"Песен за огън и лед" - 8

  • 30 008
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 10 008
Дървонет е идеален термин!
Чак вчера забелязах мястото в последната глава на Бран, в която Блъдрейвън му казва, че с времето ще се научи да вижда извън горите на боговете, че язовите дървета са само началото, докато се учи.
Явно Бладрейвън функционира на ниво с wi-fi, а останалите посадени зеленозрящи чада в дълбоката пещера може би също са на безкабелен/бездървесен принцип.

Чадата са воювали 2 000 години с първите хора, накрая капитулирали и сключили Пакта. Дали не са предавали обсидиана като един вид обезоръжаване?
Бран размишлявайки върху чадата си мисли, че хората нямало да са просто тъжни, ще се ядосат и планират отмъщение....Не знам дали в това не е подсказване от страна на автора, засега ще си го мисля, докато не се убедя в противното.

Гледах сцената на Тирион от процеса (страхотен Питър) няколко пъти и не можах да не се сетя за Бладрейвън. Как по подобен начин са го хвърлили в черните килии и се оттърваха от него, след като посветил живота си в служба на род Таргариен. Страхували са се от него, и му затриха живота на Вала.
Чудя се дали и той не им е казал, че би искал да ги избие всички, и че с радост би посветил живота си, за да ги доведе към разруха. Просто си представих лорд Ривърс на мястото на Тирион.
Изключителен интелект, военен стратег и политически виртуоз, ако реши да използва чадата да затрие света кой ще му се опре? Започвам да се съмнявам в умислите му към човечеството.

Това засега е загадка, какво иска Бладрейвън ще видим, но това общо взето са мислите ми по въпроса.
Не споменават Бладрейвън нарочно, може би е изчезнал като Бенджен, или са го изтрили от книгите, защото е направил нещо? Но всички тези старци на Вала го познават.

# 706
  • Мнения: 1 604
Бриндън е бил 995 Лорд- Командир. Изпратен е на Вала заедно с брат си Емон, от Крал Егон 5-ти.
Интересното е какво е направил, че Егон да му пощади живота и да го изпрати на Вала, при положение, че самият Бриндън го спаси, докато беше малък и обикаляше в Дънк? Историята не казва подробности.
Бриндън е имал любовница, негова полусестра, за която многократно е искал да се ожени, но тя му отказвала. Шиера Морската звезда. Била уникална красавица и всички я искали, вкл. Егон 4-ти. Това само подсилило омразата м/у Бриндън и Егон. Та Шиера приемала много любовници в леглото си, но най- редовният бил Бриндън. Интересното при нея е , че споделяла интереса на майка си към черните магии. Майка й била от Лис. В крайна сметка така и не се омъжила.
Друго интересно за Бриндън, което сега забелязвам - носил е известен меч от валерианска стомана - Dark sister. Било му позволено да вземе със себе си меча, тръгвайки за Вала. Оттам следите му се губят.
Освен че е възможно да изкочи някой дракон от Вала, се оказва, че има изгубени много ценни мечове там.

И ако горските чеда имаха wi-fi покритието на Бриндън, то той нямаше да търси Бран. Според мен двамата са изключително надарени - много повече от останалите живи горски чеда.

# 707
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Мечът Тъмна сестра участва в Танца на драконите. Simple Smile

Бран може да вижда  всяко едно място и без да ползва язовите дървета. Нали го демонстрира в Зимен Хребет.

Любовницата на Бриндън вероятно е станала причината К. Гарван да не подкрепи Бунта на Блекфир. С брат си Горчивата стомана са били съперници, а той е подкрепял бунта.

Не се бях сетила за аналогия между Берик и К. Гарван. Peace

# 708
  • Мнения: 10 008
На мен ми се стори странно, че никой от черните братя не спомена БР по някакъв повод, дори Сам, все пак е бил такава легенда...но пък по този начин бях изумена от появата му. Може и нарочно Мартин не го споменава, за по-голяма изненада.

Нали сте чули шегата какво е скрито в криптите на Зимен хребет? Тъмна сестра, яйцето на Джон, короната на кралете на Зимата и...Тирек Ланистър.  Joy

Бран видя много неща, докато беше в кома, да. Като го обучи БР, ще вижда където и когато пожелае,  в бдящо състояние. Даже ме е страх да не видим още по-ужасяващи неща, но то остана ли някакво табу незасегнато?
Бременната жена молеща да бъде отмъстена от видението на Бран може би е баба му. За нея никога нищо не е казано, ни дума. Дали е умряла при раждането на Бенджен, нищо не знаем.
Чак е подозрително...

# 709
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Когато се криеха в криптите на Зимен хребет, Бран можеше да види какво се случва навън и то не през очите на язовото дърво и доколкото си спомням, не през очите на Лято.

Бременната жена не е ли живяла преди хиляда години, когато язовото дърво е било фиданка? Thinking

# 710
  • Мнения: 10 008
Мен така ме беше страх като се криеха в криптите, че четох с едно око по диагонал и си личи.  Embarassed
Бременната жена се появи след Лиана и Бенджен, а след нея тънката девойка (баб Нан?) целуваща потенциален Дънк. Хронологично ми се струва възможно да е майката на Нед.

# 711
  • Мнения: 1 604
Нали това казвам, че на Бриндън не му тряват дървета, както и на Бран няма да му трябват, но на зеленозрящите горски чеда им трябват. Те не са толкова могъщи като Бриндън и Бран.

В кой Танц на дракони участва този меч? Вече е малко подвеждащо Simple Smile

# 712
  • Русе
  • Мнения: 652
Хексе - доколкото помня, именно през очите на вълка си гледаше. Единственият случай, в който до момента не е ползвал гостоприемник, е в коматозното състояние в началото на поредицата. Там виждаше дори случващото се в морето. Такива суперсили не се вписват много-много и се надявам да не ги виждаме често. Далеч по-любопитно ми беше като разговаря с баща си непосредствено след екзекуцията му.

Мислите ли, че в края на сезона на сериала Бран ще стигне до пещерата на чедата? И дали евентуално в кратка времева рамка ще ни дадат повече информация за тях от дотук присъстващата в книгата, както направиха с Другите? Чедата разясняваха на Бран как хората са истинските деца, понеже живеят кратко, същевременно в легендарното минало уж хората са живели доста по-дълго и ако онази грешка на HBO може да служи за някакъв показател, неколцина май са живи и до днес в историята.

# 713
  • Варна
  • Мнения: 17 933


В кой Танц на дракони участва този меч? Вече е малко подвеждащо Simple Smile


В оригиналното събитие, от "Принцесата и кралицата"


Хексе - доколкото помня, именно през очите на вълка си гледаше.

Ще потърся цитат, но специално за този случай ми се стори, че вижда без да ползва чужди очи.

# 714
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Намерих цитата. Тук смятам, че не е намесен Лято.

Цитат
— Денем ли е вънка, нощем ли е? — зачуди се Оша. — Вече им изтървах края.

— Ден е — каза й Бран. — Но е тъмно от пушека.

— Милорд сигурен ли е?

Без да помръдва разнебитеното си тяло, той все пак отвори очи и изпъна врат, и за миг зрението му стана двойно. Оша си беше тук, хванала факлата, а също така и Мийра, Джойен и Ходор, и двойната редица високи гранитни колони, и отдавна умрелите владетели зад тях, нижещи се до безкрай в тъмното… но се появи и Зимен хребет, сив от носещия се във въздуха дим, с овъглени и изкривени масивни порти от дъб и желязо, спуснатия мост с усуканите скъсани вериги и липсващите греди. В рова се въргаляха тела, пир за рояците гладни врани.

— Милорд е сигурен — заяви той.

# 715
  • Русе
  • Мнения: 652
Потърсих и аз. Напротив, точно чрез Лято вижда всичко. В първата част на главата е описано. В посочения цитат просто отново за кратко се вселява в Лято, колкото да провери зададения му въпрос. Даже на същото място му се карат, че прекалено дълго стои във вълка си.

# 716
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Потърсих и аз. Напротив, точно чрез Лято вижда всичко. В първата част на главата е описано. В посочения цитат просто отново за кратко се вселява в Лято, колкото да провери зададения му въпрос. Даже на същото място му се карат, че прекалено дълго стои във вълка си.


Преди това му се карат. Пречети цитата.
 Винаги когато се вселява в Лято първо усеща миризми. Тук е различно, зрението му става двойно и той не престава да вижда хората, които са около него, но вижда и това, което иска да види навън.

# 717
  • Русе
  • Мнения: 652
Ами не, главата започва с обширно описание за действията му като вълк и как оглежда разрушения замък през очите на Лято, после го будят и след това стигаме до този момент, в който отново вижда същата гледка, която допреди минута е оглеждал като вълк. Не мисля, че тук гледа без Лято (двойно зрение или не, по-вероятно просто не се вглъбява напълно в животното), най-малкото това е едва в началото на линията му и щеше да го прави отново после, ала по време на пътешествието винаги е бил ограничен до вълка и едва по-късно „ъпгрейдва“ до Ходор Simple Smile. По време на комата беше единственият път, когато надхвърли ограничението, не знам дали заради състоянието си, или заради помощта на враната.

# 718
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Ами не, главата започва с обширно описание за действията му като вълк и как оглежда разрушения замък през очите на Лято, после го будят и след това стигаме до този момент, в който отново вижда същата гледка, която допреди минута е оглеждал като вълк. Не мисля, че тук гледа без Лято (двойно зрение или не, по-вероятно просто не се вглъбява напълно в животното), най-малкото това е едва в началото на линията му и щеше да го прави отново после, ала по време на пътешествието винаги е бил ограничен до вълка и едва по-късно „ъпгрейдва“ до Ходор Simple Smile. По време на комата беше единственият път, когато надхвърли ограничението, не знам дали заради състоянието си, или заради помощта на враната.

Няма начин да не се вглъбява напълно.
Поне според това, което ни показва Мартин за варгите, или влизаш в чуждото тяло или не. Не става наполовина.

Не изключвам да си прав, де. Laughing Но пък определено усещам разлика в описанието на това как се чувства.

# 719
  • Русе
  • Мнения: 652
Бе човек никога не знае. Надявам се до края на сезона да ни подадат нещо повечко в сериала, ако ли не - то в следващия задължително ще има доста съдържание от „Ветровете“ по този въпрос.

Няма начин да не се вглъбява напълно.
Поне според това, което ни показва Мартин за варгите, или влизаш в чуждото тяло или не. Не става наполовина.

Не е задължително. При Аря беше същото - когато беше сляпа, използва някаква котка, за да вижда, докато същевременно се бие с тояги с учителя си в дома на безликите. Ако се беше отцепила напълно извън тялото си, онзи щеше да се усети. Варамир също наблюдаваше през орела пристигащите подкрепления на Нощния страж, докато едновременно с това разговаряше с Манс пред Джон точно преди битката и появата на Станис.

Общи условия

Активация на акаунт