Епилепсия - ТЕМА 20

  • 62 052
  • 752
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 860
Мена, а ти как се чувстваш, имаш ли някакви неврологични симптоми, главоболие, залитане,някакъв дискомфорт?

# 721
  • Мнения: 276
Ами чувствам някакво изтръпванена челюстите...,а лятото преди първия гърч направо усещах една лека парализа на дясната част на тялото и устата,по-рядко и сърцебиене.Много странно... Но трябва да призная,че тогава бях и в почивка от 90 ДД,т.е хранех се оскъдно и разделно.Може и това да е допринесло.И забравям,много забравям,чак се плаша  вече.  Sad  Разбира се,че ще ви драсна някой ред след прегледа при невролога.Да се надяваме,че ще ви се похваля с добри новини   bouquet

# 722
  • Мнения: 276
Здравейте отново момичета!Днес бях при моя невролог.След като му преразказах за последния ми гърч миналата седмица категорично заяви,че без медикаментозно лечение няма да мина  Sad .Изписа ми Депакин Хроно 500мг.На въпроса ми колко време ще ги пия ми отговори,че минимум 5 год трябва да ги приемам.И ако през тези 5 години нямам нов пристъп,то може да се считам за излекувано,но ако имам,то започваме нови 5 год.считано от момента на новия гърч. И сега съм деспансеризирана там.За непросветените като мен да обясня,че се водя там на отчет и на 6м.трябва да ходя на контролни преглед. На въпроса ми какво е отключило това състояние у мен ми каза почти без да се замисли СТРЕСА!Така е,момичета щадете си нервичките,че да не станете като мен  Sad Както се казва ''На печелившите ЧЕСТИТО!!!''

# 723
  • Мнения: 2 156
mena805, разбирам шока и объркването ти  Hug Но наистина е в твой интерес да се лекуваш. Това, че си на диспансер, не означава нищо друго, освен че вероятно ти се полагат безплатни прегледи - които и без това трябва да правиш, лекарства с намаление, евентуално можеш да представиш пред  ТЕЛК, че си хроничноболна и ти се полага да получаваш някакви пари и по линия на ТЕЛК решение, за състоянието ти;,което ще ти спести част от разходите.
Не мисля, че могат да те диспансеризират против желанието ти - в случай, че предпочиташ да не казваш или обявяваш, че имаш такъв  проблем.
Ако дискретно си премълчаваш, лекувайки се, шансът да овладееш пристъпите и така и никой да не разбере, че си имала проблеми (колеги, началници, познати), е доста голям

# 724
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Здравей mena805 , съжалявам за неприятните новини.  Hug
*Мириам* е права за това което ти е писала.
Миналата година , значи съм била на 33 аз също отключих епи отново като при теб от СТРЕСА покрай епито на детето. Оттогава съм на лечение, но не съм диспансерезирана, лекувам се по програма и това ми спестява необходимостта да афиширам заболяването си, за което никой не знае освен тук и най-бизките ми хора, които ми следят пристъпите. Така че варианти винаги има, ако се притесняваш да не те дискриминират заради състоянието ти.  Peace

# 725
  • Мнения: 276
Благодаря ви,момичета!А какво значи да афиширам?Да не го публикуват в ДВ?  Laughing  Аз мислех,че просто си водят някаква тяхна суха статистика-права ли съм? Кой има достъп до тази информация? Нямам намерение да се явявам за ТЕЛК-ове и тем подобни  newsm78 Т.е аз пак силно се надявам само няколко медицински лица и най-близките ми да знаят.Така ли е? Да ви споделя и още нещо,което силно ме тревожи.Страхувам се от страничните ефекти,които прочетох,че има този медикамент-окапване не коса,напълняване,запек/разстройство,абе ужас  Sick Някой има ли наблюдения,дали наистина се проявяват тези странични ефекти? Благодаря ви!  bouquet  romanol с какво се лекуваш?Колко време ти казаха,че трябва да се лекуваш?

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 09:20 от mena805

# 726
  • Мнения: 776
В училище още в началото съм ги запознала със заболяването му и то от гледна точка на това ""ако не дай си боже ""нещо се случи да знаят как да реагират и да не изпадат в паника. Но ти най-добре си знаеш как да постъпиш ,защото има и хора които гледат по друг начин когато разберат за проблема на даден човек.

При нас няма странични ефекти въпреки че го пие от 2005година. Наистина времето е много но.....няма как. Не съм забелязала нито окапване на косата нито запек нито нещо от изброените неща. дАНО при теб приема бъде за по-кратко време.

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 09:36 от non4eto0

# 727
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
mena805 Ако си диспансеризирана при започване на работа когато даваш медицинско там ще фигурира диагноза епилепсия.  Peace
Аз съм на лечение с Вимпат (Lacozamid), но моите пристъпи са различни. Пия го от 1 година, до момента не са се конкретизирали колко ще трябва да се пие, ама аз и не съм питала защото така и така още си правя пристъпи та на хоризонта не се вижда намаляване да не говорим за спиране.  Wink

# 728
  • Мнения: 29
Здравейте мамчета. Другата седмица ни предстои второ ЕЕГ, ЯМР и др изследвания. Някой може ли да ми каже, какво направление трябва да вземем от личната? Само за невролог или и друг талон? Също така предния пър в "Детско здраве" не ни обясниха, къде ще правим ЯМР защото при тях няма и предполагам, ще ни изпратят в друга болница?
Ники слава богу не е правила гърч след 2рия от който са минали вече почти 2 месеца а изкарахме много тежка ангина с 5 5-6 дни температура която трудно сваляхме.

Хубав ден на всички

# 729
  • Мнения: 2 860
мама Аби, ЯМР е доста по-сложно изследване. Направление се издава от невролог, извършва се в болница, най-вероятно под пълна упойка, едва ли ще успеете за другата седмица. Нека някой да препоръча къде е най-добре да се направи в София ЯМР.

# 730
  • София
  • Мнения: 3 064
Ние правихме ЯМР в Св. Анна, или Окръжна болница. Екипът е добър, има и анестезиолог, когото викат за децата. За упойката се плаща.

# 731
  • Мнения: 49
Здравейте момичета Hug
как се справят децата ви в училище?
Защото синът ми дали от хапчетата дали от невнимание е много разсеян,не запомня много много,а това госпожите му хич не ги интерисува пишат си слабите отценки и това си е .

# 732
  • Мнения: 14 170
Аз се оплаках преди няколко седмици, че детето ми е разсеяно и самото то ми сподели, че забравя. След това излязох две седмици отпуск, а след тях и една болнични (баткото ни се разболя). Та, като си бях вкъщи по цял ден (а не се прибирах в шест вечерта, после готвене, чинии и т.н.) имах възможност да му обръщам повече внимание. Пишехме по български например, правим пауза -15-20 мин., после по математика и така. Не бързахме за никъде, денят е пред нас. Така той не се уморяваше и "схващаше" бързо това, което му обяснявам (госпожата го хвали, че е най-добър в класа по математика). Сега пак съм на работа, докато свърша домакинските задължения и се захванем с домашните, станало никое време. Той вече е уморен, разсейва се и не мисли много какво пише. Да не говорим, че и аз се изнервям от това, че времето ни притиска и картинката става цветна.  EmbarassedПреди малко се чухме по телефона, написал си е по математика, там няма нужда от мен. Но по български и литература искам да пише с мен, че още допуска правописни грешки и да му обяснявам някои неща (напр. кога се пише Ъ и коя е думата за проверка и др.). Довечера е от пет до шест и половина на уроци по английски. Ще се приберем в седем, ще му дам половин час почивка и ще пишем. И на тях не им е лесно с днешното образование.  Sick
Твоето детенце ходи ли на занималня или ти се занимаваш с него?

# 733
  • Мнения: 49
Ходи на занималня,но понякога сядаме и след занималнята в вкъщи да пишем или да чете нещо,номного бързо се уморява

# 734
  • Мнения: 14 170
Ние пием Конвулекс и един от страничните ефекти е лесна уморяемост, мернах и проблеми с паметта, които отзвучават след спирането на приема. Детенцето ти дори и да не пие лекарства пак ще е уморено. Аз моите не ги дадох на занималня, защото пресметнах, че ще са повече време на училище, отколкото аз на работа. Цял ден на стол или на крак. Вкъщи може да се излегне на леглото, да подремне, да погледа детско, да се разсее на двора... То е уморено от целодневното учене и вечер му идва в повече. Аз пиша с моя вечер, след работа, но той се прибира най-късно в един, пише по математика и после си почива. То аз ти дадох пример с мен, де. Като не съм на работа имам време, нерви и търпение да му обяснявам и на детето му е приятно (а и на мен, де). Но като се прибера от работа домашните често ми идват в повече. Та и дечко явно е така. Цял ден пише, смята, чете, след обяд пак същото и вечер иска да почива. Мозъкът му е уморен. А може би в занималнята не се занимават с децата както трябва, не им обясняват и оттам са му слабите оценки. Човек като изпусне "основата" после му е трудно.

Общи условия

Активация на акаунт