Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно! - 3

  • 88 231
  • 734
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 527
Оф,аз да не съм объркала дните на празника,не е ли на 6-7.09, или тази събота е?

Да,  май и другата събота и неделя. Wink

# 661
  • Мнения: 2 631
Относно Каньона на водопадите - Смолян:
нека обърна внимание на това, особено за пишман-туристите като нас, че в началото на пътеката - тя представлява път с чакъл, а после каменист насип, докато се стигне гората, което си е доста дълъг участък от пътя.
Та мисълта ми е - върви се много трудно по камъните и се изисква сериозна здрава туристическа обувка!
И още едно мрън от мен - в края на пътеката на високото не очаквайте на т.нар. панорамна площадка - място за почивка - полянка, пейки и пр. - то си е панорамна скала, от която поглеждаш, правиш място на следващите желаещи и тръгваш наобратно.

Всички останали суперлативи за природата там - ги споделям напълно. Уникално място, което трябва да се види!


 Peace

# 662
  • Мнения: 528
Относно Каньона на водопадите - Смолян:
нека обърна внимание на това, особено за пишман-туристите като нас, че в началото на пътеката - тя представлява път с чакъл, а после каменист насип, докато се стигне гората, което си е доста дълъг участък от пътя.
Та мисълта ми е - върви се много трудно по камъните и се изисква сериозна здрава туристическа обувка!
И още едно мрън от мен - в края на пътеката на високото не очаквайте на т.нар. панорамна площадка - място за почивка - полянка, пейки и пр. - то си е панорамна скала, от която поглеждаш, правиш място на следващите желаещи и тръгваш наобратно.

Всички останали суперлативи за природата там - ги споделям напълно. Уникално място, което трябва да се види!


 Peace


На мен си ми беше удобно с обикновени маратонки. Изобщо не е толкова стръмно, това да не ти е пътят за Райското пръскало. Simple Smile) От тази панорамна гледка направо се спускаш надолу по краткия маршрут и за час и нещо си долу. Simple Smile

# 663
  • Мнения: 5 459
Ние минахме явно по-доста по-дълъг път, защото 7 километра се мотахме, но срещнахме и гъбари и берачи на боровинки.....слава б
Богу мечки не срещнахме, макар, че два дни преди да отидем там е имало инцидент-сериозен. Успяхме даже и до Гърция да отскочим и да си напазаруваме.

# 664
  • Мнения: 784
И аз се върнах след кратка почивка. Отседнахме в Пампорово и от там обикаляхме. Повечето от местата, в които ходихме, са коментирани многократно. Ще спомена само впечатленията си от някои места за хранене, защото хапването си е много важен момент при едно родопско пътешествие   chef
1.На първо място поставям балканската пъстърва, която ядохме в рибарника по пътя за Чудните мостове - намира се на 10 км от разклона за Чудните мостове по пътя Хвойна-Чепеларе или на 1 км от втория разклон навътре по пътя. На пътя има голяма табела "Пържена балканска пъстърва". Към рибарника си има малко заведение, в което продават току-що уловена риба, но може и за вкъщи да си вземете. Собственикът е много сладкодумен и върти рибарника с голям мерак, каза че бил лекар неврохихург преди да почне да се занимава с рибарството. Да обясня за тези, които не знаят - балканската пъстърва е по-дребничка и много по-вкусна от масово отглежданата и продаваната навсякъде у нас американска пъстърва. Познава се по червените точици, много красива рибка. Водят я царицата на речните и езерни риби у нас. Отглежда се на много малко места и на още по-малко от тях има заведения, където можеш да хапнеш на място. Аз лично не бях яла от детството си - тогава все още я имаше дива в някои реки - и от тогава си мечтая отново да я опитам. Така че за любителите на рибата - препоръчвам! Замислям дори при следващото ходене до региона да си взема хладилната чанта и да си купя повечко на път за вкъщи, защото по нашия край в рибните магазини не се продава.
2.Широка лъка, механата на х-л "Калина" - там сме сядали и друг път, но едва сега опитахме шкембе чорбата. Най-добрата от всички родопски ресторанти, които посетихме! Пататника, както и другите родопски специалитети също бяха на ниво!
3.Смолян, баничарницата на главната улица, веднага след моста в дясно - бюрекът им е страхотен! Целият ухае на масло - като го извадят от фурната, докато е още горещ и го мажат с масло.

Някой беше похвалил кебапчийницата на Ничинков до Бачковския манастир, но не ни хареса, кюфтетата и кебапчетата бяха много зле.
Не ни хареса и ресторанта на Аркан хан в Триград - дизайна е много на ниво, личи си че всеки детайл е обмислен, обаче хотелът допуска пребиваването на домашни любимци и собствениците им направо злоупотребяват. По поляната за игра наред с децата тичат огромни кучета - кои са на хотела, кои на гостите не ми стана ясно, обаче никой не им обръща внимание и докато се храниш в ресторанта кучетата идват и си завират муцуните в теб. Две големи овчарки се навряха при сина ми, докато си седеше на масата и се хранеше. Детето се уплаши и започна да пищи: "Не ги искам тези кучета!". Един мъж дойде и прибра едното, но другото явно не беше негово и го остави... Въобще отидохме там с идеята да вечеряме и да изкараме цялата вечер, но като видяхме каква е ситуацията пихме по едно кафе и си тръгнахме, само децата хапнаха набързо, че бяха много прегладнели.

Последна редакция: ср, 27 авг 2014, 17:09 от Царицата-майка

# 665
  • Варна
  • Мнения: 1 850
Царице, за шкембето и бюрека все едно с нас си била!  Hug Heart Eyes
Невероятна вкусотия са и двете. За шкембето знам от години наред - все там ходим, но бюрека го открихме тази година. Бяхме похапнали стабилно в същата баничарница и на тръгване видяхме, че го изкарват и мажат с масло. Върнахме се и пак закусихме. БОЖЕСТВЕН Е!

# 666
  • София
  • Мнения: 164
Относно Каньона на водопадите - Смолян:
нека обърна внимание на това, особено за пишман-туристите като нас, че в началото на пътеката - тя представлява път с чакъл, а после каменист насип, докато се стигне гората, което си е доста дълъг участък от пътя.
Та мисълта ми е - върви се много трудно по камъните и се изисква сериозна здрава туристическа обувка!


Подкрепям напълно. От мястото, където оставихме колата /поради доста разбития път/ до информационния център, след който реално започва сенчестата пътека вървяхме близо половин час по доста неприятен участък и моите мрънкала /дядо на 67 и младеж на 11/ капитулираха пред самия център и отказаха да продължат мислейки си, че това е пътеката. После едва ги убедих да продължат защото красотите и същинската пътека тъкмо започват. После не съжаляваха но силите ни стигнаха само до първите няколко мостчета.
Съвет: Ако сте с по-висока и проходима кола продължете колкото е възможно напред - поне до началото на изоставените рибарници /има изоставена сграда и отпред сергийка със сладка и други разни и подробна табела за каньона/ - така до началото на пътеката ви остават към 10-тина минутки ходене.

Използвам случая да препоръчам горещо еко-пътека Невястата за пишман туристи - много приятна, кратка, сенчеста и прохладна - през целия преход си в гората.

И още една препоръка към пишман туристите - за пътеката 3-те смолянски езера. Повечето напътствия съветват да я започнете от долу от първото езеро и да стигнете до най-горното /Мътното/, но така прехода на места е стръмен и уморителен. Ние без да искаме кривнахме веднага като слязохме от лифта връщайки се от Снежанка по табелката наляво и така минахме пътеката от най-горното към най-долното езеро - беше доста по-приятно и ненатоварващо /сравнявам със задъханите туристи катерещи се от долу нагоре/.

Прекрасни Родопски приключения на всички, на които им предстои!
И благодаря, че споделяте - толкова много неща видяхме и преживяхме благодарение на форума  bouquet

# 667
  • Мнения: 528
Относно Каньона на водопадите - Смолян:
нека обърна внимание на това, особено за пишман-туристите като нас, че в началото на пътеката - тя представлява път с чакъл, а после каменист насип, докато се стигне гората, което си е доста дълъг участък от пътя.
Та мисълта ми е - върви се много трудно по камъните и се изисква сериозна здрава туристическа обувка!


Подкрепям напълно. От мястото, където оставихме колата /поради доста разбития път/ до информационния център, след който реално започва сенчестата пътека вървяхме близо половин час по доста неприятен участък и моите мрънкала /дядо на 67 и младеж на 11/ капитулираха пред самия център и отказаха да продължат мислейки си, че това е пътеката. После едва ги убедих да продължат защото красотите и същинската пътека тъкмо започват. После не съжаляваха но силите ни стигнаха само до първите няколко мостчета.
Съвет: Ако сте с по-висока и проходима кола продължете колкото е възможно напред - поне до началото на изоставените рибарници /има изоставена сграда и отпред сергийка със сладка и други разни и подробна табела за каньона/ - така до началото на пътеката ви остават към 10-тина минутки ходене.

Използвам случая да препоръчам горещо еко-пътека Невястата за пишман туристи - много приятна, кратка, сенчеста и прохладна - през целия преход си в гората.

И още една препоръка към пишман туристите - за пътеката 3-те смолянски езера. Повечето напътствия съветват да я започнете от долу от първото езеро и да стигнете до най-горното /Мътното/, но така прехода на места е стръмен и уморителен. Ние без да искаме кривнахме веднага като слязохме от лифта връщайки се от Снежанка по табелката наляво и така минахме пътеката от най-горното към най-долното езеро - беше доста по-приятно и ненатоварващо /сравнявам със задъханите туристи катерещи се от долу нагоре/.

Прекрасни Родопски приключения на всички, на които им предстои!
И благодаря, че споделяте - толкова много неща видяхме и преживяхме благодарение на форума  bouquet



Екопътеката "Смолянските езера" е много кратка и ненатоварваща, не знам какво сложно сте видели в нея. Simple Smile

# 668
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Втурнахме се и ние към Каньона на водопадите, за който прочетох тук. Извървяхме си целия път от автобазата, защото не бях разбрала, че може и по-нагоре с кола. Не, че е тежък пътя, но е на слънце и в един момент, докато се стигне до същинската пътека, човек (пишман-турист, и ние сме в таи категория), вече се е поизморил. Видях една дачия сандеро, паркирана чак до началото на самата еко-пътека, така че наистина може да се спести изморителния път под слънцето. Е, не съжалявам, се го минахме пеша, защото видяхме една фермичка за фасул и картофи, едно много симпатично семейство тъкмо бяха прибрали реколта, та успяхме да си купим свежи, прекрасни планински продукти.
За хапването и родопските специалитети само да кажа, че механа Калина в Широка лъка ни хареса и на нас, с изключение на т. нар. Родопски суджук, който се оказа просто малко по-дебело и не завито на кръг кърначе - нищо, ама нищо общо със суджук.

# 669
  • Мнения: 961
За тази година или поне за сега Родопите отпадат. Между двете ми предложения-Смолян и околностите и Крушунски водопади семейството избира водопадите. Ще се прехвърля в темата и ще чакам съвети и предложения от всички, които са били там.  bouquet

# 670
  • Мнения: 528
За тази година или поне за сега Родопите отпадат. Между двете ми предложения-Смолян и околностите и Крушунски водопади семейството избира водопадите. Ще се прехвърля в темата и ще чакам съвети и предложения от всички, които са били там.  bouquet

И двете места са красиви и с много водопади :Д.

# 671
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Mомичета,да ви питам как е пътя Пампорово-Девин с кола?Има ли много завои?Стръмен ли е?
Остана още седмица до почивката ни в Родопите.Нямам търпение вече.В комплекс Исмена,Девин ще сме.Какво бихте ми препоръчали за разглеждане в близост?С дете на 2 години сме.

# 672
  • на морския бряг
  • Мнения: 50
Mомичета,да ви питам как е пътя Пампорово-Девин с кола?Има ли много завои?Стръмен ли е?
Остана още седмица до почивката ни в Родопите.Нямам търпение вече.В комплекс Исмена,Девин ще сме.Какво бихте ми препоръчали за разглеждане в близост?С дете на 2 години сме.
Ако , пътувате покрай язовира , то после пътя до Пампорово ще ви се стори ок. Има завои , но не са толкова страшни. Благородно завиждам  за комплекс Исмена /били сме там и е прекрасно/.За разглеждане в района има  много места в темата са описани- пещерите са близо, Широка лъка ,Смолянски езера, кулата на Снежанка и др.

# 673
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Mомичета,да ви питам как е пътя Пампорово-Девин с кола?Има ли много завои?Стръмен ли е?
Остана още седмица до почивката ни в Родопите.Нямам търпение вече.В комплекс Исмена,Девин ще сме.Какво бихте ми препоръчали за разглеждане в близост?С дете на 2 години сме.
Ако , пътувате покрай язовира , то после пътя до Пампорово ще ви се стори ок. Има завои , но не са толкова страшни. Благородно завиждам  за комплекс Исмена /били сме там и е прекрасно/.За разглеждане в района има  много места в темата са описани- пещерите са близо, Широка лъка ,Смолянски езера, кулата на Снежанка и др.
Благодаря за отговора.
Относно Смолянските езера,няма ли много за вървене?
Засега сме набелязали следните маршрути:
-екопътека Струилица-Калето-Лъката
-Триград,Ягодинска пещера,Дяволско гърло
-Широка лъка
-Чудните мостове

Чудя се за с.Орехово за празника на ореха.Заслужава ли си?

# 674
  • Мнения: 1 036
Какво бихте ми препоръчали за разглеждане в близост?С дете на 2 години сме.

 Не съм сигурна, че Ягодинската и Дяволското гърло ще са подходящи за 2-годишно дете.
Щом ще ходите до Пампорово, отидете до екопътека Невястата- тя ми се струва подходяща!

Общи условия

Активация на акаунт