За чувството за вина...

  • 8 776
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 710
Мен честно казано не ме дразнят примерите на Рокси.
Краси не съм я чела много, но Богинята според мен има някаква своя мисия да показва , че има и други неща освен това 'с което сме свикнали' как да кажа. по-високи статндарти по-гурме.
Не знам дали съм права. При Краси която не знам защо постоянно и навред бива дъвкана ако има нещо което не се връзва то е 'здравословното хранене" и високия стандарт с/у продаването на торти от бяло брашно, захар и крем.

Какво е "Ка"

(sophiemmaspencer, извинявай за диаманта, не вярвах че някой ще се хване + следващият път ще облека чувството си за хумор в поне един ред уточняващи емотикони, за да не стават такива тъпи недоразумения Simple Smile)

# 16
  • Мнения: 2
Опита е едно ! Но успеха да ти наложат ВИНА е съвсем друго..

Всичко е до вътрешния ти свят и дух-там никой не може да прекрачи ,ако ти не позволиш това.

Дори и в обосновката ти се чувстваше лека вина...Силата е в теб

# 17
  • Мнения: 4 892
И аз трябва да кажа, че ще изляза от "буквата", защото нещата, които си ги изброила, ще ги приема само като онагледяване, защото аз от тези неща не само, че не бих могла да се почувствам виновна, ами направо бих се изсмяла ако някой се опита да ми насади вина за част от тях.

Обаче има всякакви чувствителни хора и понякога може да се почувстват виновни, не знам.

Мисля, че понякога е възможно човека да обърка чувството за вина с това, че му дожалява за нещо/някого, с чувството за безсилие. Което може би е нормално. За кратко, разбира се. Все едно да се почувстващ виновен, че със собствените си ръце си изкарал за почивка, такава, каквато ти я искаш, а друг не може да си позволи. Или за храна.

# 18
  • sf
  • Мнения: 10 256
За нито едно от изброените не се чувствам виновна. За други неща също.
Въобще егоист съм, ценя си спокойствието  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 46 641
Не.
Подобни неща идват или от хора, които избиват комплекси, или от такива, които го правят с рекламна цел. Затова хич не им обръщам внимание, защото съм уверена в избора си на всяко нещо. Не че не мога да сгреша, но за момента е било правилно.

# 20
  • Мнения: 4 892
Последният път ме беше издразнила една колежка - покрай вълненията около раждането на принца в Англия беше пуснала картинка, на която бяха съпоставени той и някакво етиопче с надпис колко зле бил светът, защото се интересувал повече от кралското бебе, отколкото от умиращите африканчета.

Насаждане на вина чрез съпоставки е едно от най-противните за мен неща. 

# 21
  • Мнения: 12 473
Цял живот страдах от тежко чувство за вина, за какво ли не..

Щастлива съм, че успях да се преборя и да го изхвърля от себе си като чувство или емоция..

Към днешна дата се смятам за "бетон"..Wink

# 22
  • Мнения: 1 040
Не се чувствам виновна, но когато чуя за големи нещастия- природни бедствия и др.,
 малодушие ли е от моя страна,
но си казвам: добре че не съм била там, добре, че живея тук.

# 23
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Не, това е нормална човешка реакция.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 594
Не виждам как някой може да ми насади вина, освен ако сама не я чувствам поне подсъзнателно.

# 25
  • Мнения: 3 720
От известно време насам забелязвам, че все някой се опитва да ни накара да се почувстваме виновни:

- за това, че когато му е било времето, не сме ползвали многократни пелени и сме замърсили безвъзвратно околната среда за следващите 600 години
- за това, че някой някога ни е купил пръстен с диамант
- за това, че не споделяме ежедневно на стената си във ФБ ужасите от случващото се в Украйна, от което следва, че сме жестоки
- за това, че понякога ядем животни
- за това, че обичаме да ходим на цирк (уточнвам, Cirque de Soleil)

Това са само няколко примера от вчера и днес. Започнах да се замислям, вЕрно ли съм толкова ужасна като човек? Винаги съм се смятала за умерено разумна и доста състрадателна към човешкото нещастие, но аз лично за себе си не мога да си представя да живея вечно с чувство за вина заради това, че имам що-годе уреден, щастлив и спокоен живот, докато някой страда. Освен това, правя, каквото мога, доколкото е в силите ми, да помагам на тези, които са изпаднали в беда.

Вие чувствате ли се виновни?
Споко, вменяването на вина е един от най-успешните подходи за манипулиране в индивидуален и групов план.   

# 26
  • София
  • Мнения: 18 679
Е, от изброените примерни ситуации според мен няма човек със стабилна психика, който да се почувства виновен Simple Smile
Но, признавам си честно, понякога, когато се сблъскам фронтално с голямо нещастие, с голяма несправедливост, с нещо, което ей така, отникъде е сполетяло човек, примерно бедствие, болно или насилвано дете, пълна физическа и душевна мизерия...такива разтърсващи неща, да - чувствам нещо като вина Embarassed Нещо като срам, че примерно - ето, какво им е дошло до главата на хората, а аз да речем съм се закахърила над някакъв тъп и маловажен проблем...или...това държано гладно с дни, а моите се чудят каква изгъзица да поискат да изядат...
Ей такива неща предизвикват в мен едно такова особено чувство...тъга, смесена с неудобство...безсилие...сякаш да, прилича на чувство за вина Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 2 265
От известно време насам забелязвам, че все някой се опитва да ни накара да се почувстваме виновни:

- за това, че когато му е било времето, не сме ползвали многократни пелени и сме замърсили безвъзвратно околната среда за следващите 600 години
- за това, че някой някога ни е купил пръстен с диамант
- за това, че не споделяме ежедневно на стената си във ФБ ужасите от случващото се в Украйна, от което следва, че сме жестоки
- за това, че понякога ядем животни
- за това, че обичаме да ходим на цирк (уточнвам, Cirque de Soleil)


А ти, виновна ли се чувстваш  Rolling Eyes ?

Специално по темата с пелените, четейки отстрани, аз не видях ползващите многократни да се опитват да накарат другите да се чувстват виновни. Та, струва ми се, понякога хората просто си въобразяват, че някой се опитва да им вмени вина Peace .

# 28
  • Мнения: 7 171
От коментарите усещам как някои са ме разбрали, а други не съвсем.

Не, аз не се чувствам виновна. Просто се смутих и замислих в един момент, а може би трябва да се чувствам виновна? Причината изобщо да повдигна темата бе един ФБ коментар, който в общи линии обвиняваше всички, които не си слагат ежедневно на стената отражение на събитията в Украйна за безсърдечни. Допълнително изброените неща ме провокираха до състояние да пусна тема (10с, не е проблем; наистина не разбрах иронията/шегата; дори се учудих на "говедото" в изказа ти, но пък всеки има право на мнение Hug).



# 29
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Чувството за вина е нещо, което ми е чуждо от много дълги години.
Статуси на ФБ, ситуацията в Украйна, или семейното ми положение - това са все неща, които аз сама решавам за себе си, и засягат само мен. С постване на ФБ или осведомяване на всички около мен за мнението ми по дадени въпроси не се променя нищо. Нямам проблеми с това някой да ме обвинява че съм безсърдечна, гадна, студена или каквото там го радва на момента.

Общи условия

Активация на акаунт