(Био)зеленчукова градина - тема 19

  • 69 158
  • 746
  •   1
Отговори
# 735
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Това е компактна информация и заслужава отделен пост.

РАСТИТЕЛНО-ЗАЩИТНИ ОПЕРАЦИИ ПО ЯБЪЛКИТЕ – МАКСИМАЛНО ЕКО-БИО НА БАЗА 2012 Г. КОНСТАТАЦИИ И РЕШЕНИЯ ЗА ДОГОДИНА.

31 март - от набъбване на пъпките до фаза "зелен конус"
бордолезов разтвор - 1%

7 април - от фаза "зелен конус" до "миши уши"
бордолезов разтвор - 1%

16.апр.12
пръскане с цитрусов екстракт
От началото на април до средата на май се излюпват зимните яйца на Червен овощен акар по ябълки
Ябълките още не са отворили цвета.
 
21-23 април - цъфтят ябълките.  

25.апр.12
Цъфтежно - срещу струпясване с Пероцин 0,4%/Рубиган 0.04%/анвил 0.03%
Догодина:  Да пробвам с чесън, но да внимавам горещо слънце да не грее върху току-що напръсканите листа, може да ги изгори. Същото ще се случи ако използваме твърде силен концентрат - той също ще изгори листата. Ако имаме силно заразяване ще трябва да пръскаме няколкократно, като изчакваме няколко дена между отделните пръскания.
 
25.апр.12
кафе (разхвърляне на утайка за подхранване)
 
30.апр.12
Срещу брашнестата мана по ябълката се пръска с мляко 1:9 (10% разтвор)
Ябълки: Молиз Делишез, Тракийска и Флорина
Млякото освен за брашнеста мана е и за червен овощен акар  
 
1.май.12
пръскане с цитрусов екстракт специално за червен овощен акар, понеже по лозите не се повлиява (дали зимните цитрусови запаси не са изфирясали?)
 
12.май.12
Механично почистване на брашнеста мана и ябълково-жиловлекови въшки по Молиз Делишез + черни въшки по палметите

12.май.12
Механично почистване на брашнеста мана и ябълково-жиловлекови въшки по Молиз Делишез + черни въшки по палметите

19.май.12
Механично почистване на червеногалова листна въшка по Молиз Делишез  
 
24.май.12
Първо следцъфтежно пръскане на семкови с Пероцин 0,4%/Рубиган 0.04%/анвил 0.03%

Догодина:  Да пробвам с чесън, но да внимавам горещо слънце да не грее върху току-що напръсканите листа, може да ги изгори. Същото ще се случи ако използваме твърде силен концентрат - той също ще изгори листата. Ако имаме силно заразяване ще трябва да пръскаме няколкократно, като изчакваме няколко дена между отделните пръскания.
 

24.май.12
Механично почистване на брашнеста мана, червеногалови и ябълково-жиловлекови въшки по Молиз Делишез + черни въшки по палметите. Доста е чисто

2.юни.12
Пръскани са други култури с 10% обезмаслено мляко и е доизпръскано по Молиз делишез  
 
2.юни.12
пепеляна вода 300 грама пепел (5-6 мерителни чашки от сладолед Магнум) на 10 литра вода против всички вредители + брашнеста мана.
 
2.юни.12
бледорозов разтвор калиев перманганат – по стъблото против гъбни
 
12.юни.12
Срещу струпясване и брашнеста мана пръсках със Скор 250 ЕК - 0.02% - 30 дни карантинен срок - да се търси с по-малък, защото Тракийската ябълка е до джанка, която след седмица ще узрее, напр. СистанСупер с 14 дни и да се пръска 1 седмица по-рано (плодовете трябва да са с размер на лешник, а не като пинг-понгови топчета)
Догодина:  Да пробвам с чесън, но да внимавам горещо слънце да не грее върху току-що напръсканите листа, може да ги изгори. Същото ще се случи ако използваме твърде силен концентрат - той също ще изгори листата. Ако имаме силно заразяване ще трябва да пръскаме няколкократно, като изчакваме няколко дена между отделните пръскания.


18.юни.12
Третирам раните на Тракийската ябълка - почистване и намазване с 5% син камък (50 грама в 1 литър вода). След изсъхване - овощарска замазка
Ужас, намерих червеи, щитоносни въшки и гнило на Тракийската
 
20.юни.12
пръскане със зехтинено-сапунена емулсия, намерих щитоносни въшки по плодовете (червени кръгчета) и червеногалови листни въшки
  
1.7.2012
Проба – пръсках с коприва – вмирисана за зелени въшки по ябълка, но не действа

3.юли.12
пепеляна вода 300 грама пепел (5-6 мерителни чашки от сладолед Магнум) на 10 литра вода против всички вредители + брашнеста мана.

НЕ НАПРАВИХ ЧЕТВЪРТО ПРЪСКАНЕ НА СЕМКОВИ ПРОТИВ СТРУПЯСВАНЕ, което обикновено се прави от юнското окапване на завръзите до първа половина на юли
Догодина:  Да пробвам с чесън, но да внимавам горещо слънце да не грее върху току-що напръсканите листа, може да ги изгори. Същото ще се случи ако използваме твърде силен концентрат - той също ще изгори листата. Ако имаме силно заразяване ще трябва да пръскаме няколкократно, като изчакваме няколко дена между отделните пръскания.

 
6.авг.12
Търкане със зехтинено-сапунена емулсия на синапка против щитоносни въшки
 
29.авг
Усилено консервирам ябълки. Много силно са нападнати от плодов червей и сами падат. Няколко бройки имат пригор (от червената), също загниват и падат. Със струпясването съм се справила доста добре. Брашнестата мана е напълно овладяна.
Догодина – Нимазал за буболечките.

1.септ
пепеляна вода 300 грама пепел (5-6 мерителни чашки от сладолед Магнум) на 10 литра вода против всички вредители + брашнеста мана.

4.септ
пепеляна вода 300 грама пепел (5-6 мерителни чашки от сладолед Магнум) на 10 литра вода против всички вредители + брашнеста мана.

10 окт
Ябълкобер - много съм доволна. Блокирахме вилата с щайги. Има идеални, има с кусури (ще траят известно време), има и за незабавна преработка в сокове.

5.11.2012 - От началото на листопада до 70% окапали листа

5% карбамид – против струпясване – дървото и земята

в периода 10.11 - 15.12
При 70% окапали листа - 2% бордолезов разтвор  

След окапване на листата:

- Варосване на стволовете  

-  6-7-процентов разтвор на железен сулфат - срещу яйцата на акари и насекоми при овощните дървета над 5-годишна възраст  

НОВА (ЗА МЕН) ИНФОРМАЦИЯ:
1.   Против горчиви ядки - Поддържане на оптимална почвена влага при наедряване на плодовете; Листно третиране на чувствителните сортове ябълки 2-3 пъти през 15 дни) с листни торове съдържащи калций (това е и против меко гниене) в последната фаза от наедряване на плодовете /през последните три седмици преди беритбата плодовете увеличават теглото си с 15-20 на сто/, тоест 2 пъти месечно да третирам с пепеляна вода
2.   Да се дезинфекцират щайгите. Измиват се с 5% разтвор на сода/натриев карбонат/, а след това с 2 %-ов бордолезов разтвор.
3.   „Златна превъзходна” силно се нуждае от съхранение в перфорирани полиетиленови ръкави, защото има склонност към завяхване.
4.   Да пробвам „чай от хрян” против гъбни болести
5.   Да пробвам третиране с гореща вода против меко гниене при бране

Последна редакция: ср, 21 ное 2012, 16:42 от amica1

# 736
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
Hug люлин вече е отговорила за Тезгях и "Горичката"  Hug

Куркума трябва вече да е изпил чаша домашен еликсир, плъзгащ се като кадифе по гърлото, оставящ  вкус на любов  Hug (цвета и градусите са без значение  Laughing )

 Thinking за сапуна си спомням, че се проверяваше с перо. май содата е достатъчна, когато от перото остане само централната, кухата част.  ooooh!

 Hug за чорапките: "купешките пети" се плетат  и след това се продължава към пръстчетата, острите (на другата ми баба) се парвят последни. вплита се друг конец при плетенето, завършва се чорапа до пръстите, след това се вади заплетения конец, а бримките се нанизват на две игли  Hug

# 737
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Съмнение нямай, st. Dobri, особено след 19 часа... :

За домашния мискет, огнената мискетова, ароматната кайсиева, загадъчната плодова, бутиковата дюлева, гръцката стафидена, рехавата трънска и препечената анасонова да пишем в следващата тема, а?

Да довършим за сапуните, да отпочнем за пастърмата, за зелето и който каквото се сети. Градинките спят  Simple Smile.

amica1
, впечалятващо! Положила си толкова труд, за да споделиш опита и знанията си, благодаря! Наистина задаваш висок стандарт!

# 738
  • Мнения: 36
Амика,благодаря ти много,много newsm51 и поздравления за чудесните съвети.Особено  внимателно следях какво пишеш и приложих всичко,което си давала като твой личен опит.За пръв път отгледах продукция,без да използвам химия .И като истински търтей да продължа с използването на работливи пчелички като вас Grinning,би  ли споделила така систематизирано и другите си наблюдения?Особено ме интересува за лозето,а и всичко останало.......ако не е проблем,разбира се

# 739
  • Мнения: 2 037
амика, благодаря!    smile3525

# 740
  • Мнения: 4 753
Време е за нова тема... Ако никой няма желание да я пусне, аз ще го направя утре... Мислете какви линкове да добавим в първия пост... Ако не се лъжа, рорик беше пускала нещо за чушки и други зеленчуци, някакъв труд на БАН, ще трябва да го изровя из темата... Също може да се сложат линкове към информативни постове като последния на амика за ябълките... Поправки в първия пост ще могат да се правят 24 часа след като бъде пуснат...

# 741
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Ще споделя, разбира се!

Кой ще прави НОВАТА ТЕМА?

В нея ще трябва да видим какво ще правим с водната стратегия.
Че то май ще трябва да си правя баня от паравани и да се къпя всеки път под различно дърво. Иначе как ще смогнем с цените?

# 742
  • Мнения: 331
  Аз бях много разочарована - мястото ми, отредено за градинка, се оказа не 200, а 100 м2. Една приятелка ме успокои, че щели да ми стигнат. А за да не търсим пръст, което е почти мисия невъзможна в момента, ще копаем басейн и ще използваме за насипване. Това е последната приумица на моя мъж. Нали всеки ден му мърморя, че ще завалят снеговете и ще изпуснем цялата следваща година, той се напрегнал и му щукнала тази идея. Доколко е добра, ще се разбере след време-бяхме се отказали от вкопан басейн, щяхме да слагаме по-голям сглобяем и да си го прибираме преди зимата. Още по-упорито продължавам да чета старите теми и да си водя записки, че ме чака голямо планиране и разчертаване на площта напролет, за да ми стигне.

# 743
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Вале, чети постовете на Мананди. Той прави чудеса на много по-малка площ. Ако се решиш на контейнерно производство - там пък Куркума е магьосник.

# 744
  • Мнения: 1 173
А за да не търсим пръст, което е почти мисия невъзможна в момента, ще копаем басейн и ще използваме за насипване. Това е последната приумица на моя мъж.
Сигурно и другите ще се включат, но аз да кажа, че тази пръст от басейна няма да е добра за градина. Само повърхностната става. Не знам точно колко, но според около 20-40 см под нивото.
И пролетта да насипете пак няма да изпуснете сезона, според мен, стига да е веднага след снеговете.

# 745
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Вале, ако си човек експериментатор, не бързаш да задоволиш финансови нужди и въобще имаш време - от всяка мъртвица може да стане почва. Половината ми градина е насипи от вилата, на която първият етаж е вкопан, заедно с вкопано дворче.
Компостиране, разхвърляне на кафе от познати с вендер машини, по-рядко оборска тор, правенето на lasagna bed, торене с биотор от ЧКЧ са заниманията ми, за подобряване вида на почвата. И става все по-добра. Когато планираме разпределението на зеленчуците, вече тези полета ги смятаме почти наравно с другите.

# 746
  • Мнения: 4 753
НОВАТА ТЕМА


Тепърва ще допълвам линкове в първия пост... Очаквам предложения...  Peace

Общи условия

Активация на акаунт