Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 957
  • 807
  •   2
Отговори
# 780
  • София
  • Мнения: 10 869
В какъв съд пече хляба?

# 781
  • София
  • Мнения: 1 877
Днес и на мен ми се вдлъбна хлябът, а така се зарадвах колко добре в васал (явно квасът ми вече е заякнал и е страхотен!). Много ми стана мъчно като се вдлъбна при печене, пак стана вкусен, но нищо общо със състоянието, в което го сложих да се пече (на снимката). Почти съм сигурна, че при мен проблемът е воднисто тесто. Иначе хлябът е 50/50 лимец и бяло брашно.

# 782
  • София
  • Мнения: 10 869
Eiphnh, снимай хляба изпечен и нарязан да го видим. Според мен просто е трябвало по-рано да го изпечеш. Това, че е по-рядко тестото, при теб не е проблем.

# 783
  • Мнения: 9 991
И аз го виждам превтасал. Трябва да е гладък отгоре. Набрашни и направи разрези. Но и воднист го виждам. Шуплите са като за квас, не тесто. Също така се вдлъбва ако точно брашното е малко, няма по-явен признак. Месиш в машина. Изкарай го и премеси малко на ръка, ще прецениш като спре да лепне, кога е готово.

Последна редакция: пт, 10 апр 2020, 23:06 от adelinda

# 784
  • София
  • Мнения: 1 877
Това за превтасал още не мога да го разбера, че нали съм аматьор в печенето на хляб с квас. За тестото, обаче, добре мога да преценя дали му трябва повече брашно - е в този случай си беше меко, ама не знам защо реших така да го оставя.

Иначе изобщо не очаквах толкова да се е вдигнал за около 5 часа. Както и да е, продължавам с опитите - вкъщи каквото им направя, ядат и казват, че е много вкусно. Grinning

# 785
  • София
  • Мнения: 1 872
Здравейте! От повече от три години правя хляб само с квас, досега и е месен, и е печен в пекарната. Вчера обаче си купих огнеупорни продълговати форми малко по-дълги от терин, и много искам да пробвам как ще се получи в тях. Може ли да ми кажете, дали има някаква тънкост при печенето във фурна, освен съда с вода на дъното? Например - как да го оформя, колко време да го чакам да втаса, какво количество тесто да сложа във формите, да го покривам ли с нещо и такива работи. Благодаря ви!!!

# 786
  • София
  • Мнения: 10 869
Mari_qana, когато използваш такива форми не е нужно кой знае какво оформление. Разделяш тестото на необходимото количество и оформяш продълговати части. Слагаш ги във формите като краищата леко подвиваш. Аз формите ги покривам с хартия за печене - така ми е по-лесно, ти можеш да ги намазниш. След това се покрива или с надупчено и намазнено откъм тестото (за да няма фал) дом. фолио, или похлупваш с по-големи тави. За чакането - чакаш, колкото трябва. Това зависи от закваската, от стайната температура, от вида на брашната и др. Тестото трябва поне да удвои обема си и тогава слагаш да се пече. Фурната се загрява предварително до желаните градуси. По желание на хляба се правят разрези с остър нож, маже се с мазнина, вода или мляко преди печенето.

# 787
  • София
  • Мнения: 1 872
Благодаря, Vanja77, но моите форми са стъклени, ако ги сложа в предварително загрята фурна, няма ли да се пукнат?

# 788
  • София
  • Мнения: 10 869
Благодаря, Vanja77, но моите форми са стъклени, ако ги сложа в предварително загрята фурна, няма ли да се пукнат?

Стъклени форми не са подходящи за хляб. Моите са метални.
Хлябът се пече на високи градуси и се слага във вече загрятата фурна, така че тези форми ги ползвай за нещо друго. Освен това за печене на хляб аз ползвам тавите на фурната, а когато е по-рядко тестото имам много видове и размери тави и преценявам коя ще ми свърши работа.

# 789
  • София
  • Мнения: 1 676
Това е рецептата за бургерните питки с кефир.
https://www.gotvachkata.com/archives/1939
А от мен една фокача.



Е едно хлебче с пълнозърнеста спелта и 80% хидратация.




# 790
  • София
  • Мнения: 1 877
Ех, Щастливке, любими са ми твоите постове! ❤️❤️❤️

Може ли рецептата за хляба от спелта? Как ти стават такива шупли? 😍

# 791
  • София
  • Мнения: 1 676
Благодаря, Vanja77, но моите форми са стъклени, ако ги сложа в предварително загрята фурна, няма ли да се пукнат?

Стъклени форми не са подходящи за хляб. Моите са метални.
Хлябът се пече на високи градуси и се слага във вече загрятата фурна, така че тези форми ги ползвай за нещо друго. Освен това за печене на хляб аз ползвам тавите на фурната, а когато е по-рядко тестото имам много видове и размери тави и преценявам коя ще ми свърши работа.
Защо стъклените форми да не са подходящи?

# 792
  • София
  • Мнения: 1 676
Ех, Щастливке, любими са ми твоите постове! ❤️❤️❤️

Може ли рецептата за хляба от спелта? Как ти стават такива шупли? 😍
Разбира се.
200 гр. бяло брашно
100 гр. пълнозърнеста спелта
250 мл. вода
65гр. активен квас
10 гр.сол
Меся по тази схема.

# 793
  • София
  • Мнения: 1 877
Много благодаря, в блога ти видях и инструкции за печенето, та ще пробвам тези дни! 🌞

# 794
  • София
  • Мнения: 10 869
Скрит текст:
Благодаря, Vanja77, но моите форми са стъклени, ако ги сложа в предварително загрята фурна, няма ли да се пукнат?

Стъклени форми не са подходящи за хляб. Моите са метални.
Хлябът се пече на високи градуси и се слага във вече загрятата фурна, така че тези форми ги ползвай за нещо друго. Освен това за печене на хляб аз ползвам тавите на фурната, а когато е по-рядко тестото имам много видове и размери тави и преценявам коя ще ми свърши работа.

Защо стъклените форми да не са подходящи?

Защото трябва да се загряват постепенно.

Общи условия

Активация на акаунт