(Био) зеленчукова градина 13

  • 108 353
  • 748
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 465
Здравей,Теди!
Весела,здрава и плодородна година ти желая! Hug
Като каза гол охлюв,та,се сетих за галванизираната двойноподострена ограда.
Много ме впечатли хитрината.Вярно,че е за малки площи.Малки,ама без плужеци.
Картинки с описание:
http://www.slugfence.com/slug_info/fence_info/body_fence_info.html
Ако не се подхлъзнат и наранят гадините при първия ръб,на втория вече си е самоубийство!
В указанието пише да заградим първо,след туй да съберем,който е останал вътре,особенно яйцата.
На светлината на факли.
Ах,романтика! Blush
И да си пазим Градината от преполиване.И да разбиваме едрите буци.
И компостерът с клечорака по-далечко от зарзавата.
PS.Моята борба с Монсанто се свежда до НЕКУПУВАНЕ на  ГМО-храни.Ходя,гледам и питам,питам.... Rolling Eyes

# 526
  • Мнения: 86
Голите охлюви-моята голяма мъка  ooooh!
Ще ги оградя с галванизирана стена....а те ще минат отдолу ooooh!
И как да им събера яйцата...
А миналата година по пътя към Видимското пръскало в Балкана имаше голи гадини по една педя дълги.Това ако слезе съм градините  ooooh!
Господар на света ще е този,който владее ресурсите и храната....някак неминуемо вървим към това.
Забраняват ми да гледам животни на село на по-малко от 500 метра от последната къща.Забраняват ми да си заколя собственото прасе.Миналото лято в чудо се видях да намеря яйца от кокошки с петел,че да си измътя пиленца-в половината село нито един петел.Тук там някоя "професионална"носачка,и по десетина жалки бройлера...
Налагат ми какви семена да купувам и после да се чудя какъв беше вкуса на доматите...
Не бива да горя шумата от дърветата,а в съседство заводския комин бълва менделеевата таблица...
Пет години ме убеждаваха,че в къщи е студено и има конденз,защото нямаме изолация  newsm78-тази зима спряхме газта и сложихме печките на дърва.И у дома е топло и не текат реки по стените без да сме правили допълнително изолация...
Не знам...

# 527
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
А и аз съм против горенето на листа. Губим ценен ресурс. Сега мулчирам с листа, да видим дали ще се получи това за което изчетох доста неща из нета.
Едно разбрах, ресурсите са на изчерпване и всяко нещо от природата трябва да се връща там. А и цитирания закон има ограничение, валиден е за стопанства с оборот над 500 000 долара. Което е ок- тук с едни пъпеши бяха изпотръшкали половин Америка.

Сега всичките ми салатки са мулчирани с листа - хем задържат влагата в почвата, хем като бера листа ( салатките ги бера листо по листо) не си цапам ръцете в пръста. На лято и в двата ястъка ще сея едни и същи култури, само единия ще е мулчиран, другия не- и ще сравнявам резултати.

# 528
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Човек като се замисли и може да намери здрава основа на много неща. Обаче събирането на собствени семена от домати, освен на Монсанто, на някой друг пречи ли?

# 529
  • Мнения: 86
Titina,налага се да горя някои листа с цел унищожаване на болести и вредители/гъбни патогени,яйца и ларви/.
Клонките от дървета и лози горим под казана за компоти.
Мулчираме със слама.
Смокините няколко години завивахме с растителни отпадъци-цветя,доматени стебла.Но имам подозрение,че така увеличихме популацията на белокрилката.По тази причина ги изгорихме,а смокините завихме със слама.
Градината ми е голяма и растителните отпадъци са огромно количество.Мисля си за прост компостер,но и там не бива да се слагат болни растения  newsm78.И общо взето се придържам към традиционния начин на справяне с отпадъците-което става за ядене от животните отива при тях.Което може да свари лютеницата се складира за огнището.Което подлежи на просто компостиране-на купчина,която периодично се "обръща" и навлажнява.Другото-на огън.
Не знам дали съм ви разказвала-по времето на пра баба ми във всички къщи е имало джамал.Нещо като пещ с уста към пруста и зидан тумбак в стаята.Животните са се хранели с царевичак и листница-дъбова шума отделена при сеченето на дърва ,вързана на снопове.Сутрин стопанина и почиствал яслите от царевичните стебла и голите клони.И с тях е разпалвал джамала-без да внася мръсотия в къщи е осигурявал прилично отопление и безотпадна технология на ресурсите.
Бедни са били предците ни,но мъдри и разумни.Гора не се е сечала до голо като сега.Всеки си е ходил в своята си гора,отсичал е мъртвото,кривото,кърнил е шума и е отглеждал огромни дървета.Знаел е от коя леска след две години ще отсече сап за брадва,от кое дърво след време ще направи ок за каруцата си.И в краен случай като от дълбок резерв ще закара на гражданите няколко кубика хубави дърва срещу пари за лечение или екстремна нужда.А своето огнище е разпалвал с вършина....

# 530
  • Мнения: 0
Vili66 ,много добре разказваш за джамалите и за другите неща които помним от преди много години. За да те допълня искам да кажа , че все още може да се видят разкошни кахлени джамали в двореца на царя в Боровец.  Огнището или печката разбирайте се намира в гостната стая а  основния кахлен джамал се намира в спалнята , така в нея е винаги чисто и няма пушек и миризма. 

# 531
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Вили, черна ми е тази белокрилка, заради вашите страдания, иначе аз нямам. Прочетох на няколко места за нейната биология и разбрах, че тя няма нищо общо с компостните купчини, а се размножава и живее само по живи растения.
http://agronet.bg/agro/plant-protection/394-belokrilka-biologia-borba.html
http://gradinata.bg/index.php?page=article&article_id=349
Иначе се контролирала лесно успоредно с листните въшки по известната рецепта със зехтинено-сапунената емулсия.
http://www.gardensalive.com/article.asp?ai=829

Успоредната био-грижа за няколко вида растения ще ми бъде основното направление през следващата година, тоест да си направя общ план-график за био-защита, за да ми остава време за съзерцание, както мисля, че ти каза.

Последна редакция: ср, 11 яну 2012, 12:45 от amica1

# 532
  • Мнения: 854
Мисля, че с вас мога да споделя филма.
Май губя оптимизма си - филма ме разплака. Не помня кога съм плакала на филм, а на документален...  http://www.dokumentalni.com/?p=1628

# 533
  • Мнения: 26
Вили, черна ми е тази белокрилка, заради вашите страдания, иначе аз нямам. Прочетох на няколко места за нейната биология и разбрах, че тя няма нищо общо с компостните купчини, а се размножава и живее само по живи растения.
http://agronet.bg/agro/plant-protection/394-belokrilka-biologia-borba.html
http://gradinata.bg/index.php?page=article&article_id=349

Стила на тези два сайта е по-подходящ за команден щаб по време на военни действия. И такива хора дават съвети и учат как се създава храна и живот. Каквато философията, такива и действията им  ooooh!

# 534
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Може би нещо се разминаваме в посланията.
От тези два сайта добре се разбира биологията на животинката и че Вили може да продължи да си завива смокините с доматените стъбла, защото този мулч няма да й увеличи популацията точно на белокрилката. Отгоре пак може да сложи слама за по-красиво.
А иначе за борба препоръчвам третия сайт със зехтинено-сапунената емулсия.

# 535
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Престраших се. Пускам моя миналогодишен био-опит за домати. Ще оформя няколко поста, за да не са безкрайно дълги. Надявам се да не нарушавам директивите на ЕС, защото имам и такива подозрения.
---------------------------------------------------
---------------------------------------------------

ПОДГОТОВКА НА СЕМЕНАТА
   Семената се потапят преди засяването в 1% разтвор на калиев перманганат (1 грам на 100 мл вода) в течение на 20-25 минути. След това семената се промиват и изсушават.

ПОДГОТОВКА НА ПОЧВАТА ЗА ЗАСЯВАНЕ И ЗАСАЖДАНЕ
   Почва за засяване
o   1/3 оборска тор
o   2/3 обикновена почва
   Почва за садене
o   Предпосадъчно се разхвърлят:
   Оборска тор
   Отработено кафе (чувал)
o   В корените стрък коприва
o   Пепел
   Преди посаждането на доматите навън да се полеят гнездата с горещ разтвор на калиев перманганат (1 грам на 10 л) и шербет от оборски тор (1 кг на 10 литра вода). Това предпазва от картофена мана.
 
ПОЛИВАНЕ
   Разсадът да се полива от време на време с чай от лайка (против сечене).
   След дъжд или поливка да се разрохква пръстта, за да не се задушат от много влага и сбиване.
   Поливането да се провежда по-често, но с по-малка поливна норма. Не се препоръчва да се заливат вадите – стимулира се развитие на картофена мана. Препоръката е да се полива капково, съответно много по-интензивно от това, което досега обичайно съм правила.
   Да помисля за мулчиране (мулчираният ми пипер изобщо не боледува) и пак мога да поливам освен капково и гравитачно, защото доматите имат дълбоки корени

ТОРЕНЕ – ЛИСТНО И КОРЕНОВО

   Листно подхранване
o   1/4 водна чаша утайка от кафе на 10 литра вода престоява няколко дни, прецежда се и се пръска
o   1 кг. коприва се залива с 10 литра вода за 12-24 часа. От течността се взема 1 кофичка от 500 г от кисело мляко и се разрежда до 10 литра с вода

   Кореново подхранване
o   В корените се заравя утайка от кафе (от барчето), доматите обичат подкиселяване на почвата
o   1 кг. коприва се залива с 10 литра вода за 12-24 часа. От течността се взема 2 литра и се разрежда до 10 литра с вода
o   Шербетуване с вермикомпост. 1 чаша биохумус се изсипва в 10 литра вода. Добре се разбърква и се оставя за 1 денонощие. От вермикомпост, получен от кухненски и градински отпадъци не е нужно да се разрежда. От вермикомпост, получен от оборска тор е нужно трикратно разреждане (1 литър разтвор + 2 литра вода).
o   Шербетуване с оборски тор. При прегорял оборски тор, може да се използва още на другия ден след разреждането му с вода, без да е необходимо да ферментира. Съотношението е 1:10 в полза на водата
o   Естествен карбамид – Съотношението е минимум 1:10. Всякаква по-слаба концентрация е добра. От силния пол е за предпочитане.

# 536
  • Варна-София
  • Мнения: 428
ОДОМАТЯВАНЕ
Много е важно да се запази първата китка. Тя „дава тон” за развитие на цялото растение.
При влажно и хладно време не летят насекомите, а при високи температури „изгарят” завръзите.

   При първа и втора китка (от които ще се взема семе)– за всеки сорт да се използва за опрашване отделно памуче
   При следващите китки – може да се използва едно и също памуче за опрашване

ЗЕЛЕНИ ОПЕРАЦИИ
   Колтученето и връзването са съгласно традиционната практика.

БОРБА С ФИЗИОЛОГИЧНИ БОЛЕСТИ
   Против върхово гниене – 2 чаши дървесна пепел се заливат с вряла вода, кипи 10-15 минути, оставя се да изстине и се прецежда. Разрежда се до 10 литра с вода. Може да се комбинира с материал за листно торене. Материалът да се доизпръска по овошките.
   Против върхово гниене – За набавяне на калций се пръска с 250 г. мляко (1 ч.ч.) към 4 литра вода
   Против върхово гниене – Пръскане на растенията с 0,5% р-р на калциев двухлорид (в супермаркетите, при сирищната мая) при разходна норма от 100 до 200 l/декар в зависимост от масата на растенията (това още не съм го правила)

БОРБА С ГЪБНИ БОЛЕСТИ
   Срещу картофена мана (прояви се през м. юли, при дъжд за 3-4 дена може да погуби растенията. Сухото време, мед и манган я борят)
   Да не се наводнява вадата, а да се полива изцяло капково
   Медно телче в началото на юни – да е без лаково покритие и със сечение 1 кв. мм. Забива се половината, превива се стърчащата част към земята
   Бордолезов разтвор в края на юни
   Калиев перманганат – бледорозов разтвор
   Прясно мляко + йод (0,5 л мляко : 10 л вода : 20 капки йод)
   2 чаши дървесна пепел се заливат с вряла вода, кипи 10-15 минути, оставя се да изстине и се прецежда. Разрежда се до 10 литра с вода. Може да се комбинира с материал за листно торене. Материалът да се доизпръска по овошките.
   Да не се садят наблизо картофи, защото първо те се разболяват и прехвърлят заразата

   Срещу алтернария
   1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. растително масло, 1 с.л. веро за миене на чинии, 4 литра вода
Ежеседмично да се пръска така: 2 дена предварително добре се поливат зеленчуците. Сутринта се пръскат с чиста вода (водата ограничава брашнестата мана). Вечерта се пръскат с горния разтвор – отгоре+отдолу+почвата). Материалът да се доизпръска по краставиците и тиквите.

БОРБА С ВИРУСНИ БОЛЕСТИ
   За превенция се отстраняват долните листа на растенията, за да се намали контакта със спорите в земята. Това не вреди на растението.
   Болните растения се изскубват
   Да се води борба с въшките, белокрилките и миризливките, защото те пренасят вирусните болести
 
БОРБА С БАКТЕРИЙНИ БОЛЕСТИ
   Против бактерийно струпясване и бактерийно изсъхване се пръска с неразреден водороден прекис от аптеката, като се пръска и отгоре и отдолу на растенията. Веднъж седмично при сухо време и два пъти седмично при влажно време. Това е превенция и лечение.

БОРБА С МИКОПЛАЗМЕНИ БОЛЕСТИ
   ранно засаждане на културите;
   засяване на кулисни пояси от царевица по краищата и през 5-6 реда в посевите;
   засаждане между пипера, доматите, картофите и другите чувствителни култури, на репелентни растения (босилек, чубрица, червено цвекло, тагетес, циния и др.);
   унищожаване на плевелите – гостоприемници и източници на зараза (поветица, паламида, татул, черно куче грозде и др.);
   комбинирано торене, поливане, обработка на почвата и всички останали мероприятия, осигуряващи бързо и буйно развитие на растенията

# 537
  • Варна-София
  • Мнения: 428
БОРБА С ВРЕДИТЕЛИ
   Крилата форма на зелена прасковена листна въшка (черни мухички) и белокрилки
     Зехтинено-сапунена емулсия – пръска се често през м. юни, по-късно само за белокрилки
1 с.л. зехтин се размива с няколко капки течен сапун. Добавя се 1 л. вода. Да се използва до 30 мин., защото зехтинът започва да се отделя на капки.
   Акари – цитрусов извлек
Нарязва се ситно кора от цитрусови плодове. Заливат се с топла 40°С  вода. След 5 дни се прецежда, разрежда се с 2 пъти повече вода (30% р-р), добавя се малко течен сапун за прилепител.
   Миризливки
     Ръчно събиране в буркан „Омния“ пълен до половината с вода

ДОБРИ ПРАКТИКИ ПРИ ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА
   Месечни акценти
o   Месец май – листно торене и подсилване с коприва
o   Месец юни – поставяне на медно телче, борба с листни въшки (черни мухички), алтернария и върхово гниене, колтучене и привързване
o   Месец юли – често пръскане за картофена мана и алтернария, колтучене и привързване, често поливане на по-ранните сортове
o   Месец август – често шербетуване, поливане, борба с миризливки
o   Месец септември – често поливане, борба с миризливки, алтернария (напетняване и съхнене само на листата, без да се засягат плодовете, независимо от поливането)
   3*1 – одоматяване + връзване + колтучене
Колтуците се използват за приготвяне на разтвор за борба с черната бобена въшка по боб, рози, праскови или за вкореняване (в началото на вегетацията – юни, максимум юли)
   След пръскане с мляко+йод да се изчака изсъхване и да се направи пръскане със зехтин+теч.сапун, зехтин+сода+теч.сапун или с калиев перманганат, за да се измие по-добре машината

УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ
   Здравите листа и стебла след вегетацията се използват за мулч на плодните дървета.
   Заразените листа и плодове веднага да се режат и махат. Да не се горят (при горене се вдига невероятен пушек). Добавянето им към вермикомпоста с ЧКЧ е най-разумно. Вермикомпостът да се ползва след добро узряване (3 месеца е достатъчно), за да не се предава зараза. Да се има предвид, че е пълен със семена, което обърква разсадите.
   Конкретно при заразяване с фитофтора, болните растения да се изтръгнат напълно, да се сложат в черен найлон и да се оставят на слънце за 1 седмица, за да загинат всички патогени. След това се добавят във вермикомпоста.

# 538
  • Мнения: 86
Моите лични наблюдения се разминават с етимологията описана в статиите  newsm78.Когато скубем доматите те все още са частично зелени.И населени с инсекти.Не знам дали,защото ги натрупваме на куп върху смокините и създаваме вероятно топла микро среда,но белокрилките не умират.Когато на пролет отвиваме смокините се вдигат облаци белокрилки-зимували са си успешно.Не знам дали са яли нещо през зимата или са изпаднали в криогенен сън....Но е факт,че си презимуват успешно.
Както е и факт,че цялото село тази есен беше нападнато от пълчища белокрилки-имаше ги по лозите,по копривата,по джанките,а листата на тиквите почерняха от"медената роса",която оставят след себе си гадинките.Обнадеждена съм единствено от факта,че в късната есен се появиха и огромно количество оранжеви калинки,които са хищници и се хранят именно с белокрилките и яйцата им.И се моля калинките успешно да преживеят зимата.
И си разсъждавам,че природата вероятно регулира сама популациите си...
И чакам да се появи естествен враг на голите охлюви  Mr. Green

# 539
  • Мнения: 0
amica1 относно използването на био защита на растенията има много хубава статия в списанието Идеалната градина от миналата година която описва какви растения и в какви количества се използват за приготвяне на разтвори за пръскане на зеленчуците и овощните дървета и как те действат.

Общи условия

Активация на акаунт