Работа, CV-та, HR-и, съвети - 37-ма тема

  • 71 554
  • 749
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 4 569
Ео, пожелавам ти да стане това, което искаш и нещата да се подредят по най-добрия за теб начин!

# 271
  • Мнения: 11
Искам да попитам, когато човек има някакво физическо увреждане, това трябва ли да се напише в автобиографията и къде точно трябва да се вмъкне?

# 272
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Искам да попитам, когато човек има някакво физическо увреждане, това трябва ли да се напише в автобиографията и къде точно трябва да се вмъкне?

Не, това не се пише в автобиографията. Може да го упоменете устно, ако за Вас става въпрос. Дори и да не е за Вас, пак устно.

# 273
  • Мнения: 7 009
Според мен го спомени единствено и само, ако би пречило да си вършиш работата...

# 274
  • Мнения: 11
Благодаря за отговорите. Това ми беше голяма дилема, а чичко Гугъл не каза нищо по въпроса Simple Smile ще търся  подходяща работа, на която това няма да пречи (става дума за намален слух). От тук обаче идва друга чуденка - по телефон понякога е трудна комуникацията (ако е шумно или пък отсрещната страна говори тихо и неразбираемо). Допустимо ли е да не се даде телефон за връзка, а само имейл или скайп? Макар силно да се съмнявам, че един бъдещ работодател би погледнал на това с добро око.

# 275
  • Мнения: 7 009
Скайп не знам, имейл може.
Аз например в линкдин съм оставила само имейл и редовно ми пишат от там заинтересувани. Simple Smile

# 276
  • Мнения: 67
Здравейте отново,

има ли хора в тези тема, които работят в банка? Ако има да дадат някакъв съвет и като цяло коментари за интервюта. Постоянно разпращам CV-та, уж отговарям на изискванията /за образование/ , кандидатствам за обяви, за които не се иска стаж, тъй като нямам в банка досега. Не мога да разбера защо дори не се обаждат. Нещо не ми достига ли или ми е в повече  Laughing Не знам вече. Имам 3-4 познати, които дори имат по-неподходящо образование от моето за банка, не са имали опит и те преди това, но ги взеха на работа. В пълен шах съм. Не казвам, че по-малко стока от мен, не напротив - не ме разбирайте погрешно, но не мога да разбера по критерии точно избират някой, след като покривам обявените в обявата за работа, а други не ги покриват, но взимат тях. Имам познат със застраховане, ама го взеха в банка, друга позната с някаква си екология и нея я взеха.  newsm78

И за тия мотивационни писма - вече ми се изтърка всичко - бих се радвала, някой да прати на ЛС мотивационно, което му е осигурило поне първо интервю. И изобщо каква тежест имат тези писма?

# 277
  • Мнения: 67
Скайп не знам, имейл може.
Аз например в линкдин съм оставила само имейл и редовно ми пишат от там заинтересувани. Simple Smile

Това с линкедин как точно работи  Laughing Имам предвид, направила съм си профил, всичко съм описала с подробности за образование, професионален стаж и т.н. Ама нямам никаква активност. Разпращам понякога покани на хора, но до там. Никаква комуникация не се осъществява. Трябва ли нещо по-специално да направя - като например да се добавя в някоя "графа" на търсещи работа?

# 278
  • Мнения: 7 009
Ами, да, има различни групи, можеш да си намериш от своята сфера.
Хубаво е да разпратиш покани на разни HRи, те често в статусите си пишат какво търсят.
Хубаво е и самата ти да постваш статуси, да си сменяш снимките...така излизаш като ъпдейти в новините на връзките си и може да ти разглеждат по-често профила.
 Simple Smile
А иначе на мен ми пишат просто защото последната ми работа е много търсена в момента, има голям зор за такива, не че съм много активна и аз.

# 279
  • Мнения: 67
Ами, да, има различни групи, можеш да си намериш от своята сфера.
Хубаво е да разпратиш покани на разни HRи, те често в статусите си пишат какво търсят.
Хубаво е и самата ти да постваш статуси, да си сменяш снимките...така излизаш като ъпдейти в новините на връзките си и може да ти разглеждат по-често профила.
 Simple Smile
А иначе на мен ми пишат просто защото последната ми работа е много търсена в момента, има голям зор за такива, не че съм много активна и аз.


Късметлийка  Grinning
По моята специалност/образование бъкаме от всякъде, явно затова не представлявам голям интерес  ooooh!

# 280
  • Мнения: 7 009
Ами, не съм чак такава късметлийка, аз тоя занаят го усвоявам от последната работа (няма общо с образованието ми). И си мислех, че много съм научила, а като тръгнах по интервюта и се хванах за главата, имам ужасно много да наваксвам като теория, то практиката е ясно, че ще е на друг туул и език, ама сега седя с един учебник и наваксвам теория. Вече не съм толкова боса и схващам какво ме питат, поне.  ooooh! Crazy

# 281
  • Мнения: 1 338
Благодаря за отговорите. Това ми беше голяма дилема, а чичко Гугъл не каза нищо по въпроса Simple Smile ще търся  подходяща работа, на която това няма да пречи (става дума за намален слух). От тук обаче идва друга чуденка - по телефон понякога е трудна комуникацията (ако е шумно или пък отсрещната страна говори тихо и неразбираемо). Допустимо ли е да не се даде телефон за връзка, а само имейл или скайп? Макар силно да се съмнявам, че един бъдещ работодател би погледнал на това с добро око.

Няма ли възможност поне на работа да си със слухово апаратче, просто за усилване на звука ...

# 282
  • Мнения: 67
И това те прави късметлийка.  Wink Аз искам поне да ми дадат шанс да започна работа, оттам нататък мога доста да се доказвам, мн бързо попивам всичко, дори при стартиране да не съм много компетентна, ставам много бързо.... но уви - дори по интервюта не ме викат.  Confused Но ще продължавам упорито.

П.П. аз пак да питам -някой да има да каже нещо за мотивационни писма  Rolling Eyes

# 283
  • Мнения: 1 338
Royall, относно питането ти по-горе и чуденето защо се обаждат на по-малко подходящи от теб кандидати - нямам отговор  Joy защото и аз го търся, преживявам същото.
Много често, според мен, работодателите си търсят по-малко компетентни и можещи служители, за да ги обучат от начало по техните стандарти и изисквания от самото начало или просто защото (същите тези служители) знаят по-малко за работата и очакванията им няма как да са големи (откъм заплащане и условия в дадената среда, просто защото нямат опит с подобна работа), т.е. са по-лесни за различни видове манипулации ...

# 284
  • Мнения: 7 009
Да, аз като се притесних, че се оказа, че почти нищо не знам, мъжът ми така ме успокояваше, че се търсят и хора с базови познания, които после да си ги дообучат.
За мотивационните писма личният ми опит показва, че когато е лично написано за тази компания, дори за пръв път да я чуваш  Mr. Green, носи положителни точки.
Имаше една обява, в която ме привлече интересното име на фирмата, те бяха написали по какъв продукт ще се работи, инсталирах го, разцъках го и им написах едно мотивационно писмо колко е готин продуктът и как ще се радвам да работя по развитието му. (по принцип нямах намерение да пускам сама сивита, помолих приятелите ми да разпитат из техните фирми дали имат джуниър позиции за QA и им дадох сивита, така се уредиха всичките ми интервюта досега). Те върнаха един общ отговор до всички, минали първата фаза по сивита с един тест, който да направим вкъщи като втора фаза и вече които минат и този тест, отиват на интервю. След този имейл получих втори от тях, че са се впечатлили много от това, че мотивационното ми писмо е било лично за тях и техния продукт, никой друг не бил написал такова, така че очаквали с нетърпение да се справя добре на теста и да ме видят в офиса...
Та така, вижте обявата, разучете фирмата и обмислете защо наистина искате да работите за тях, какво ви привлича. Освен че ви трябва работа, все и нещо друго ще ви впечатли.  Simple Smile
Което ми напомни как една моя приятелка се издънила на едно интервю, питали я "защо искате да работите при нас" и тя казала "защото имате хубав офис"  Laughing Винаги, винаги трябва да се разучи фирмата още преди да пуснете сивито. Поне аз така правя, де.

Общи условия

Активация на акаунт