(Био)зеленчукова градина - тема 26

  • 53 600
  • 753
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 863
В събота сяхме фасул и малко сладка царевица между него и според детето (9 год.предпубертет) "земеделието е много яко".Има надежда сякаш,а? Понеже искаше и още  нещо да засеем,ръснахме и малко чубрица до тях:)
Все се каня да ви покажа аспержите ни,много добре се развиват и имаме доста,май повече отколкото имаме нужда.Някой сял ли е аспержи да даде съвет?Снощи засях семена от броколи,те като обикновеното зеле ли се сеят?

# 46
  • Мнения: 493
А аз забравих да ви спомена, че нашата градина си я е харесала една костенурка  Simple Smile Миналото лято три пъти я намирахме в градината ни и все я прехвърляхме внимателно през оградата в комшиите, но тя сякаш си е харесала нашата градина и се завръщаше. Но тогава в нея част имаше само трева, която косихме от време навреме и овошки. А тази година голяма част от тревата е оплевена и съм си засяла разни зеленчуци и ме е страх да не ги опасе и тях.
Някакви идеи какво да я правя тази костенурка ? Доста е голяма и ми е жал да я занеса надалеч, че да не би да има семейство наоколо  newsm78

# 47
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Дани, хубаво е че мислиш и за костенурката. Не "облизвай" цялата градина. Там където решиш, си остави и диви кътчета, за да има жизнено пространство и за тварите божии.
Изгледай филмчето, което ни препоръча Рорик.

# 48
  • Мнения: 67
Надявам се всеки  да откриете нещо ново в статията:
Проблеми на биологичното плодово производство в България.

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&so … d.bGQ&cad=rja

Последна редакция: пн, 28 апр 2014, 20:24 от чоко и боко

# 49
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Дани , просто я храни. Остатъци от трвички от градината.
Идвала е при вас защото не сте пръскали.
Внимавай ако пръскате да не я отровите.
Навремето , намерих една костенурка на шосето със счупена корубка. Давах и всякакви тревички, да си избира. Взех я промих раната . Заздравя за 2 седмици и после я пуснах там кудето я намерих.

ЯЯЯ,
Вижте кои сме ние.

http://www.promacedonia.org/iv_gumno/iv_gumno_15.htm

/самодива , самовила, юда  -Във всички имена на самодивите има един основен смисъл — подбуждането на пролетното развитие на растителния и животинския свят, което започва след зимното ѝ замиране.
 самодива -  Така думата „див” първоначално е означавала божествената сила, която е накарала животното или растението да порасне. Първият компонент „само” следователно е дошъл да обясни още по-точно, че растението или животното или дивата са пораснали сами. И затова в народните песни често се среща име на самодивата — дива.

 И си язди сур-елена,
сур-елена — шестокрилец.
Стремена ѝ — зелен гущер,
Юзда ѝ е люта змия,
камшик ѝ е усойница.

Аууу.

Пазителки на водата , пазителки , всичко да никне,да расте и растения и животни ,  крадеме моми  на извора , разболяваме ги със самодивска болест , разболяваме мъжете със самодивска болест.
Пък какви къщи сме градили !

 Град градила самодива,
ни на небо, ни на земя,
току така — под облака.
Що диреци ми нареди
— все юнаци отбирани,
що пармаци ми редеше
— все девойки отбирани,
що пенджери ми редеше
— все дечица отбирани.

 Русалиите ги лекуват , ние ги лекуваме., правим мъжете , мъже.  newsm78
Само Русалиите могат да се справят с нас , защото имат войнишка дисциплина.
Трепем се с русалиите , они трепат назе , ниа тех.

 Утрепали сме Иве,щото с песента си обезлистил гората.
Така де , Ния ще листиме , он ше обезлиства.  

 Я не знаех, Марко Кралевичин,
че си тизе, Марко, мой побратим,
та погубих Иве твой побратим.
Я чем сега Иве да събудим —
ем че стане по бол е юнаке.
Да пойдеме през Пирин планина.

Тука има Магда самовила,
тука има Магдини градини:
секакво е цвеке посеяла,
от секакви билки цвеке има
Че наберем цвеке самовилско,
че свариме цвеке самовилско,
че запоим Иве, че окъпем
и веднага Иве че да стане,
ем по боле юнак че да биде. /

Е , те т"ва е.
Поглеждайте вечер към вечерницата , от там слизаме.

Те , т"ва сме.


Последна редакция: пн, 28 апр 2014, 21:36 от rorik

# 50
  • Мнения: 261
Рорик,интересна личност си ти!Аз лично тепърва  с удоволствие те опознавам. Grinning А сега продължавам с четенето,че е доста!Поздрави!

# 51
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Засях тиквички, краставици, корнишони и към половината увивен фасул. Беше полукално, ама пипах внимателно, с повече работа с вилата и мисля, че не преуплътних почвата.

dani1712
, аз не бих я закачал, даже бих се опитал да я стимулирам да остане. Предполагам, че дребни оградки от забучени как да е лозови клечици около лехите с най-нежните растения ще ги опазят, докато са млади.

Примерни препятствия пред котките. Корнишони. Виждат се остатъци от "леглото" от тор.

Белруби, гордея се, че пиша в една тема с теб, наистина!

rompecabezas
, аз бих опитал да продам излишъците от аспержи. Много модерна храна са. Поразпитай всред познатите си, ще се намери ценител, сигурен съм. Дори и приходът да е пренебрежим, важен е принципът.

Доволен съм от експеримента със съвместното засяване на магданоз и репички.Около 20 февруари засях на обща площ - в браздичките - магданоз, … ду тях - репички. Към днешна дата извадих половината репички, скоро ще извадя всички и магданозът остава да си се развива както сам си прецени.

Забележителна туфа риган. От една семчица тръгна туй. Оттогава развъждам риган само вегетативно - рано напролет вадя няколко чима и така.

# 52
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Не зная , каква съм .
Може би съзерцателна.
Седя в кафенето и гледам на преминаващите хора.
Едни такива уморени. наведени.
Нашия живот не беше по- лесен. и имотен. Ама хората едни такива , светли бяха.
Някак си лесно преминаваха от състоянието на ограниченията на обществения строй, на работната среда ,на семейните незгоди , .
Някак си бяха запазили детското у себе си. и деца и възрастни.
Обяснявам си го с връзката със земята , с природата.
Сега, сега , тия хора са болни.Тия хора са със затворени души и сърца. .
Дали двете седмици почивка в годината им носи свободата?

Може би е имало някой в детството ми,  да ми каже , когато за първи път хванах мотиката и ударих главината на лозата
"Сине, Виж лозата плаче!!!

Нямаше назидателност , нямаше укор .
Просто - Виж , чуй,
Виж звездите , чуй пилците на клона ,виж бубилечката , виж човеците около себе си  .. Виж свободата .
Тя е в теб . Никой не може да ти я изгони , ако ти си я пазиш.
И в душата ти едно такова спокойно ,.усмихнато , сияйно ,...  

 
 

# 53
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Да турим последните думи на rorik на първа страница, а?

# 54
  • Мнения: 86
Днес успяхме с 900 кофички  Rolling Eyes-но пък ни остават още само толкова  Mr. Green
Минахме през градината с картофите-мястото е ново за нас, но е насред селото и наоколо живеят хора-та имаме си къртица най-вероятно  Cry.Язък ни за ентусиазма, работата и хвърлените за семе пари...
Но пък един дядо ме посъветва да разкопая хода на дупката и да напъхам там клонки от роза.Според дядото къртиците имали проблем с кръвосъсирването и одраскването им причинявало смърт.Звучи кръвожадно, нали?
Всеки ден събираме по една кофа охлюви-дъжда ги прави изключително активни и съседите масово се оплакват,че са им опасли разсадите.В моите лехи влизаха няколко пъти, но на фона на цялото количество разсад пораженията не са толкова страшни.
Едно семейство косове стратегически си е разположило гнездото и бъдещото потомство в съседство с черешата-по цял ден свиркат и каканижат -миналия ден мъжкия ме дебнеше докато колтучех доматите и си крадеше колтуци.После ги носеше към гнездото.Там с гюрултия го посрещаше женската и започваше кавга -тя се дави в накъсани бързи мърморения, той се обажда от време на време- ту сякаш се оправдава, ту сякаш и пуска една "нашенска"-накрая му писва и пристига при мен да ме дебне за нов колтук.Избира внимателно-вземе един,повърти го оттук-оттам, сети се за женската , подсвирне под нос и го хвърли...и пак избира...
Котки и котараци си правят серенади и  дуели насред лехите с пипера, а в избуялата трева около оградата се вихрят натежали от любов и безумие огромни комари-танцуват, ухажват и бързат да продължат генетичната си верига...А от време на време жабоците клечащи и те в треволяка...просто се пресягат и и замезват с любовчиите...
Куркума,Рорик  Hug Hug Hug-писали сме едновременно и сме мислили еднакво  Hug

# 55
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
А , сега го видях и редактирах . Така по-става., май
Слагайте ако ви харесва.

Тука има Магда самовила,
тука има Магдини градини:
секакво е цвеке посеяла,
от секакви билки цвеке има
Че наберем цвеке самовилско,
че свариме цвеке самовилско,
че запоим Иве, че окъпем
и веднага Иве че да стане,
ем по боле юнак че да биде.

Просто -  Виж, сине ! Чуй!
Виж звездите на небето  , чуй пилците на клона ,виж бобулечката , виж човеците около себе си!  ..
Виж свободата !.
Тя е в теб . Никой не може да ти я изгони , ако ти си я пазиш.
И в душата ти едно такова спокойно ,.усмихнато , сияйно ,...  

  П.С  Сложих и стиха . Мисля че става за първата страница .

Последна редакция: пн, 28 апр 2014, 23:31 от rorik

# 56
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ммм ,
Ето тук , още едно  самодивско сборище..

http://www.dnevnik.bg/biznes/potrebiteli/2014/04/15/2282391_babi … masonski_rituali/

Последна редакция: вт, 29 апр 2014, 00:11 от rorik

# 57
  • София
  • Мнения: 24 839
Засях тиквички, краставици, корнишони и към половината увивен фасул. Беше полукално, ама пипах внимателно, с повече работа с вилата и мисля, че не преуплътних почвата.

Моля за обяснение- защо засявате толкова рано всичко? newsm78
Слана, градушка, нали сега им е времето?
Аз нямам проблем с калта, защото всичките ми лехи са широки по 1-1.5 м. и ги обслужвам без да тъпча в пръстта, но съм в Балкана и ми се ще да разбера къде е това " под капата"?

# 58
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Проблемът с калта не е в толкова, че трябва да я газя, а че при обработката в по-влажна пръст се образуват по-плътни буци, които при изсъхване не се разпадат, ами остават като тухлички.

Сея тиквичките и краставиците сега, защото съм установил с времето, че това е най-подходящия за мен период - от 20 април докъм 20-25 май. На много места сеят чак до юли, но при мене не става. Тези дни имаше пауза в дъждовете, а през следващите десет дни ще пътувам, и няма никаква гаранция, че след тях ще е сухо - та ето причините да сея точно днес.

Що се отнася до сланите и градушките - слана след 5 май при мене е по-скоро изключение, още повече засетите вчера семена ще поникнат към 10 май, когато вероятността е още по-малка. Разбира се, направил съм и справка в прогнозите.

А сезонът на градушките сега се открива - На Ирминден (1 май), и продължава до Преображение - няма как да се изчаква да преминат. Сеем и да помози Бог.

# 59
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Днес видях тъмни петна по  най-долните листа на разсада домат.  Sad  Почти съм сигурна, че е болест, ама да се допитам и до вас.  Tired  Тук валяха безкрайни дъждове, и жълти, и всякакви. После пак слънце препичаше..... Разсада от седмица е все навън, защото е топло, та се чудя да не би пък нещо от дъждовете да е все пак?  Thinking

http://kloi.snimka.bg/travel/g-rciya.471114.33082435.big

Общи условия

Активация на акаунт