ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯТА - въпроси и отговори! Тема № 11

  • 54 882
  • 765
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 550
Здравейте, момичета!

Записвам се при вас с надежда да открия някои отговори на моя проблем. Преди година ми откриха ИР и оттогава вземам Метфогама 500. Забременях с близнаци и ендокриноложката , която е от школата на доц. Тодорова ми каза да не спирам, а само ми намали дозата. Гинеколозите ми също смятат, че няма проблем да пия метфогама. Днес ходих при друг ендокринолог, защото много се притеснявам и стана страшно-направи ме на нищо, че я пия ,каза веднага да я спирам. Отидох при втори -коренно противоположно мнение-че няма никаква опасност и това вече е утвърдена световна практика.
Въпросът ми е-има ли други бъдещи или настоящи мами, които са вземат метфогама/метформин/ през бременността?

# 751
  • София
  • Мнения: 11 791
аз пих метформина до 12та седмица,Ти  си вече в 15та. Световната практика е до 12та.

# 752
  • Мнения: 1 849
Аз го пих до края на 6 г.с. И ендото, и гинка бяха категорични, че щом се види сърдечен ритъм се спира, т.е. най-късно в 10 г.с. В Западна Европа метформина не е допуснат по време на бременност и е противопоказен. Освен ако няма серия повтарящи се аборти преди това, които са от неизяснен характер. Тогава може да се пробва офф-лейбъл до 12 г.с. Много важно е да се контролира нивото на витамин Б12, когато си пила/пиеш метформин по време на бременност, защото метформинът подтиска усвояването му, а той е важен за бебето.

# 753
  • Мнения: 800
Илияна , за съжаление няма единно мнение и единна практика по въпроса за метформина и бременността - до кога, по колко може да се пие. Аз съм пила след 31 г.с., но пък дозата беше пренебрежимо малка - само по 250 мг вечер. Някои казват, че това количество е без значение, но на мен доц. Тодорова ми го изписа в комплект с диетата, така че го вземах.
С втората бременност сама реших, че ще спазвам диетата и въобще не съм пила метформин от самото начало до края на бременността. Но тогава пък моята АГ казваше, че ако се наложи и започна да вдигам захар, ще ми го изпише, защото по думите й е присъствала на няколко медицински конференции, където са излизали с доклади, че до 4 г дневно може да се приема през бременността и не е опасен. Това съм го запомнила, защото дозата от 4 г дневно е всъщност много висока и информацията малко ме изненада. За съжаление, не съм се интересувала къде бих могла да прочета някой от тези доклади, а и не съм търсила.
Според мен няма смисъл от консултации с много лекари, защото това няма да разреши дилемата ти. Довери се на лекаря, с когото си в най-близък контакт и познава най-добре състоянието ти, коментирай опасенията си с него и виж какво ще те посъветва. Ако дозата не е много висока и инсулиновата резистентост не е тежка, може пък самият лекар да прецени, че само с диета също би се справила. Важно е кръвната захар да остане в граници и да се профилактира както гестационен диабет, така и диабет тип ІІ по-нататък.
Съдейки по себе си, мога да си представя в какви страхове си се хвърлила, затова ти казвам на първо място да си спокойна и всичко ще бъде наред.

# 754
  • София
  • Мнения: 1 213
Мили момичета, първо пожелавам леки бременности на бъдещите мами, много здраве на тях и на всички останали тук   bouquet (да я сборим тази ИР!)

Някъде из темите четох за Хром Пиколинат, днес си го купих, надявайки се да ми помогне допълнително... Какво ви е мнението/опитът за него?

# 755
  • Мнения: 800
Аз съм доволна, защото като го приемам, нямам никакво влечение към сладкото. Явно потиска тези пориви, което е добре дошло.

# 756
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Илияна аз пих до 11г.с при първата ми бременност. Просто тогава се обадих на ендокринолога и той ми каза да я спра. Сега я спряхме почти веднага след положителния тест-още в 5г.с. Просто моя ендокринолог не е привърженик на пиенето и по време на бременност. Иначе АГ-лекарите казваха, че няма проблем и да си я пия.
За сметка на това пък съм на доста строга диета. Абсолютно изключих захарта и ограничих тестените до абсолютния минимум( 5-6 филийки пълнозърнест хляб седмично). Плодове,картофи и ориз ям. За месец свалих кр.захар от 5,6 при забременяването на 4,6,а на втория месец вече е 4,4. Ако успея да я поддържам под 5 се смята, че няма да има проблем  Whistling
Хрома и на мен ми убиваше апетита за сладко. Не ми действаше така и за тестеното за съжаление Rolling Eyes

# 757
  • Мнения: 31
Някой от Метфодиаб към Глюкофаж правил ли е преход?

Предписаха ми миналата година Глюкофаж, но заради страничните ефекти не можах да го издържа, буквално. Спрях няколко месеца всякакъв прием и почнах Метфодиаб(трети ден вече, да чукна на дърво, освен перманентно гадене, друго няма) и се чудя дали ако си мина на Глюкофажа сега ще оттърва страничните ефекти.

# 758
  • София
  • Мнения: 11 791
Някой от Метфодиаб към Глюкофаж правил ли е преход?

Предписаха ми миналата година Глюкофаж, но заради страничните ефекти не можах да го издържа, буквално. Спрях няколко месеца всякакъв прием и почнах Метфодиаб(трети ден вече, да чукна на дърво, освен перманентно гадене, друго няма) и се чудя дали ако си мина на Глюкофажа сега ще оттърва страничните ефекти.

Ми те всичките са едно и също, важно е да започнеш с ниски дози. Аз пробвах метфогама и сиофор и си беше същото никаква разлика няма в метформиновите препарати.

# 759
  • Мнения: 31
Знам, че са на база Метформин, ама самият факт, че едното го приемам без проблем, а другото в началото-2 седмици, не знаех къде се намирам, а накрая и ми срина захарта на 2.2 и добре че не бях сам тогава, че сега нямаше да съм тук ... та от там правя заключения, че имат различна поносимост  Rolling Eyes
На 23 съм, с инсулин 19/130/90.

А някой излекувал се от тази ИР? И с последиците от нея освен килограмите (пулс, кръвно, зъби, слабост в ръцете) или като цяло си е просто забавяне във времето по пътя към диабета?

# 760
  • София
  • Мнения: 11 791
На теб ти ставаше лошо от това че обядваше гумени бонбони и кола със захар и метформин

Никой не се е излекувал, това е генетично заболяване, но е най лесно за манипулиране.

Някой да пусне нова темичка? Че минахме 50 та страничка. Wink

# 761
  • Мнения: 31
Хах, то и сега колата си я гъча, ама в пъти умалени количества, и въпреки това, това не е причината, защото си е захар, която по принцип няма как да бутне пък в глюкозата в кръвта, та и сега я консумирам, но с Диаба, и въпреки това с Диаба го няма този проблем, изобщо сравнено с Глюкофажа - никакъв (не че дърпам котето за опшката де Grinning )

Ясно, значи си е обречена кауза, уфф

Благодаря.

# 762
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Щом ти понася Метфодиаб си пий него . За къв ти е да се пробваш да минеш на Глюкофаж не мога да разбера.
Колкото и обречена кауза да ти се струва не е съвсем така. Аз от лоши резултати минах на добри и после се върнах към лошите. Всичко зависи от храненето и двигателната активност.
Много си млад, за да се обричаш на диабет все още. Можеш и без кола и желирани бонбони Naughty
Извинявам се за тона ама съм хормонална бомба в момента със сърцебиене и главоболие Rolling Eyes

# 763
  • София
  • Мнения: 11 791
Ужас, не можеш да издържиш без кола ли? Хайде моля ти се. Това мъжете сте за бой. И не си мисли че диабета е просто не ядене на сладко. Баща ми е диабетик и е много трудно,от няколко зърна грозде + стрес беше вдигнал кр. захар 15!. Поспаланчо е права, ама той метформина може и след седмица да те удари.

# 764
  • Мнения: 32 456

Извинявам се за тона ама съм хормонална бомба в момента със сърцебиене и главоболие Rolling Eyes

Хапни сладко!!! Не си ти когато си гладна  Rolling Eyes

Бъзикам се  Grinning

Иначе е безотговорно човек да знае, че има ИР и да продължава да се тъпче със сладко. На всичкото отгоре да пие лекарства и да си мисли, че те ще го поддържат. Няма такова нещо.
Дали е генетично или не - това не е оправдание за начина на хранене.

Маце, сигурно ли е, че е генетично? Не може ли да се придобие от начин на хранене, стрес и др. фактори? Аз си мисля, че може. При мен си е вродено, ама не ми е в стила да се оправдавам, че щом нещо е вродено, значи и да ям и да не ям - все тая. Всичко опира до желание на човек да е здрав. Останалото е лакомия. Единствено съжалявам, че много късно разбрах, че имам ИР.

Общи условия

Активация на акаунт