(Био)зеленчукова градина - тема 25

  • 66 706
  • 753
  •   1
Отговори
  • Мнения: 854

ДОБРЕ ДОШЛИ В ТЕМА № 25!!!
Спорна година!
 Hug

"Най-добрата храна е тази, която сам си отгледаш!"


                                               ТЕМА №1 VІ.2009-ІІІ.2010            ТЕМА №2 ІІІ.2010-V.2010
                                               ТЕМА №3 V.2010-VІ.2010                ТЕМА №4 VІІ.2010-VІІІ.2010
                                               ТЕМА №5 VІІІ.2010-ХІ.2010           ТЕМА №6 ХІ.2010-ІІ.2011
                                               ТЕМА №7 ІІ.2011-ІV.2011              ТЕМА №8 ІV.2011-V.2011
                                               ТЕМА №9 V.2011-VІ.2011                ТЕМА №10 VІ.2011-VІІ. 2011
                                               ТЕМА №11 VІІ-ІХ 2011                   ТЕМА №12 ІХ.2011-ХІ.2011
                                               ТЕМА №13 ХІ.2011-І.2012              ТЕМА №14 ІІ.2012-ІІІ.2012
                                               ТЕМА №15 ІІІ.2012-ІV.2012          ТЕМА №16 ІV.2012-V.2012
                                               ТЕМА №17 V.2012-VI.2012              ТЕМА №18 VI.2012-VIII.2012
                                               ТЕМА №19 VIII.2012-ХІ.2012         ТЕМА №20 ХІ.2012-ІІ.2013
                                               ТЕМА №21 ІІ.2013-V.2013              ТЕМА №22 V.2013-VІІ.2013
                                               ТЕМА №23 VІІ.2013-ХІ.2013           ТЕМА №24 XI.2013-III.2014          
                
НАШИТЕ ГРАДИНИ
Куркума
an65
Гелика
villi 66
cecunka76
avocett
bushkata
Нощни очи



Отглеждане на пипер - от rorik
1  2  3  4  5  6  7
Отглеждане на босилек в саксия през зимата - от amica1

Как да си отгледаме био домати - от amica1

Растително-защитни операции по ябълките - максимално еко-био на база 2012 г. Констатации и решения за догодина - от amica1



Полезни сайтове
Ръководство за интегрирано управление на вредителите при зеленчуковите култури (домати, пипер, краставици, тикви, тиквички, дини, пъпеши, зеле, карфиол, брюкселско зеле, лук, чесън, праз), отглеждани на открито и в оранжерии - НСРЗ
Лунен календар
Календар на зеленчукопроизводителя
Как да защитим растенията без химия
Как да защитим растенията без химия 2
Семена от редки и нови видове
Био семена и разсад
Видове торове
Биоторове
Биопрепарати и торове
Още торове
Храни без химикали
Чудодейни съвети - зеленчуковата градина

# 1
  • Мнения: 854
Я да сефтосам темата: някой дали е отглеждал тръстика, захарна и да си е правл маджун? Да можете да споделите повече?

# 2
  • Мнения: 16
Честит празник на всички българи!Благодаря за бързите отговори и приема в темата.Към настоящия момент имам останал пакет с тор за цветя,ще я смеся с пръст и ще насея и да видя какво ще стане.

# 3
  • Мнения: 240
Хоп да не ви изпусна.
Нещо не ми върви с разсада за патладжан. Втора година не пониква.
Миналата седмица посях пипер. Тези дни ще ръсна цветенцата. Дано се затопли малко, че да стигна до градината и да насадя грахта, морковите и пащърнака.  Wink

# 4
  • Мнения: 30
Благодаря за темата! Към тези, които са сяли пащърнак и най-вече към Люлин - кога се ръсят семената?

# 5
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
честит празник на всички  Hug

вчера в най-големия дъжд сях салати, спанак и морковчета Simple Smile

събирах последните остатъци от топинамбура ooooh! постарали сме се тази година, едвам събрах една шепичка  ooooh! . утре заминават към морето Wink

днес посях "Тошо - кръгъл" и "Тошо - дълъг"  Laughing ръснах и малко от цикорията, да видя как ще е, останалата ще сея по указанията на гърба  Hug

не сложихте анкета, но аз да си кажа: започнах с балкон, малък северен; продължихме с лозе и все по-разширяваща се градинка - в градината с цветя, ягоди, малини, дървета и 4 (четири) стръка домат - само за да мога да кажа домати, ако е един стрък няма да мога  Laughing
после станах "всеядна" - исках всичко и веднага, чушки, патладжан, спанак става, също и грах, бамя, бакла, краставички, боб, репички, салати, лук и чесън, репи...
не стават - дълги моркови, тиквички, тикви може би и нещо друго не става, но сега не се сещам Hug

# 6
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 726
Честит празник и от мен!
Няма анкета, но да си кажа. Бабини/родителите ми са гледали много зеленчуци. Това беше и бизнеса на родителите ми...после в Канада се опитвах, домати, краставици...нищо. Сега в Хюстън градината ми е около 1 дка, но основно храсти и трева+ 2 ястъка и тук там контейнери. Почвата е мн неблагоприятна за зеленчуци и си е живо мъчение. Има и мн животни, та съвсем не мога да опазя.
Но така от двата ястъка се храним лятото ( което тук е повече от 9 месеца), че и зимнина успявам да сложа. Иначе между цветята имам чесън, марули, подправки - чубрица, гьозум, копър, магданоз, салвия...вкл и пред къщата. Имам посята и коприва, че ми омръзна да мъкна сушена от БГ + малини, ягоди и лапат ( последния го пазя като очите си, че гадините ми отмъкнаха семената, а което се беше хванало мексиканските работници ми го отъргаха). Имам и смилянски боб ( чудесен е за колибрите) а и става като храст цъфтящ със страхотни цветове)

Последна редакция: пн, 03 мар 2014, 16:40 от Titina

# 7
  • София
  • Мнения: 1 635
И аз благодаря за темата.

За протокола - живея под наем в къща и имам разрешение от хазяите да съсипя малко от райграса, за да си садя разни неща (покрай оградата). Миналата година отгледахме десетина корена домати и пет шест корнишони. Тази година отново планирам домати и корнишони. Също разни подправки и билки ми се въртят из главата. За съжаление почвата не е особено прекрасна, а на 10 см има дренаж от камъни. Много съм се огледала в повдигнатите лехи, които нееднократно обсъждахте, но не знам каква инвестиция би била оправдана, при условие, че не се знае още колко дълго ще живеем тук. И тъй, докато се чудя времето си минава. ooooh! Laughing

Мисля в края на седмицата да започна с разсад за домати. Миналата година не се справих изобщо. Уж четох и гледах. И се наложи да си купувам разсад от пазара. Виж, корнишоните сама си ги отгледах, супер хилави бяха, ама се родиха краставички. Hug

# 8
  • Мнения: 26
Здравейте!
Аз сега започвам, да видим какво ще излезе. Rolling Eyes Mr. Green

# 9
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
джулиан, подправки и билки може да опиташ в сандъчета  Hug

# 10
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Ето го и моя отчет от преброяването:
като бях малка, родителите ми всеки уикенд ме водеха на вилата ни в Искърското дефиле. Всеки път носехеме по 1 чувал оборска тор в багажника на трабанта, която родителите ми с мерак разпределяха по наклонените тераси, докато аз мрънкях, че пак са ме заточили на скучалника. Не  вярвах, като баща ми ми каза колко ще се радвам да си гледам своя градина, когато някой ден имам деца. Жалко, че вече ги няма и двамта, да им кажа, че са били прави!
На виенския си балкон гледам контейнери с различни марули, рукола, лук за зелено, грах, репички, моркови. Трудна работа, почти не ги огрява слънце, пък меракът ми несъизмерно голям, затова наехме за този сезон 40м2 био зеленчукова градина - обработена, засадена и напоявана от собствениците, за мен остава само плевенето и брането. Нямам търпение да стане май и да си я получа, колкото и ограничено да мога да я ползвам!

# 11
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
...Не  вярвах, като баща ми ми каза колко ще се радвам да си гледам своя градина, когато някой ден имам деца. Жалко, че вече ги няма и двамта, да им кажа, че са били прави!
...

 Hug  пиши и показвай  Hug интересно ми е  Blush

Скрит текст:
много съм ревлива напоследък

# 12
  • Мнения: 555
 bg ЧЕСТИТ ПРАЗНИК и от мен!
Бушката, ще питам баба - тя ми е казвала за маджуна, изцеждали са сока и са го варили до гъсто , правили са го с тикви и сливи  Hug (но ще питам за подробности)
Ани, пащърнака го сях с морковите и си стана страхотен!
На прозореца ми се кипрят едни хилавички доматчета "Рила", а в щайгичка още ме гледат ланските ми доматчета "Златно съкровище" - верно са си трайни. Брах ги май през ноември и по малко със зелената салатка вместо гаден "стъклен" домат от магазина Simple Smile

# 13
  • Мнения: 86
 bushkata, маджун тук правехме до преди  newsm78 може би 20 години.От захарна метла-растение почти същото като това, от което се правят къщните метли, но с лилаво червено семе и стебла.Сеехме го по бостаните-много пъти съм си мислила, че наличието на тази метла и по редче сладка или пуклива царевица спасяваше градинките на цяло село от всякакви въшки и белокрилки.
Сеехме, прибирахме, а в късната есен я носехме в съседното село-имаше там човек с преса през която изцеждаше сока, а после се изваряваше в огромна тава до гъст червено кафяв маджун.
А вече в къщи баба консервираше в него парчета тиква....
А лъжица маджун в горещо мляко го пресичаше на страшно вкусни и уханни парцали  Mr. Green

За жалост собственика на пресата си отиде от тоя свят.... и с него изчезна и маджуна  Cry
Миналото лято с една баба съседка  прехвърляхме колко умения и занаяти си отиват през последните 20-30 години със загубата на бабите ни...Безвъзвратно...
Плетенето на чорап на 5 куки, насноваването и тъкането  на стан, изпридането на вълна, производството на типично местни млечни и месни и растителни продукти-бял мъж, кътък, сирище, сирене, кашкавал,пате в пепел, опушен в оджака свински бут, крушеница, пипереница...вощеници...
Всички естествени багрилни методи, консервиращи растения, начини за съхранение без капачка и фризер...
Нещата от "чистия"живот за които започваме да бленуваме толкова скоро...
В същност-защо не си отворим раздел, в които да събираме такова знание-сигурно все още има възрастни хора, които помнят...

# 14
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 726
Плетенето на чорап на 5 куки, насноваването и тъкането  на стан, изпридането на вълна, производството на типично местни млечни и месни и растителни продукти-бял мъж, кътък, сирище, сирене, кашкавал,пате в пепел, опушен в оджака свински бут, крушеница, пипереница...вощеници...
Всички естествени багрилни методи, консервиращи растения, начини за съхранение без капачка и фризер...
Нещата от "чистия"живот за които започваме да бленуваме толкова скоро...
В същност-защо не си отворим раздел, в които да събираме такова знание-сигурно все още има възрастни хора, които помнят...

някой имаме записки и ги използваме...сирене, кашкавал, наденици, пушени бутове- правим сами. Много от подправките ми си ги събирам като съм си в България ( или мама и сватята го правят  Mr. Green). Мога и стан да наснова, и така и плета ( някога като се върнем в България ще имам кирпичена къщичка само за мен, там ще е стана на баба и много книги- абе ще изглежда като къщичка на вещица, с висящи навързани билки и треви)....нали знаете, какво означава вещица  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт