ЗА или ПРОТИВ колан за прохождане ?

  • 18 156
  • 147
  •   1
Отговори
# 105
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Детето ми проходи и тогава купих колан, защото буквално тича с главата напред. Ползваме го ограничено, но съм доволна.

# 106
  • София
  • Мнения: 44 354
Твърдо против.

# 107
  • Мнения: 1 630
Малката никога не е пълзяла. Може би поради това трудно се научи да пада правилно. Като падаше назад, не се усещаше да сяда, ами направо назад си падаше като талпа. А пък напред много бързо се затичваше и главата изпреварваше краката и айдеееее... Вечно с цицини, имахме и за продан  Mr. Green Всякакви модели и разновидности- лилави, сини, зелени, големи, малки, квадратни, кръгли, с/без оток. Въобще челото й беше цял шоуруум. А уж я държахме. Все намираше начин да се отскубне и да падне. Хем не можеше да ходи, хем все търсеше начин да се отскубне. Пък и кръстовете и нашите и на бабите взеха да болят. Коланчето ни спаси, бих казала даже, че точно с него се научи да пада както трябва- назад да сяда по дупе, а напред да си подлага ръцете. Като махнахме коланчето, не изглеждаше да е объркана и да има лъжливо чувство за стабилност. Много добре си ходеше даже.  Peace Забравих да кажа, че коланчето не е задължително да го държиш, така че детето да го усеща- дръж го хлабаво, като вземе да пада, дори и да не отреагираш веднага, поводът на колана е толкова къс, че така или иначе детето няма как да се удари, дори и твоята ръка да е отпусната в този момент. Дано ме разбираш     bouquet

# 108
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 140
Аз ползвах, даден ми от кръстницата ми, не е имало никакви проблеми.Като реши, че ще ходи си тръгна без проблем, не е падал, нямало е никакви други проблеми.И моят син никога не е пълзял, почна да пълзи някъде чак към втората си година, а проходи на година и 2 месеца.И проходилка съм ползвала от 7-мия месец, никога не е падал и не е ходил на пръсти.

# 109
  • Мнения: 1 146
В момента дъщеря ми точно прохожда. Проходилка не сме ползвали, не съм я слагала дори права, преди да почне да се изправя сама, което стана в края на 9-тия месец. В началото на 10-тия месец почна да лази и да се изправя по мебелите. Март месец купихме буйки не за да я мъкна за ръце преди да може да ходи, ами защото искаше да стои права на площадката и да си играе в детската къщичка, а за чорапи беше студено. Сама изяви желание да се придвижва ходейки, като я държа  за две ръце, което беше за около седмица. Пробвах да я държа за една ръка, но тя подаваше и другата. Една съседка ми даде такъв колан, защото когато майка ми я гледаше веднъж седмично, не можеше да я води  за ръце и аз се съгласих.  Сложих го да го пробвам и още на първата разходка с него пусна едната ръка, защото усети допълнителна опора. НИКОГА не съм я оставяла да виси на колана, дори не съм го опъвала. Веднъж - два пъти само го сложихме и тя почна да ходи много уверено хваната само за една ръка. Точно ден преди РД започна да прави по 5 самостоятелни крачки вкъщи, но залиташе. Почти постоянно иска до ходи вместо да пълзи, но постоянно ми подава ръка. Особено навън ходи на сравнително големи разстояния, ходи по кучето, при другите деца, няма как да се подпира сама по пейки, тогава придвижването ще е по няколко метра. Но почна много да ме държи за ръка и не иска да ме пуска дори на едно място и така сама не пази равновесие. Затова днес й сложих колана пак да го пробваме, за да преценя колко пази баланс. Като тръгне бавно, изобщо не го опъвам, ходи напълно самостоятелно и пази баланс, защото има и две свободни ръце. Когато се заплесне и много забърза или ходи по тревата, естествено залита, тогава залита напред и аз я хващам за ръка. Мога да кажа, че тя винаги при залитане слага ръце отпред и колана не спира от падане - с него детето свободно си пада по ръце или дупе, евентуално главата не може да си удари, ако се държи естествено колана. Така че съм ЗА във фазата, в която ходят вече и самостоятелно, но още се учат да пазят баланс и за деца, които не са предпазливи. Но съм за краткото използване. Общо сме го ползвали не повече от 5 пъти  и смятам просто още няколко пъти да излезем с него, колкото да я преценя колко й е самостоятелния баланс, защото с ходенето за ръка според мен по-малко се учи да пази баланс сама.
Сега е много модерно да се изтъква колко са самостоятелни бебетата и как родителите са ги оставили на естественото им развитие.  Да, някои деца са много внимателни, правят сами по две три стъпки и не искат да ходят много, други пък се втурват без да мислят за баланса, някои се задоволяват с придържане по пейки. Не одобрявам да се ползва по два три месеца за вече ходещи стабилно деца, само за да са по-близо до майките си, но съм ЗА, когато придвижването е в места с много хора и много опасности. И това, че децата били като кучета с тези колани са пълни глупости.

# 110
  • Мнения: 8 242
когато придвижването е в места с много хора и много опасности
Какви са тия места, където едногодишни бебета трябва да се придвижват с много хора и опасности  Laughing Mr. Green

# 111
  • Мнения: X
когато придвижването е в места с много хора и много опасности
Какви са тия места, където едногодишни бебета трябва да се придвижват с много хора и опасности  Laughing Mr. Green

Като отиват на работа с метрото сигурно.

# 112
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Не схванах иронията ви..Пример:разхождам си детето в парк,през който минава река.Тя не е оградена по никакъв начин.Детето ми тича винаги с главата напред,не иска да я държа за ръка,засилва се понякога към водата.Постоянно минават колоездачи,пешеходци...

# 113
  • Мнения: X
Мхм, значи тъкмо сега е моментът да започнеш да я учиш, че на някои места се върви за ръка.

# 114
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Лекси,опитвам се и го правя.Не ползвам колан винаги,а когато почне на дивее насам-натам.Ако сме на полянка или на площадка,си обикаля сама,само я наблюдавам и 'и помагам,ако има нужда.Но когато иска да ходи и изведнъж 'и хрумне да се втурне на места като описаното в предния ми пост,е,тогава слагам колан.Не я дърпам, просто ми дава сигурност.

# 115
  • Мнения: X
Не разбирам... Защо просто не я хванеш за ръка и не я върнеш обратно, когато тръгне към непозволено място? Все пак това е бебе, не е спринтьор. Като стане на три, пак ли ще и слагаш колан, понеже не иска да я държиш за ръка?

И въобще, когато става дума за безопасност, какво значение има какво искало детето?!

# 116
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Хм,ами защо трябва да има ревове и т.н,като детето може да е спокойно,както и аз.Когато я хвана за ръка и искам да я върна,се започва..С колана си върви,ако се отклони-то е за кратко и си продължаваме.Нямам намерение да го ползвам до първи клас,но сега,в дадени моменти ми върши работа.

# 117
  • София
  • Мнения: 44 354
demmy26 - моето дете беше и все още до голяма степен е същото... коланът не ти помага,  наистина просто трябва да възпиташ поведение, в момента не го правиш, просто ограничаваш детето. Сега коланът го има, но след 1-2 години вече няма да го ползвате и детето ти все така ще е неразумно и ненаучено.
Има места където изискват да се ходи за ръка, аз там компромиси не правя(при пресичане на улици,  по тесни необезопасети тротоари и т.н.) да реве - или за ръка, или гушнат или в количката(естествено като малък, не говоря за сега).
Понеже нашите разходки са само в парк, по алеите докато беше малък просто съм била до него, да, хвърчат ужасно неприятно с колелата и това беше едно от първите неща, които се мъчех да го уча - да се оглежда като пресича алеи.
Като хукне към река - направо бих го гушнала и бих се опитала да го залисам с нещо или ако времето и мястото позволява, бих го хванала за ръка и бих му помогнала да стигне безопасно до реката, да я погледа, да метне някое камъче и т.н.
Коланът не решава проблемите, иначе по същия начин въпреки, че казваш, че нямаш намерение можеш и до 10-ти клас да го ползваш, все ще имаш поводи и желание.

# 118
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
demmy26 , Angel_Dust е права. Трябва да се възпита поведение когато сте навън.
Какво като реве и се дърпа? Ако си твърда с нея много бързо ще спре и ще се научи. После ще ти е по-трудно.

# 119
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Както и да го описвам,ще има за какво да не се съгласите.Уча си детето и го водя за ръка,гушвам я като тича или я слагам в количиката.Не се вкопчвайте във всяка дума.Дискусията тръгна от това,що е то опасно място.Не правя компромиси с безопасността на детето си.Не изопачавайте,това,което искам да кажа.Още в първия си пост в темата написах,че колана го ползвам ограничено,почти никога,защото или сме с количка,или с триколка.Това не пречи да съм за използването му в умерени граници.Както и на вас да сте против.
Благодаря за съветите,ще се възползвам от тях.

Общи условия

Активация на акаунт