(Био)зеленчукова градина - тема 25

  • 66 749
  • 753
  •   1
Отговори
# 45
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Е, веднъж седмично стига, по-обилно ако поливаш. То вярно е въпрос на почва , наклон и изложение, ама чак всеки ден е наистина много.

Като стана въпрос за поливане ми се иска да споделите опит с помпите. На бахчата има кладенец- водата е на -4 м, а дълбочината  - над 10. Какъв тип електрическа помпа да избера - потопяема или обикновена градинска, с потопяем черпател? Какъв е оптималният дебит, щото да не я чакам да църцори, но не и да отнесе на доматите колците даже? Имате ли опит с определени марки и модели? Намират ли се в добро състояние ползвани помпи?

Един познат мъкнеше чудесни, маркови, малко ползвани помпи от Германия, ама се отказа от тоя бизнес. Що не взех тогава?

За съжаление ще трябва и да е преносимо-возима, щото не е много сигурно да стои на бахчата постоянно.

Което ме подсеща, че е време да изкопая трапове  пред лехите - щото да сипвам в тях прясна тор, с която да шербетувам гравитачно, когато му дойде времето. Покаже ли се тревата, копането става голяма мъка при мене.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 104
Ееее, ще се запиша и аз най-после в прекрасната ви тема. От 2-3 години ви чета. Много ми е хубаво и уютно тук, но до сега не съм писала. Имаме къща с двор на 20 км. от Пловдив. Родителите ми през лятото са там и най-вече те се грижат за двора, но вече са възрастни и им дотежава. От тази година и ние с мъжа ми се включваме. Решихме в половината двор, който е около 800 кв м да засеем овошки. Миналата седмица засяхме 3 ябълки, 3 круши, 2 сливи, 1 череша (имаме още една, която посадих преди 2-3 години), 1 кайсия, 1 праскова, 1 нектарина. И сега е момента за първото ми питане: да ги варосаме ли, да ги напръскаме с бордолезов разтвор или нищо да не ги правим. Те и без това милите за сега са едни пръчки около 1 м високи. В останалата - "зеленчуковата" част ще садим домати, чушки, патладжани, тиквички и още работи, дето не съм ги измислила още. Разсада ще го купувам. Не мисля, че ще се справя с "тънка" работа като разсадопроизводството.
  bouquet

# 47
  • Мнения: 261
http://www.amiti.org/index.html  Попаднах на тези био  продукти за растителна защита. Моля някой да каже отваря ли се инфото! Rolling Eyes     Щях да забравя нещо важно за всички,които гледат разсади в къщи!Много внимавайте с цветята!Мъжът ми с най добро чувство ми подари мини роза(зо Св.Валентин) и тя се оказа бъкана с акари,които веднага нападнаха разсада ми #2gunfireАко не внимавах всичко щяха да унищожат(дано ги спася)Не акарите де! hahahaРазсадите!

Последна редакция: вт, 04 мар 2014, 18:33 от reni7377

# 48
  • Мнения: 30
www.amiti.org

Отваря се само така.

# 49
  • Мнения: 261
                                  Благодаря!Дано да ви е полезна информацията!

# 50
  • Мнения: 30
Дано да ви е полезна информацията!

Много полезна информация, благодаря! Рени, а ползвала ли си този препарат за растителна защита?

http://magasini.net/products/view/nimazal-t-s

# 51
  • Мнения: 261
Дано да ви е полезна информацията!

Много полезна информация, благодаря! Рени, а ползвала ли си този препарат за растителна защита?

http://magasini.net/products/view/nimazal-t-s
Да миналото лято,но докато го отрия два пъти пръсках с инсектициди.Смятам че е ефективен,но трябва да се ползва превантивно и да следиш за смучещи насекоми(ежеседмично)Купи си хубава лупа и ще се изненадаш от това ,което ще видиш за цяло лято!Аз лично имам вече фобия особено от акари и трипс затова постоянно търся нови и нови био препарати.Купих си и друг-Ем5.Потърси инфо ако искаш в Сортови семена.

# 52
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 070
Привет на всички! Поредното селско чадо да се включи  Laughing.

Чета ви сравнително от скоро и имам питанка - търся сорт домати, които не искат връзване на кол и са със сравнително тънка ципица, сиреч подходящи за салати през лятото, ако може и да не е претенциозен ще е добре.
Живеем на върха на скат, съответно поливане и вятър са основните проблеми. Водата изчезва за часове, а вятъра брули и чупи високите стебла на обичайните летни сортове колкото и да са овързани.
За сега успешно отглеждам Рома, но то си консервен сорт и не ни е особено вкусен (макар да има една много приятна и нежна сладост).

Бонония и Трапезица Simple Smile едните са по-кръгли, другите по-дълги, без колове, без разсад - направо в градинката, сума салатки излязоха и  напълниха буркани като за три зими Simple Smile

...
Като стана въпрос за поливане ми се иска да споделите опит с помпите. На бахчата има кладенец- водата е на -4 м, а дълбочината  - над 10. Какъв тип електрическа помпа да избера - потопяема или обикновена градинска, с потопяем черпател? Какъв е оптималният дебит, щото да не я чакам да църцори, но не и да отнесе на доматите колците даже? Имате ли опит с определени марки и модели? Намират ли се в добро състояние ползвани помпи?

...

ще трябва да ви свържа с половинката  Laughing че посредникът обикновено го отнася  Hug

от личен опит, поливането направо с помпата е работа главоболна - водата е много студена и много силна.
имаме бидон на стойка, пълни се с помпата, а поливането е капково.
маркучите са предварително подредени по редовете.

# 53
  • Мнения: 261
Много искам и аз да опитам тези сортове-Трапезица и Бонония.Добри, ти направо в земята садиш семената като се стопли ако правилно съм разбрала нали?

# 54
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 070
Много искам и аз да опитам тези сортове-Трапезица и Бонония.Добри, ти направо в земята садиш семената като се стопли ако правилно съм разбрала нали?

с тях започнах преди години Simple Smile основно от мързел

направих "вада" между редовете на лозето, насях семената, полях и повече не съм ги мислила. всъщност прекопах/оплевих/загърлих 3 в 1 веднъж и май поливах няколко пъти, но определено не съм полагала кой знае каква грижа. хубавото е, че не боледуваха от нищо, зрееха много наведнъж - удобно е, когато решиш да ги слагаш в буркани. кожата не беше толкова дебела като на Рома, но не е и като на розовите  Confused все пак.
за разлика от тях розовите и червени биволски сърца и сърце на албенга боледуваха от всичко известно и неизвестно на науката  Confused

# 55
  • Мнения: 77
ето и моите произведения на изкуството...
http://savina86.snimka.bg/hobby/gradinarstvo-2014.807136.32723883
аз само пак да питам нещо- понеже не съм слагала кафе в почвата трябва ли сега да поливам с утайка от кафето или мога утайката директно в кофичката ? или изобщо не е нужно?
ЧАКАМ КОМЕНТАРИ И ОТЗИВИ ЗА  СНИМКИТЕ... ЛЕКА ВЕЧЕР... Simple Smile

# 56
  • Мнения: 1 110
st. Dobri, много ти благодаря! Не очаквам да им е съвсем тънка ципицата, но все пак да е по-тъничка от на Рома-та. Пък тоя вариант с директното засаждане в почвата е повече от чудесен!
Кога сееш така? Вероятно при трайна нощна Т над 5-10 градуса?

Нашето капково (за храсталаците, те са по-важни за мъжа ми от доматите  Laughing) е директно свързано с водопровода. Обаче водата успява да се позатопли докато закапе и не е стресово за растенията. Иначе поливането с помпа не е много хубав вариант, свекърва ми се отказа от нея преди години. Налива в цистерна в градината и от там с маркуч или лейка.
Ако няма начин да се сложи такъв буферен съд поливането рано сутрин на хладна почва е вариант също.

# 57
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 070
Simple Smile при нас системата за поливане е твърде сложна за обясняване (поне за мен)

има таймерче и то включва помпата за определено време в определен час.
през това време пръскачките поливат, а бидона се пълни. в бидона е сложен поплавък като тези в тоалетните казанчета, когато бидона се запълни, пръскачките започват да пръскат по-усърдно  Laughing до изтичане на зададеното време. забравих да кажа, че те пръскат само тревата и цветята в предния двор. с водата от бидона се поливат редовете със зеленчуци. водата капе бавно и славно цяла нощ. има маркучи за капково, опънати от бидона до края на редовете.

таймерът позволява настройване на час и период за всеки ден от седмицата, в най-топлите дни настройвахме за два пъти на нощ за около час, три пъти седмично. номера с двойното поливане го прочетохме някъде, обясняваха и защо е по-добре да се полива на два пъти, но сега няма да се сетя.

хубавото е, че и да сме на почивка тревата и зеленчуците не страдат. лошото е, че дъждът навън няма да спре системата  Laughing

# 58
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
 st. Dobri  внимавай, при топло време и висока влажност и поливане вечер тревата хваща гъбички. Става на едни петна, все едно някой ги е правил нарочно.

# 59
  • Мнения: 261
ето и моите произведения на изкуството...
http://savina86.snimka.bg/hobby/gradinarstvo-2014.807136.32723883
аз само пак да питам нещо- понеже не съм слагала кафе в почвата трябва ли сега да поливам с утайка от кафето или мога утайката директно в кофичката ? или изобщо не е нужно?
ЧАКАМ КОМЕНТАРИ И ОТЗИВИ ЗА  СНИМКИТЕ... ЛЕКА ВЕЧЕР... Simple Smile
    Савинка,нека се изкажат професионалистите,но малко ми се виждат прораснали,затова ги досипи с пръст и промени температурата ако е много висока.Ако ги поливаш много недей.http://prikachi.com/images/494/7125494F.jpg  виж моите ,за сравнение са сяти към 15 февруари.Успех,защото знам колко им треперим на тия разсади само и само да са излезли от ръцете ни!   п.п.Браво на Добри и нейнио мъж! Joy  АМИКА казвай за овошките ако имаш време Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 04 мар 2014, 20:53 от reni7377

Общи условия

Активация на акаунт