Добре дошли в света на настолните игри!

  • 200 277
  • 724
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 697
има, ще разпитам познати да кажат къде точно е и ще пиша  Laughing

# 76
  • София
  • Мнения: 1
Браво за чудесната тема, аз също много обичам да играя настолни игри! Децата ми са още малки, та ги чакам да станат поне на 4, за да се включат и те Simple Smile Обичам Каркасон, Катан, Игра на тронове, Smallworld, Discworld...

Турнир на мамите е добра идея, имам близък контакт в един от клубовете, за които сте писали Wink

Само за инфо, понеже не видях да е написано – в Каркасон е 3 лв. на час, всеки трети е безплатен. И една корекция – Паладиум не е на Оборище 80, там е Трите трола Wink

# 77
  • Мнения: 12
Ето и два клипа от тейбълтоп деня:


Източник

- нещо не разбрах как да пусна връзка от Vbox
Източник

Във Варна вече има нов клуб: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200736802741795&se … ype=1&theater


Аз пък реших да опитам да допълня или разнообразя списъка с игри. Държа да уточня, че:
- работя в голям клуб/магазин (не горепосочения) и имам поглед над предпочитанията като цяло, но страня от заглавия, които ги има във всяка книжарница, обикновено това са игри, които са интересни само, докато сте нови в хобито (не всички, но все пак);
- не си падам по преведени игри. Винаги ми приличат на Windows на български. Настолните игри могат да социализират, развиват логическото мислене и въображението, и лесно да чупят езиковата бариера. И не ползват шекспиров или оксфордски английски. Освен за деца под 9-10 години, не виждам причина да се осакатяват с (често) лоши преводи, а да се избягва развиването на английския - може, ако смятате, че ще се върнем в руската федерация скоро Simple Smile
Има и игри, при които е все тая, Dixit е хубав пример за игра без текст, например. Не ангажирам никого с мнението си, просто така мисля.

В описанията ще се опитам да споделя предимства и недостатъци, както и за колко годишни деца става съответната игра. Ще пиша на няколко пъти, понеже нямам достатъчно време да изпиша всичко наведнъж.

Кооперативни и полу-кооперативни игри
По мое мнение най-лесно се навлиза с кооперативните или полукооперативните игри, в които или играете заедно с обща цел, или поне един от вас играе "срещу" другите и се борите заедно срещу него. Има дори игри, в които играете заедно, но всеки си има цел и все пак може да се излъчи победител.

- Pandemic/Пандемия - 2-4 играча (според мен 10+ игра) има я и преведена, но пък тогава разширенията In the Lab и On the Brink ще ви стоят малко странни на английски. То и цените на разширенията са високи за това, което добавят. Играта е интересна и като цяло понякога много трудна, но най-често става така, че само един човек измисля ходовете на всички. Добавянето на On the Brink позволява на един от играчите да играе био терорист, т.е. срещу другите.

- Letters from Whitechapel - 2-6 играча - по мое мнение една от най-добрите игри на пазара в момента, макар че си е откровено 11+, на запад ще е 13+. Темата звучи странно и много хора я пропускат заради това (и губят доста) - един от играчите играе Джак Изкормвача, останалите - полицаите, които опитват да го заловят след всяко от убийствата му в квартала Whitechapel. Всъщност в играта няма насилие, ако се абстрахирате от това, че... все пак става въпрос за Jack the Ripper. Не мисля, че има човек, който да не е попадал на историята, която е филмирана, романизирана и вече може и да се играе. Самата игра прилича малко на популярната Scotland Yard и доста на Fury of Dracula. Хубавото е, че играчите се редуват в ролята на главен полицай (комисар), от който зависят някои важни решения. Играта предполага много преигравания и да се играе Джак е сериозен адреналин. Въобще - играта е уникално забавна и изключителон лесна за обясняване (разбира се, поне един човек трябва да я разучи, книжката е малок объркваща, но пък имате изредени действията на отделни карти). В книжката има и допълнителни усложнени правила, които променят баланса и ще разнообразят играта в някакъв момент, горещо препоръчвам да започнете без тях.

- Legends of Andor/Легендите за Андор (нещо от сорта на 10+, но по-умни дечица на 8-9 също ще се сравят) - 2-4 играча - шаренка и с красив борд, но писва след няколко преигравания, когато вече знаете всичко. Има я преведена и е фентъзи, без очевидно насилие.

- Betrayal at House on the Hill (11-12+, на запад би била 13+) - 3-6 играча - ако я намерите, което ще става все по-трудно, понеже следващият репринт ще е чак през юли, това е една от игрите, в които играете заедно и изненадващо някой от вас се оказва "лош". За съжаление точно това е причината да е малко неподходяща за 10-11-годишни (на 13 мисля, че няма дете, което да не се оправи, те играят по-сложни игри, отколкото сте виждали) - възможно е точно детето ви да се окаже в ролята на лошия... Ох, ще обясня. По същество вие сте група приключенци, които си намират белята в една къща. Стаите в къщата се отварят на случаен принцип и е почти невъзможно да повторите разпределението на картата. Всички герои са добре боядисани детайлни фигурки и всеки от тях има двустранна карта (с едни интересни плъзгачи отстрани), която отразява статистиките му, имат си даже възраст. Обикаляте из къщата, случват ви се разни неща, събирате предмети... при всяко отваряне на стая, може да ви се падне да отворите Item, Omen или Event карта. Предметите са... предмети, от някаква религиозна джаджа до динамит. Събитията казват какво да се случи. Поличбите са събития или предмети, но по-важното е, че всеки път, когато се падне Omen, трябва да хвърлите зарове (всички зарчета в играта имат 3 възможности - 0, 1, 2) и, ако сборът е повече от отворените досега Omen карти, играта преминава във втори етап. Във втори етап гледате кой е отворил Omen картата, в коя стая е и кой герой е (понякога има значение и възрастта му) и по една табличка избирате един от 50-те (!!!) сценария. Съответно лошият отива в съседната стая да си чете книжката със сценария за лошите, а останалите четете книжката със сценария за добрите... Сценариите са много разнообразни, някои са по-добри, други не толкова... например "лошия" може да стане невидим и трябва да атакува всички останали играчи. Или се превръща в зомби лорд. Или заравя един от другите герои. Или... много са. Играта е забавна, не се сещам за някой, който да не се е смял с глас в един или друг момент докато играе.

- Battlestar Galactica (откровено 13+, просто е сложна) - 3-6 играча - сложна и тематична игра (по едноименния сериал). Играта е кооперативна, но може да се случи от самото начало една от ролите на един от играчите да е "лош", без никой друг да знае. Според опита ми - или се влюбвате в тази игра, или не ви кефи въобще. Много е популярна, понеже може да се играе и от 6 човека и просто няма как две игри да се повторят.

- Inkognito - 3-4 играча - не е точно кооперативна, тъй като не знаете кой е съотборника ви, но е забавна и сравнително лека игра. Много симпатичен арт (човечетата са различни - дебелия, ниския, високия, слабия...) и се развива във Венеция.

- Mice & Mystics (12+) - 1-4 играча - приключенска игра с доста разнообразни игрови полета, книга с приключения и фигурки, в която сте в ролята на мишки. Иначе е типичното пълзене из подземия и стаи, но е много тематична и симпатична игра, която отнема лесно 2-3 часа.

- Игри като Fortune & Glory и Eldritch Horror определено са 13+ (1-8 играча), и са доста сложни, но имат много "Индиана Дожунс" усещане, играчите играят заедно и стават за доста хора (включително може да се играят от един човек). F&G е скъпа и артът е тип B-movie (съвсем умишлено). Eldritch Horror поне за мен е по-добрата верися на популярната Arkham Horror* - действието отново се развива през ранните години на 20 век, отново е свързано с творчеството на Лъвкрафт и Cthulhu митоса - съответно има разни чудовища, окултни сили и т.н., но не е чак толкова силно тематична и все пак се развива върху карта на целия свят.

*Arkham Horror е просто много тематична. Яка е, но трябва да сте фенове на Cthulhu, иначе... знам ли, поне на мен не ми допада толкова.

- Elder Sign (13+, 12, ако обяснявате внимателно) - 1-8 играча - изключително популярна и доста достъпна ценово игра по Лъвкрафт. Играе се основно със зарове, картата на практика са карти с "таро" размер, които изразяват стаи. Като недостатък - отново е тематична (Cthulhu му ряботи), но дори хора, които нямат никакво понятие, лесно схващат какво трябва да правят и играта им допада, понеже е относително бърза и не много трудна.

- Red November - 1-8 играча - кооперативна (11+) игра, в която сте гноми в подводница и ви сполетяват цял куп проблеми (като цяло трябва да спасите подводницата да не потъне). Играта е доста забавна, малка и на по-достъпна цена. Не беше издавана дълго време, в момента все още се намира тук и там периодично.

- Descent: Journey in the Dark 2nd Edition - 2-5 играча - полу-кооперативна игра (12+, макар че с обяснения може и по-малки деца да я играят). Един от играчите е Overlord (лошия), останалите - герои, които минават през серия приключения в подземия. В основата на играта са отделни приключения, всяко от които ползва своя карта. Има доста фигурки, екипировка, много фентъзи... и много експанжъни, в случай, че ви допадне. Играта обаче иска 1.5-3 часа на приключение, първото изиграване дори повече. И е скъпа.

- Цялата поредица D&D заглавия - Castle Ravenloft, Legend of Drizzt, Wrath of Ashardalon - 1-5 играча - отделни и относително скъпи игри (но по-евтини от горната) за поне 12-годишни, които нямат общо помежду си. Макар да ползват името Dungeons & Dragons, реално нямат много общо с ролевия сетинг, просто се продават по-добре с това име. Играете група приключенци, опитващи да победят някакво зло... не знам какво повече да кажа, интересни са, особено, ако си падате по фентъзи, има много фигурки, игрови полета и т.н., но Descent си остава по-добър dungeon-crawl тип игра и бих препоръчал да додадете пари за нея.

- Defenders of the Realm - 1-4 играча - все по-трудна за откриване 12+ игра, която прилича много на Pandemic като механика, но е далеч по-приятна, понеже е фентъзи и всеки може да взема собствени решения (т.е. това, че един от играчите прави нещо напук на другите, не означава, че задължителон губите играта). Много фигурки, гоялма кутия, голямо игрово поле. Недостатък - грозничък арт и шрифтът на картите е просто нелеп.

- Mansions of Madness - не, твърдо не, освен, ако не сте много, много запалени фенове. Скъпа, сложна и отново базирана на Cthulhu митос, тази игра е толкова по-..."тегава" от Betrayal at House on the Hill, че чак се чудя кой я купува вече. От друга страна, хората, които я харесват, са влюбени в нея, така че може би има и положителни страни, които не виждам.

- Last Night on Earth - 2-6 играча - може би най-известната зомби кооп игра (13+, не заради сложността Simple Smile). От същата компания, която прави Fortune & Glory, съответно и артът е отново тип B-movie, но просто е забавна според всички, които са я играли. Има и доста експанжъни.

- Zombies!!! - 2−6 играча, много известна и лесна игра, отново (както името подсказва) на зомби тематика. Кутийката е малка, но вътре има много, много фигурки и модуларна карта. Самата игра... има много какво да се желае, но може да се позабавлявате и дори да зарежете играта по средата, няма как да ви е яд.

- Zombicide - 1-6 играча - от същия тип като горните, но скъпа и много добре направена. Ако може ад преживеете арта, бих препоръчал Last Night on Earth пред нея, иначе тази е по-...ъъ красива.

- Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island - (13+), 1-4 играча- с оценка 8.3 от 10 направо се чудя какво да кажа, освен, че играта е скъпа. И тематична. И много добра. Определено не става да я играят по-малки от 13-годишни, дори това е на кантар.

- Galaxy Defenders - 1-4 играча - нова игра, в която се борите заедно срещу извънземно нашествие. Много фигурки и просто не мога да определя за каква възраст е, но според мен племенникът ми няма да има проблеми с правилата (на 11 и половина е), същевременно - биха я харесали и по-големите. Но е скъпа.

- Pathfinder Adventure Card Game: Rise of the Runelords – Base Set - 1-5 играча, в момента няма как да я намерите, но е една от малкото кооперативни картови игри с подобни качества. Определено 13+, като по-възрастните сякаш я харкесват повече.

- Gears of War - 1-4 играча - на мен и вас може и да не говори нищо, но е по популярна конзолна пуцалка и всички хлапета знаят нещо за нея. модуларна карта, фигурки, зарове... едно време имаше Doom the Boardgame и прилича много на нея. Не мога да кажа бог знае какво като мнение, но ако тематиката (войници срещу някакви чудовища) - струва си да попрочетете за нея.

- Mage Knight - 1-4 играча (1-5 с експанжън) - една от игрите с изключително висока оценка в BoardGameGeek. Много сложна. като много от игрите по-горе - може да се играе и от един човек. Горещо препоръчвам първо да прегледате ревюта, понеже доста хора се нахвърлят на сляпо на тази игра и съжаляват, понеже нямат време за нея после. Култова е, но не е за всеки!

- Flash Point: Fire Rescue - 1-6 играча, 12+, игра, в която сте пожарникари и трябва да спасявате хора. Играта е с висока оценка, интересна механика и неутрална тематика, затова я вижте, ако не искате типичните фентъзита и хоръри.

Има и още, но за тези се сетих на първо четене...

# 78
  • София
  • Мнения: 2 497
Лелее, колко много инфо!

Благодаря!

# 79
  • Мнения: 6 910
И аз благодаря за инфото за клуба във Варна. Ако ми се намери някакво време ще отида. Ако някой знае и за други такива да казва Simple Smile

# 80
  • Berlin
  • Мнения: 11 263
Ние с мъжа ми от една седмица имаме Каркасон + следващите 2 разширения, голяма играчка е. Simple Smile Много ни харесва! И 2мата да си играем, пак става интересно.
Имаме и Скрабъл и Игра на тронове, но тя е за минимум 3ма и още не сме я отворили дори, защото няма с кой да я играем. Simple Smile

# 81
  • Мнения: 7 605
Чудесна тема, поздравления!

Вкъщи играем много, имаме 8годишна дъщеря и разполагаме сигурно с 20 различни игри  Whistling 

Една от любимите ни е "Einfach genial" (просто гениално) http://www.amazon.de/Kosmos-6961150-Einfach-Genial/dp/3259061797 … ds=einfach+genial  която напомня малко за Куиркъл http://www.amazon.de/Schmidt-Spiele-49014-Qwirkle-Legespiel/dp/B … 6CXT013HPW06QC8NE - не знам дали ги има в БГ, но те са без надписи и могат спокойно да се купуват в чужбина  Peace

# 82
  • Мнения: 2 140
Интересна тема! Wink

# 83
  • София
  • Мнения: 4 578
Много хубава тема   bouquet
Засега имаме Кралства и Каркасон.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 497
Татяна, може ли да кажеш нещо повече за тези игри?

Изглеждат доста интересно!


Аз да се оплача, последната ми игра на "Игра на тронове" беше потресаваща!
Атмосферата беше супер - пуснахме си саундтрака от филма, бяхме се събрали бойна група и един... мислител. Стигнахме до половината за повече от 4 часа, с дълги почивки за пушене, доливане на бира, вино, поръчване на пица. Едното момче така мислеше на всеки ход, че направо ни побърка всичките и с част от групата взаимно се самоунищожихме, за да свърши по-бързо играта.

# 85
  • Мнения: 11 818
И аз при вас!  Hug Вкъщи много обичаме настолните игри и имаме много - Заселниците на Катан, Скрабъл, Монополи, Румикуб с цифри, Клуб 2% и много още детски..

В момента сме на вълна Катан, дъщеря ни е на 8 г., но ни бие постоянно. Simple Smile Искам да взема Дикси, Каркасон, само време за игра да има!

# 86
  • Мнения: 1 359
Скоро играх за първи път Дженга


Интересна игра, дори и  за големи ( 25-30 годишни бяхме играчите )  Laughing  Блокчетата се подреждат по схема. Играчът, който е на ред тегли блокче, използвайки само едната ръка. Може да тегли от всеки ред без последния. Изтегленото блокче се поставя на най-горния ред , перпендикулярно на блокчетата в него ( на тези в долния) . На кутията беше посочено, че играта е за 2-ма човека, но ние  я играхме 4-ма.  Peace
  Хареса ни, защото е бърза игра, няма какво толкова да му се мисли. Simple Smile

# 87
  • гр. София
  • Мнения: 395
Тази Дженга изглежда интересна. Напомня ми малко на една игра с клечки - микадо. Клечките се разпръскват и трябва да вземеш максимален брой клечки без да докосваш съседните. Оцветени са в различни цветове и всеки цвят отговаря на различен брой точки. Страшно бърза игра и подходяща за сръчни хора.
Не знам дали се брои за настолна обаче Laughing

# 88
  • Мнения: 7 605
Татяна, може ли да кажеш нещо повече за тези игри?

Ще се опитвам.  Simple Smile

При Куиркъл има дървени елементи с форми в различни цветове. Всеки играч има еднакъв брой елементи, които трябва да опита да реди: В един ред трябва да са или елементи в еднакъв цвят, без да се повтарят формите, или еднакви форми, без да се дублира някой цвят (т.е. в един ред не може да има 2 сини кръгчета, примерно). Тъй като има 6 различни цвята и 6 различни елементи, в един ред може да има 6 елемента. За всеки реден елемент получаваш точки. Който успява да направи пълна редица, получава двойни точки. Не е нужно да се прави целия ред от раз, може играч 1 да реди 3 елемента и играч 2 да може да ги допълва. Който слага 6тия елемент, получава бонус точките.
След като си бил наред, взимаш толкова нови елементи от сакчето, колкото си редил (т.е. имаш константен брой елементи).
Играта свършва когато всички елементи са наредени, тогава се тегли чертата и който има най-много точки, спечели.  Wink

Малко по-нагледно:

# 89
  • Мнения: 11 818
И ние имаме Дженга, забавна е, но обикновено кратка! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт