Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 147 094
  • 807
  •   1
Отговори
# 90
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Брашно тип 650 от лидъл ,като на 800 гр от него слагам 100 грама от лимец.
Аз пък искам да направя по дебела и хрупкава коричка и не ми се получава ,иначе е доста по-влажен от хляба с мая .

# 91
  • Мнения: 4 076
Ами аз правя едновременно по два хляба,общо 8 чаени чаши брашно.От тях 6 чаши смляна в биомагазин пшеница и ръж,става доста грубо и тежко,и 2 чаши обикновено бяло брашно от магазин.Бухва,но не колкото твоя хляб.Като цяло е по-влажен,но не е глетав,както в началото,докато се учех и разпитвах в темата.Коричката е също дебеличка и хрупкава.Слагам и тиквено семе,слънчегледово,каквото намеря.

# 92
  • Мнения: 1 291
Аз не   съм майстор, но изчетох бая назад в темите.  На едно място дядо  хаджия съветва да се правят  нарези на хляба, през които ще  излезе  повече влага.  Иначе  според него  е  нормално ръженият хляб  да   е  влажен. Споделя  също, че той  го хапва  на  препечени филийки по тази  причина.

Исках  да предложа  на първа страничка  да  сложим линкове към ключови  съвети и  рецепти. Аз ще ги  осигуря, ако  имам  време.

# 93
  • Мнения: 4 076
Влажността също зависи,според мен,от твърдостта на тестото.
Оставяла съм го доста течно,разбърквайки само с дървена лъжица,и после хлябът става влажен и глетав.Правила съм го твърдо,месила съм доста на ръка и резултатът ми е хляб,с който мога да ударя някого или поне да счупя зъб.Сега правя нещо междинно:не е рядка боза,но не е и твърдо тесто,и това е нашият хляб.До момента,в който науча нещо ново,разбира се.
Вече свикнах да правя такъв хляб,а в началото ми изглеждаше много сложно.Сега го правя без да му треперя и без да се замислям.

# 94
  • Мнения: 307
В новата къща не ми се получава нещо квастта. Втасва супер бавно. Втасва за повече от 12 часа и в хлебопекарната пълни едва половината казанче иначе си е пухкав. Хубавото е, че не киселее. В старото жилище втасваше за 3-4 часа и ставаше като хляба с мая в хлебопекарната, но пък имаше доста киселичък вкус.
Дайте съвети как да си забързам квастта да втасва повече, пък да не киселее.
Смятам да меся в хлебопекарната, че напоследък ме понаболяват ръцете.

( някой беше писал, че сложил и мая и квас, ама на мен ми е странно, ако ще слагаш мая, защо въобще правиш квас. То нали идеята е да не е с мая, че тя е вредна)

ПП моето домочадие е отвикнало на вкуса на маята и даже вече въобще не харесва.

# 95
  • София
  • Мнения: 7 923
Ако живеете на висок етаж или висока надморска височина или във влажен район (близо до река или особено до морето) - това е нормална ситуация. Тогава работете с малко повече квас като неутрализирате вкуса и със захар и в предварително загрято помещение.

Може кваса да ви е остарял и да се наложи да го подмените.

# 96
  • Мнения: 660
Към предложеното от дядо хаджия бих добавила и следното: След като е втасал наполовина хляба да го пуснеш отново на програма "тесто", или само измесване с втасване - това доукрепва връзките в глутена /предполагам, че слагаш поне 100-тина грама бяло брашно, а не само безглутенови такива/ и определено втасването е по-бързо втория път, а и хляба става по-вкусен сякаш. Друг трик е да пуснеш машината само на програма за изпичане за 2-3-5 мин, колкото да подгрее малко казанчето, ако е по-хладно в жилището. Peace

# 97
  • Мнения: 4 076
Какво съотношение квас:брашно спазвате?Примерно,на чаена чаша брашно колко квас или нещо подобно.

# 98
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
Какво съотношение квас:брашно спазвате?Примерно,на чаена чаша брашно колко квас или нещо подобно.
Меря в мерителна чаша 200 мл .квас , 400 мл .вода , 600 гр брашно ( бяло + черно )сол и малко захар  ,  съотношението по тази схема може да се променя според количеството желан хляб .В момента правя 300-600-900 .

# 99
  • Мнения: 4 076

Меря в мерителна чаша 200 мл .квас , 400 мл .вода , 600 гр брашно ( бяло + черно )сол и малко захар  ,  съотношението по тази схема може да се променя според количеството желан хляб .В момента правя 300-600-900 .
А аз слагам по-малко квас.
Утре ще ти крада рецептата,да знаеш... Wink

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Може ли рецепта и начин на приготвяне на хляб с квас в хлебопекарна.

# 101
  • Мнения: 660
Аз слагам около 100-120мл квас на 300 мл течност и 500 гр брашно.

Ани ка, същите неща слагам в хлебопекарната както и с мая, само дето вместо мая слагам квас - отгоре дадох пропорциите горе-долу. Пускам на програма за месене и втасване, като свърши програмата оставям да си довтаса, после пускам да се размеси още веднъж и да втаса отново - втасва доста по-бързо и след това пека само. Рядко пека в пекарната аз, по-често пека във фурната.

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Благодаря Tony_st  ще пробвам и аз, но в хлебопекарната. Само, че не е ли малко брашното или се допълва закваската до 300 гр. течност?

Последна редакция: чт, 09 окт 2014, 17:21 от Ani Ka

# 103
  • Мнения: 660
Зависи от брашното - понякога отива 20-30 гр повече, или по-малко. Зависи също и от гъстотата на кваса - моят го държа малко по-гъст. Наблюдаваш си тестото както и при направата на хляб с мая и добавяш брашно, или течност, при необходимост.

# 104
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 141
http://www.youtube.com/watch?v=_zVnWxN-ZGI
ето от тук се научих , все не ми ставаше и преди да попадна на това клипче ,почти се бях отказала .
 LilaC погледни преди да започнеш ,аз много изчетох все не намирах отговор за съотношенията и направих серия " тухлички '
ето и това е полезно http://www.youtube.com/watch?v=nSRo7ZmyhY8
В хлебопекарната имам 2 неуспешни опита ,но това беше в началото на ,докато опипвах почвата ,сега след толкова разяснения трябва да пробвам .

Общи условия

Активация на акаунт