Яхнали метли, фу4им по немските земи! 185-та НЕМСКА тема

  • 59 412
  • 746
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 304
Здравейте, и аз с молба при вас. Търсим квартира в Мюнхен за летен стаж за студент. Гледам в сайта на агенция за недвижими имоти и намирам някои приемливи оферти, но не мога да преценя къде е по-добър квартала, както и дали цените не са завишени. Ще бъда много благодарна да се свържа с живеещи в Мюнхен за съвет.

# 46
  • Мнения: 166
Iskrena Къде ще е стажа? Според мен се ориентирайте да е в близост или да има подходящ транспорт. Като цяло в Мюнхен няма гадни квартали. Има някой, в които може да има по-голям процент чужденци, но гета няма и няма квартали, които да са опасни за хората. Щом е летен стаж може да се види по общежитиятя където някой студенти си дават стаите за по 1-2 месеца на доста изгодни цени. На страницата на Studentenwerk München Мисля, че имаше такава борса.
Ако дадеш повече инфо може и по-точно да помогнем.

# 47
  • София
  • Мнения: 304
Петка, благодаря за отговора. Стажът ще е  в центъра, много близо до Мариенплац.  в писмото от фирмата препоръчват квартали Isarvorstadt,  Haidhausen,  Au и  Ludwigsvorstadt. Не знам защо не са посочили и другите наоколо  например  Maxvorstadt и Schwabing, които също  ми изглеждат близо. Метрото U3 и  U6 спира ли на Мариенплатц, че в едни карти го дават,че спира,  а в гугъл мапса например го няма. Колко би струвало  студио/стая със собствена  баня/WC  в тия квартали?  Той иска да бъде на пешеходно разстояние, но май там е прекалено скъпо. Според вас на колко спирки на метрото и в кои квартали е добре да се търси – за да е удобен транспорта и да не е прекалено далеч.
Гледам по картата и търся от тук: http://www.toytowngermany.com/lofi/index.php/t1858.html , че този сайт е на английски.
Гледам че пише и за фирми за имоти – например Mr. Lodge, Liz Frey и най-лесно ми се струва да  пиша на тях и те да намерят, срещу съответната комисиона, какво ви е мнението за такива фирми, може ли да се разчита на тях.
Благодаря ви момичета.

# 48
  • Germany
  • Мнения: 2 027
Iskrena, ние сме наемали от Liz Frey студио и бяхме супер доволни. Цените бяха от 700 евро нагоре, ориентировачно. Можете да погледнете във Фейсбук, групата - Българи в Мюнхен. Често има обяви на стажанти, които си търсят съквартиранти или дават самостоятелни стаи от апартамент. http://www.mvv-muenchen.de/ -това е сайта в който може да си задавате начална и крайна точка за пътуване и ще ви покаже какъв транспорт се ползва(Аз ползвам  U6 предимно и спира на Мариенплатц,  в Schwabing съм). А за пешеходното разстояние, нямам представа, но прекалено скъпо...тук мисля, че по принцип квартирите са скъпи, навсякъде, но това е друга тема:)

Последна редакция: вт, 20 май 2014, 02:30 от Promiscuous Girl

# 49
  • Мнения: 79
Здравейте.Ние сме във Бремерхафен ако има мами във форума ще се радвам да се запознаем.Аз и малката сме от 7 дни, а тати от 8 месеца.Все още не мога да се съвзема къде сме попаднали и още повече, че нямам и представа от немски.И като ги гледам тези дълги думи  Sick пък на български малко трудно е да се общува със семействата на колегите на мъжа ми.Уж за българи се пишат,ама нещо трудно приказват на него.В магазина карам на английски,но те ми отговарят на немски та ходи се май к`во ти приказват.

# 50
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 516
Мами, аз пак при вас с питанка. Hug

Това лято смятаме да се местим (аз и децата) при съпруга ми. Той е в Лудвигсхафен. Нищо не знам, той не е много добре с немския. Има приятел, който му помага с езика и търчи с него напред-назад, когато има да се върши работа, но човека не може вечно да ни е на разположение, пък и не ни е длъжен. Моля да ме ориентирате за училища, където можем да запишем синовете ни. Единия ще е 10-ти клас, малкия - 6-ти. Ще имат ли подготвителна година за изучаване на немски език или ще ги хвърлят направо в дълбокото. В ужас съм, като си помисля какво ни чака... Нова среда, без приятели, без език... Търсим и квартира. Ако може насоки или сайтове за намиране на жилище под наем. Може и в Манхайм, една река ги дели всъщност с Лудвигсхафен. Където е по-удачно, по-удобно. Всяка информация ще ми е полезна. Не познавам никого, не зная и къде да търся инфо за училища, начало на учебна година, как са устроени самите училища, дали двамата ще са в едно училище или не?!? Въпросите ми край нямат и поста ми стана много дълъг, за което се извинявам, но съм много стресирана и не знам от къде да я подхвана... Sad

# 51
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 516
И най-вече, много ми е важно дали е добър варианта сега (на тази възраст) да ги местим от България в Германия. Много са притеснителни, едно на ръка, че въобще не искат да заминават, имат си тука среда, големия е волейболист в местния волейболен отбор, иначе са отличници и се страхуват може би от неуспехи в немското училище. Не знам какво да правя. Моля за съвети от вас, които живеете там от години... Praynig Praynig Praynig

# 52
  • София
  • Мнения: 304
 Promiscuous Girl, много благодаря Simple Smile

# 53
  • Germany
  • Мнения: 8 002
Бела, в какво училище ще са децата няма как да ти кажем, тъй като всеки случай е различен. Мисля си, че големият няма да искат да го вземат в гимназия... За малкия може да опитате. Мъжът ми има колега, чиято дъщеря трябваше да дойде точно в 10ти клас тук и след като не успяха да й уредят читаво училище си остана в БГ с майка си, докато завърши. Най добре мъжът ти да проучи нещата на място. Сайтове за имоти има на 1ва страница.

# 54
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
едно на ръка, че въобще не искат да заминават, имат си тука среда,

част от успеха е свързан и с мотивацията.
тук също има много спортни дружества, където бързо може да си намери среда.
но, знаенето на езика е един огромен плюс и неговоренето на немски може да е причина за много разочарования и проблеми.

успех с взимането на решения.

# 55
  • Мнения: X
BBeLLa, наясно ли сте с училищната система в Германия? Ако не сте, съветвам ви да започнете спешно да се информирате. Това ще ви помогне много във взимане на решение относно децата.
Има една ФБ група, която би ви помогнала много със събраната там информация и различни гледни точки по подобни казуси: https://www.facebook.com/groups/1434478580113054/

Щом децата са отличници, значи мислите за университет след средното образование. Предполагам само... но ако наистина е така, голямото ви дете има много по-големи шансове за безпроблемно влизане в университет в желана от него специалност, ако завърши гимназия в БГ и после дойде да следва в Германия.  Емоционалната страна на въпроса - разделяне на децата от родителите, разделяне на двете деца, поверяване на децата на роднини... или там както бихте решили въпроса, го оставям настрана - много е трудно, сигурна съм.
За малкото дете - тук децата се разделят по типове училища в 5 клас. Най-добрите/амбициозните отиват в Гимназия, където ученето е сериозно, но и пътя към бъдещо следване - най-кратък. Да вкарате малкото дете в Гимназия е много трудно, но не невъзможно. Трябва силна мотивация, много силна подкрепа от родителите и готовност за сериозен труд, за да настигне връстниците си.
Варианта - година в интеграционен клас за да учи езика и после записване в нормален клас в някое училище е най-вероятен и най-малко стресов, но най-неблагоприятен за детето в дългосрочен план. Защото реалността се разминава с очакванията - една година си клатят краката уж учейки език в компанията на емигрантски деца, дърпат назад в развитието си, биват подценявани и после най-често попадат в най-лошия възможен тип училище от където измъкването е възможно, но много трудно.

В допълнение, ето няколко полезни за вас линка, които вече би трябвало да сте открили и сама:
Всички училища в Лудвигсхафен:
http://www.ludwigshafen.de/lebenswert/bildung/schulen/
Всички официални служби в Лудвигсхафен, вкл. координати на Шуламт (службата отговорна за училищата) - това е мястото, където можете да поискате информация за училищата, където биха записали синовете ви, пред които да настоявате за съдействие за по-добър тип училище и прочие.
http://www.citymagazin-online.de/Behoerden___Aemter.CityMagazin? … Name=Ludwigshafen
Образоват. с-ма в Германия (има малко инфо и на английски)
http://einbisschendeutsch.com/links/topics/schulstruktur.htm

Последна редакция: вт, 20 май 2014, 14:14 от Анонимен

# 56
  • Мнения: 10
BBeLLa, както Сбъдваща мечти е писала и аз бих Ви посъветвала 10то-класникът да завърши гимназия в БГ като паралелно учи усърдно немски, така че да може кандидатства в университет в Германия. Запознайте се обстойно с образователната система в Германия, с различните видове училища. Щом децата са отличници тяхното място е в Гимназия, но големият Ви син почти няма шанс да се справи за толкова кратко време и да научи немски толкова добре, че да вземе с добри оценки изпитите в Oberstufe (10-12 клас), респ. да завърши с добра диплома. Най-добрият вариант за шестокласникът е да учи интензивно немски (може в платен институт като Goethe в Германия или в групи, организирани в училищата в града, където ще живеете. За целта трябва да знаете къде ще живеете и да имате предварителни разговори в службата в съответния град какви са опциите за учениците. Във всяка провинция и град вариантите са различни. Информирайте се към кого да се насочите във вашата провинция Rheinland-Pfalz тук: http://www.mbwwk.rlp.de/
При нас в Дюселдорф има много добра възможност ученици от различни държави да научат немски до ниво В1 в 6-месечни курсове, организирани от Министерството на образованието на NRW и след това на база показаните резултати в курса, възрастта на учениците, дипломата им от България и евент. допълнителни сертификати, които притежават (за други езици например) да отидат в съответни училища. Ние сме в момента в 7-ми клас в билингуална паралелка (английски/немски) в гимназия и синът ни е страшно доволен от класа си, преподавателите, училището.
Много е важно Вие като родители да сте достатъчно добре информирани за ВСИЧКИ възможности, които има ученикът. А детето трябва да знае, че в Германия се оценяват силно дисциплината, постоянността, мотивираността, желанието за интеграция. Успех!

# 57
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 516
Благодаря ви, момичета!  bouquet
Все повече се убеждавам, че не е удачно да местим големия точно три години преди завършване на средното образование. А оттам следва и "неместенето" и на малкия, т.к. без брат си той няма да иска да тръгне. Лоша работа. Аз пък не мога да ги оставя и да замина без тях, така че...?!? Трудна дилема. Или пък трилема... Благодаря ви още веднъж. Ще го мислим още, умът ми не го побира. ooooh!

# 58
  • Мнения: 1 363
Аз минавам да разкажа за лекарската констатация за нашият проблем. Стрептококи. Това червеното на пишоната било от тях.  В градината често имат бележка за скарлатина и явно малчо е прихванал. Вчера му взеха секрет от гърлото и днес резултата е положителен. Педиатърката настоява за антибиотик. Аз обаче искам да пробвам първо с хомеопатия. Започнахме я. Сега ваканция до края на седмицата и контрола при хомеопата в петък. Силно се надявам да се разминем с антибиотика, че при единствения друг прием на антибиотик синчо получи алергия и стана страшно.

# 59
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 863
Мама Ени, аз не бих рискувала при стрептококи да давам хомеопатия. Те са доста силно резистентни на всякакви такива неща и единствения вариант е пеницилин. А за момчета, наличието на стрептококи е доста опасно, той като може да доведе до стерилитет. Лично аз не бих оставила детето така, но всеки сам си преценява. Peace

Общи условия

Активация на акаунт