  Peace

# 51
  • Мнения: 1 959
Наред с ползите за бебето от това да не се къпе всеки ден, акушерките ми обясниха, че в началото това е стрес и за майката.
Особено при първо бебе, има майки, които се притесняват как да хванат бебето, че плаче, да не го изтърват и подобни.
По-добре било да изчака, да опознае бебето си, да е по-уверена.
До седмица-две нещата се нареждат и улягат.
Тук гледат двете неща-здраво и щастливо бебе да върви със спокойна майка.

# 52
  • Мнения: 1 276
Моят син е на 6м. и го къпя всеки ден. За това време сме пропускали къпане само при ваксинация, обаче забелязах, че от месец насам кожата на коремчето и гърдичките е много суха. Къпем го с гел на Бюбхен с лайка и го мажем с мляко пак на Бюбхен с Био Невен. Бях останала с добри впечатления от немската козметика, но при появилия се при нас проблем, реших да го къпем като го поливаме основно с вода и мием с гела само дупето. Моето момченце много обича да се къпе, като започна да го събличам преди баня и той се смее и се радва, та сърце не ми дава да го лиша от водата поне.

# 53
  • Мнения: 935
Първото къпане на моето бебе беше на 10-15-ти ден след като се роди.В началото го мажех със зехтин и не ползвах почти никаква козметика.Преди тези 10-15 дни,всеки ден до минавах с навлжнен памук...Така ми препоръча акушерката,така и постъпих...И до сега го къпем на 2-3-4 дни,разбира се зависи къде се е въргалял през деня,понякога често се налага и всеки ден,поради тази причина  Laughing

# 54
  • София
  • Мнения: 484
До четвъртия месец къпех всеки ден, след това застудя и започнах през ден, т.к имаме дълга коса и обикновенно след баня, пие мляко и заспива .... а сешуар не дава реве от него.

Mañana това със зехтина е доста остаряла техника, да кажа дори вредна

# 55
  • Мнения: 40
Ние сме на 2 месеца и от раждането до сега го къпя през ден. Ползвам козметиката на Мустела и нямаме никакви проблеми с кожата. Понякога дори през 2 дни се къпем.. Вече е ясно, че дупето то мием като се наака.

# 56
  • Мнения: 935
 

Mañana това със зехтина е доста остаряла техника, да кажа дори вредна
[/quote]
Да...и аз в началото реагирах така,но мамите от Англия друго ще кажат...

# 57
  • Мнения: 1 959

Вредно не е. Зехтинът е просто едно от маслата, които се ползват.
Аз, например, ползвам от пресован невен.

# 58
  • Мнения: 46 514
Mañana това със зехтина е доста остаряла техника, да кажа дори вредна

Защо е вредно?
Зехтинът се препоръчва не само в България. Не смятам, че е остаряла техника.

# 59
  • Мнения: 244
За вреден, не знам да е вреден зехтинът, но има недостатък - зехтинът омазнява, а не овлажнява кожата, а бебешката кожа има нужда от хидратация, не от мас. Simple Smile

# 60
  • Мнения: 1 959
Бебешката кожа има нужда да не губи собствената си влага толкова бързо.
Това е и идеята на маслата. Те задържат естествената влага по-дълго в кожата.

# 61
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Бебешката кожа има нужда да не губи собствената си влага толкова бързо.
Това е и идеята на маслата. Те задържат естествената влага по-дълго в кожата.

Точно.
Грижата за кожата с мазане се стреми да осигури оптимален водно-липиден/маслен/ баланс.
Кремовете са емулсии на вода и масло. Мазането само с масло е по-щадящо.
Освен другото разликата между масло и емулсия е и добавянето на консерванти - има ли вода, има бързо разваляне и нужда ит тях.

# 62
  • Мнения: 46 514
А за хора, които не разбират много, може ли с 2 думи - зехтинът може ли да задоволи тези нужди?  Blush

# 63
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
да, тъй като е масло.

# 64
  • Мнения: 46 514
Благодаря!   bouquet
Записвам си цитата  Simple Smile

# 65
  • Мнения: 244
Бебешката кожа има нужда да не губи собствената си влага толкова бързо.
Това е и идеята на маслата. Те задържат естествената влага по-дълго в кожата.


Т.е. затваря влагата вътре в кожата, а това не означава ли, че запушва порите, за да не пропуснат влагата извън нея?

# 66
  • София
  • Мнения: 44 105
означава.

# 67
# 68
  • Мнения: 1 959
Много елементарно си представяш нещата.

# 69
  • Мнения: 244
Не се и опитвам да си представям нещата, защото нямам опит с къпане и мазане и поради тази причина ви питам. предстой ми да имам бебче и искам да избера най-добрият вариaнт за отглеждането му. Тежи ли ви да обясните -едва ли! Съдейки по звездичките под псевдонимите, сте жени с опит и сте тук да посъветвате, ако знаете! Simple Smile
 В крайна сметка по темата- стигам до извода, че зехтина не е най-удачният вариант. Wink  Благодаря за помощта!  Hug

# 70
  • Мнения: 1 959
Зехтинът е в пъти по-добър вариант от разните кремчета наблъскани с каква ли не химия.
Не знам защо реши, че не е подходящ. Защото запушвал порите ли? Кремовете и лосионите също.
Само чистата вода не запушва порите.


# 71
  • Мнения: 244
Като се появи малкият човек ще преценим в движение. Като се замисля, мен едно време като са ме мазали със свинска мас, къпали са ме всеки ден и са ме захранили с кисело мляко от вторият ден, да чукна на дърво, доста дебелокожа и корава съм израснала! Само здраве да е. Simple Smile

# 72
  • Мнения: 1 959
Ах, недей, че и аз така съм гледана, ама колко проблеми си имам и с кожа и храна..
Успех ти желая и здраво бебе  Grinning

# 73
  • Мнения: 935
schandy,може би не трябва да слагаш знак за равенство между свинската мас и зехтина...и тогава ще го приемеш по-лесно,като вариант...иначе съм сигурна,че би намерила и много добро олио или добър крем в магазина..не споря,но мисълта ми е ,че зехтина не е чак толкова неподходящ,колкото си представяш ... Преди да родя бях купила някакво мега хипер якото бебешко олио,натурално,органик,морганик и т.н....от личен опит ти казвам,че зехтина му се отразяваше много по-добре на кожата,от колкото въпросното олио...Разбира се след като навърши месец-два вече си го ползвахме и него,но в началото след раждането му се обели цялата кожа,навсякъде и имаше голяма нужда от нещо добре омазняващо...
Между другото и аз да споделя опит,като сме тръгнали...никога не съм била мазана със свинска мас и съм била само на кърма до 6-ти месец...нямам никакви проблеми с храната и кожата ...всичко ми е на 6 ... Simple Smile

# 74
  • Мнения: 334
Мен акушерката ме посъветва докато не падне пъпчето, главата и дупето да се мият на мивката всеки ден, главата с малко бебешки шампоан, а дупето - с чиста водица. След като падне пъпчето, във водата се капват няколко капки бебешки душ-гел и това е. Всеки ден никога не съм къпала, но дупето след всяко акане на чешмата задължително, а то, поне в началото, е по няколко пъти на ден, та още сме така.
Зехтин и свинска мас не бих ползвала! Има достатъчно био козметики за бебета.

# 75
  • Мнения: 8 163
Мен акушерката ме посъветва докато не падне пъпчето, главата и дупето да се мият на мивката всеки ден, главата с малко бебешки шампоан, а дупето - с чиста водица.

Зехтин и свинска мас не бих ползвала! Има достатъчно био козметики за бебета.

Сигурна ли си, че не е трябвало дупето с шампоан, а главицата - с вода? Аканото дупе от чисто хигиенична гледна точка е много по-мръсно и пълно с бактерии, отколкото бебешкия скалп.

И какво му е на зехтина? Пак си е естествен продукт, при това (ако е студено пресован) не е минал термична обработка, която да промени състава му. Дали ще е самостоятелно за подхранване на бебешката кожа или в комбинация с други естествени (кокосово, какаово) или етерични масла (розово, лавандула), пак ползваш натурални, а не петролни продукти за детето си.

Последна редакция: сб, 08 мар 2014, 05:49 от Фея Кръстница

# 76
  • Мнения: 77
И при нас беше всекидневно къпането и не съм имала никакви проблеми Simple Smile

# 77
  • Мнения: 935
Момичета пак казвам,не слагайте знак за равенство между зехтина и свинската мас!Между другото в почти всяка био козметика за бебе ,една от основните съставки е olive oil ( зехтин) ...Така,че пак ще мажете със зехтин,дори и да е био бебешко олио или крем от магазина,но в допълнение  с други съставки ....

# 78
  • София
  • Мнения: 44 105
Био мио, аз лино съм против всякакъв вид олио за бебешка кожа(за мазане след баня). И ако в студените месеци да кажем може да се преживее някак, лятото в никой случай не би ми и минало през ума да мажа дете с  какъв да е вид олио.

# 79
  • Мнения: 179
Аз си къпя детето всеки ден, не знам до кога ще е така, но вероятно до 8-9 месечна възраст ще я къпя всеки ден, защото идва лято, после ще разредя през ден, два. Мажа си я с олио на Бюбхен, лятото имам крем на Мустела. Така смятам, че е редно за моето дете. Не зная защо толкова ожесточено спорите, всеки си познава детето и знае кое е най-полезно за него. Като се роди малката даже не съм се замисляла да не я къпя и в болницата знам, че са я къпали всеки ден без козметика, само с водичка. И мен и брат ми, майка ми ни е къпала всеки ден, а сме зимни бебета, нямам представа с какво ни е мазала, но нищо ни няма на кожата. Пак повтарям, всяка майка си знае най- добре.  Peace

# 80
  • София
  • Мнения: 44 105
А каква точно е логиката после да разреждате къпането, е те това не мога да го схвана, детето расте, почва да се въргаля, цапа, поти и т.н. и вие му разреждате къпането.
Това дали е зима или лято няма отношение към ежедневното къпане.

# 81
  • Мнения: 179
За теб може да няма отношение, но за мен има. Според мен лятото бебето има повече досег с околната среда, като прах и мръсотия, извежда се всеки ден, още повече, че именно тогава се въргаля, както ти си се изразила, да не споменавам, че потенето при 35 градуса е едно, а при 5 е друго. Второ, споменала съм, че мисля да разредя къпането, но не съм имала друго дете и не знам дали ще го направя. Къпя детето си всеки ден, защото когато ака, се омазва до ушите и не става само с подмиване, защото има ако и под мишниците, второ повръща и има повръщано между гънките на вратлето, лапа си ръцете, а между пръстчетата се събира мръсотия. Както казах всеки си познава детето и сам решава кое е най-добре за него. Не харесвам хора, които не зачитат чуждото мнение и чуждия опит, колкото и минимален да е той, както е в случая, а като имат повече звезди под името и си мислят, че те знаят най-добре. От такива хора ми е дошло до гуша, покрай отглеждането на детето ми, все знаят и са наясно със всичко.

# 82
  • Мнения: 334
Мен акушерката ме посъветва докато не падне пъпчето, главата и дупето да се мият на мивката всеки ден, главата с малко бебешки шампоан, а дупето - с чиста водица.

Зехтин и свинска мас не бих ползвала! Има достатъчно био козметики за бебета.

Сигурна ли си, че не е трябвало дупето с шампоан, а главицата - с вода? Аканото дупе от чисто хигиенична гледна точка е много по-мръсно и пълно с бактерии, отколкото бебешкия скалп.


Да, само с вода, докато не захраних и не започнах да слагам по малко сапунче. Наака ли се и веднага го измивам. То, представям си, новородено, дето ака по 5-6 пъти на денонощие, какво щеше да стане, ако слагах и сапун ooooh!
Скалпа заради крустите и потенето мием с шампоан, но там не съм била много стриктна.
Зехтин лятото не, запушва порите, но и не попива като хубавия крем, освен това не знам колко е чист, минава през машини,може да има някоя съставка, безвредна за стомаха, но не и за нежната бебешка кожа, все пак не е предназначен за това.

# 83
  • Мнения: 1 959
Продава се зехтин за бебета. Не е нужно да слагаш този за салатата.




А кремът интересно как се произвежда..не минава през никакви машини?!

# 84
  • Мнения: 8 163
Зехтин лятото не, запушва порите, но и не попива като хубавия крем, освен това не знам колко е чист, минава през машини,може да има някоя съставка, безвредна за стомаха, но не и за нежната бебешка кожа, все пак не е предназначен за това.
Доколкото ми е известно продуктите за вътрешна употреба се пречистват и качеството им се следи в много по-голяма степен, отколкото на тези за външна употреба.

Принципно бебешката био или натурална козметика също е направена от масла, някои от които са извлечени чрез пресоване или смилане.

# 85
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Mary Jane, тези капки са излишни. В общият случай.
Зехтинът също може да е био ако държиш Simple Smile. А "хубавият крем" има консерванти. В най-добрия случай етерични масла, но пак е по-рисково от чисто масло. Поне гледай да няма течен парафин. Маслата пък в грема, защото такива със сигурност има, пак ако са качествени с апресовани. Ако не са - с хумия с аобработени...

Jaska
, детето се извежда всички сезони. Цапа се през всички сезони и се поти през всички сезони достатъчно за да се къпе. Да, лятото се поти повече, но и зимата има нужда, едно от хигиенна гледна точка, и второ за успокояване.

# 86
  • София
  • Мнения: 44 105
За теб може да няма отношение, но за мен има. Според мен лятото бебето има повече досег с околната среда, като прах и мръсотия, извежда се всеки ден, още повече, че именно тогава се въргаля, както ти си се изразила, да не споменавам, че потенето при 35 градуса е едно, а при 5 е друго. Второ, споменала съм, че мисля да разредя къпането, но не съм имала друго дете и не знам дали ще го направя. Къпя детето си всеки ден, защото когато ака, се омазва до ушите и не става само с подмиване, защото има ако и под мишниците, второ повръща и има повръщано между гънките на вратлето, лапа си ръцете, а между пръстчетата се събира мръсотия. Както казах всеки си познава детето и сам решава кое е най-добре за него. Не харесвам хора, които не зачитат чуждото мнение и чуждия опит, колкото и минимален да е той, както е в случая, а като имат повече звезди под името и си мислят, че те знаят най-добре. От такива хора ми е дошло до гуша, покрай отглеждането на детето ми, все знаят и са наясно със всичко.

Детето се извежда ежедневно всички сезони, играе всички сезони, прохождащото и проходило дете има  досег с околния свят нон стоп, кал, сняг киша, играе, гази, пада, става, скача, тича и т.н.
Поти се при игрите си също(въпреки, че има чмалки деца, които никак не се потят), в къщи също играят, въргалят се, цапат се, рисуват, пластелини, лепила, заливат се с течности и  храна и т.н. и т.н. В сравнение с едно бебе много повече има защо да се къпят ежедневно, че понякога и по няколко пъти на ден.

# 87
  • Мнения: 141
До преди месец къпехме бебка всеки ден,(ползвам А-Derma) резултата беше много суха кожа по лицето и пъпчици.Първото нещо което си помислих,че прави някаква алергия,консултирах се с педиатъра ни,но не изказа никакво мнение само каза да не я мажа с нищо,да но пъчиците не изчезваха а даже се увеличиха,тогава се консултирах с друг педиатър и той ми изписа кремчето на д.р Тайс за суха кожа,положението с тях се подобряваше видимо,но само когато нанасях крема и ефекта беше 2-3часа,след това отидохме при дерматолог който ми изписа кокстероиден крем без диагноза аз отказах да я мажа с него и минах на принципа баня два пъти в седмицата от тогава положението е овладяно друг е въпроса че на всяка смяна на пелени се мием не използвам мокри кърпи ,трудно беше да обедя домашните,че не е нужно всекидневно къпане за бебка но се справих  Hug

# 88
  • Winterfell
  • Мнения: 590
И на мен не ми беше лесно да се отърва от досадата на родата.Особено майка най я заболя,че не го къпя всеки ден  Laughing Бебетата трябвало да се излющят,за да им се покаже новата кожа  ooooh! А на въпроса ми защо тогава са мазали с мазило след банята,вирна носа и каза,че се излагам с тоя интернет  hahaha
Хигиената за едно новородено е с първостепенна важност,но всекидневната баня не е еквивалент за такава.Смятам,че задължителното е миене при всяка смяна на пелена,също и миене на личицето и ръцете,чисти дрехи,като последните две важат и за родителите.При вече активните бебета,децата и възрастните всекидневния душ си е задължителен и не откривам логиката да се разрежда къпането с растежа на детето,даже напротив.Навикът за необходимост от баня,миене на зъби,смяна на бельо-изграждат се с порастването.

# 89
  • Мнения: 334
Продава се зехтин за бебета. Не е нужно да слагаш този за салатата.




А кремът интересно как се произвежда..не минава през никакви машини?!



Това не е зехтин, а бебешко олио.  Peace
Разликата е огромна.
Обаче и с това чудо не бих го намазала Mr. Green

# 90
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Ако си говорим за хидратация, редно е да си зададем въпроса кое е това нещо, което хидратира? Водата естествено! Водата, която пием най-вече. А водата, с която къпем децата не виждам как може да им навреди. Според мен други фактори водят до кожни проблеми, но нямам намерение да споря. Къпала съм си детето всеки ден, давала съм му вода между кърменията, нито се е подсичал, нито е имал кожни проблеми, освен споменатите по-горе пъпчици, които бяха в резултат на прегряване. Свалих един слой дрехи и се оправи.

# 91
  • София
  • Мнения: 2 995
А аз съм любопитна кой точно препоръчва ежедневното къпане, като и педиатърката, и неонатоложката, и на училището за родители ни казаха, че бебе се къпе 2, 3 пъти седмично, а първите седмици - само с вода. Дупе, лице, ръце - всеки ден, на чешмата и с навлажнени памучни кърпични за еднократна употреба.

Не виждам никакъв смисъл и от мазането. Веднъж я мазах с преварен зехтин и изглеждаше като ... ами като мазно бебе  Mr. Green
Не мажа с абсолютно нищо дори дупето срещу подсичане. Никакви проблеми дотук, кожата и е ок.

# 92
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
да, бебешко олио е - зехтин с добавки: http://www.bodycareherb.com/daburbabyoliveoil.html

# 93
  • Варна
  • Мнения: 18
Аз къпя моята бебка всяка вечер от раждането и. Точно на училището за родители, което посещавах по време на цялата ми бременност препоръчаха това. В родилния дом я къпеха всеки ден. На изписването и педиатърката и акушерката ми казаха да я къпя всеки ден. Мажа я с бебешко олио и кожата и е нежна и хидратирана. Нито се е подсичала нито пъпчици има.

# 94
  • София
  • Мнения: 758
И за това, както за вяко друго нещо няма единно разбиране на педиатрите. Едни препоръчват всекидневно къпане, други - на 2 - 3 дена. Аз моите ги къпя като бебета всеки ден, но много често само с вода. По - малко химия е по - добре. Щерка ми първите 6 мес. я мажех само с преварен зехтин. Синът ми е роден лятото и му го спедтих. Сега обмислям да мина само на чисти масла за мазане. И колкото се може по - малко химия по телцата им.

# 95
  • Мнения: 141

megislava какви са тези чисти масла?

# 96
  • София
  • Мнения: 758
Кокосово, бадемово, какаово, зехтин...базовите масла, но с проверен състав и произход, extra virgin. За себе си вече ползвам само такива зимата, смятам, че и за кожата на децата ми ще е по - добре.

# 97
  • Мнения: 141
Кокосово, бадемово, какаово, зехтин...базовите масла, но с проверен състав и произход, extra virgin. За себе си вече ползвам само такива зимата, смятам, че и за кожата на децата ми ще е по - добре.
Благодаря ти за отговора и аз мисля да почна да я мажа с зехтин екстра върджин а да те питам преди това преваряваш ли го?И за бадемовото масло директно ли го нанасяш на бебешката кожа

# 98
  • София
  • Мнения: 758
Зехтина преварявам на водна баня около 10 - 15 мин. Бях чела, но в момента не помня защо се правеше. С бедемово не съм мазала, по себе си клепам кокосово и мисля с това да пробвам, много омекотява и не е толкова тежно и мазно като бадемовото - по - бързо попива.

# 99
  • Мнения: 141
много ти благодаря megislava  smile3525

# 100
  • София
  • Мнения: 2 995
А аз съм любопитна кой точно препоръчва ежедневното къпане, като и педиатърката, и неонатоложката, и на училището за родители ни казаха, че бебе се къпе 2, 3 пъти седмично, а първите седмици - само с вода.

Забравих дерматолога, а и гугъл:
https://www.google.com/search?q=How+Often+Should+You+Bathe+Your+Baby
Например:
Цитат
Drop the soap: Newborns don't need a bath every day.
In fact, a lot of babies get rashes and dry skin from too many baths.
Until your baby's umbilical cord stump falls off, wash her with a soft
sponge or cloth instead of putting her in the tub. When the cord
has healed, she only needs a bath once or twice a week. After a
few months, daily baths are fine (though not necessary), but use
a moisturizer as soon as she's out of the tub.

--Sharlene K. Johnson

Последна редакция: пн, 10 мар 2014, 16:01 от Assos

# 101
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
"drop the soap", а не "drop the water" Simple Smile

# 102
  • София
  • Мнения: 2 995
" When the cord
has healed, she only needs a bath once or twice a week. After a
few months, daily baths are fine (though not necessary)"

# 103
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Прочетох го разбира се.
И аз съм против къпането въс вана със сапун. А това е заявлението, всичко друго е обяснение.
За водата е друго.

# 104
  • Мнения: 556
И аз съм против ежедневното къпане на новородено. Измиването на дупето и половите органи е  достатъчно за мен. Когато разходките стана ежедневни, особено през лятото, все пак има прах по улиците, смятам , че е добре всеки ден да се къпе детето.

# 105
  • Мнения: 334
Прочетох го разбира се.
И аз съм против къпането въс вана със сапун. А това е заявлението, всичко друго е обяснение.
За водата е друго.


Де иде реч за вана не разбрах newsm78

# 106
  • Мнения: 46 514
И за това, както за вяко друго нещо няма единно разбиране на педиатрите. Едни препоръчват всекидневно къпане, други - на 2 - 3 дена...

Може и да греша, но май само в България е така. В другите страни има единно разбиране или поне официалните препоръки са конкретни.

# 107
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Прочетох го разбира се.
И аз съм против къпането въс вана със сапун. А това е заявлението, всичко друго е обяснение.
За водата е друго.


Де иде реч за вана не разбрах newsm78

Grinning : tub
За бебето е такава. Избягва се до падането на пъпа според тях, после е стандарт.

# 108
  • Мнения: 334
Прочетох го разбира се.
И аз съм против къпането въс вана със сапун. А това е заявлението, всичко друго е обяснение.
За водата е друго.


Де иде реч за вана не разбрах newsm78

Grinning : tub
За бебето е такава. Избягва се до падането на пъпа според тях, после е стандарт.

Е, да, де, ти го разбираш така, щот' в английския текст таквоз чудо не пише. Peace

# 109
  • Мнения: 8
Ако си говорим за хидратация, редно е да си зададем въпроса кое е това нещо, което хидратира? Водата естествено! Водата, която пием най-вече. А водата, с която къпем децата не виждам как може да им навреди. Според мен други фактори водят до кожни проблеми, но нямам намерение да споря. Къпала съм си детето всеки ден, давала съм му вода между кърменията, нито се е подсичал, нито е имал кожни проблеми, освен споменатите по-горе пъпчици, които бяха в резултат на прегряване. Свалих един слой дрехи и се оправи.

Е ако водата хидратираше кожата чрез къпане, надали щяхме да се мажем с мазила след това! Моята майка също се опита да ме убеди с този аргумент за всекидневното къпане, но е факт, че колкото по-често кожата е изложена на мокрене, толкова по суха става!

# 110
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Ако си говорим за хидратация, редно е да си зададем въпроса кое е това нещо, което хидратира? Водата естествено! Водата, която пием най-вече. А водата, с която къпем децата не виждам как може да им навреди. Според мен други фактори водят до кожни проблеми, но нямам намерение да споря. Къпала съм си детето всеки ден, давала съм му вода между кърменията, нито се е подсичал, нито е имал кожни проблеми, освен споменатите по-горе пъпчици, които бяха в резултат на прегряване. Свалих един слой дрехи и се оправи.

Е ако водата хидратираше кожата чрез къпане, надали щяхме да се мажем с мазила след това! Моята майка също се опита да ме убеди с този аргумент за всекидневното къпане, но е факт, че колкото по-често кожата е изложена на мокрене, толкова по суха става!

 Joy
A   предполагам знаеш, че водата става и за пиене  Joy

# 111
  • Мнения: 334
Водата е перфектният природен разтворител, затова извлича мазнината и изсушава кожата, когато се прекалява с миенето. Хидратацията се получава с пиене, а не с миене, обаче това е друга тема Grinning

# 112
  • Мнения: 8
Ако си говорим за хидратация, редно е да си зададем въпроса кое е това нещо, което хидратира? Водата естествено! Водата, която пием най-вече. А водата, с която къпем децата не виждам как може да им навреди. Според мен други фактори водят до кожни проблеми, но нямам намерение да споря. Къпала съм си детето всеки ден, давала съм му вода между кърменията, нито се е подсичал, нито е имал кожни проблеми, освен споменатите по-горе пъпчици, които бяха в резултат на прегряване. Свалих един слой дрехи и се оправи.

Е ако водата хидратираше кожата чрез къпане, надали щяхме да се мажем с мазила след това! Моята майка също се опита да ме убеди с този аргумент за всекидневното къпане, но е факт, че колкото по-често кожата е изложена на мокрене, толкова по суха става!

 Joy
A   предполагам знаеш, че водата става и за пиене  Joy

Наистина ли????? Tired

# 113
  • Мнения: 67
В болницата ми го къпеха всеки ден. Като се прибрахме си откара без баня 4-5 дни, докато му падне пъпчето  Laughing
Дупето, лапичките - постоянно се миеха, ама къпане във вана - на 3-4 дни. тя и моята не изпадаше в див възторг от тая процедура, де.. Ако го успокоява детенцето, и не му се изсушава кожата - може и да се къпе ежедневно, ама моята така викаше при изстискването / Mr. Green/, че намалихме процедурите:)
След първото море на 5-6 месеца започнахме да се къпем заедно под душа, и досега я къпя на 3-4 дни цялостно, под душа, и и харесва. Не се вмирисва хахаха, но и кожата и е здравичка, и почти никога не съм я мазала с нищо. Може би ако я обливах с масла и олиа щеше да има повече нужда от къпане:)
Лятото, на морето - всеки ден, ама там хем слънцезащитно, хем пясък - няма начин:)

# 114
  • Мнения: 334
И аз се чудя за това олио. Себе си никога не съм успявала да се намажа с такова. Че то, детето, като го намажеш като мазна баничка и после пак ще трябва да го къпеш.

# 115
  • София
  • Мнения: 2 995
Antri, а как под душа? Седнала ли? Върху какво?
Аз също планирам море в 6-тия месец, но се чудех, дали може да влиза във водата? А слънцезащитта ползва ли? Аз вече няколко седмици избирам слънцезащитен крем и все не съм убедена, че е подходящ и безобиден.

# 116
  • Мнения: 67
Antri, а как под душа? Седнала ли? Върху какво?
Аз също планирам море в 6-тия месец, но се чудех, дали може да влиза във водата? А слънцезащитта ползва ли? Аз вече няколко седмици избирам слънцезащитен крем и все не съм убедена, че е подходящ и безобиден.

В началото - седнала в душ кабината. после открих рахата на пластмасов стол в банята - ако е достатъчно голяма е супер удобно. След това море и вкъщи си я къпя така- права вече, тя се гушка в мен и супер сладко се успива от думкащият душ по гръбчето и  Heart Eyes Когато съм права обаче, таткото е на стендбай да ми подава и да си я вземе, че инак мама остава некъпана хахах

В морската вода към седмия месец сама си излази - преди това ходихме началотот на юни /моето е януарче/, и беше доста студено. След седмия месец висяхме почти два месеца на морето, и вече си щрапаше вътре. Слънцезащитен взех май Бюбхен 50, гледах да е за лице и тяло, че и аз да го ползвам  hahaha

# 117
  • София
  • Мнения: 758
Antri, а как под душа? Седнала ли? Върху какво?
Аз също планирам море в 6-тия месец, но се чудех, дали може да влиза във водата? А слънцезащитта ползва ли? Аз вече няколко седмици избирам слънцезащитен крем и все не съм убедена, че е подходящ и безобиден.
И аз искам по кожата на децата ми да има колкото по - малко химия. Бих те насочила към сайта iherb. com (има отделна тема). Там козметиката е натурална, сертифицарана органик...От там избрах слънцезащитен детски крем с минерални филтри, потърси ако ти се занимава.

# 118
  • София
  • Мнения: 2 995
Да, знам сайта. Прегледах го както и много други. Засега харесах това: http://www.amazon.co.uk/Green-People-Organic-Children-Lotion/dp/B0013G8JYY/ и мисля да поръчам него.

 Antri, megislava, благодаря! Бяхте много полезни  bouquet

# 119
  • Мнения: 83
Каква козметика ще ми препоръчате да ползвам при къпане на бебето?

# 120
  • Мнения: X
Пъпа не е проблем за всекидневно къпане при добро желание.
А сега моят опит. В началото не сме я къпали всеки ден, защото много ревеше. После почнахме всеки ден с косата. После косата мина веднъж седмично и мие дупето. Много рядко ползвам шампоан. Мажем след всяко къпане с бебешко олио

# 121
  • Мнения: 13
Слагате ли сол във ваната

# 122
  • Мнения: X
#Cussing out
Тук вече се чудя да рева или да се смея. Нищо не слагам, нито сол, нито яйца, нито кърма!

# 123
  • Мнения: 334

Боже, опази!
Ама ти сериозно ли питаш?

# 124
  • Мнения: 13
Нищо не слагам,просто ми беше интересно дали другите го правят

# 125
  • София
  • Мнения: 39 761
С каква цел?

# 126
  • Мнения: 179
Да подчертая, че не съм слагала и никога няма да позволя подобно нещо, но майка ми каза, че се слагало морска сол във ваната, като настине бебето, като едно време ни караха да си киснем краката в леген с морска сол. И аз така  bowuu smile3516

# 127
  • Мнения: X
Да подчертая, че не съм слагала и никога няма да позволя подобно нещо, но майка ми каза, че се слагало морска сол във ваната, като настине бебето, като едно време ни караха да си киснем краката в леген с морска сол. И аз така  bowuu smile3516
hahaha
Защо не сложиш във твоята вана морска сол?

# 128
  • Мнения: 179
Подчертах, че не съм слагала и няма да сложа. Някой беше питал с каква цел, аз обясних.  Naughty

# 129
  • София
  • Мнения: 44 105
Едно е крака на голямо дете/възрастен, друго е бебе, че и цялото.

# 130
  • Мнения: 334
Детето не е малък възрастен, много ви се моля!
Което е ОК за теб, не е непременно добре и за него.
С тази нежна бебешка кожа, само сол му липсва.

# 131
  • Мнения: 2 850
Да, цял пакет. После поръсвам с мерудия.

# 132
  • Мнения: X
Да, цял пакет. После поръсвам с мерудия.
hahaha hahaha Joy Joy
Съжалявам не можах да се сдържа

# 133
  • Мнения: 67
Да, цял пакет. После поръсвам с мерудия.

И аз тъй.. Два картофа, малко праз, и загрявам бебето до 90 градуса.. Покриваш с фолио и печеш..

Мани майтапа, в една отчетна бяха пуснали статия за провредено от сол бебенце.. Намери се мама, дето под тая точно статия да обяви гордо, че нейното си го осолява, и второто пак щяла.. Не знаела защо, ама щяла..  Sick

# 134
  • София
  • Мнения: 44 105
Е как да не знае бе, да не се поти и мирише като порасне...

# 135
  • Мнения: 67
Е как да не знае бе, да не се поти и мирише като порасне...

Е ти знаеш, аз също попрочетох, и разбрах защо го правят.. Но гордото майче не знаеше, така и били казали.. Мхм..

# 136
  • Мнения: 77
Да и аз това съм чула. Да не се поти Simple Smile

# 137
  • Мнения: 12 985
Дъщеря ми е със суха кожа, по крачетата и се появяват петна от груба кожа. Къпя със шампоан веднъж седмично, мия след наакване и всяка вечер обливам само с водичка. За петната ни помогна балсама на Нахткерцен и морската вода. На мене ние съм , че здравата бебешка кожа няма нужда от излишни мазила и третирам само проблемната зона.

# 138
  • Мнения: 472
Сина го къпахме всяка вечер и под зоркия поглед на бабите ръснах веднъж -дваж малко сол. Embarassed Сега на второто разредих къпането и тотално забраних солта.

# 139
  • София
  • Мнения: 5 247
Толкова ли не се разбра, че осоляването убива бебенцата??? ooooh!
Господи?!? Какви са тези първобитни, вандалски, неграмотни, примитивни и жестоки традиции, бе?

Последна редакция: чт, 24 апр 2014, 11:33 от Мигла

# 140
  • София
  • Мнения: 964
Сол никога не съм слагала...а относно къпането,първите месеци го къпех всеки ден,с шампоан през ден.Кожата им е различна и дали ще се изсуши или не е относително. Сега като слушам новите майки,на повечето лекарите им препоръчват къпането да не е абсолютно всеки ден.

# 141
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
Сега като слушам новите майки,на повечето лекарите им препоръчват къпането да не е абсолютно всеки ден.
При нас е така. По предписание на педиатъра, а по-късно и с многократни консултации с дерматолог , поради проявен дерматит,бяха забранили да я мокря.  Crazy По време на лечението изрично ме бяха предупредили участъците да не се мокрят, докато се оздрави кожата. Много неприятно беше!

# 142
  • София
  • Мнения: 964
След като съветите ви ги дават лекари и дерматолози,не мисля че е проблем да не се къпе всеки ден,особено когато става въпрос за бебе.
Неизбежно обаче е къпането на по-големи деца 4-5 годишни-моят син е на 5г. и сам иска да се къпе всеки ден,просто не му е комфортно-да не говорим за лятото,понякога и по два пъти на ден.

# 143
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
SvetliS, съгласна съм!  Peace

# 144
  • София
  • Мнения: 44 105
темата е за новородени, не за 4-5 годишни.

# 145
  • Мнения: 417
Първото си дете къпех всеки ден, докато не отключи ужасна алергия и атопичен дерматит след ваксина. След това го къпех веднъж седмично със специални олиа за баня.

Второто дете го къпех веднъж седмично, понякога и по-често, ако преценя, че има нужда.
След кошмарът с първото дете имах едно наум.

# 146
  • Мнения: 808
О, и аз първите месеци го къпех всеки ден. За човек, който не беше отглеждал деца до този момент, ми звучеше правдоподобно, а и знаех, че е доста разпространена практика. Но сол и други подправки във водата не съм слагала.

# 147
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Второто ми дете имаше проблем с кожата, обриви, атопична кожа... По съвет на джипито, по-рядко баня, поне през ден, два, а дупето след акане задължително се измиваше.

Общи условия

Активация на акаунт