Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 505
  • 807
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Krasi *,
Вдянах и сейфнах Grinning!
Огромно благодаря,както и на всички,които ми помагат да ми се получи хлебчето! newsm51
Grinning
И да се похвалиш, като направиш хлебчето.     Hug

# 61
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Краси, и аз благодаря за разяснението! Тая част винаги ми е била неясна до сега (пък да ме пита човек що не съм попитала  Thinking) и винаги си изпускам кваса. Crazy

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 5 010
...
Т.е., кваса, който ти е останал след замесването и не ти трябва в следващите 1-2-3 дни, направо слагаш в хладилника.Когато решиш, че искаш да месиш, вадиш буркана, оставяш половин час да постои, да се стопли и захранваш с няколко с л брашно и съответното количество вода.След няколко часа той шупва и е готов за замесване.Взимаш си нужното количество закваска, а остатъка слагаш в хладилника.Когато ти потрябва, пак вадиш, малко да се стопли, захранваш и след няколко часа месиш.
Аз така правя, кваса ми е вече на няколко месеца.


И аз така, с тази разлика, че слагам цялото количество квас в хляба, а си отделям от готовия вече втасал хляб преди да го опека едно малко крайче, слагам го в буркан и в хладилника. Като ми трябва го вадя, захранвам и така...

# 63
  • Мнения: X
Краси, и аз благодаря за разяснението! Тая част винаги ми е била неясна до сега (пък да ме пита човек що не съм попитала  Thinking) и винаги си изпускам кваса. Crazy
Hug

# 64
  • Мнения: 81
аз да попитам - по 100гр брашно и 100 вода, нали така? И после колко изхвърлям и колко добавям? по 50 ли?

# 65
  • Варна
  • Мнения: 2 576
аз да попитам - по 100гр брашно и 100 вода, нали така? И после колко изхвърлям и колко добавям? по 50 ли?
Аз лично после добавях по 1с.л. брашно и вода (сутрин и вечер). Като минаха 2 - 3 дни изхвърлих половината и пак добавях по 1с.л. брашно и вода. Така докато минаха 8-10 дни и кваса ми се стори годен за ползване.
Успех!

# 66
  • Мнения: 95
Здравейте, сега откривам тази тема и ми е много полезна. Аз направих квас, който шупна много хубаво и направих 3 пъти хляб. Първи опит много несполучлив. Втори опит след поправени грешки стана горе долу. Третия път вече стана много хубав, на външен вид не се различаваше от хляба с мая, но беше леко кисел и в нас не го харесаха. Прибрах си кваса в хладилника и реших да пробвам след няколко дни пак, че тогава точно нямах време.
След 3 дена извадих 2 лъжички изчаках да се постопли захраних, но вече 2 ден не иска да шупне. Чудя се вече какво да го правя да продължавам ли да го храня или да вадя още от хладилника. Или направо всичко да хвърлям и да правя квас наново.
А за киселото разбрах, че съм сложила доста квас за един хляб мислех да пробвам с по малко, но така и не мога да го направя да е хубав за замесване.

# 67
  • Мнения: 228
Аз тъкмо бях "задобряла" с правенето на хляб от квас и пак нещо не ми се получава. Спред мен е от топлото време и понякога превтасал/недовтасал квас.
Не съм се сетила да прибирам кваса в хладилника и там да си втасва... Докато е в хладилника кваса трябва ли да се подрхранва задължително или само ако ни трябва в момента?
Прибрах изсъхнали топчета, но явно не беше станал хубав кваса и не ми се получи хубав хляб.
Отнемането на част от кваса с цел да не стане твърде много ли е само или каква друга причина има?

Благодаря!

# 68
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 627
Прибирам кваса в хладилника и не го захранвам. Когато ми е нужен изваждам го от хладилника оставям го 30-тина минути да се темперира и тогава го подхранвам, когато е шупнал хубаво, отделям колкото ми трябва за месене и останалото го прибирам обратно в хладилник /така си го отглеждам от 5 месеца/. Захранвам го веднъж седмично и след като шупне, ако няма да меся, изхвърлям малко от него и го прибирам. Отсипвам само за да не ми се пълни купата - друга причина няма. Този път обаче поради отсъствие не можах да го захраня и стоя в хладилника 2 седмици. Вчера го извадих и мислях, че е "умрял" Laughing, но за моя радост си е съвсем наред и днес ще меся.

# 69
  • Мнения: 484
Здравейте! И аз във вторник почнах да си правя квас с ръжено брашно, всеки ден добавях по 2 3 лъжици брашно и толкова вода. Днес сутринта вече имаше доста балончета, а когато го подхраних към 2 следобед, сега е 6, вече се е надигнал двойно. Дали ще ме изчака до сутринта да замесвам хляб или да го сложа в хладилника или да чакам още няколко дни, притеснява ме да не го "изтърва" и да се развали, вкисне или да му мине пикът?  newsm78

# 70
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 627
Довечера преди да си легнеш го подхрани отново и за утре сутрин ще ти е готов. Оставяш си малко за следващият път в хладилника, а с останалото замесваш.

# 71
  • Мнения: 228
Прибирам кваса в хладилника и не го захранвам. Когато ми е нужен изваждам го от хладилника оставям го 30-тина минути да се темперира и тогава го подхранвам, когато е шупнал хубаво, отделям колкото ми трябва за месене и останалото го прибирам обратно в хладилник /така си го отглеждам от 5 месеца/. Захранвам го веднъж седмично и след като шупне, ако няма да меся, изхвърлям малко от него и го прибирам. Отсипвам само за да не ми се пълни купата - друга причина няма. Този път обаче поради отсъствие не можах да го захраня и стоя в хладилника 2 седмици. Вчера го извадих и мислях, че е "умрял" Laughing, но за моя радост си е съвсем наред и днес ще меся.

Благодаря   bouquet

# 72
  • Мнения: 2 545
А аз нещо не успявам да го съхраня в хладилник newsm78

Два пъти опитвам, но все хваща мухъл и го хвърлям.

# 73
  • Мнения: 9 991
Египтяните с мухлясал хляб са налагали рани . В него има естествен хинин , хляб не се хвърля . Grinning

Ако е домашен и от квас разбира се  Laughing

# 74
  • София
  • Мнения: 7 817
А аз нещо не успявам да го съхраня в хладилник newsm78

Два пъти опитвам, но все хваща мухъл и го хвърлям.

А ... и колко време си го държала в хладилника та е хванало мухъл?

Общи условия

Активация на акаунт