Счетоводни въпроси

  • 127 960
  • 1 044
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Програмата е складова казва се Formula R.
Фактурата липсва като номер в програма.Няма я изобщо.

В такъв случай е най - добре да се обадите на хората, които отговарят за програмата и да ги попитате, какво всъщност е станало, защо номера го няма? Ако не могат да направят нищо по въпроса, пак се връщаме на номера с анулирането на фактурата. Не знам точно как работи тази складова програма, но предполагам, че можете да издадете фактура с липсващия номер само за да я изпринтирате и за да я анулирате.

# 61
  • Мнения: 762
Аз ще попитам и нашата счетоводителка, ще я информирам.
Нищо не могат да направят, тя програмата е отвратителна друга тема.
Просто не бях на работа и колежките да са умни са пуснали фактура, само дето не са погледнали последния номер и вместо 46, са пуснали 47.
До сега винаги аз съм пускала фактурите,знам минусите на програмата и винаги много внимавам.

Благодаря за отговорите все пак.

# 62
  • Мнения: X
Няма защо Simple Smile

Разбира се, че трябва да уведомите и вашата счетоводителка, но друг вариант освен да се анулира, не виждам...

# 63
  • Мнения: 21
Здравейте! Имам трудов договор с брутна заплата 800лв и отделно съм свободна професия. По последната се самоосигурявам на 420лв и подавам декларация 1 всеки месец. Имам питане относно осигурителния ми доход по трудовия договор - от средата на месец юни бях в обикновен болничен, а от края на август вече съм в болничен 45 дни преди термина. След като вляза с ПИК код в сайта на НАП виждам, че вписаният ми осигурителен доход по трудовия ми договор е 420лв за времето на болничните досега. Не трябва ли да бъде в случая 800лв или има някаква особеност, когато си в болничен или майчинство, за която не знам?  newsm78

# 64
  • София
  • Мнения: 757
Осигурителен доход по време на болнични по трудов договор не би трябвало да има. Има парично обезщетение. Да не би в последните две години да не сте били на 800 лв., а на по-малко - тогава и паричното обезщетение ще е по-малко и да е съвпадение на цифри /в което всъщност се съмнявам/ и тази сума всъщност да е паричното обезщетение по  трудовия договор newsm78. Сумите по болничния, който получавате според Вас правилни ли са?

# 65
  • Мнения: 21
За сумите като обезщетение мисля, че са правилни или поне се доближават до това, което очаквах - от началото на 2013 се самоосигурявам на 420 до момента, а от ноември 2013 имам и трудовия договор като там заради бонусите осигурителния доход е бил и над 1000лв ( въпросните 800 основна заплата + бонуси ). Тоест в момента ми дават по 2 болнични листа - един за работодателя и един за мен като СОЛ.  Не знам защо излиза така в справките на НАП - осигурителен доход като СОЛ 420лв и отделно по ТД пак 420лв -   чудя се дали е нормално сумата по ТД да е само тази, защото майчинството ще ми бъде изчислено на база двата ми осигурителни дохода за 18 месеца назад и би трябвало работодателя да ми внася само здравни осигуровки, както го правя и аз като СОЛ, на цялата ми заплата по договор, а не на по-малко.  newsm78

# 66
  • София
  • Мнения: 757
Аааа, не е така. Работодателят внася здравни осигуровки точно върху 420 лв. /при условие, че целият месец е само болнични/ или пропорционално от 420 за дните на болничния. Така, че всичко е наред с подаваната информация.
Пропуснах да добавя, че при изчисляване на обезщетението, за времето на болничните, които влизат в 18-месечният период се взема  предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение, а не тези 420 лв.
Уф, дали се изразих ясно  newsm78

Последна редакция: вт, 16 сеп 2014, 15:53 от harry10

# 67
  • Мнения: 21
Да, стана ми ясно, благодаря за отговора   bouquet

# 68
  • Мнения: 7
Здравейте, много ще се радвам, ако някой ми отговори, защото много се чудя...
Още нямам 8 месеца трудов стаж,
- имам 2 месеца - преди години
- един месец тази година, като ми платиха 2 дни отпуск като напуснах
- от 17 юли съм на работа в една форма...

Ако живот и здраве остана в нея (на изпитателен срок съм), към средата на Декември ще ми станат 8 месеца трудов стаж, въпроса ми е полага ли ми се отпуска, дали ще мога да ползвам такава и колко дни е, как се изчислява?

Страшно много благодаря!

# 69
  • София
  • Мнения: 757
Да, изискването в кодекса е 8 месеца стаж въобще, т.е. след 17.12 ще имате право на 8 дни отпуск за 2014 г. /предполам, че за юли няма да ви дадат отпуска, защото за да имате право на дни трябва да сте отработили половината от месеца, а от 17.07 са 11 раб.дни при 23 работни за месеца - въпреки, че някои работодатели биха ви дали 1 ден, т.е. да ви станат 9 дните за 2014г./. Отпуската се изчислява на бруто от предходен месец, като се умножава с един коефициент, който компенсира разликата в работните дни между настоящ и предходен месец. Малко е сложно, но напр. ако сте на постоянна заплата просто ще си получите заплатата. И дай боже коледни към нея Wink

# 70
  • Мнения: 7
Да, изискването в кодекса е 8 месеца стаж въобще, т.е. след 17.12 ще имате право на 8 дни отпуск за 2014 г. /предполам, че за юли няма да ви дадат отпуска, защото за да имате право на дни трябва да сте отработили половината от месеца, а от 17.07 са 11 раб.дни при 23 работни за месеца - въпреки, че някои работодатели биха ви дали 1 ден, т.е. да ви станат 9 дните за 2014г./. Отпуската се изчислява на бруто от предходен месец, като се умножава с един коефициент, който компенсира разликата в работните дни между настоящ и предходен месец. Малко е сложно, но напр. ако сте на постоянна заплата просто ще си получите заплатата. И дай боже коледни към нея Wink
Леле, Хари! Много ти благодаря за консултацията!!! Важно ми беше!
Имам и още един малък проблем - все още не съм си подписала трудновия договор, като цяло не се притеснявам, хората са точни, просто малко отвеяни... Те са ми пратили договор - всичко как изглежда и т.н. още втория ден, плащат ми, основание на превода пишат: Трудово възнаграждение. Предполагам, че ще се пусне със задна дата или нещо такова и все пак има ли някакъв начин да проверя дали ми тече трудов стаж.. Иначе ме осигуряват от университета и здравните осигоровки не ми вършат работа за тази проверка. Благодаря още веднъж!

# 71
  • София
  • Мнения: 757
Това вече е лошо. Договор не може да се пусне със задна дата, т.е може, но никой няма да го направи, защото глобите са огромни /е, освен Инспекцията ако не ги хване и принуди/.
Проверката се прави в НАП - отиваш в някой клон на данъчното и питаш. А най-добре е и да си извадиш един пин код от там и да си гледаш всичко с него - издават го с/у заявление и лична карта.
Важно е да се знае, че има и разлика в датите на слючване и на започване на трудовото правоотношение, т.е. договор може да се сключи на 17.07, но да те водят от 01.08 - винаги датите на сключване и на започване са различни. И ако все пак имаш договор, но той е от по-късна дата не забравяй, че сметките за стажа могат да се променят.

А, всъщност сега прочетох, че пишеш "превод"- получаваш заплтата по банков път, нали, което значи че имаш договор. Само виж от кога те водят за да си направиш сметките за 8-те месеца.

# 72
  • Мнения: 7
Това вече е лошо. Договор не може да се пусне със задна дата, т.е може, но никой няма да го направи, защото глобите са огромни /е, освен Инспекцията ако не ги хване и принуди/.
Проверката се прави в НАП - отиваш в някой клон на данъчното и питаш. А най-добре е и да си извадиш един пин код от там и да си гледаш всичко с него - издават го с/у заявление и лична карта.
Важно е да се знае, че има и разлика в датите на слючване и на започване на трудовото правоотношение, т.е. договор може да се сключи на 17.07, но да те водят от 01.08 - винаги датите на сключване и на започване са различни. И ако все пак имаш договор, но той е от по-късна дата не забравяй, че сметките за стажа могат да се променят.

А, всъщност сега прочетох, че пишеш "превод"- получаваш заплтата по банков път, нали, което значи че имаш договор. Само виж от кога те водят за да си направиш сметките за 8-те месеца.
Благодаря! ДА по банков път ги получавам, но интересно кой е подписал договора вместо мен. Wink
Иначе датата на сключване, май се води 14-ти, а аз че съм се явила на 17-ти на работа, така пише в изпратения ми фаил (друг е въпроса, че първия ми ден беше 16-ти, сигурно заради отпуската, където казваш, да е по-малко с 1 ден, но ми платиха деня де).

Благодаря,
ще проверя нещата за НАП!

# 73
  • Мнения: 124
Полезна тема Simple Smile

# 74
  • Мнения: 190
Здравейте!Имам нужда от помощ - по принцип се оправям сама със счетоводството на ЕООД-то,но сега се наложи да съм в болнични две седмици и незнам каква е процедурата за представяне на болничния лист в НОИ,Декларация 1 си подавам всеки месец,но болничен лист не съм работила и незнам,ако някой може да ми помогне?

Общи условия

Активация на акаунт