(Био)зеленчукова градина - тема 25

  • 66 752
  • 753
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 363
Здравейте, не знам колко това е по темата, но понеже става дума за растение, реших, че тази ТЕМА е подходяща за моят въпрос
и че ще има все някой , който може да ми даде адекватен отговор Simple Smile Интересувам се от растението Алое, имам такова в нас,
трябва ми с козметична цел за собствена употреба, само че съм чувала (не знам колко е вярно) , че растението трябва да е поне 6-годишно,
за да се използва сокът му с лечебна цел, иначе до преди това било отровно.
Моето е на около годинка, още е мъничко, искам да го използвам, но ме е страх от това, че може да ми навреди (най-вече защото става въпрос за допир до очите ми,
за това съм по-взискателна)... Та на кратко казано не искам да си купувам сок от алое, искам да си изтискам от растение собственоръчно,
но не знам дали моето е подходящо. По-запознатите ще кажат Simple Smile Благодаря предварително! Приятен ден на всички Simple Smile)   bouquet  bouquet  bouquet

# 721
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Не знам какво е, но тук при майка ми лапада има същите дупчици и никога не е било проблем да се яде така както е. Е, разбира се, не и най-наядените листа, но тези дето имат само по наколко дупчици - нищо им няма.
В момента и тук лападът е вече до нивото на гърдите ми, но това също не е ненормално Simple Smile Вчера правих супа даже, само с най-свежите и зелени листа и стана супер.

# 722
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Благодаря ви и на двамата, Вълкът с дълъг ник и  kеit.   bouquet   bouquet

Не е нормалнмо да е толкова висок лападът, нали.  newsm78

# 723
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
При влажна и топла пролет си расте така висок.Ако се притесняваш за наядените листа,просто след измиване го накисни за малко във вода с лимонена киселина / лимонтозу/.Ако има нещо ще падне .измиваш и готвиш.Аз така мия гъбите за по сигурно.Изпитано е.

# 724
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Изобщо да не ви притесняват наядените листа. Това са си земни бълхи - малки черни бръмбарчета, които подскачат. Напаст са за зелевите и репите.
Смело берете и яжте.

# 725
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Благодаря много, МХ,  Amica1!   bouquet   bouquet

Мен ме беше страх да не се окаже нещо, което да причинява някакво заболяване. То в днешно време някои фирми разпространяват какви ли не вируси и гадинки, че човек вече не знае, кое наистина е лошо и кое не е.

# 726
# 727
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Вестник "Земя" на Димитър Иванов - Гестапото е изключително ценен източник на информация, който никога не си позволява манипулации.

Това е малко стара информация, доста изкривена и я обсъждахме тука преди месец-два. Оказа се партенка.

# 728
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079

 Blush докато се чудих защо Брюксел иска да ни резне за боба в главата ми изплува наскоро четена фраза от "Дневниците (или делниците) на един луд":

 
Цитат
бъдещият човек ще върви с водомер отпред и катализатор отзад…

това по повод въглеродните емисиите, дължащи се на прекомерната употреба на боб в някои страни  Laughing

иначе съм на мнение, че нашите ЧЕПове са там само за украса и за някой скандал от време на време  Confused



# 729
  • Мнения: 30
Венета, и лапада по поляните е така надупчен, както на твоите снимки. Една бременна приятелка искаше, но не и набрах, че има неугледен вид. Сигурна съм, че вредителят е минал, ял и заминал, следователно листата при желание са годни за ядене, но нямат апетитен вид. И да, изкарва едно твърдо стъбло и започва да цъфти.
Неядлив роднина - мазалото. Ядлив сродник - киселец. Съвсем одомашнен и селектиран такъв - спанак.

# 730
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Продъни се небето, ей. Ще си остана с незасети картофи. Поне още седмица няма да мога да вляза в градината. Кал до уши.

# 731
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
бобът поникна - виждат му се коренчетата
Blush явно сме го засели по-плитичко и дъждът, дето вали на  всеки кръгъл час, е отмил пръстта тук-там  Confused
баклата цъфти, учудващо красиви цветове има  Blush



# 732
  • Мнения: 4 753
А аз окъснях с тиквичките... А днес, а утре... и като не ги засях навреме, рътих семките три дни и таман ги сложих тази вечер.... Че и плитко ги сложих да никнат по-бързо... Отишли са у барата...  Laughing  Останаха ми семки и за утре... За вдругиден пак ще купя и ще рътя - все до август ще изкарам някоя тиквичка...   Mr. Green

Е малко от картинния дневник - http://stelt77.snimka.bg/nature/gradina-2014.815126

# 733
  • София
  • Мнения: 24 839
Чудя се дали да не бучна няколко домата под туби, но пък да не вземат да се спарят и да боледуват?  Thinking
Имам направо готови растения за навън, кофичките са им отеснели.
Комшиите ми вече го направиха- сложиха доматите под 10 литрови бутилки от минерална вода, като през деня им отвинтват капачките и през отвора поливат и проветряват.

# 734

Общи условия

Активация на акаунт