Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 147 028
  • 807
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 1 144
Не мога да направя хляб с добра консистенция. Получава ми се сбит. Спазвам рецептата на опаковката на нахутената мая. Слагам 20 гр. Удължих отложения старт до 3 часа, вместо 2 ч. както е по рецепта. Пак стана сбит и като престоя започна да се троши.  Каква може да е причината? Да не би маята да е много за 500 гр.брашно?

# 451
  • София
  • Мнения: 2 298
Същата мая продават в магазина на Екзарх Йосиф. Като се върви от Мария Луиза по десния тротоар към пазара, преди първата пресечка - Вашингтон. На витрината пише семена, ядки и не помня още какво, чувалите със зърнените продукти се виждат от тротоара през витрината.

# 452
  • София
  • Мнения: 2 298
Не мога да направя хляб с добра консистенция. Получава ми се сбит. Спазвам рецептата на опаковката на нахутената мая. Слагам 20 гр. Удължих отложения старт до 3 часа, вместо 2 ч. както е по рецепта. Пак стана сбит и като престоя започна да се троши.  Каква може да е причината? Да не би маята да е много за 500 гр.брашно?
Аз не замесвам в машината за хляб, а в тестомесачка. Преди това разтварям маята в малко топла вода, малко захар и 1 лъжица брашно. Маята се активира бързо и замесвам по рецептата. Не мога да разбера защо производителя дава цели 2 часа отложен старт, а ти с 3 часа мисля, че докарваш маята до превтасване. Освен това зависи и от брашното, ако е 100 % пълнозърнесто, хляба става по-сбит, не набухва като белия или смес бяло с пълнозърнесто. Ако слагаш пълнозърнесто брашно, трябва малко повече мая, напр. 25 гр. ако 1/3 от брашното е пълнозернесто. Зависи и каква програма ползваш, трябва ти такава с по-дълго втасване. И на последно място - годността на маята. В срок на годност ли е и къде се съхранява - трябва да е в хладилник. Пробвай да размиеш маята във водата с малко захар, и да пуснеш отложен старт за 30 минути, максимум час, а най-добре ако имаш програма с предварително подгряване на продуктите да я стартираш без отложен старт. И още нещо, солта трява да е най-отгоре на брашното и да няма взаимодействие с маята докато тя се активира.

# 453
  • Мнения: 1 092
nati_nat, много полезни съвети даваш. Скоро ще пробвам да замеся хляб с такава мая (аз меся на ръка или в тези купи на Tupperware за месене и пека във фурна) и се надявам да се получи. Обаче на какви градуси да го пека  Rolling Eyes ? Ще споделя след това какъв е резултатът Simple Smile

# 454
  • София
  • Мнения: 2 298
Кети9, за градусите зависи от самата фурна. По принцип навсякъде чета, че хляб се пече първо на силна около 200 гр. за 10-тина минути, после се допича на около 180. Но аз пека първо на 160 с вентилатор около 30 минути, през това време увеличава обема си, после допичам за коричка на 180. А в мултикукъра питката я пека първо на 130, после пак за коричка на 150.

# 455
  • Мнения: 1 092
Благодаря Simple Smile А твоят мултикукър какъв е, с халогенен капак ли е, защото моят е без такъв капак и като пробвах да опека сладкиш в него не ми хареса, стана тиклав...

# 456
  • Мнения: 174
Гледам доста се е коментирало тук за малца. Аз ползвам от повече от година и съм много доволна. Само че не си го правя сама, а си купувам малцов екстракт. Италиянците си правят тестените неща точно с такъв, но това е тайна, да знаете. Simple Smile Моят си го купих от тук: http://www.zoya.bg/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%86%D0%BE%D0%B2-%D0%B5%D … 2-340-%D0%B3.4436
При замесването на хляба се разтваря една чаена лъжичка в затоплена вода (не трябва да е гореща). Естествено хубавият хляб зависи от много неща, втасване на определена температура и печене разбира се. От всичките ми опити италиянският метод най-много ми харесва и е най-сполучлив, за съжаление не всички фурни имат възможностите, които се изискват, но и в домашни условия се получават страхотни резултати. Ще ви споделя основен италиянски метод: Загрявате фурната на максимално възможните градуси (по принцип трябва да е около 420-430 гр. С.), като вътре е сложена тавичката, в която ще печете (ако е каменна плоча, още по-добре) и съд с вода, за да вдигне влагата (моята фурна няма открити реотани отдолу и дори лисвам една кафена чашка вода като сложа хляба да се пече). По този начин се имитира пещ. Когато фурната е достатъчно загрята мятате хляба на горещата плоча, изваждате водата и печете на много силна фурна 10 мин, след това намаляте на 240 градуса и се пече 10-15 минути, и след това на 200 градуса до готовност. По този начин хлябът става невероятен!

# 457
# 458
  • Мнения: 1 092
didkapan, за направа на хляб в хлебопекарна разтвореният малц къде трябва да се сложи, най-отдолу или най-отгоре, имаш ли идея? А и не само за хлебопекарни, рецептата хич не ми е ясна, колко брашно се слага за 1 ч.л. малц, в колко вода да се разтвори, има ли други състваки..??  Малко повече подробности ще са ми много от полза Simple Smile
Искам да опитам да направя хляб с малц и нахутена мая (или само по едно от двете), но нямам възможност да отглеждам и малц, че после и да го меля и направо искам да си купя този от Зоя, но съм много начинаеща в хлебоправенето (хлебопекарната я имам от 3 дни  Mr. Green) и заради това питам къде се слага малца...

Последна редакция: пн, 28 ное 2016, 13:40 от Кети*9

# 459
  • София
  • Мнения: 227
Здравейте и от мен. Наскоро попаднах на статия за ползите от приготвянето на хляб с квас и, ей ме на, на старт правата за приготвяне на домашен квас. Всъщност май току-що се сблъсках с първото препятствие по пътя Simple Smile. Та преди 3 дни, една сутрин смесих вълшебните съставки (вода + ръжено брашно) в бурканчето и започнах да подхранвам всяка сутрин с по една лъжица брашно и малко вода. наглеждам си го сутрин и вечер, понеже през деня съм на работа. Още на втория ден имаше балончета, пък на третия, тоест тази сутрин вече шумолеше. Дотук добре, направо не ми се вяъва, че се захвана от първия път, особено след като се бях настроила за няколко неупешни първи опита. Обаче следва едно НО някакси ми беше убегнал момента с изхвърлянето на част от сместта при подхранването и сега квасът ми понамирисва. Определено е виж и бълбукащ, не мирише ужасно, но пък и не е като мирис на боза (както четох, че трябва да мирише хубавия квас). Ако беше само за мен, щях да се прежаля да пробвам с тази смес, ама се чудя дали няма да им докарам някоя диария на децата, ако опитам да приготвя хлаб с това нещо.
Въобще въпросите са следните:
1. Как да разбера дали квасът не се е развалил?
2. Как да разбера дали е готов да се вложи в тесто?

Мерси предварително на всички включили се.
     

# 460
# 461
  • Мнения: 256
Antoaneta_y, няма страшно. Ако има балончета, ще можеш да направиш хляб, но ще е с по-кисел вкус и аромат. Иначе просто изхвърли по-голямата част от кваса и захрани с 1-2 пъти, ще видиш как ще се промени миризмата.

# 462
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Antoaneta_y, и аз мисля, че нищо му няма на твоя квас. Аз също не винаги изхвърлям част от кваса  Peace

# 463
  • Мнения: 222
Antoaneta_y, не се притеснявай за миризмата, когато бактерийки започнат да стават твърде много, отделят и нещо като алкохол и си мирише силно на ферментирало. Не е проблем, просто хвърляш по-голяма част от него.
Знам, че при захранване на кваса майка е добре да се изхвърля 80% от него и да се захранва останалото. (ако искаш да си пазиш, а не да правиш наново. Защото колко по-дълго време пазиш един квас, толкова по-силен и издръжлив става)

Квасът е готов за месене, когато е удвоил обема си и почти няма балончета (тепърва ще започват да се образуват). Обаче това е за квас, който си взела от отгледан такъв. Ако тепърва го правиш, знам, че млад квас трябва да се захранва редовно всеки ден поне седмица, за да е читав за месене.

# 464
  • София
  • Мнения: 2 298
Да, най-малко 7-8 дни му трябват на кваса от захващането. Не е проблем в изхвърлявнето на част от него. Може и да не се изхвърля, но тогава трябва по-голям съд и всяко следващо подхранване да е с по-голямо количество брашно и вода. Аз от пролетта до късно есента ползвах един и същи квас, държах го в хладилника и няколко часа преди месене вадех и подхранвах. Но като стана студено времето умря. После минах на нахутена мая, но сега пак ще опитам да захвана квас, дори току-що сложих да заври вода с хмел. Този път ще опитам хмелов квас.

Общи условия

Активация на акаунт