Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 760
  • 807
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 545
А ... и колко време си го държала в хладилника та е хванало мухъл?

Няколко седмици. Аз пека хляб доста рядко - примерно веднъж месечно.
Държа и самия хляб в хладилника. Така ми издържа около месец без да мухлясва.

# 76
  • София
  • Мнения: 7 853
А ... и колко време си го държала в хладилника та е хванало мухъл?

Няколко седмици. Аз пека хляб доста рядко - примерно веднъж месечно.
Държа и самия хляб в хладилника. Така ми издържа около месец без да мухлясва.

Е това ме печеш един път годишно, не означава, че не трябва да обновяваш (подхранваш) кваса поне един път седмично. Аз например го правя в неделя. Изваждам го, темперирам го, храня го сутрин и вечер и го прибирам обратно в хладилника.

# 77
  • Мнения: 485
Здравейте пак. Имам няколко въпроса.
От миналия вторник почнах да си отглеждам квас. В събота мисля, че беше готов или по-скоро е бил в най-активната си фаза, както го описват в някои блогове. Тогава пробвах да замеся тесто с 500 грама брашно, пълнозърнесто пшенично, около 150 180 грама квас. Не го утежнявах с допълнително брашно, замесвах с мокри ръце. Оставих го да втасва в стая, която не се охлажда сега лятото. Оставих го уж за цяла вечер. На сутринта не се беше надигнал като нормално тесто, а просто беше изпълнил съда и отгоре беше равно равно тестото и като понечих да го събера, вътре беше на шупли и миришеше много на кисело. Сигурно температурата в стаята е била много висока.
На другия ден се опитах да правя багети с квас. Този път първото ми втасване го ограничих до 3 часа, пак в топла стая, тестото се понадигна по-нормално. Искам да знам как се премесва, защото ако опитам да го събера пак си стои на шупли и ако го намачкам и му спада обема, това нормално ли е? Също и второто втасване казват, че било много по-важно, но ме е страх ако първото е успешно дали няма да проваля второто ако го оставя по-дълго от първото и всъщност кое трябва да е по-продължително, че съвсем се обърках.
Дали аз не бъркам някъде в цялата процедура, за да не ми се получава тестото и затова и втасването?
Благодаря ви!

# 78
  • Мнения: 307
След 2 часа втасване може да помесиш пак. И да го оставиш още макс 4 часа да втаса

Ако го беше примесила и оставила пак да втаса пак щеше да ти се получи.


Аз си държа хлаба на стайна температура във стреч фолио и издържа 2 седмици без да мухляса. В хладилника има доста влага Simple Smile

# 79
  • Мнения: 660
Идвам да споделя, че тази година чудесно ми се получиха нещата със сухия квас в хладилника. Много бързо се активира и след 2 месеца, в които ни нямаше вкъщи, още на следващият ден имахме чуден хляб с квас. Wink

При мен пък хляб увит в стречфолио мухлясва на 3-4 ден. Съхранявам в шкаф, на стайна Т, но в хартиен плик, за да диша. Вярно, че след 3-4 дни се твърдява, но пък у нас повече време хляб не се задържа. Ако усетя, че става твърд, просто хартиеният плик го слагам в найлонов.

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 26 331
изпечения и изстинал хляб го съхранявам завит в памучна кърпа 2-3дни,остатъка отново завит и в найлонов плик за още 2-3дни

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Момичета , благодарение на вас мисля , че кваса ми е на път да се получи всеки момент Simple Smile
Искам съвет как да направя най-сполучливият си първи хляб ....
Проблема е че съм от 8.00 до 16.00 на работа, ако сутринта преди да тръгна замеся хляба , ще е удачно ли като се върна да го премеся и да го сложа да се пече. Искам да го направя с брашно от лимец и ръж.
Моля ви горещо да ми дадете най-сполучливата си рецепта в пропорции..  
  bouquet  bouquet

# 82
  • Варна
  • Мнения: 2 576
След всяко премесване на хляба трябва да изчакаш повторно втасване. От 8 до 16 си е доста време, има опасност да превтаса - топло е. Имам опит основно с бяло брашно.

# 83
  • Мнения: 485
Аз си правих два пъти с лимец и грахам смесено, хляба не бухва, което е нормално за тежко брашно. Иначе вече му хванах цаката. Замесвам си продуктите към 8 вечерта и на сутринта примесвам с още брашно, оформям хлябовете, слагам във фурната на 50 градуса за около час да си втаса и после пека на 200. После омеква коричката, ако изчакаш малко да изстине, иначе е твърда. Имам още малко да се усъвършенствам, но засега съм доволна.

# 84
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 672
Аз от доста време не премесвам втори път хляба и ми се получава идеално. Замесвам го към 23 часа, в 6 го слагам да се пече. За около час е готов. Завивам го с кърпа и готово.

# 85
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Здравейте може ли въпросче: цяло лято си държа кваса в хладилника в буркан с дупки когато ми потрябва вадя и добавям брашно и той си се надува и го ползвам Simple Smile Да но вчера не се наду, защо дали от по-студеното време Sad към 20 градуса беше вътре, лятото към 25-28 дали е от това  newsm78

# 86
  • Мнения: 67
Момичета, записвам се за да следя!
Аз искам да си правя хляб с квас в хлебопекарна! Имате ли изпробване такава рецепта?

# 87
  • Мнения: 1 291
Включвам се след много четене и чудене. Ето го и моя пръв хляб с квас.

Скрит текст:


Признавам си, че сложих една щипка мая 1/8 мерителна ч.л. Дано не ме дисквалифицирате.  Blush Едва днес разбрах защо всички казвахте, че вече не ядете хляб с мая.

Благодаря на тази от вас, която във втора тема сподели, че пече на програма френски хляб.  bouquet Реших да й се доверя и спечелих.  Mr. Green

Румипет, рецептата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=721326.msg … 02013#msg28002013

Програма ФРЕНСКИ хляб, средна коричка, 1400 гр. След сигнала добавих 10-тина мерителни с.л. брашно, че много се мажеше тестото, и рестартирах със същите настройки. И да не добавям брашно другия път пак ще рестартирам. Имай предвид, че моят пакет брашно беше толкова влажно брашното, че половината оставаше в лъжицата.

Помогна ми тази статия: http://www.kulinarno-joana.com/2014/03/bageti-ot-bialo-brashno-s-kvas/

Успех!

Последна редакция: пт, 03 окт 2014, 13:08 от mama Barba

# 88
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Здравейте ,от 2 месеца правя и аз хляб с квас .
Благодарение на вас и споделения ви опит ядем вкусен хляб в къщи   bouquet Благодаря   bouquet
Ето снимки от хляба ми ,слагам и малко лимец ,става много вкусен .

http://karinavan.snimka.bg/cooking/domashni-mezeta-i-mandji.796763.34135230.big
http://karinavan.snimka.bg/cooking/domashni-mezeta-i-mandji.796763.34135231.big
http://karinavan.snimka.bg/cooking/domashni-mezeta-i-mandji.796763.34135224.big
http://karinavan.snimka.bg/cooking/domashni-mezeta-i-mandji.796763.34135225.big

# 89
  • Мнения: 4 076
Здравейте ,от 2 месеца правя и аз хляб с квас .
Благодарение на вас и споделения ви опит ядем вкусен хляб в къщи   bouquet Благодаря   bouquet
Ето снимки от хляба ми ,слагам и малко лимец ,става много вкусен .
Изглежда бухнал и с фина коричка,моята е доста по-груба.С какво брашно го правиш?

Общи условия

Активация на акаунт