АВГУСТовското човече коремчето на мама рита вече!

  • 37 199
  • 728
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 423
Момичета, колко процента от брутната заплата е в момента болничния?
80% от нетната заплата е. Изчислява се на дневна ставка.

# 691
  • София
  • Мнения: 2 164
Благодаря, Мира  Hug!

# 692
  • Мнения: 1 721
Момичета, колко процента от брутната заплата е в момента болничния?
80% от нетната заплата е. Изчислява се на дневна ставка.

Ще си позволя да поправя Мира - 80% от среднодневната брутна за последните 18 месеца, но не повече от среднодневната нетна.

# 693
  • Мнения: 224
и аз искам да попитам нещо за болничния - предстой ми да взема моят първи болничен, но не мога да преценя колко ще е. Дано някой успее да ми помогне - излязох болничен от 1 - ви април, а преди това ме осигуряваха на 470 лв. , а в договора пишеше, че вземам минималната заплата. Това е в период на 9 месеца назад. Преди това 6 месеца съм осигурявана на 880 лв. Горе - долу някой може ли да каже колко ще ми е болничния? Иначе пък преди тези 6 месеца бях да борсата и получавах обезщетение ( много сложна работа май ще е изчислението)

# 694
  • Мнения: 1 423
Момичета, колко процента от брутната заплата е в момента болничния?
80% от нетната заплата е. Изчислява се на дневна ставка.

Ще си позволя да поправя Мира - 80% от среднодневната брутна за последните 18 месеца, но не повече от среднодневната нетна.

 thumbsup като НЕсчетоводител ми е невъзможно да го докарам чак толкоз сложно.

Днес ще посетя LIDL - една мама тук беше пуснала за бебешка промоция.
И на йога за бременни - за втори път. Миналата седмица бяхме само 2 бременни - другото момиче беше в по-напреднала бременност, 2 пъти по-голяма на габарити от мен, и ми скри шапката - много еластична мацка. А аз като дърво. Хубаво е да се раздвижваме по-често.

Последна редакция: пн, 14 апр 2014, 15:07 от MiraBurg

# 695
  • Мнения: 1 721
Момичета, колко процента от брутната заплата е в момента болничния?
80% от нетната заплата е. Изчислява се на дневна ставка.

Ще си позволя да поправя Мира - 80% от среднодневната брутна за последните 18 месеца, но не повече от среднодневната нетна.

 thumbsup като НЕсчетоводител ми е невъзможно да го докарам чак толкоз сложно.

И аз съм НЕсчетоводител  Peace по-важното е, че болничният е 80% от брутната, а не от нетната заплата, разликата е доста голяма.

Ifchetu, напиши в нещо като табличка от ноември 2012 месец по месец на каква сума са те осигурявали
или си била на борстата - ще се опитам горе-долу нещо да ти изчисля, без да претендирам, че щ е съвсем точно.

# 696
  • Мнения: 1
Здравейте, мили мами!
Бих искала и аз да се присъединя към вашата темичка. И ние чакаме бебче през август, на 12-ти ми е термина. Аз се включвам в групичката на мамите с девойки stork-girl , виждам че момченцата са повече. Аз от няколко дни започнах да усещам бебчето, но съвсем леко. Надявам се това да е нормално. Виждам, че повечето ви ритат, та малко се притесних, че при мен още няма.

Ifchetu, това което успях да открия е: Размерът на обезщетението, което се плаща от НОИ е 80% от осигурителния доход за 18 месеца назад, но не повече от средно дневно нетно възнаграждение за същия период.
Т.е. обезщетението е ограничено до нетното възнаграждение.
Явно се изчислява както майчинството.

# 697
  • Мнения: 224
Ноември 2012 - 170 лв. обезщетение за безработица
Декември 2012 - 800 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март, Април, Май 2013 - 880 лв. Бруто
От 25.06. 2013 (имам около 10 дена без осигуровки и обезщетения в този месец, така че ако искаш не го слагай или не знам и аз как да направим) - 460 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март - 470лв. Бруто
Дано успях да те улесня малко поне. Благодаря предварително за помощта. И също да питам болничният ще е от 01.04 кога ще ми бъде изплатен евентуално?

# 698
  • Пловдив
  • Мнения: 415
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

Ето тук има много хубав калкулатор, благодарение на който  можете да изчислите обезщетенията си.
Изкарайте си и ПИК код от НОИ за да видите на какви суми точно са Ви осигурявали през последните 18 месеца. С този код, също ще можете да следите кога е занесен болничния ви и кога да очаквате превод.

# 699
  • Мнения: 1
Ноември 2012 - 170 лв. обезщетение за безработица
Декември 2012 - 800 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март, Април, Май 2013 - 880 лв. Бруто
От 25.06. 2013 (имам около 10 дена без осигуровки и обезщетения в този месец, така че ако искаш не го слагай или не знам и аз как да направим) - 460 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март - 470лв. Бруто
Дано успях да те улесня малко поне. Благодаря предварително за помощта. И също да питам болничният ще е от 01.04 кога ще ми бъде изплатен евентуално?


до 15-то число на месец май се предават болничните към НОИ от фирмите и след това до 15 дни ги изплащат.
За съжаление аз съм болнични още от януари месец и ми изплащат болничните приблизително до 25-то число на следващия месец.

# 700
  • Мнения: 469
Момичета, колко процента от брутната заплата е в момента болничния?
80% от нетната заплата е. Изчислява се на дневна ставка.

Ще си позволя да поправя Мира - 80% от среднодневната брутна за последните 18 месеца, но не повече от среднодневната нетна.
Ели, за болничния се връща 12 месеца назад, за майчинството е 18 месеца. Среднодневната сума се умножава по броя на работните дни в месеца и така се получава сумата за изплащане от болничните листове. Най-добре е да си извадите ПИК от НОИ, много неща ми станаха ясни, откакто го имам.

Ifchetu, много зависи кога ще ти занесат болничния в НОИ. На работодателя ти срокът е до 15-то число на месеца, следващ месеца на издаване на болничния(т.е. до 15.05 в твоя случай). След като болничният е подаден, от НОИ имат 15 работни дни срок да ти изплатят сумата. Обикновено го правят по-бързо, като преводи правят само вторник и четвъртък.

Последна редакция: пн, 14 апр 2014, 15:22 от Eti*

# 701
  • Пловдив
  • Мнения: 415
Ноември 2012 - 170 лв. обезщетение за безработица
Декември 2012 - 800 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март, Април, Май 2013 - 880 лв. Бруто
От 25.06. 2013 (имам около 10 дена без осигуровки и обезщетения в този месец, така че ако искаш не го слагай или не знам и аз как да направим) - 460 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март - 470лв. Бруто
Дано успях да те улесня малко поне. Благодаря предварително за помощта. И също да питам болничният ще е от 01.04 кога ще ми бъде изплатен евентуално?

По мои груби сметки /без да съм счетоводител/ около 440-450 лв, но с по-голяма точност можеш да си ги сметнеш като си изкараш ПИК код.
Ако болничния ти е от 01.04 и си го предала веднага - има 2 варианта: от фирмата да го внесат преди 15.04 и ще си получиш превода около 25.04.
Ако обаче, работодателят ти предаде болничния между 1.05 и 15.05 /има такова право/, то тогава ще получиш превод към 25.05.2014.
По принцип, болничния се предава в НОИ преди 15-то число на месеца следващ този, в който е издаден.

# 702
  • Варна
  • Мнения: 11 340
И аз не съм счетоводител, но да допълня - първите 3 дни се изплаща от работодателя (осигурителя) 70 % от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 % от среднодневното уговорено възнаграждение. Peace После вече е 80 % за последните 18 месеца.

Ето един калкулатор за майчинство:
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

Ходих днес за второ мнение (при д-р Яков), наистина имам известно скъсяване на шийката (оказа се, че се мерят различни неща - не само дължината й по принцип (при мен е 4,10 см.), но също се мери и от вътрешната страна, към матката - каза, че скъсена с около 1/3, около 2,60 см. е при мен, а трябвало да бъде 3 см. и нагоре), потвърди забраната за секс и пътуване, иначе каза, че не се налага засега да променям режима си - просто при контракции и дискомфортни усещания да пия Нош-па и да си вдигам краката нависоко. Peace Пре поръча ми колан за бременни, така че явно ще се купува. Ще си стоим вкъщи следващите месеци Peace.

# 703
  • Мнения: 1 721
Ifchetu:
Скрит текст:
болничният за всеки месец се изплаща на база на броя работни дни в него. Според мен твоето обезщетение за 1 ден ще е 21.78 лв. За месец с 20 работни дни месечното ти обезщетени от НОИ ще е 20*21.78=435.44, за месец с 21 работни дни ще е 21*21.78=457.20 лв и т.н. Ако колегите ти от УЧР знесат болничния ти лист до утре, до края на месеца би трябвало да ти го изплатят, ама не съм много сигурна. Моят болничен го носят около 7-мо число всеки месец и за предишния месец ми плащат около 16-17 число, а за текущия - края на месеца.

Чоколина, кофти, че не трябва да пътуваш и ти се променят плановете, ама ще стискаш, няма как  Hug А може ли да обясниш по-подробно това мерене, че не ми стана много ясно - на мен досега като ми я мериха беше следното (или поне аз това видях) - шийката ми приличаше на 3 съединени линии, док маркира и трите и апаратът изчисли общата дължина.

# 704
  • Мнения: 224
Ноември 2012 - 170 лв. обезщетение за безработица
Декември 2012 - 800 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март, Април, Май 2013 - 880 лв. Бруто
От 25.06. 2013 (имам около 10 дена без осигуровки и обезщетения в този месец, така че ако искаш не го слагай или не знам и аз как да направим) - 460 лв. Бруто
Януари, Февруари, Март - 470лв. Бруто
Дано успях да те улесня малко поне. Благодаря предварително за помощта. И също да питам болничният ще е от 01.04 кога ще ми бъде изплатен евентуално?






По мои груби сметки /без да съм счетоводител/ около 440-450 лв, но с по-голяма точност можеш да си ги сметнеш като си изкараш ПИК код.
Ако болничния ти е от 01.04 и си го предала веднага - има 2 варианта: от фирмата да го внесат преди 15.04 и ще си получиш превода около 25.04.
Ако обаче, работодателят ти предаде болничния между 1.05 и 15.05 /има такова право/, то тогава ще получиш превод към 25.05.2014.
По принцип, болничния се предава в НОИ преди 15-то число на месеца следващ този, в който е издаден.



Благодаря ти, дано е така много ще се радвам - голяма помощ ще ми е за разходите по раждането, понеже мисля да си събера парите. Иначе на 24 - ти този месец съм на преглед и ще се възползвам да отида да си изкарам ПИК код, за да следя какво се случва.

Общи условия

Активация на акаунт