Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 15 508
Е как го сметнахте от 8 месеца, като самата държавна детска кухня не записва деца под 10 месеца? 10 месеца е минималната възраст, която те са определили за подходяща за тази храна. Не е въпросът децата дали прояждат нещо по-рано, а дали е подходящо и полезно или вредно за тях да го прояждат по-рано.
Нали сега е модерно захранване водено от детето.Щом детето иска и може да го яде защо не?Моят внук си ядеше всякакви манджички 3 месеца преди да успеем да го запишем за кухня на 10 месеца.При условие,че все посягаше към нашите, се принудих да му готвя отделно за него,само без мазнини и дразнещи подправки.

# 46
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Кажете ми ,бъркам ли факта ,че преди 5 години детската кухня започваше след шестия месец.

# 47
  • Мнения: 4 841
Кажете ми ,бъркам ли факта ,че преди 5 години детската кухня започваше след шестия месец.

През 2004, когато записвах сина ми на детска кухня, трябваше детето да има навършени 10 месеца. Но това е преди 10 години.

# 48
  • Мнения: 2 237
През 2005 записах 6 месечната си дъщеря на кухня без проблем. Тогава беше от 6 месеца, сега не знам как е. Говоря за провинцията. Естествено тя беше и рано захранена и т.н. Сега с малкия няма да процедирам така. Захранвам го бавно и полека и никаква кухня. Поне за сега.

# 49
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Кажете ми ,бъркам ли факта ,че преди 5 години детската кухня започваше след шестия месец.

През 2004, когато записвах сина ми на детска кухня, трябваше детето да има навършени 10 месеца. Но това е преди 10 години.

Благодаря.Не знам защо съм останала с такъв спомен.Ще питам и някоя позната майка,защото много се зачудих.И аз говоря за провинцията,за 2009(моят син е роден август 2008).Той не искаше и да яде много от детската кухня,та му приготвях и у нас храна)

# 50
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Кажете ми ,бъркам ли факта ,че преди 5 години детската кухня започваше след шестия месец.

10 навършени искаха  Peace.
Освен ако не е регионално решение и навсякъде да е различно

# 51
  • София
  • Мнения: 15 508
Чувала съм ,че в някои градове кухнята е от 6 месеца, та 2005-та и аз се ядосвах,че в нашата чакат навършени 10 месеца, а в други градове даваха от 6.

# 52
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
6 месеца е рано за кухня според мен.Аз тепърва започнах да захранвам,но пък е добре за майките,които вече са дали всичко.Макар че се чудя кога трябва да започнеш,за да може бебето да е готово за кухня на 6 месеца

# 53
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Да,говорих с 2 майки-от 6 месеца е било тогава,сега е от 8.Говорим за Ловеч Peace

# 54
  • Варна
  • Мнения: 3 249
Кажете ми ,бъркам ли факта ,че преди 5 години детската кухня започваше след шестия месец.

Моите спомени са от преди десетина години и наистина записваха от 6-мес. Но тогава и масово педиатрите препоръчваха сокче на 2месеца, пюре на 3-4 месеца.
Добре, че се осъзнаха и това се отрази и на късното записване на деца в кухнята. 

# 55
  • София
  • Мнения: 15 508
  Когато записахме внука на кухня, там даваха някакви течни смлени чорбички, дори второто и крема  бяха течни, а внука вече ядеше едри неща и всичко.

# 56
  • UK
  • Мнения: 4 311
Мисля, че е имало и разлика в храната оттогава. Две майки на вече големи (над 15-годишни деца) се учудиха много като разбраха, че детето ми (тогава на 2) се храни от кухня на обяд, явно тогава са били някакви буламачи и предимно течни млечни храни. Питаха ме не е ли на обща храна вече, толкова голям, а тя детската кухня си е обща храна сега.

# 57
  • Мнения: 2 104
Детска млечна кухня сме ползвали в 3 града 2006г. В единия беше след 8м. В другия след 4мес., но имаше две групи, за по-малки и по-големи. В третия, не съм сигурна, но май беше след 6мес. , пак бяха разделени на групи.Тогава децата се захранваха по-рано.

# 58
  • Мнения: 46 637
Едно време родителите ни не са имали избор. Така се е препоръчвало, така са правили. Уцелили сме момент, в който е провеждан експеримент - колко по-рано може да се захрани едно дете. Резултатите са еднакви навсякъде, просто при нас нито някой ги е проучвал, нито записвал, нито систематизирал, камо ли пък да се запита добре ли е.
Нито преди 70-те, нито след е имало подобно нещо. Разбира се, никой не е длъжен да слуша препоръките, всеки има глава на раменете си.
И не е задължително да се прояви при всяко, но никой не знае кой ще изтегли късата клечка. И понеже става дума за неща, които по никакъв начин не са жизненоважни и незаменими за тази възраст, не виждам смисъл да пробваме умишлено. И без това има достатъчно болести и гадости.

...тя детската кухня си е обща храна сега.

Аз затова и не записвах. Ядеше си направо нашата домашна храна. Тъкмо и за нас беше стимул да разнообразим и направим менюто си здравословно.
В кухнята още ли дават всеки ден нишесте с различен оцветител? Много ми бяха смешни по наше време какви имена им измисляха - киви, щото е зелена боята, ягода, когато е розово и т.н.  Joy

# 59
  • UK
  • Мнения: 4 311
Да, аз десертите не ги вземам заради захарта, но нишестетата не са с оцветител, малкото което съм давала от тях е добре, правят се с пресни сезонни плодове, зимата киви, банан, лимон, пролетта има с ягода, рядко има и бисквитена торта, мляко с грис, мляко с ориз и мляко с овесени ядки, дори с елда. За плодовете съм сигурна, защото има дребни парченца вътре, а това с киви е пълно със семки. Simple Smile

Харесвам кухнята, такава каквато е сега, аз и да искам не мога да готвя толкова разнообразно, всеки ден е с различно месо, ежеседмично има заешко, пуешко, меса, които аз почти не купувам. Лошото, което аз забелязвам от майките покрай мен, е че когато детето е записано на кухня, те не си правят труда въобще да причислят за него от домашното меню , разпределят супите (натъпкани с хляб за да са достатъчно засищащи) за обяд, основното за вечеря, без да мислят, че това всъщност е едно обедно меню и е недостатъчно за детето след година, година и половина. Заместват целодневното му изхранване само с него + сутрешната попара. Имам познати, които една салата не дават, нито на обяд, нито вечер, бурканчето се изяжда още на обяд на площадката без един морков или краставица отстрани. Говоря за деца до 3 г, кухнята е от 10 месеца до 3 години.

Харесва ми менюто, признавам си, че аз отдавна не вземам, но когато се чудя какво да сготвя и се старая да копирам менюта от кухнята за разнообразие.

Общи условия

Активация на акаунт