Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 358
  • 466
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 621
Здравейте, момичета. Престрашавам се и аз да се включа в темата с молба за малко информация. Малко по-различно е питането ми от стандартните и се надявам да не бъде досадно.
Става въпрос за швейцарското "стандартно" средно образование (наясно съм, че има международни, двуезични, с различни програми училища и кой знае още какви). Доста ровене падна докато схвана системата, но не успях да разбера някои подробности.
Като цяло бих се радвала на съвет или препоръка относно избор на вид начално училище за българче без никакви познания по какъвто и да е чужд език - държавно, международно или друго, с оглед по-лесна и безболезнена адаптация. Вкъщи не можем да помагаме с познания по швейцарски немски, само по английски, който принципно би бил доста по-лесен за детето, но...
Доколкото успях да се информирам, във всеки кантон задължително се изучават останалите два езика от официалните, без романския, и то твърде скоро започват - още от втори клас, ако не бъркам. Отделно и английски трябва да се учи при всички положения според мен, отделно езика на преподаване. Та мисля си дали няма начин според вида училище да се понамалят малко броя на езиците или започването на останалите чужди. Детето е много притеснително и се опасявам, че ще му дойде в повече... Confused
Интересуваме се за Цюрих ако има значение. Ще съм благодарна за всякаква информация, мнения и съвети.

# 376
  • Switzerland
  • Мнения: 86
Здравей  Viktoria09 най-адекватен съвет ще получиш на място, когато отидеш при училищните власти. Това, което те съветвам е да им кажеш това, което си написала и на нас и според възрастта на детето да попиташ за възможността да посещава интеграцион курс/ клас/  първата година докато свикне с езика . Казвам ти това, защото и моята 14г дъщеря сега тръгна на училище тук, но когато отидох да я запиша те искаха веднага да я пуснат в масово училище/ такава е практиката обикновено / , което аз отказах и се обосновах с това, че тя не говори и разбира достатъчно добре немски, тогава те я сложиха в такъв интеграционен клас и  тя се чувства чудесно там . Истината е, че децата много често ни изненадват със знанията и уменията си Simple Smile Ако имаш още въпроси съм на среща  bouquet

# 377
  • Мнения: 621
Благодаря, MilaBbouquet
Би ли споделила какъв е този интеграционен клас/курс - нещо като нулева година, в която целта е да се научи езика или стандартна учебна, но с различен тип обучение? Каква е разликата спрямо "масовия" клас и въобще...какво представлява като цяло?
Много би ми било полезно ако тези, чиито деца са минали вече през този етап, споделят как е протекъл при тях и колко време им е отнела адаптацията и усвояването на езика. Simple Smile  Предварително благодаря.  bouquet

# 378
  • Мнения: 4
Здравейте на всички! Около 20-ти септември ще пътувам към Женева и си търся място, където да остана. Дали стая или някакво съвсем мъничко студио не е от огромно значение. На 19 години съм, все още не съм си намерила работа, а ще започна да уча в Женевския университет чак следващата година и нямам големи доходи, така че колкото по-евтино жилище си намеря толкова по-добре би било за мен. Както казах не търся нищо особено, просто да е достатъчно удобно като за няколко месеца. А за наем и други подробности може да се разберем на лично съобщение. Благодаря Ви предварително! bouquet

# 379
  • Мнения: 5
Здравейте, девойки! Като е станало дума за училищата и на мен ми е интересно нещо - в първите класове (2,3...) има ли значение дали детето ще учи в училище в Женева или в някое от съседните села. Смятате ли, че образованието на едното място е по-добро от това на другото.
Питам тъй като след месец ще трябва да записваме и нашето дете на училище в Женева/региона и съм в дилема.  newsm78
Благодаря!

# 380
  • Мнения: 263
В самата Женева има определено разлики в училищата - в качеството, учителите и децата, които го посещават. Моите са още малки, но другата година големият ще е в 1P та и ние започнахме да си отваряме ушите. Училище не можеш да избираш. По местоживеене е. Следователно избери добър квартал.

Ще се местите по средата на годината ли? В кой клас ще е детето по тукашната система?

Като оплаквания съм чувала от майки в гранични квартали с Франция, че има много французи (не мога да кажа защо е лошо - може би много промени в класа всяка година).

За района на гарата също съм чувала недобри неща и за Шарми. Извън Женева не бих живяла и пращала дете на училище във Версоа (пак по разкази на хора около нас).

Не мисля, че извън Женева качеството е по-лошо. Има населени места, които имат училище до определен клас, после се налага детето да пътува, което не винаги е удобно и трябва да се предвиди.

И аз имам въпрос. 1P по колко часа на ден имат задължително училище?

# 381
  • Мнения: 5
dolce_vita, ето това намерих за учебните часове в Женева, погледни Horaire scolaire:
https://www.ge.ch/enseignement_primaire/vie_scolaire.asp#horaire
Wink

# 382
  • Мнения: 5
Дъщеря ни е на 8 години и сега по френската система е в CE2, но не знам как се води по швейцарската. Имаме и по-малко момченце на 2 години, него ще го мислим след 2 години явно Simple Smile))
Ще се местим по средата на учебната година, защото договорът на ММ е от 1.11.16 и не искаме да сме разделени до лятото. Сега четем разни форуми и сайтове и се чудим къде да гледаме за квартира, а водещото при избора ни ще  е именно училището на децата.
Пишеше, че тези квартали са хубави за семейства: Cologni, Chene-Bougeries, Champel, Grottes - Saint-Gervais, ма като гледам последния е до гарата  Thinking
 Versoix изглеждаше примамливо, защото офисът е до летището, също се чудехме и за районите между гарата и летището, но ако там не е за предпочитане, бързо ще сменим критериите на търсене Simple Smile)))

# 383
  • Мнения: 263
dolce_vita, ето това намерих за учебните часове в Женева, погледни Horaire scolaire:
https://www.ge.ch/enseignement_primaire/vie_scolaire.asp#horaire
Wink


Да. Гледах и аз, но май 1P било по желание следобяд поне първия триместър.

Последна редакция: ср, 07 сеп 2016, 18:12 от dolce_vita

# 384
  • Мнения: 263
Пишеше, че тези квартали са хубави за семейства: Cologni, Chene-Bougeries, Champel, Grottes - Saint-Gervais, ма като гледам последния е до гарата  Thinking

От Chêne-Bougerie и Champel до летището на мъжа ти ще му е минимум 45мин в едната посока (тоест 1ч30 в трафик на ден в най-добрия случай). Казвам го от опит. Аз на ваше място бих гледала около Обединени Нации. Petit Saconnex например.

# 385
  • Мнения: 5
dolce_vita, много благодаря за съвета!

# 386
  • Мнения: 659
Здравейте, всички.
Искам да попитам за детските лекари-специалисти. Според вашия опит трудно ли е да се получи направление за специалист? Това е моето впечатление.
От месеци детето ми има рецидивиращ проблем и получава различни терапии от педиатъра. След втория опит директно попитах за специалист, но предложението беше отклонено и предприе ново лечение. Досега има логика в действията и изследванията, които назначава, според мен, но мисълта за допълнително мнение от специалист не ме оставя. И то точно защото леченията, които предприемаме са с много променлив ефект и проблемът скоро се завръща. Моля, споделете своя опит със системата. Да кажа само, че детето е със застрахователен модел чрез личен лекар, а има и допълнителна застраховка.

# 387
  • Мнения: 3 535
Не е нужно направление . Намираш си специалист, запазваш час и отивате . Застрахователя покрива прегледа (90% ) . Винаги можеш да им звъннеш да ги питаш , за да си сигурна

# 388
  • Мнения: 659
Благодаря за отговора, janach.
Ще се обадя да попитам, но мисля, че при застрахователния модел, който имаме за детето, само педиатърът може да вземе решение за специалист и само с направление от него засраховката ще плати...

# 389
  • Мнения: 849
На нас не ни се е случвало да имаме нужда от детски специалист, но знам, че педиатърът ни не се колебае да се допитва до колегите си. Близко детенце има проблем и с родителите вече  са обиколили де що има такива специалисти в околността, правиха му и интервенция чак в Цюрих. Въпрос на личен подход е явно. И на това доколко сериозен е проблемът.  Peace

А за преглед на детето от специалист - имай предвид, че застрахователят може и да не ти го поеме. зависи много от това на каква схема сте. Ако сте с модела домашен лекар, трябва да ви изпрати или личният лекар, или педиатърът на детето. Иначе застрахователят може да откаже да изплати сумата и ще трябва изцяло сами да си го поемете. Обади се в застрахователната компания, за да питаш точно във вашия случай как стоят нещата, преди да предприемеш нещо.

Общи условия

Активация на акаунт