(Био)зеленчукова градина - тема 20

  • 71 911
  • 743
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 753
ДОБРЕ ДОШЛИ В ТЕМА №20!!!
Желая ви приятна почивка!
 Hug

"Има само лениви хора, няма ленива земя; посееш ли навреме,
навреме ще роди!"



                                               ТЕМА №1 VІ.2009-ІІІ.2010            ТЕМА №2 ІІІ.2010-V.2010
                                               ТЕМА №3 V.2010-VІ.2010                ТЕМА №4 VІІ.2010-VІІІ.2010
                                               ТЕМА №5 VІІІ.2010-ХІ.2010           ТЕМА №6 ХІ.2010-ІІ.2011
                                               ТЕМА №7 ІІ.2011-ІV.2011              ТЕМА №8 ІV.2011-V.2011
                                               ТЕМА №9 V.2011-VІ.2011                ТЕМА №10 VІ.2011-VІІ. 2011
                                               ТЕМА №11 VІІ-ІХ 2011                   ТЕМА №12 ІХ.2011-ХІ.2011
                                               ТЕМА №13 ХІ.2011-І.2012              ТЕМА №14 ІІ.2012-ІІІ.2012
                                               ТЕМА №15 ІІІ.2012-ІV.2012          ТЕМА №16 ІV.2012-V.2012
                                               ТЕМА №17 V.2012-VI.2012              ТЕМА №18 VI.2012-VIII.2012
                                               ТЕМА №19 VIII.2012-ХІ.2012
 
                
НАШИТЕ ГРАДИНИ
Куркума
an65
Гелика
villi 66
cecunka76
avocett
bushkata
Нощни очи



Отглеждане на пипер - от rorik
1  2  3  4  5  6  7
Отглеждане на босилек в саксия през зимата - от amica1

Как да си отгледаме био домати - от amica1

Растително-защитни операции по ябълките - максимално еко-био на база 2012 г. Констатации и решения за догодина - от amica1



Полезни сайтове
Ръководство за интегрирано управление на вредителите при зеленчуковите култури (домати, пипер, краставици, тикви, тиквички, дини, пъпеши, зеле, карфиол, брюкселско зеле, лук, чесън, праз), отглеждани на открито и в оранжерии - НСРЗ
Лунен календар
Календар на зеленчукопроизводителя
Как да защитим растенията без химия
Как да защитим растенията без химия 2
Семена от редки и нови видове
Био семена и разсад
Видове торове
Биоторове
Биопрепарати и торове
Още торове
Храни без химикали
Чудодейни съвети - зеленчуковата градина

Последна редакция: чт, 22 ное 2012, 22:29 от stelt77

# 1
  • Мнения: 331
Благодаря на всички, че сте толкова отзивчиви   bouquet ! За контейнерно производство не мога и да си помисля-едвам извоювах да не е целият двор в трева. Имам си 100 м2 и това е. А за почвата от басейна-копахме септична яма и на 3 м дълбочина излизаше хубава черноземна почва. Все едно в момента няма друго решение-ако се наложи, догодина ще търся да насипвам и обогатявам.

# 2
  • Мнения: 86
stelt77, Hug   bouquet
valia_b,аз  съм на мнение ,че ще се справиш с насипа.Ако се топлите на дърва събирай пепелта,намери си угнила тор.Смеси всичко,а земните животинки ще направят останалото.Дори и да не направиш свръх добиви земята ще ти се отблагодари  Laughing

# 3
  • Мнения: 2 037
Благодаря за новата тема!
Аз точно това направих вчера - вкарах оборска тор в градината.

# 4
  • Мнения: 1 842
Здравейте!
Много хубава тема. Всички тук произвеждат био-зеленчуци така ли? Peace

# 5
  • Португалия
  • Мнения: 3 962
Много благодаря за новата тема   bouquet
бързам да не ви изпусна и да питам нещо- кокошия тор как да го ползвам?нали съм гагаузко чедо ,та да не става зян викам  Mr. Green -може ли него да ползвам в спомената схема тор+пепел?

за басейна да се изкажа-много е хубаво да е вкопан,ама като знам какъв гърч е да се чисти сглобяемия,не ми се мисли дори какво ще е на вкопания  Whistling,а и много разходи са в зимния сезон.В Бг колко месеца ще го ползвате?аз тука го слагам края на май и го прибирам средата на октомври и пак ми е гърч/но пък почти не ползвам хлор-миналата година веднъж,а тази нито веднъж...за догодина съм намислила да купя ензими,но още мисля кое ми е по-изгодно,дали да точа водата и да мия или ензимите  Thinking/

# 6
  • Мнения: 6 214
  bouquet запис

# 7
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Стелт, благодарности за темата! Какво щяхме да правим, ако не бяхте толкова оправни с компютрите?

Съншайн, био-то е пожелателно, затова е в скоби.
Градинарството от 20-ти век е добре осветлено в литература, интернет.
С био градинарството въпросът от една страна е по-труден, защото се изравят практики от памтивека или пък се експериментира от нулата, от друга страна максимално улеснение е интернет комуникацията за съвети от целия свят на всякакви езици.
Обаче пък е суперинтересно.
А и да поднесеш на някого плод от градината си ... аз винаги бих се притеснявала и обяснявала кога и с какво е пръскан, обаче сега само да кажа "еко-био" и колегите веднага захапват.
Аз се грижа за вила с двор малко над декар и при мен практиките от 20-ти век една след друга отпадат, а съм още в началото - само от 2,5 години се занимавам с еко-био градинарстване.
Добре дошла, покажи ни градинката си. Разкажи, сподели.

Мама, в български и руски източници, макар и рядко се говори за някои опасности при смесване на пепел с други торове. Мислила съм, тюхкала съм се и накрая реших, че с оборски тор ще торя дърветата от 3 страни, а 4-тата ще я торя с пепел. Съществува проблем със свързването на азотната компонента с калия. Като се има предвид, че птичия тор е по-силен от оборския, по-добре измисли схема за избягване на смесването.  
http://www.rodniva.by/content/domashnie-dela/udobrenie-iz-pechi
Това за доматите понякога го спазвам, понякога - не и виждам, че е "бъзикня", обаче за по-големи растения, като дървета нищо не пречи да се спази.

Последна редакция: чт, 22 ное 2012, 14:11 от amica1

# 8
  • Мнения: 4 753
Мисля, че зная отговорите, но отново да попитам: оборската тор и дървесната пепел е хубаво да се използват при вече посети/посадени растения, нали? С цел полезните вещества да отидат в растенията, а не да се отмият от дъждовете преди това!? Масово гледам как оборска тор и дървесна пепел се изсипват в градините още от сега... Пепелта специално цяла зима я хвърлят из градините без да се запасяват и докато се разсади зеленчукът то дъжд и сняг отнасят всичко... На прав път ли съм или греша? По това време на годината изхвърлям директно само кокошата тор, без да е прегоряла... Надявам се, че до пролетта и след като обърнем ще се е размесила и преработила достатъчно за да не ми изгори зарзавата...  Thinking

# 9
  • Мнения: 8 567
И аз да се запиша и да заявя интерес към водната стратегия.  Laughing

# 10
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Стелт, за оборската и птичата тор съм сигурна, че Куркума ще ти даде най-правилния отговор.
Аз ще ти кажа за пепелта. Пази я на сухо, докато стане време да садиш растенията. Всичко най-полезно в нея е водоразтворимо и ако се хвърли в земята сега и почвата ти е отцедлива, като моята - полза никаква. Може да се хвърли наесен, само ако почвата е тежка и глинеста, така няма да избягат калият и фосфорът, а те, знаеш, са нужни за цъфтежа и зреенето на плодовете, а от калия стават сладки.

Последна редакция: чт, 22 ное 2012, 14:33 от amica1

# 11
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Stelt,
  bouquet
Благодаря за темата. Темата ми за пипера я има на 1-ва страница и се отваря.
Съншаин , добре дошла , опитваме се да сме био.На пазара ще  излизат предполагам биосредства , нооо и цената им ще "убива" предполагам.
Валя б, добра е идеята за вкопан басейн , може да се ползва и за поливане, водата ще е все по скъпа.Е, една грижа повече. Пръстта от басейна няма да е хумусна. Хумуса се намира от горе.С торене , добро планиране , ще направиш добра градинка . Не се отказвай . Пусни снимки.Питай.За планирането. Като мислим за твоята градинка , измисляме и нашите. Не се отказвай.

# 12
  • Мнения: 1 842
Стелт, благодарности за темата! Какво щяхме да правим, ако не бяхте толкова оправни с компютрите?

Съншайн, био-то е пожелателно, затова е в скоби.
Градинарството от 20-ти век е добре осветлено в литература, интернет.
С био градинарството въпросът от една страна е по-труден, защото се изравят практики от памтивека или пък се експериментира от нулата, от друга страна максимално улеснение е интернет комуникацията за съвети от целия свят на всякакви езици.
Обаче пък е суперинтересно.
А и да поднесеш на някого плод от градината си ... аз винаги бих се притеснявала и обяснявала кога и с какво е пръскан, обаче сега само да кажа "еко-био" и колегите веднага захапват.
Аз се грижа за вила с двор малко над декар и при мен практиките от 20-ти век една след друга отпадат, а съм още в началото - само от 2,5 години се занимавам с еко-био градинарстване.
Добре дошла, покажи ни градинката си. Разкажи, сподели.

 
Благодаря ти за отговора, за жалост искам да си имам градинка но за сега нямам площ.    bouquet
Да не говоря, че нямам и никакъв опит но имам желание.
По-скоро имам да се уча от вас, дано скоро да си имам градинка.

А някой тук не произвежда ли в по-големи количества? В смисъл с цел да продава? Peace

Продължавам да ви чета за сега. Peace


Съншаин , добре дошла , опитваме се да сме био.На пазара ще  излизат предполагам биосредства , нооо и цената им ще "убива" предполагам.

Благодаря. Peace  bouquet
Кофти е, че ще убива цената...
Значи излиза много скъпо така ли да разбирам?

# 13
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Съншайн,
Като мислиш за градинка , мисли да е по-голяма . Няма да сгрешиш.
В производството на селскостопанска продукция като че ли най-голямото перо в разходите са химическите препарати. Що народ от Резервата си изкарваше хляба с износ на препарати в Сърбия.
Бяха 4-5 пъти по скъпи от колкото тук. Препаратите , сигурно и с лекарствата е така, се правят в концентрация да не са отровни за човека. Ноо това води до привикване на плевели , гадове с тях и започват да не им действат. Следващите препарати се появяват в магазина по-скъпи. С биопрепаратите гадовете не привикват , модерната дума я забравих.
Имам съсед дето пръска на поразия с химикали и пак продукцията му по вкусови качества , няма нищо общо с продукцията която е в магазина.Аз съм пръскала тая година само 4 пъти, а той 11.Агротехническите ми методи също бяха на половина.  Продукцията ми беше 20 процента по-малко от неговата.   Използването на биопрепарати , биометоди , предполага повече време в градината. Бране на 10 колорадски бръмбари , навреме направено , ти спасяват градината Можеш да си представиш какви сортове , какви отрови ползват производителите .

Нооо няма  по-вкусно нещо от това,  мола ти , да е пред вратата.
Тук има хора,  които произвеждат в повече, скрънддзи са за хим. препарати, ми криза е.. Може да се намери нещо  излишно за продан Продукцията им е чиста , защото си я произвеждат за себе си. Може да чуеш от някой "Аман от чушки"Какво да ги правя.?

Последна редакция: чт, 22 ное 2012, 21:22 от rorik

# 14
  • Португалия
  • Мнения: 3 962
аз почнах тази година с био препаратите,но постепенно така ме затисна работата,поливането,вторите култури...че едва смогвах и накрая с нищо не пръсках-ама с нищо!нито цитрусови настойки ,нито коприва,ни подхранване ,ни защита !
ами...за всеки имаше-имах малко колорадски по патладжаните-изчистих ги веднъж ,после проверих още на два пъти-имаше  няколко,но не беше страшно положението-колкото и  да са изяли-за мене имаше повече Simple Smile
после имах попово прасе по злополучния ми карфиол -изчезваше просто,линееше,изяде коренчетата гадината...докато хазяина ми не посади картофите  Mr. Green
после пък гадните зелени гъсеници по зеленцето ми Crazy -един път чистене на ръка,един път пръскане с нийм/по инициатива на мъжо,че мене откровено ме мързеше и знаех,че реално и само с обиране ще стане...но него беше страх за киселото зеле  hahaha/ и после още на няколко пъти,единични намирам и гощавам кокошките  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт