"Песен за огън и лед" - 8

  • 30 050
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Варна
  • Мнения: 17 990
Защо двойни? Ако едното предателство е към Роб, кое би следвало да е другото?
Иначе, колкото и гадна работа да беше това с Червената сватба, в крайна сметка Роб беше този, който не си удържа на думата. Фрей си му бяха верни поддръжници, докато не направи глупостта с Уестърлинг.

Поддържайки краля на Севера, предават Железния трон, после предават и краля на Севера.
Не е ясно колко верни поддръжници са му били, няма как да знаем.

# 691
  • Мнения: 927
Е, то и Роб е предател спрямо Железния трон и Хостър Тъли и половината кралство общо взето. Това го оставяме.
Знаем, че му бяха верни, докато не ги прецака. И нямаше индикации да не продължат да бъдат. За дъртия беше важно да се сроди с крал и имаше интерес този крал да успее.

# 692
  • Варна
  • Мнения: 17 990
Честит празник на всички!

Вчера някой писа в стара тема и тъкмо щях да отговарям и я заключиха. Laughing
 Бубе, ако можеш премести постовете тук. Peace

# 693
  • Мнения: 447
Нов фен на поредицата е. Ще е хубаво да го приобщим, разсъжденията му изглеждат интересни. Регистрирал се е във форума заради нашата групичка.

# 694
  • Мнения: 36 013
аз заключих темата, защото ми излезе в "нови отговори"
обикновено предпочитам човекът сам да копира поста си в новата тема, за да му излиза, но сега ще поровя да видя в коя тема бяха и ще ги пренеса тук

# 695
  • Мнения: 36 013
...  и в някои моменти няма как да не прибегнеш до клишета или хайде да ги кажем литературни закони. Когато и 1+2+3+4 - сочи Л+Р=Д не е хубаво да го променяш, защото ако пък в Джон няма таргариенска кръв, то Мелисандра защо ще го вижда в огъня? Тогава пък идва притеснението да не се окаже, че го вижда в огньовете като принцът на другите, като антиподът, като предопределения от другия Бог. Защото ако в Джон тече само кръвта на Старк, то той ще е ''свързан'' само със старите богове на старките, а те водят началото си от... земите отвъд Вала...
Всъщност нека първо разберем повече за другите и тяхната мисия. Едва ли е само да сеят смърт и разруха, трябва да има някаква водеща причина, ако има, то това ще е войната на древния свят срещу човеците и по-точно андалите. Тогава вече наистина Джон може и да е предопределен за тях.
Сама виждаш колко сложни са нещата и колко много нишки има. А, Мартин първо няма време заради сериала и второ има само две книги до края. :/

Здравей, Diavolo !

Изключително съм впечатлена от дълбокото познаване на епоса както от теб, така и от останалите участници в дискусията. Никога не съм участвала във фен-клубове, но винаги има един първи път, нали ! Иначе съм стар юзър, но пиша в други форуми.

Тук ме доведе преинтересното ви обсъждане, в което искам да се включа, макар и с доста месеци закъснение. Още не съм изчела цялата тема, но имам един аргумент против идеята за таргариенската кръв на Джон Сняг. Как би обяснил факта, че и той, както Бран, е превъплъщенец ? Това на мен лично никак не ми се връзва с теорията Л+Р=Д. Освен това Джон твърде силно прилича като характер и морал на Нед Старк, макар че това може да е в резултат на възпитанието, което е получил в неговия дом. Колкото и да не ми харесва, сякаш повече натежава другата теория - за бъдещата връзка на Джон с Другите, в противен случай те стоят само като имагинерна кръпка, сложена самоцелно от Мартин за да плаши читателя. Какво мислиш ?

# 696
  • Варна
  • Мнения: 17 990
Благодаря!

Да изкажа и аз мнение. Laughing

Няма противоречие да бъдеш Таргариен и превъплъщенец/варг. Имаме вече един такъв Бриндън Реките, Кървавия гарван. Така че Джон може да бъде Таргариен и варг. Peace

# 697
  • Мнения: 10 013
И аз да изкажа еретично мнение в отговор на въпроса на Диаволо защо Мелисандра ще вижда Джон в огъня, ако не е Таргариен.
Според мен Мелисандра вижда това, което и е показано. Това която тя не знае е, че този който комуникира с нея си има собствени планове, а не отговаря на въпросите и желанията и. Мелисандра е пионка и маша на "боговете", т.е. чадата.
Иначе си мисля, че Джон е син на Лиана, но може и да не е Азор Ахай.

Откъде е могъл да разбере Нед Старк, че Лиана е в Дорн освен от Хауланд Рийд? А той откъде знае, ако не от weirnet-a? Хауланд изпрати децата си при Бран и те го заведоха зад Вала, където чадата го посадиха. Не мисля, че Джоуджен и Мира бяха доволни от резултата (меко казано), според мен очахваха нещо съвсем различно. По същият начин и ние чакаме нещо различно от Джон защото е Таграриен, но Бриндън Ривърс също е Таргариен, а се е присъединил към старите богове. Предполагам, че е наблюдавал и Джон с хиляда и едно очи, не само Бран. Каквато и да е съдбата на Джон по-нататък, Ривърс ще има пръст в нея.

Не ми е готова теорията, но си мисля, че лорд Ривърс доведе Мелисандра при Станис, а после и на Стената. Мисля че чадата искат да предизвикат края на хората, но затова им трябват човешки играчи.
Също както в Илиадата боговете дърпаха конците, така и в Песента (може би) чрез сънища и магии старите богове (Горските чада) побутват шампионите си в посоката която им е изгодна. Към Вала, към голямата битка, където всички хора ще умрат. Валар Моргулис.

Какво мислите вие?


# 698
  • Варна
  • Мнения: 17 990
Интересно.
Според това излиза, че Старите богове дърпат конците.
 В "Принцесата и Кралицата", приятелката на Емонд, Алис Ривърс вижда в огъня, в облаците неща, които са се случили. В спойлерната глава на Ариан, още едно момиче виждаше събития в огъня, без да е последователка на Р'хлор.

А другите богове,акоприемем, че Старите богове реално се намесват, защо и останалите не го правят - Седемте, Р'хлор, Великия Друг? Или всички богове са едно и също нещо, просто са наречени с различни имена? Thinking

# 699
  • Мнения: 10 013
Възможно е да няма Р'хлор, а това което се вижда в огъня да го показват чадата, и то когато им изнася.
Дали Другия е пак някой зеленозрящ също е възможно.
Лорд Берик изключително напомня на лорд Ривърс в главата на Ария в БоМ- седи на трон от язово дърво и е едноок, освен че е жив когато би трябвало да е мъртъв. Торос се усети, че е бил проводник, а не е направил магията той.

Кръпчо ми е интересен, защото описва подводния свят на Удавника. Дали това са подводни чада с ципи на ръцете, братовчеди на чадата, но от същата раса? Кръпчо не е железнороден, откъде е запознат с митологията на удавника? Аша в Танца завърши една от главите си с мисъл, подобна на изказванията на Кръпчо. Има нещо там, но какво....
Сещам се за К'тулу, вижте картинката: (феновете на Металика тук може и музика да чуят  Grinning)  
http://en.wikipedia.org/wiki/Cthulhu_Mythos
И света му R'lyeh (интересно название)
http://en.wikipedia.org/wiki/R%27lyeh
Понеже К'тулу ми напомня на кракен, а Мартин бил казал, че е възможно да видим някакъв, може би клон на Морските чада не е за изхвърляне като идея. Борелите може да се се смесили с тях малко, което обяснява ципите на ръцете им.

Мисля, че ще научим много повече от Светът на Огън и Лед, вече се появят редакции и в Уикито на Вестерос.  Горските чада са населявали Есос също, дотраките имат название за тях.
http://awoiaf.westeros.org/index.php/Ifequevron

Последна редакция: сб, 24 май 2014, 22:03 от Deziderata

# 700
  • Мнения: 3
За горските чеда се изпълни една моя теория за тях, поизлязла от бягството на роби от мините на Валирия и храма на лунните певци в Бравоос, както и вратата  с лунните лица - аналогични с тези от Вестерос, с изключение че там са изобразени само на язови дървета, а в Бравоос(Есос) са изобразени в комбинация с абаносово дърво .

# 701
  • Мнения: 10 013
Което на свой ред би могло да означава, че дърпат конците на Безликите.

# 702
  • Мнения: 1 604
Чедата са навсякъде, където има язово дърво. Последно помня, че Сам описваше едно по пътя към Марвин. Беше цялото накацано от врани.
Не разбрах обаче защо да искат да убиват хората? Те не са войнствени същества. Даже са големи философи. Листо казваше, че както великаните изчезват, лъвовете са изчезнали, еднорозите също, така и горските чада и слеф време вълчищата ще останат само в историята.
Кръпчо и аз си мислех, че е някой прикрит шпионин, но ако е толкова важен защо го няма във филма? Според мен просто си предсказва бъдещето доста по- успешно от Мел, но пък по- завоалирано.

# 703
  • Мнения: 42
Мисля, че я няма никъде главата на Алайн (след "Принцесата в кулата") в нета. В книжния вариант си е там. Явно първият, който я е сканирал и качвал е направил този пропуск, а останалите просто са ползвали въпросния първоизточник, вместо самите те да си правят труда да сканират книгата.

Липсващата глава вече е добавена в електронната книга, качена в Читанка. Благодаря  Hug

# 704
  • Русе
  • Мнения: 652
Няма как Хауланд да е казал на Нед къде е Лиана, дори да е зеленозрящ (по-скоро съм на мнението, че също като дъщеря си не е). Weirnet-a (страшен термин Simple Smile) няма покритие на юг от Шийката. Всички дървета там са изсечени преди хилядолетия. Естествено, може по сила да е равнопоставен на Брандън, но това ме съмнява. Бран е единственият от доста време с подобен потенциал, инак Бриндън навремето е щял да завлече и Рийд нагоре да го бучне към някое дърво.

Иначе да, Бран има сили, които значително надвишават стандартния дървонет, например може да види в реално време целия свят до най-малката подробност и да разговаря с мъртвите. Всичко това не е ограничено до присъствието на дървета и е възможно и други с подобни сили (Рикон) да го умеят, но е твърде съмнително, Мартин бяга от подобни класически фентъзи постановки относно суперсили.

Не мисля, че чедата са в състояние да играят на богове или пък имат нещо общо с принципа „всички хора трябва да умрат“. Последното произлиза едва от многоликия бог, който е много по-млад от чедата, дърветата и седемте андалски бога. Каквато там игра играе горският народ, определено не е свързана с тази поговорка. И едва ли цели нарочното пожертване на човечеството пред Другите. Навремето са се обединили с хората срещу тях. Апропо, чедата са доста по-слаби от човечеството въпреки всичките си магии и способности.

Имам един въпрос. Не беше ли казано, че Блъдрейвън е бил командирът на Стража преди предшестващия Мормон? Ако е така, то мнозина от по-старите членове на ордена трябва да си го спомнят. И изобщо как се е откачил от службата си там и се е чучнал на дървото? Чудно защо никой сред стражата не говори за това. Нито пък Емон, който е служил кой знае колко години заедно с него и под неговото командване, го споменава.

Общи условия

Активация на акаунт