Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 880
  • 807
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 1 141
Купих си нахутена мая за хляб и направих хляб по рецептата на пакетчето в пекарна Панасоник.
Кората на хляба стана твърда и ми се искаше да бухне повече.
Къде греша според вас?

# 436
  • София
  • Мнения: 7 873
Купих си нахутена мая за хляб и направих хляб по рецептата на пакетчето в пекарна Панасоник.
Кората на хляба стана твърда и ми се искаше да бухне повече.
Къде греша според вас?

Може би трябваше да увеличите времето да втасване и да намалите времето или температурата на печене.

# 437
  • София
  • Мнения: 2 298
Купих си нахутена мая за хляб и направих хляб по рецептата на пакетчето в пекарна Панасоник.
Кората на хляба стана твърда и ми се искаше да бухне повече.
Къде греша според вас?
На каква програма пусна машината ? Като изстине и го сложиш в найлон би следвало да омекне, при мене така става, когато ползвам нахутена мая.

# 438
  • Мнения: 1 141
Сложих на основна програма 1 на Панасоник 4 часа с 2 часа отложен старт: 2 супени и 1 чаена лъжица с мярката на хлебопекарната мая, 300 мл вода 38 градуса, 500 гр.брашно тип 405 (купувано е от Лидъл в Германия), 1/2 ч.л. сол в описаната последователност. След изпичане отгоре кората остана бяла и по-твърда. Прекрасен вкус, а на следващия ден омекна кората. Не съм слагала хляба в найлон, не знаех. Повече няма да си купя химикална мая- суха или прясна. Решила съм следващият хляб да е с 3 ч.  отложен старт.

# 439
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Нахутената мая си е ок,не е никаква химия.Ползвам я от 3год.и винаги се получава. Но аз пека във фурна и слагам съд с вода,тогава не се втвърдява толкова много кората.

# 440
  • София
  • Мнения: 7 873
Всъщност от къде взимате нахутена мая?

# 441
  • София
  • Мнения: 2 298
Нахутена мая има на Екзарх Йосиф в едно магазинче за семена и ядки, в страни от Централни хали. Като се напише в търсачката нахутена мая, излизат и два електронни магазина. И аз от 10-тина дни пак се върнах основно към нея, защото кваса ми умря, вероятно от падането на температурите, или от нещо друго ... Тя не е химия, в нея няма онези дрожди на маята за хляб, които са вредни за организма. А за още по-добро набухване добавям и смлян малц, писала съм преди няколко поста как го правя. И аз пека във фурната с купички вода, когато ползвам форма - за багети защото са по-удобни за сандвичи на детето, или продълговат хляб. И с тоя хляб дори се размечтах за нова фурна параконвектомат, заради печенето на пара ...Иначе пека често и в милтикукъра, защото там ми е лесно като наглася три етапа на температури - за втасване, печене и накрая за 10-тина минути печене за коричка, не го мисля въобще да се занимавам с него от слагането до готовност, накрая запичам под халогенен капак за 5 минути за горна препечена коричка, че кукъра не прави такава. Ефекта в кукъра е като в хлебопекарна без месенето. Ако хваща дебела и твърда кора може и да се наръси леко с вода и завие с хавлиена кърпа, веднага ще омекне.

# 442
  • София
  • Мнения: 7 873
Нахутена мая има на Екзарх Йосиф в едно магазинче за семена и ядки, в страни от Централни хали. ...

Бе правех си едно време нахутен квас, ама то е аромат то е чудо и се отказах.

# 443
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Миришело ти е неприятно ли?

# 444
  • София
  • Мнения: 2 298
Нахутена мая има на Екзарх Йосиф в едно магазинче за семена и ядки, в страни от Централни хали. ...

Бе правех си едно време нахутен квас, ама то е аромат то е чудо и се отказах.

Самата мая също има изразен аромат, но на нас в хляба ни харесва, много е ароматен и с вкус като домашен. Всъщност с тази мая и бяло брашно се правят симидите от едно време. Предимството на маята е, че не се чака с часове да втасва, на етикета пише, че съдържа малц - тайното чудо на хлебарите за бързо набухване на тесто. А и аз нали добавям още малц, та съвсем бързо ми втасва, като с маята за хляб. А и се съхранява лесно, на прах е и в буркан в хладилника.

# 445
  • София
  • Мнения: 2 298
Ето днешното ми хлебче с нахутена мая. 300 гр. брашно от които 200 гр. бяло и 100 гр. пълнозърнесто (20 гр. пшеничен малц и 80 гр. лимец), пресях го, но си му сложих и триците, които останаха в ситото. И 200 мл. вода, втаса за около час във фурната на 40 градуса, удвои си обема почти 3 пъти и хлебчето е пухкаво, меко и ароматно..

   

# 446
  • София
  • Мнения: 10 858
От мен едни леко сладникави ябълкови питки:

# 447
  • Мнения: 1 092
Може ли още малко упътване за магазинчето, в което продават нахутена мая? Сещам се, че има един павилион с чорапогащници на Екзарх Йосиф зад Халите, някъде около него ли е това магазинче? Също така на опаковката на маята има ли указания как се активира? Благодаря предварително  bouquet

# 448
  • Мнения: 389
Аз съм ползвал тази.Дават я за хлебопекарни, но си става и за фурна.

# 449
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Тази е Peace
Намира се след павилиона за гевреци и след немския магазин,зависи от къде се идва...

Общи условия

Активация на акаунт