Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 758
  • 807
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 656
Ами уж не е, всичко навреме си правя, а и няма кисел вкус

# 676
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Ако веднага след замесването на тестото то се остави в хладилник, за колко време горе-долу да очаквам втасване? newsm78

# 677
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ако веднага след замесването на тестото то се остави в хладилник, за колко време горе-долу да очаквам втасване? newsm78
12 до 24 часа, после на стайна температура още няколко часа.

# 678
  • София
  • Мнения: 2 298
valentor, това редуване вечер в хладилника и през деня на стайна температура защо го правиш ? Закваската докато се получи готова за ползване трябва да стои само на стайна температура. Като започнеш да я ползваш, ако има по-дълъг период, например седмица, в който не ти трябва, тогава се слага в хладилник за да не я подхранваш всеки ден. Вади се от хладилника предния ден, за да се подхрани 2-3 пъти до месенето. В хладилника бактериите "заспиват", с това ежедневно слагане и вадене от хладилника е едно постоянно "приспиване" и "събуждане", с което се смущава нормалното развитие на кваса, съответно обяснява няколкото на брой неуспешни опити.

# 679
  • Мнения: 45
Формулировките " трябва да" , "трябва да се " ,  "прави се" ,  "хората така правят" , ект. Не ги разбирам , за мен са без съдържание , и обикновено правя точно наопЪки , на това което другите , досежно "неуспешните опити" - причината за тях беше , че не изчаквах 24 часа ферментация=втасване , а веднага слагах за затопляне(повдигане на тестото) и печене на хляб (сега вече нямам проблем) . Нямам никакЪв проблем сЪ закваската от +/- . Аз съобщавам единствено и само мой личен опит защото СЪМ УНИКАЛНО ВЕЛИК (хи). Ето и последния ОТРИЦАТЕЛЕН ОПИТ : не печете тесто в микровълнова ( тесто в намаслена порцеланова чиния)- вероятно три дена ще се усеща ароматът на прегоряло , хи хи

# 680
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
valentor, няма нужда да откриваш топлата вода, като правиш наопаки. Съществува отдавна измислена технология на хляба. Звучиш несериозно и по детски.

# 681
  • Sofia
  • Мнения: 580
Аз държа моя квас непрекъснато в хладилника.Меся на 3-4 дни веднъж. Като реша-вадя го от хладилника, отпуска се малко,захранвам и когато се надигне-действам с тестото. А,останалия -добавям му вода и брашно и пак в хладилника.

# 682
  • Мнения: 45
, като правиш наопаки. Съществува отдавна измислена технология на хляба.
Да де , но навсякъде се говори/пише/гледа , че закваската " се прави "  или с ръжено брашно, или с пълнозърнесто,или с кисело мляко .... , някъде бях срещал ,че с бяло брашно ставало мнооого трудно . Аз направих точно това, трудното, закваска с бяло магазинско пшенично брашно.

Последна редакция: пт, 27 сеп 2019, 14:09 от valentor

# 683
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
, като правиш наопаки. Съществува отдавна измислена технология на хляба.
Да де , но навсякъде се говори/пише/гледа , че закваската " се прави "  или с ръжено брашно, или с пълнозърнесто,или с кисело мляко .... , някъде бях срещал ,че с бяло брашно ставало мнооого трудно . Аз направих точно това, трудното, закваска с бяло магазинско пшенично брашно.
Трудно, но не невъзможно. Трудно е, заради консервантите в брашното и по-голямата степен на пречитеност от обвивката, където всъщност се съдържат  нужните ни микроорганизми. А възможно е, защото брашното все пак не е стерилно. Такова е левито мадрето например, което се извежда 30 дни!
Освен това е безсмислен експеримент, докато стиг еш до узряла закваска, хабиш излишно брашното. А закваска от ръжено брашно за нула време се превръща в бяла пшенична, като я захранваш с такова брашно.
Или сам за себе си се бориш с вятърните мелници в главата ти, за да си докажеш, че можеш? Sunglasses

# 684
  • Мнения: 45
Естествено , всеки има бръмбари в тиквето. Точно , поради тези съображения " пречистеност /стерилност " са писанията за трудност , която исках и преодолях. Изхабил съм по-малко от килограм брашно ~~ към 1 един лев , и време около 2 или 3 или до към 4  седмици. К'во съм изхабил време ? Погледна го , сипя му брашно и вода и това е. Добитъка работи аз го направлявам. Кой както иска да го разбира

# 685
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Няма лошо, щом ти си доволен.

# 686
  • Мнения: 1 656
Здравейте, квасът ми стои в хладилник, няколко дни не съм гп хранила и снощи забелязах, че отгоре има сива водичка. Излях я, малко отнех от него и го нахраних. Какво означава този цвят? Никога не е бил такъв.

# 687
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Разбира се че става с бяло брашно от магазина.
От баба ми знам че от прясно смляно брашно  не става добре хляба. Трябва да престои поне 2 месеца.
Днес белите брашна се правят от фуражна царевица и кусура му е че производителите го избелват.
Дивите дрожди се хранят с трици.
Пълнозърнестото е точно такова с трици . които не са избелени. А по магазините започнаха да го продават по скъпо . Те това е безобразие .
Няма го онова брашно от жито 301.
Последно съм яла рогчета  в Толбухин днес Добрич , преди 40 години.  .Няма го онова брашно дето цялото село миришеше на топъл хляб .
А и едно време не е имало хладилници и кваса се е правил по Великден . на стайна температура и питките са се сушили а не в хладилници и е имало за хляб до другия Великден .Няма да се занимаваш секи ден да храниш квас.  Каква е температурата по Великден ?
Първото затопляне  по равнините естествено дето расте житото , дневната е 20 градуса. Средно е колкото в мазето 14 градуса , постоянна температура, денем и нощем . . Хляба се замесва вечерта и се пече на другата вечер и готово.
Днес това жито ли е , брашно ли е .
Не си спомням дали ви писах . Италианците  си правят пиците със суха мая но оставят тестото на стайна температура за една нощ и на другата сътрин пекат пиците.
Ние сме учили света да пече хляб а ние самите сме забравили.
Кондиката е в бавното втасване не повече от 24 часа , иначе вкисва.
Влияние оказва и тухлената фурна. .

# 688
  • София
  • Мнения: 2 298
И аз съм чувала, че от прясно смляно брашно не става хляб, но това не е вярно и съвременните проучвания го опровергават. Това, което се случва при престояване на брашното 2 месеца, е да избелее и хлябът да е по-светъл.
Но се случват и негативни процеси при престоя - полезните вещества от зародиша на зърното, който влиза в състава на пълнозърнестите брашна, се губят. Също в зародиша има висока концентрация на мазнини, които при престой гранясват. А аромата на прясно смляно брашно е неустоим, и се пренася и на хляба. Правя хляб и други продукти, дори и палачинки, от прясно смляно на момента брашно и наистина вкуса и аромата са много различни. В цял свят, включително и в България, има тенденция за произвеждане на все повече хляб от прясно смляно брашно и квас.
За изделия от бяло брашно или смес от бяло с пълнозърнесто, ползвам италиански брашна, напоследък купувам и английски.  Появиха се и български бели натурални брашна, без избелители и емзими, но за себе си не съм убедена в качеството на използваната пшеница, вкл. съдържанието на пестициди.

# 689
  • Мнения: 223
Здравейте. Нова съм тук. Направих си квас от пълнозърнесто брашно и вода. Кваса стана според мен и ме чака първият ми опит за направа на хляб. Обаче има неясноти. Може ли някой да ми помогне.
Ще замеся тестото на шрограма за тесто с втасване. После махам за няколко часа на стайна Т и следя дали е станало тестото. До тук ми е ясно, обаче след това каква програма да ползвам? Която има месене, втасване и печене ли? При мен това е програмата за Френски хляб дълга 3:10мин (Тефал е хлебопекарната). Не мисля, че имам програма само Печене. И още един въпрос. Ако постои тестото в стаята няколко часа да не сбъркам като включа на програма с месене? Тук ме интересува дали трябва да се меси или след престоя на стайна Т трябва направо да се пече. Въпросите ми са дублиращи се, но вие ще ми простите.
Ще се радвам някой да ми даде акъл как да го направя в хлебопекарната. Предварително благодаря за което!

Общи условия

Активация на акаунт