Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 363
  • 466
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 263
Всички казват, че детето не бива да бъде обърквано, като един човек му говори ту на един език, ту на друг.

Това е най-важното правило. Децата около нас, чиито родители мешат езици, дори на 8 още не говорят нормално. Най-добре е детето да е двуезично, или максимум три-езично. С 4 езици не съм видяла някой съвсем читаво да е успял да усвои дори и един. Естествено след като владее 3 може да се добавя 4ти по-нататък, който да не е основен.

Това не са мои разсъждения, а на педиатърката и от книги.

На нашите деца говорим на български (аз) и английски (мъжът ми). На детска тръгва големият септември и там ще е на английски и френски. Той разбира френски, но номер едно е българският, номер две английският. Меша ги двата. Има думи, които знае и на двата езика и такива, които знае само на единия (активно). Разбира перфектно и двата, даже и френския, който освен в парка другаде няма къде да го чуе. Нямам намерение да въвеждам други езици, освен ако не ме принудят по някое време в училище. Аз говоря и немски и руски, но нямам намерение да го затормозявам. Един ден ще помагам с домашните в училище по немски, ако наистина не намерим друг начин.

Тук доста прекаляват с езиците. Били национални...Добре, ама като се огледам няма много френско-говорящи, които да могат да проведат елементарен разговор на немски. А и децата в Женева си идват с 2 техни си езика (английски и български примерно или испански и чешки) и като им друснеш и френски, немски и италиански или английски...Всички полиглоти ли ще стават?

Последна редакция: чт, 16 юли 2015, 23:45 от dolce_vita

# 211
  • Мнения: 2 752
Момичета, от вчера имам информация от моята банка за швейцарските карти Маестро и защо не работят в БГ. Пиша чак сега, защото влизането във форума е кошмарно и на практика невъзможно и сега се моля, дано докато пиша, форумът да не се срине пак.

От моята банка ми казаха, че БГ е единствената страна от ЕС, в която швейцарските банкови карти Маестро са деактивирани от тукашните банки-издатели. Това се отнася за всички банки, а не само за моята.
По тази причина ми препоръчаха да си извадя специална карта Travel Cash, която работи като припейд кредитна карта Master Card. С нея могат да се извършват всички разплащания, които се правят и с карта Маестро. Картата е без годишна такса, при зареждане се заплаща такса в размер 1% от сумата, която се зарежда. Таксата за теглене в брой от банкомат е 5 франка / 5 евро / 5 долара. При плащания в магазини или онлайн, таксата е 1 франк / 1 евро / 1 долар. С нея може да се плаща и безконтактно там, където има такива устройства.
Издател на картатата е Swiss Bankers Prepaid Services AG и се предлага от всяка банка на своите клиенти.
Препоръчва се на клиентите, за да защитят парите и картите си от злоупотреби, особено във високорискови държави, каквато е БГ. А освен това е и единственият начин за картови разплащания със швейцарска карта в БГ.
Допълвам тук тази информация от себе си – ако искате да наемете кола под наем от известните рент-а-кар фирми, припейд кредитните карти не се признават от тях и не се приемат. Това ви го казвам от личен опит, да си знаете. За такива цели трябва да си ползвате истинска кредитна карта.

Иначе ми казаха, че швейцарските кредитни карти би трябвало да работят в БГ, но аз много не вярвам на това, особено след като четох преди няколко дни, че швейцарците масово имат проблеми с употреба на кредитните си карти в чужбина. Информацията е от тази статия:

http://www.20min.ch/finance/news/story/Wer-mit-Kreditkarte-reist … berwacht-13420187

Едит:
Промених линка, дала съм грешен, който не беше по темата.

Последна редакция: вт, 21 юли 2015, 16:38 от hellymod

# 212
  • Мнения: 871
Прекрасно, чудесно просто...  ooooh!
Благодаря за инфото, hellymod   bouquet

# 213
  • Мнения: 11
Здравейте,
Предстои ми пътуване до Женева на 18.09.2015.
Искаме да отидем за един ден до Цюрих.Чудя се дали да купя билети за влак или да купя от тези карти Swiss travel pass, или друга карта за туристи.
Моля за съвет!

# 214
  • Мнения: 2 369
Здравейте и от мен! След дълги размисли и страсти най-после реших да се разделя с мъжа ми официално и задействах нещата. Сега съм в чуденка какво да направя с колата. Тя е лизингова, плащаме и 300 франка месечно лизинг и май всяка година ни задължават да я караме на проверка, което струва 500 франка, отделно ме информираха, че ако я взема аз за прехвърлянето ще ми искат 500 франка, застраховката и е висока- 1200- 1400 франка (все забравям точно колко беше,но все е много), отделно гуми, и на края като я върна след 2,5 години и остават сигурно ще ми искат и други пари за амортизация (?), а ще я върна, защото 8000 франка д аим дам на куп, за да стане моя нямам,а и неискам, защото мъжа ми я удари веднъж и нещо май е бъгава от тогава, няма "ряз" и не ме кефи.  С адвокатката ми говорихме, че ще пледирам да я получа, защото ми е жизнено важно да имам кола, за да ходя на работа (без кола немога да ходя на тази работа), която си харесвам и не само неискам да напускам, ами мисля да поискам ако може да ми повишат заетостта от 50 на повече %. Как да постъпя? Да кажа ли на адвокатката да не я искаме? Да, но ако не я взема ще остана без кола и закъсвам с работата. Мисля да си купя една на старо (опитвам се в момента да си събирам пари от заплатата. мъжа ми още живее в нас) и остатъка да взема лек кредит. Как да направя "врътката" така, че да не оставам без кола, но и да се оттърва от лизинговата все пак? Предварително да купя кола не е умно, защото и той ще има права над нея. Кога реално ще сме отделно? Когато напусне дома или след решението на съда? напускането на дома ще бъде преди решението на съда. Разбира се мисля да пиша на адвокатката ми тези питанки, но исках предварително да си сверя "часовника" Simple Smile......а и тя говори на толкова сложен немски, че половината не и разбирам честно казано.

# 215
  • Мнения: 659
Здравей, принцеса_Фиона!
Какво бих направила аз в подобна ситуация.
Бих намерила някой, с много добър немски, който да присъства на разговорите с адвоката ти (приятелка?). Нямам си идея дали имаш право на преводач или трябва да си заплатиш за услугата.
Ние кола нямаме, даже с малко дете. Излиза скъпо да поддържа човек кола, а това е държава с толкова уредена транспортна мрежа, че за нас преценихме колата като излишен лукс, а не необходимост. За спешни случаи, все пак, имаме Мобилити. https://www.mobility.ch/de/privatkunden/ Вариантът кола на старо, според мен, също не е изгоден, защото поддръжката след гаранция наистина не си струва.
Така че, посъветвай се по всички легални въпроси с адвоката си и прецени за себе си ситуацията с колата. Успех ти пожелавам в новия ти живот!

# 216
  • Мнения: 8
Здравейте  на всички! Аз съм нова участничка в темата Simple Smile. Има огромна вероятност с мъжът ми и малкия ни син (на 10 месеца) да се преместим в Швейцария. Няма да идваме "на сляпо", мъжът ми кандидатства за работа. Предполагам, че вече доста Ви е втръснало да Ви разпитват за живота там, но все пак ще попитам.... Blush

Чудех се как стой въпросът с детските градини и издръжката на едно малко детенце? За здравни застраховки - дали се плаща общо за сем. или за всеки член поотделно? Като стандарт знам, че е доста висок...четох информация, че за храна долу горе ти трябват около 1000 франка на месец, така ли е? Има ли места където чужденците могат да започнат да учат език от нулата? За квартирите съм се ориентирала откъм цена..., но все пак как стой въпроса с намирането на една? Пак ли се депозират два наема предварително?

P.S. Ако ще се местим, ще е в кантон Санкт Гален, около Heerbrugg.

Благодаря Ви предварително за информацията!

# 217
  • Мнения: 263
Предполагам, че вече доста Ви е втръснало да Ви разпитват за живота там, но все пак ще попитам.... Blush

Наистина е обсъждано милион пъти и все с хора, които уж ще се местят тук и накрая дори не се местят. Предлагам ти да прочетеш темите назад, че вълна ни излезе на устата да говорим едно и също. И все пак ето на кратко

Въпросът с детските градини - трудно се намират места, но на вас едва ли ще ви трябва спешно. Издръжката на едно дете - какво значи?

Застраховките са на член от семейството (поне аз не знам за семейни).

Храната пак зависи кой как пазарува и се храни. На нас 1000 CHF на месец не ни стигат.

Квартира се намира чрез агенция и посещение. Депозитът е обикновено 3 наема. Фирмата на мъжа ти сигурно ще помогне в този процес.

# 218
  • Мнения: 8
Благодаря за отговора  Simple Smile

Разгледах последната тема и наистина намерих информация за това което ме интересуваше Simple Smile
Искрено се надявам следващия път да пиша от Швейцария.

До скоро

Последна редакция: нд, 20 сеп 2015, 10:46 от V. Ivanova

# 219
  • Мнения: 153
Здравейте  на всички! Аз съм нова участничка в темата Simple Smile. Има огромна вероятност с мъжът ми и малкия ни син (на 10 месеца) да се преместим в Швейцария. Няма да идваме "на сляпо", мъжът ми кандидатства за работа. Предполагам, че вече доста Ви е втръснало да Ви разпитват за живота там, но все пак ще попитам.... Blush

Чудех се как стой въпросът с детските градини и издръжката на едно малко детенце? За здравни застраховки - дали се плаща общо за сем. или за всеки член поотделно? Като стандарт знам, че е доста висок...четох информация, че за храна долу горе ти трябват около 1000 франка на месец, така ли е? Има ли места където чужденците могат да започнат да учат език от нулата? За квартирите съм се ориентирала откъм цена..., но все пак как стой въпроса с намирането на една? Пак ли се депозират два наема предварително?

P.S. Ако ще се местим, ще е в кантон Санкт Гален, около Heerbrugg.

Благодаря Ви предварително за информацията!

Здравей Иванова,

Ще ти споделя какво Аз знам. Първо във Ст. Гален са едни от най-високите данъци. ММ работи в този кантон и имам някакви наблюдения. Ние например живеем в съседен кантон, където данъците са значително по-ниски. Детската градина за толкова малко дете е доста скъпа - около 105-110 франка на ден. Малко варира в различните градове, но е г/д толкова. За по-големите деца цената пада. (ние нямаме деца все още,планираме бебе и живо се интересувах за детски градини). Тук много майки си гледат децата или бабите и дядовците, както в Бг.
Здравните застраховки се плащат на всеки члена на семейството отдело (вкл. и на детето). Аз също смятам, че 1000 франка не стигат.
Макар че в началото изглежда ужасно заради мега високите цени, всъщност тук прекрасно място за живеене, особено със семейство. Като съпругът ти си намери добра работа и имате един добър доход, стига за всичко и не трябва да се тревожиш Simple Smile

Желая ви успех и пиши как се развиват нещата при вас Simple Smile

# 220
  • Мнения: 153
Мами, да ви питам и аз нещо. Знаете ли бг магазин или ресторант в Цюрих?
Спомняте ли си, че преди доста години имаше едно предаване по Btv " Другата българия"? Потърсих в интернет архивите какво са снимали в Цюрих и беше магазинчето на една много симпатична жена, която готви и продава бг манджички и продукти. От тогава са минали 7-8 години. Та се чудех дали някой от вас е намерил някакво българско кътче в Цюрих, а защо не и в околията Simple Smile

# 221
  • Мнения: 1 933
Пасифлора, майка ми спомена нещо за това бг магазинче, но забравих да взема адреса. Ще я помоля да ми го даде и ще пиша пак. Каза, че имало и лютеница (мога да живея на лютеница  hahaha)...
В. Иванова, не мога да отговоря нищо на въпросите ти, но Пасифлора ти е дала добра информация.
Аз от днес официално съм безработна (т.е. ще си стоя вкъщи докато изтече предизвестието) и ще си гледам бебка. Как ще се справим финансово - тепърва ще разберем Simple Smile
Медицинските застраховки както са ти казали са за всеки индивидуално. Съвет - ако наистина се преместите гледай да сключиш И допълнителна застраховка към задължителната (основната) - ще ти бъде полезна много за децата, а и за вас ако например искате да отидете на акупунктура.
Детските градини са много скъпи и таксата на дете се изчислява според приходите на родителите. Алтернативен вариант е "дневна майка", но за цени трябва да провериш на място в кантона в който ще живеете или в който би ходило детето. Данъците се плащат в кантона в който живеете, а не в кантона в който работите! Затова е добре и това да проверите. От фирмата в която ще започне работа мъжът ти със сигурност могат да помогнат с информация.
За наемите - по-добре е да си наемете жилище чрез фирма. Имай предвид, че вероятно ще ви поискат гарант или препоръчител като новодошли в страната. Депозитът е обикновено 3 наема. Когато наемете жилище пак би било добре да направите членство тук - това е организация която се грижи за правата на наемателите и помагат както при наемане на жилище да са спазени всички условия, така и при напускане на жилището и осигуряват безплатни правни консултации по повод наемане/напускане на квартира.
Скрит текст:
Има хиляди дребни неща и уловки в договорите, които няма как да знаете. Например при наемане на жилище трябва да огледате жилището до последния милиметър и да съставите списък на всички нередности които откриете, защото ако не го направите, при напускане ще накарат вас като последни наематели да плащате за щети.
За храната - аз не съм правила сметка по колко харчим на месец за храна, но ще го направя от просто любопитство. В големите супермаркети намаляват редовно храни и така цените на мног онеща стават доста приемливи. Ако не сте далеч от Австрия/Германия, много хора ходят да пазаруват там и прибирайки си ДДСто при преминаване на границата месото например става евтино в сравнение с цените на месото тук.
Това се сещам на първо четене Simple Smile Ако стигнете до местене питай пак. Все ще има кой да отговори  Wink

Последна редакция: вт, 22 сеп 2015, 18:47 от pussycat

# 222
  • Мнения: 659
Здравейте на всички!
Аз се нареждам на опашката за информация по въпроса за магазина...
А към информацията за новодошлите нямам какво да добавя, освен успех!

# 223
  • Мнения: 8
Пасифлора и Pussycat, благодаря ви за информацията. Помогнахте ми да си изясня ситуацията. Сега спокойно ще можем да си преценим нещата. Simple Smile

Надявам се скоро да пиша от Швейцария Simple Smile

# 224
  • Мнения: 3 535
Чух че е имало Бг магазин или ресторант в Цюрих но са го затворили Simple Smile Коте, ско майка ти наистина намери инфо- свиркай . И аз ще ходя за лютеница Wink

Общи условия

Активация на акаунт