Шести клас - тема поредна

  • 44 755
  • 739
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 824
Във всяко общинско училище е задължително да има пед. съветник. Той уж трябва да е психолог, но може и да не е, защото длъжностната характеристика на педагогическия съветник позволява всеки изкарал някаква педагогика да я упражнява. По тази причина често учители, на които не им достига норматив изпълняват тази длъжност. Освен това се полага един педагогически съветник на 500 деца. Ако училището ви е по-малко, значи най-вероятно нямате назначен такъв. С две думи - отбиване на някакъв номер е това. В общия случай се симулира някаква грижа за децата без никакви усилия и с малко средства.

# 31
  • Мнения: 457
Ясно. Мисля, че в нашия случай класната осъществява ролята на пед съветник, по принуда, едва ли по назначение. Кабинет такъв мисля, че няма, а би било хубаво децата да могат да се видят насаме с този съветник. Хубаво би било много неща в у-ще, но не би.

# 32
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Педагогически съветник/психолог имат училища с над определена бройка ученици - каква точно в момента не мога да ви кажа, но е над 150 със сигурност, защото при нас няма.

Изчезвам да довърша тортата за моите първолаци - утре ми е празникът на буквите.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 9 733

Изчезвам да довърша тортата за моите първолаци - утре ми е празникът на буквите.


И да качиш снимки, твоите произведения са уникални.

В нашето училище са около 1300 ученици от 1 до 12 клас и има 2 бр. педагогически съветници, но това не ги прави по-ефективни в никакъв случай.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 824
Педагогически съветник/психолог имат училища с над определена бройка ученици - каква точно в момента не мога да ви кажа, но е над 150 със сигурност, защото при нас няма.

Изчезвам да довърша тортата за моите първолаци - утре ми е празникът на буквите.


Писах в предишния пост - на 500 деца се пада един педагогически съветник. На по-малко от 500 се падат 0 педагогически съветници.

...
 Освен това се полага един педагогически съветник на 500 деца. Ако училището ви е по-малко, значи най-вероятно нямате назначен такъв.
...

# 35
  • на майната си
  • Мнения: 425
Добро утро!
Еуфорично настроена след вчерашните съвети във форума се срещнах с психолог, поговорихме и уредих час за среща с детето.
Е няма такъв отпор. Направо ме срина със земята. Как било възможно да и причинявам това, тя не била лошо и трудно дете., съвсем нормален тийн... Да вметна, че съм обяснила надлежно с какво точно се занимава психолога.
Опитах се да я помоля заради мен да го направи, т.е. да си поговорят, а после специалиста на мен ще помогне да я разбера по-добре. Веднага последва реплика - каква майка съм била, ако аз не съм я разбирала, как някой непознат ще ме светне за какво става въпрос. Затвори се в стаята и демонстративно игра сърдита цяла вечер и днес сутринта. Накрая заяви, че ако много държа ще го направи, но няма и дума да обели.
Сега ще звъня за да отменя часа и ми е едно криво... Аз ли пак обърках нещо.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 9 733
parsy, не отменяй часа, нали все пак се е съгласила да отиде и де се срещне с психолога. Дали ще говори или не това е друг въпрос. Ако психологът е добър, ще я накара да проговори. Току виж и хареса да сподели.
Реакцията на детето е напълно нормална. Разбира се, че ще се противи, ти да не би да си очаквала да се съгласи безропотно.
А за това каква майка си, хич не й се впрягай, като са раздразнени, не мислят какво излиза от устите им.  Hug

Не се отказвай от психолога, ако не помогне, със сигурност няма да навреди.  Peace

# 37
  • на майната си
  • Мнения: 425
Аз мислех да и звънна и тя да прецени на този етап, предвид реакцията на детето, дали да настоявам или да отложим във времето срещата.
Днес ще се чуя с психолога и да видим какво ще ме посъветва.
Не очаквах да се съгласи, но и чак такъв отпор не мислех, че ще даде Simple Smile. Изненадах се.
Вчера по английски 6, затова беше разстроена - тя полагала усилия, извинила се на преподаватели за лошото държане, вече /за кой ли път/ започвала да се поправя, а аз - предводителят на злите майки не съм оценявала усилията.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 824
parsy, не отменяй часа в никакъв случай. Щом се е съгласила да отиде всичко ще наред. Не вярвам да мълчи. Поведението й говори, че тя самата иска другите да я забележат и да я разберат.

# 39
  • София
  • Мнения: 3 824
parsy, обясни й следните неща. Споделям ги от нашия опит.

Кажи й, че отива на психолог НЕ защото е лоша, проблемна, има кофти оценки и трябва да се промени, за да угоди на другите. Всичко това би било ок, ако тя се чувства доволна от себе си и щастлива навсякъде, а не само сред приятелите си. Кажи й, че отива на психолог, за да я научи как да бъде щастлива, как да се чувства добре в училище и да се разбира с хората. Психолога ще й бъде приятел, той е човек, с който тя ще може да сподели всичко и то няма да стигне до ничии уши. Той никога не би обсъждал с теб  конкретни неща които си говорят. Единствено ще ти каже какви общи заключения е направил за проблемите й (ако ги има) и какво би могла да направиш ти за това.

# 40
  • на майната си
  • Мнения: 425
Точно това и казах, защото сама ме попита за тайната м/у психолог и клиент.
Много е устата, била си ОК, нямала проблеми, нямало нужда непознат да и дава наклон в живота.
Накрая затова се опитах да и кажа, че и за мен е важно - т.е. психолога и на мен ще помогне.
Днес, когато успея да се свържа за да разбера как да продължим ще споделя реакцията.
Проблемно, лошо или трудно дете въобще не съм намесвала в разговора под каквато и да е форма.
Просто и казах, че възрастта е трудна, на границата м/у деца и възрастни са и ще и помогне да намери по-бързо себе си, да се чувства комфортно, както и ние заедно с нея.

Току що се свързах, каза ми да я заведа въпреки нежеланието. Дано тотално не ме отсвири като разбере, че все пак ще трябва да го направи поне веднъж.

Последна редакция: пт, 28 мар 2014, 11:36 от parsy

# 41
  • София
  • Мнения: 12 012
Здравейте,
Аз също имам шестокласник.
Тресе го яко пубертетът, избухлив, вика, крещи, разсеян.
В училище се справя отлично, когато е концентриран.

Имах вече срещи с помощник директора, обмислям и срещи с психолог.
Моля се по-бързо да минават следващите няколко години.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 824
parsy, успех! Дано успееш да я заведеш и девойката да хареса психоложката.

змия, добре дошла.
Не е лесна тази възраст  Sad И за тях и за нас е мъка понякога.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 012
parsy, успех! Дано успееш да я заведеш и девойката да хареса психоложката.

змия, добре дошла.
Не е лесна тази възраст  Sad И за тях и за нас е мъка понякога.
С такава майка като мен със сигурност му е тежко на младежа  Mr. Green

# 44
  • Мнения: 457
Моята пък дъщеря се мисли за много специална като е в пубертета. Пубертета това, пубертета онова, аз съм в пубертета. Ако не беше какво им наливат в главите в у-ще, нямаше да й дойде на ум да се оправдава с пубертета, който дори не мисля, че още я е хванал.

Общи условия

Активация на акаунт