"Селски" номера и пинизи

  • 5 106 266
  • 49 908
  •   2
Отговори
# 33 105
  • Мнения: 22 036
В интерес на истината, повечето ми познати, които живеят в центъра на градове в Европа нямат коли. Когато искат да пътуват си наемат. Паркирането в централни градски зони е проблем. Не е нормално да се надраскват коли обаче.
Даун, у нас проблемът не е само в центъра. Селският номер е на общината, защото за толкова години не изгради нито един паркинг никъде, а по кварталите където имаше по-големи паркинги между блоковете терените бяха разпродадени и "реституирани" (умишлено е в кавички) и на тяхно място изникнаха нови кооперации, които добавят своите 10 цента в проблема с паркирането и местата.
Трябва поне законово за новите кооперации да се нареди, че задължително с апартамента се купува и гараж или паркомясто, точно както е с мазетата и няма искам-не искам. И общината да поизгради малко паркинги де, защото разширяването на сини и зелени зони не решава проблема, само го задълбочава

Онна, така е, но и да се изградят паркинги, никой няма да иска да плаща. То за това е драмата, че хората искат да паркират безплатно, а такова нещо няма. Дали ще е гараж или платен паркинг все отиват пари, а и е нормално, защото земята не е безплатна.

# 33 106
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Ами купуват си апартаментите после идват на околните паркинги, които обслужват нашите блокове,

А по силата на какво, тези паркинги "обслужват" само вашите блокове. Те ваши ли са (като собственост)? Или просто така сте си решили, че като имате апартамент в даден блок, незастроеното място до него е вашия паркинг?


Обяснявам. Блоковете ни са строени преди много години. Пред всеки блок си е изграден паркин. ЗА блока.  И съседните са така. Блок плюс паркинг. Тази кооперация я навряха на мястото на едни зелени площи между блоковете, как прекараха разрешителните не знам, но буквално си гледаме в прозорците. Айде майната му на зяпането в прозорците, наслагахме си щори и толкоз. И не съм казала, че са длъжни да си купуват паркомясто или че всеки е длъжен да има пари за такова. Както споменах дават се и под наем. В ТЯХНАТА кооперация. Редно е като избираш жилище малко да помислиш и за тези неща, особено както сега масово има по две коли на семейство, че понякога и повече.

# 33 107
  • Мнения: 9 050
В интерес на истината, повечето ми познати, които живеят в центъра на градове в Европа нямат коли. Когато искат да пътуват си наемат. Паркирането в централни градски зони е проблем. Не е нормално да се надраскват коли обаче.
Даун, у нас проблемът не е само в центъра. Селският номер е на общината, защото за толкова години не изгради нито един паркинг никъде, а по кварталите където имаше по-големи паркинги между блоковете терените бяха разпродадени и "реституирани" (умишлено е в кавички) и на тяхно място изникнаха нови кооперации, които добавят своите 10 цента в проблема с паркирането и местата.
Трябва поне законово за новите кооперации да се нареди, че задължително с апартамента се купува и гараж или паркомясто, точно както е с мазетата и няма искам-не искам. И общината да поизгради малко паркинги де, защото разширяването на сини и зелени зони не решава проблема, само го задълбочава

Т.е., който си купи апартамент ново строителство, е длъжен да си купи и гараж. Който си купи апартамент старо сторителство - не е. Той има право да паркира по свободните общински терени,  наричайки ги "паркинги между блоковете".

# 33 108
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Пак ще поясня. Не е зелено, междублоково пространство. А изграден паркинг, строен заедно с блока ни, ЗА блока ни. Навремето така се строеше. И не, не е длъжен да си купи гараж. Но като не ще или няма възможност ще си търси други варианти. Те комшиите добре се оправят с навлеците, аз само гледам сеир.

# 33 109
  • Мнения: 9 050

Обяснявам. Блоковете ни са строени преди много години. Пред всеки блок си е изграден паркин. ЗА блока.  И съседните са така. Блок плюс паркинг. Тази кооперация я навряха на мястото на едни зелени площи между блоковете, как прекараха разрешителните не знам, но буквално си гледаме в прозорците. Айде майната му на зяпането в прозорците, наслагахме си щори и толкоз. И не съм казала, че са длъжни да си купуват паркомясто или че всеки е длъжен да има пари за такова. Както споменах дават се и под наем. В ТЯХНАТА кооперация. Редно е като избираш жилище малко да помислиш и за тези неща, особено както сега масово има по две коли на семейство, че понякога и повече.

Сега аз пък да ти обясня. Единият ми апартамент е точно в такъв блок. Истината е обаче, че статутът на тези площи изобщо не е паркинг (можеш да провериш в общината си). Да, навремето са оставени незастроени и са били използвани за паркиране. Знак за паркинг обаче има ли? Вероятно - не. А дори и да има, първо - по всяко време тези площи може да започнат да се използват и за друго. И второ - те не са собственост на блока, към който прилежат. Всеки, които има работа или друг интерес в района, има пълното право да си паркира там. И това, че някой живее в съседния блок, не значи, че няма право да си паркира колата на подобна площ, пред който блок си иска. Този паркинг не обслужва вашия блок. Той обслужва жителите и гостите на квартала. А че вие си го възприемате като ваше си - проблемът не е в новодомците. Както вие навремето не сте били принуждавани да купувате или наемате места на въпросния паркинг, така и никой в новата кооперация не е длъжен да купи или наеме каквото и да е.

# 33 110
  • Мнения: 22 036
Според мен, в централна градска зона, ако нямаш гараж, плащаш,  независимо дали живееш в нова или стара сграда.

# 33 111
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Мисля, че няколко пъти вече казах, че и според мен не са длъжни. И ако си направиш труда да погледнеш първия ми пост по темата там пише, че както ние паркираме в паркингите на другите блокове, така и те паркират на нашия, а мен ме дразни най-вече това, че заемат място за ДВЕ коли. И както вече споменах, аз само гледам сеир. Те комшиите ги оправят вместо мен. А моето работно време е такова, че като се прибера обикновено намирам място, така че рядко ми е проблем и не се бъркам. Освен това аз не знам как другояче да нарека асфалтиран участък с обособени паркоместа пред блока, с изградени стенички, който не е улица определено, освен паркинг.

# 33 112
  • Мнения: 1 037
И аз да вметна нещо. Прави ми впечатление последните години надписите "дава се под наем" на мноооогото  магазинчета дето се откриха в сутерените на новите кооперации и после съответно бързо-бързо фалираха щото бяха първо безброй, второ и големите търговски вериги им "изядоха хляба". И вместо да функционират сега като гаражи например те са нито риба нито рак. Нито ги наемат, нито кола собствениците могат да вкарат в тях.  А колите на собствениците им ......паркирани на тротоара пред "магазинчето" им. Да се смееш ли, да плачеш ли - май второто.

# 33 113
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Значи специално за тези магазинчета не виждам какъв е проблемът. Колата или ще е вътре, в който случай отпред няма да се паркира за да може тя да влиза и излиза, или ще е навън, отпред. И в двата случая се урежда едно място за една кола.

# 33 114
  • София
  • Мнения: 12 006
Значи специално за тези магазинчета не виждам какъв е проблемът. Колата или ще е вътре, в който случай отпред няма да се паркира за да може тя да влиза и излиза, или ще е навън, отпред. И в двата случая се урежда едно място за една кола.
И как точно ще паркираш колата си в магазинчето си? Като преди това ти трябва ремонт и разрешително за промяна в статута на помещението? А ако има и денивелция дори и горните са неприложими. Също и конкретната локация е от значение, ако отпред има тротоар и дръвчета пак няма как да се преустрои.

# 33 115
  • София
  • Мнения: 10 825
В интерес на истината, повечето ми познати, които живеят в центъра на градове в Европа нямат коли. Когато искат да пътуват си наемат. Паркирането в централни градски зони е проблем. Не е нормално да се надраскват коли обаче.
Даун, у нас проблемът не е само в центъра. Селският номер е на общината, защото за толкова години не изгради нито един паркинг никъде, а по кварталите където имаше по-големи паркинги между блоковете терените бяха разпродадени и "реституирани" (умишлено е в кавички) и на тяхно място изникнаха нови кооперации, които добавят своите 10 цента в проблема с паркирането и местата.
Трябва поне законово за новите кооперации да се нареди, че задължително с апартамента се купува и гараж или паркомясто, точно както е с мазетата и няма искам-не искам. И общината да поизгради малко паркинги де, защото разширяването на сини и зелени зони не решава проблема, само го задълбочава

Т.е., който си купи апартамент ново строителство, е длъжен да си купи и гараж. Който си купи апартамент старо сторителство - не е. Той има право да паркира по свободните общински терени,  наричайки ги "паркинги между блоковете".
Ама аз ли да го измисля? Ето измислих го... И "паркингите между блоковете" да се благоустроят от общината и да се отдават под наем/продават с жилищата.
А не като един кандидат кмет на.... май на Младост беше, предлагаше да реши проблема с паркирането в Младост със замах, като направи целият квартал зелена зона.... хората не били искали многоетажни паркинги защото трябвало да плащат за тях (все едно зелената зона е безплатна) пък и освен това паркингите щели да струват пари.... за това било по-добре просто на готово да събира пари, от колите които пак ще спират по улиците и пред блоковете, които където намери.... добре че не го избрах за кмет.

Между другото, който иска "негово" си място дори и пред блока може да си плати към общината годишен абонамент и то наистина да си е негово.... може да си го загради с верига, да си посади цветенца, да си си го украси с джуфки.... 264 лв. месечно извън зоните струва

# 33 116
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 504
Хубаво е,че новите кооперации се строят с паркоместа до мазите.Хората имат избор поне.И понеже сме в къща редовно има някой паркирал пред гаражната врата.Дразня се,но и ги разбирам донякъде хората.Къде да паркират,като в блока им има само 2 гаража,другото е магазинище все още неупотребено по предназначение вече 10 години.

# 33 117
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Предполагам, че тя визира магазинчетата, които се помещават в гаражи, които пък не се ползват по предназначение.

# 33 118
  • Мнения: 1 037
 Ей за това архитектите не трябва да предвиждат тези пространства за магазинчета, общината да дава разрешение проектирани за гаражи пространства да се преустрояват за други цели, защото и явно и това помага проблема с паркирането да е толкова остър.

# 33 119
  • Мнения: 2 577
Много са ми любими такива паркирали пред собствения си гараж! Няма минаване по тротоара.

На платен паркинг мутра с огромен пикап го огражда с туби. От двете страни, така заема половината от съседното място, но не плаща за него. Вечер който закъснее, оставя ключовете на пазача, защото затвря някой. Така се дразня. Една вечер му нахвърлях тубите отзад в пикапа и паркирах до него. Колата ми оцеля 😂

Днес на пешеходна пътека на оживено кръстовище разминавайки се срещат двама мъже, които не са се виждали явно от доста време, прегръдки, целувки и се спряха на средата на пътеката. Светна зелено, колите им свирят, тези чак ядосани, псуват и не мърдат. От 17 години съм шофьор, такова чудо не бях виждала.

Общи условия

Активация на акаунт