Френски език (начинаещи) - тема 2

  • 72 026
  • 772
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 713
И аз с един вариант, без никакви претенции.

J'ai peur que je sois habillé de manière très formelle au mon premier jour au travail.

# 31
  • Мнения: 5 057
И аз тук! Учила съм френски, но не съм го ползвала и резултатът е познат... имам идея да седна и да си преговарям. Имам всички "библии" граматики, Duolingo на телефона, разговорник и много френска музика на плейлист  Laughing

# 32
  • Мнения: 556
Здравейте,
много се зарадвах като видях темата Heart Eyes
Аз съм франкофон по бит, душа и образование и ще ми е драго да помагам на начинаещи

Въпросчето от по-горе:

Някой може ли да обясни, защо е

elle s'est lavee /тук има аксон-т-егю на първото е, ама не знам как да го напиша/

но

elle s'est lave les mains /и тук има ударение - аксонтегю на lave/

т.е. защо в единия случай се съгласува женския род на миналото причастие, а в другият случай - не се съгласува?

възвратните глаголи се съгласуват с подлога, който извършва действието. В случая:elle s'est lavйe, тя се е измила самата себе си и действието пада върху нея. От друга страна, при: "elle s'est lavй les mains"- тя си е измила ръцете и действието вече не пада върху подлога "elle", а върху допълнението "les mains".
При passй composй, възвратните глаголи се съгласуват по род  число само и единствено с подлога. Същото важи и за глаголите които се спрягат с кtre  , пример:
Marie est descendue        Marie a descendu les bagages dans les escaliers:

Превода не знам защо го правите, но доколкото схванах смисъла, ето и моя вариант:
Je crains que mes vкtements soient trop officiels pour mon premier jour de travail.

Последна редакция: чт, 06 мар 2014, 08:12 от bebe2

# 33
  • Мнения: 4 954
Здравейте, франкофони. Пиша с молба ако можете да ми препоръчате частен учител по френски (за София). Историята ми е малко странна, така че ми трябва някой наистина много добър:
- аз самата съм преподавател по английски, така че ще задавам въпроси много и всякакви, че и сложни тук-таме
- учила съм френски в гимназията, като стигнах до ниво B2, но това беше преди години и сега и името си не мога да кажа, нищо, че мога да чета и разбирам текстове идеално, това, от професионална гледна точка, е най-тежкият възможен случай
- целта ми е да стигна много високо ниво в кратки срокове
- аз съм отговорен ученик, но имам много ограничено време, така че не мога да се ангажирам с курсове в школи, а и моето странно работно време е от ранни зори до късна вечер, трябва ми частен учител, с когото да се разберем някак
Моля, пишете ми на лични, ако познавате такива учители   bouquet Ще следя темичката с интерес

# 34
  • Мнения: 556
Здравейте, франкофони. Пиша с молба ако можете да ми препоръчате частен учител по френски (за София). Историята ми е малко странна, така че ми трябва някой наистина много добър:
- аз самата съм преподавател по английски, така че ще задавам въпроси много и всякакви, че и сложни тук-таме
- учила съм френски в гимназията, като стигнах до ниво B2, но това беше преди години и сега и името си не мога да кажа, нищо, че мога да чета и разбирам текстове идеално, това, от професионална гледна точка, е най-тежкият възможен случай
- целта ми е да стигна много високо ниво в кратки срокове
- аз съм отговорен ученик, но имам много ограничено време, така че не мога да се ангажирам с курсове в школи, а и моето странно работно време е от ранни зори до късна вечер, трябва ми частен учител, с когото да се разберем някак
Моля, пишете ми на лични, ако познавате такива учители   bouquet Ще следя темичката с интерес

ако ти вършат работа скайп занимания+ по мейл с разбира се срещи от време на време на живо, пиши на ЛС Wink

# 35
  • Мнения: 1 525
И аз тук! Учила съм френски, но не съм го ползвала и резултатът е познат... имам идея да седна и да си преговарям. Имам всички "библии" граматики, Duolingo на телефона, разговорник и много френска музика на плейлист  Laughing
И телефона ми звучи с френски шансони...

# 36
  • Мнения: 387
Bonjour les filles Wink

благодаря ви за темата , ще следя  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 11 566
Bonjour les filles Wink

благодаря ви за темата , ще следя  Mr. Green

Tu as oublie notre garcon! Mr. Green

# 38
  • Мнения: 6 301
Bonjour les filles Wink

благодаря ви за темата , ще следя  Mr. Green

Tu as oublie notre garcon! Mr. Green

С'est qui?

# 39
  • Мнения: X
Papa Metzan bien sur

# 40
  • Мнения: 6 301
Ha ha, merci, mais je parle tres tres peu francaise, j'ai commence etudier au mois de novembre la annee derniere:)

# 41
  • София
  • Мнения: 168
Bonjour, comment êtes-vous? Flowers Bouquet

# 42
  • Мнения: 3 118
Добър ти е френския, само една бледа корекцийка, ако позволиш:
Ha ha, merci, mais je parle tres tres peu francaise, j'ai commence a etudier au mois de novembre l'annee derniere:)

И аз го докарах преди години до В2, сега обаче положението е много зле...  Sad

# 43
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Ще ви следя и аз  Simple Smile.
На френска територия съм, но с френския за момента не се спогаждаме много  Confused

Тук не е ли правилно да се каже - Comment allez - vous?

# 44
  • Мнения: 6 301
Да, така трябва - с aller, а не с etre

Je vais bien, je me porte bien или je me sens bien, а съм чувал, че не може je suis bien:)

Общи условия

Активация на акаунт