Къде да отседнем в Родопите и какво трябва да се види непременно! - 3

  • 87 741
  • 734
  •   1
Отговори
# 675
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Какво бихте ми препоръчали за разглеждане в близост?С дете на 2 години сме.

 Не съм сигурна, че Ягодинската и Дяволското гърло ще са подходящи за 2-годишно дете.
Щом ще ходите до Пампорово, отидете до екопътека Невястата- тя ми се струва подходяща!

Благодаря за Невястата  Hug Хареса ми.
За Дяволското гърло и Ягодинската пещера няма да влизам с малката.Аз съм ходила там,но останалите 4ма от групата не са ходили и исках да видят Триград.

# 676
  • София
  • Мнения: 5 399
Стефанел,зависи какво искаш да видиш на Празника на ореха Hug
Има организация.Всяка къща участва със сладкиши.Слагат се на една маса.
Има гайди,песни,танци.Традиция е да изберат момиче от селото,което се облича в родопска носия и обикаля в една каруца.Отделно има игра с въпроси свързани с историята на селото.
ето клипче от миналата година.Даже и мен ме има.Видях се Embarassed
http://www.sabori.bg/ob-smolian/view.html?oid=46936

# 677
  • София
  • Мнения: 197
Mомичета,да ви питам как е пътя Пампорово-Девин с кола?Има ли много завои?Стръмен ли е?
Остана още седмица до почивката ни в Родопите.Нямам търпение вече.В комплекс Исмена,Девин ще сме.Какво бихте ми препоръчали за разглеждане в близост?С дете на 2 години сме.
Ако , пътувате покрай язовира , то после пътя до Пампорово ще ви се стори ок. Има завои , но не са толкова страшни. Благородно завиждам  за комплекс Исмена /били сме там и е прекрасно/.За разглеждане в района има  много места в темата са описани- пещерите са близо, Широка лъка ,Смолянски езера, кулата на Снежанка и др.
Благодаря за отговора.
Относно Смолянските езера,няма ли много за вървене?
Засега сме набелязали следните маршрути:
-екопътека Струилица-Калето-Лъката
-Триград,Ягодинска пещера,Дяволско гърло
-Широка лъка
-Чудните мостове

Чудя се за с.Орехово за празника на ореха.Заслужава ли си?
Исмена е чудесно място за вас и детето. Според мен няма по-подходящ хотел в района. Относно екопътеката Струилица-Калето-Лъката - да, но без да отивате до Калето. Доста стръмен баир, върви се през шубраци и накрая нищо няма да видите. Остатъци от средновековна крепост, обрасли в храсти и трева и едва се отличават. Според мен вървете си спокойно по равната пътека по поречието на река Девинска и тръгнете по-рано. Ние тръгнахме около 9.00ч - беше си дори студено (средата на август). След като минахме целия маршрут със спирки за снимки и топване на краката в реката, в 13.00ч на някои места беше яка жега - там, където нямаше дървета. Но каньонът, който реката образува, е прекрасен. Заслужава си и е много зареждащо.

# 678
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Преди малко се връщаме от Родопите. Отседнахме в Пампорово. Препоръчвам хотел Невада. Мн. хубави студиа. Любезен персонал.
Разходихме се до с.Момчиловци. Хареса ми- доста живо в сравнение масово със селата в България.
Малко се разочаровах от една кръчма в Широка лъка, макар че и др. път съм ходила.
Някакъв уж родопски суджук, се оказа нищо и никакво купешко карначе за ок.9лв.
А картофите бяха бланширани.

# 679
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
BTL,колко долу горе отнема разходката по р.Девинска без стръмната част?От 9.00 до 13.00 цялата разходка ли ви беше,с отиване и връщане?

# 680
  • Мнения: 104
Страхотна темичка. Ние сме били на Смолян преди година. Бяхме отседнали в един доста хубав хотел Смилен, много ни хареса спокойната обстановка и закуската. Тогава бяхме си купили от тук http://izgodni.bg/pochivki/smolyan, но сега има други хотели. Ядохме много известното картофено ястие "пататник", задължително трябва да се опита и то точно в този край.

# 681
  • Мнения: 294
Жена падна в река от екопътеката "Каньона на водопадите"

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4273715

# 682
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Най-накрая и аз да се включа по темата с информация от преди няколко дни Laughing
Миналата седмица бях със семейството ми на почивка в Родопите Peace
бяхме отседнали в Пампорово- хотел Орфей, доволна съм от хотела с много малки забележки към храната.Деца до 13 години безплатно Peace
По пътя за Пампорово посетихме Асеновата крепост и Бачковския манастир.На другия ден програмата ни беше Смолян с посещение на историческия музей и разходка из града, от там до кулата Снежанка с колата, от там с лифт до Смолянските езера и обратно с лифта до Снежанка.
По пътя от Смолян към Пампорово се вижда разклона за еко пътеката Невястата и Манастира. Ние се разходихме само до Манастира, защото се страхувахме да не изпуснем лифта за Смолянските езера.
На следващия ден посетихме Ягодинската пещера, Орлово око, Дяволското гърло, Триград и за малко в Широка лъка.
В четвъртък посетихме Чепеларе, Роженската обсерватория / групите са на всеки кръгъл час при минимум 6 човека,ние се събрахме група около 20 души Wink / и Момчиловци.
В петък успяхме да отидем до Чудните мостове и Забърдо и пак се спряхме за почивка в Бачково.
Прекрасни пет дни, красиво, зелено, чисто, спокойно с две думи прекрасно е в Родопите!
Благодаря на всички, които споделяте в темата, помогнахте ми много с информация, за да можем и ние да посетим максимално много места и да се насладим на Родопите Peace

# 683
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Прекарахме събота вечер на Пампорово точно с гледка от леглото на хотелската стая към Момчиловци!  Heart Eyes  Често скокваме до Пампорово и Смолян  и сме обиколили по-масовите места, в Момчиловци не сме ходили- там дали има къде да се хапне нещо родопско ? Обожаваме ресторант Родопчанка в Смолян, който ходи до там непременно да опита- много класна кухня , класно , но в същото време ненатрапчиво обслужване с отбрана и културна клиентела, а цените са страхотни! Решихме да му изневерим вчера и да опитаме нещо в Чепеларе-попаднах на една статия за "Мохабетчийницата" в Чепеларе и се оказа попадение, като обстановка и обслужване си е кръчма, а цените са по-високи от Родопчанка ( което си е ресторант класи отгоре ) , но все пак останахме очаровани и ще се върнем отново! Пускам снимка на пататника и пълнените картофки!А Пампорово е пълно с диви малинки!  Heart Eyes


# 684
  • Мнения: 104
aH, снимките са страхотни!

# 685
  • Мнения: 1 541
Най-накрая и аз да се включа по темата с информация от преди няколко дни Laughing
Миналата седмица бях със семейството ми на почивка в Родопите Peace
бяхме отседнали в Пампорово- хотел Орфей, доволна съм от хотела с много малки забележки към храната.Деца до 13 години безплатно Peace

Първо, благодаря за разказа   bouquet Мисля към 20 септември да направим подобна почивка и ние.
Моля те да споделиш какво ти хареса и какво не в хотел "Орфей", ползвахте ли предлаганите от тях екскурзии, как е детската анимация?
Доколкото разбирам има лифт от Пампорово до Снежанка и друг от Снежанка до Смолянските езера, така ли е? Може ли да се стигне пеша от хотела до лифта за Снежанка?
Предварително ти благодаря   bouquet

# 686
  • Пловдив
  • Мнения: 691
g.gergana , благодаря   bouquet

shark  , ще си позволя и аз да дам мнение по въпроса, въпреки че не е отправен към мен. Ако ски център 1 е до автогарата- да може да се стигне пеш до снежанка, но си е около 4 км. по пътя. Лифтовете си разбрала правилно-два са. Ако имате кола и сте любители на лекия пешеходен туризъм ще ти препоръчам нещо друго, хем ще спестите и пари от лифтове. От Снежанка има екопътека до Смолянските езера, която не е тежка,  панорамни площадки и тнт, за час и нещо се взима и след това може да се качите с лифта до Снежанка. Ние този маршрут го минахме преди месец, но минахме по пътя  , който е точно под лифта и е доста по-екстремно , не е препоръчително с деца, имаше и доста комари.

# 687
  • Мнения: 10 709
Аз да похваля и другото място, на което нощувахме - с. Арда, хотел "Митница и ТКЗС". Намира се на центъра, точно зад кметството. Името идва от предишното предназначение на сградата Simple Smile. Всичко е ново и дървено, навсякъде ухае на бор (или чам, все едно - супер е!). Бяхме в семейна стая - една стая със спалня и още една с легло на два етажа, детска масичка и две столчета, тераса, баня и тоалетна. Материалните условия са чудесни, но най-чудесни са хората! Прекрасен персонал, запознахме се със собственика, а жената, която готви е най-работливото и мило създание! Всичко се прави от домашни продукти, менюто не е 20 страници, но всичко си заслужава!
Искахме да отидем с коне до изворите на Арда. От "Тихия кът" бяха заети, затова тази жена ни уреди коне и имахме уникално преживяване с тях в планината. 4 часа преход в двете посоки с няколко почивки. На Извора си правеха чеверме местните, ей така, за кеф Simple Smile , видяхме и гроба на магарето на Настрадин Ходжа Simple Smile.
Бях чела инфо из нета колко трудно се стигало до Изворите, че хората се загубили... Е, не знам какви са тия хора дето се губят (аз също съм зле с ориентацията, но при толкова табели и утъпкан път ми се струва невъзможно).
Толкова ни хареса, че вместо два дни, останахме четири. Присъствахме и на местния събор, който пак беше на изврите с песни и танци, и отново чеверме Simple Smile.
Посетихме Агушевите конаци - много се впечатлих! Тръгнахме да изкачваме връх Ком (съвпадение на имената с този в Ст. Планина), но детето нещо не се чувстваше добре и се отказахме.
Много мога да пиша, но няма смисъл - идете и вижте сами! На много места съм се чувствала добре, обаче това с. Арда и тези мили хора, просто ми влязоха в сърцето. Толкова спокойна, безметежна и доволна не съм се чувствала никъде!
Определено пак ще отидем, защото не видяхме пещерите, нито се качихме до Светилището.

# 688
  • Мнения: 1 541
аН,   bouquet чудесна идея ми даваш. Много обичаме разходките, остава само да случим на хубаво време.

# 689
  • София
  • Мнения: 197
BTL,колко долу горе отнема разходката по р.Девинска без стръмната част?От 9.00 до 13.00 цялата разходка ли ви беше,с отиване и връщане?
Без стръмната част мисля не повече около 1.00- 1.30 часа. Ние бяхме около 4 часа, но се катерихме до единия от водопадите, до Калето и това си отнема повече време. А отделно си и почивахме, топихме се в реката и т.н. Беше прекрасно и снимките в Интернет са действителност, дори е още по-красиво.

Общи условия

Активация на акаунт