Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 147 095
  • 807
  •   1
Отговори
# 480
  • USA
  • Мнения: 675
Много благодаря на всички! bouquet

Правя я по подобен начин като тази на Дядо Хаджия ( записах си рецептата за боза и квас), но по време на втасването, освен че ферментира и леко започва да има дъх на мухъл. И с готова закваска от стара боза и с домашна закваска, един и същ е резултата. Чудя се какво правя грешно.
Сега сложих още една доза, утре предполагам ще е готова и ще видя пак дали ще е така.

plm_79, ще пробвам и по този начин с просо, редовно го имам вкъщи.

Ето по коя рецепта правих боза  http://novinibg.net/istinska-domashna-boza-prigotvena-po-originalna-retzepta/

и рецептата от квас пак от там http://novinibg.net/ot-tetradkata-na-baba-vkusen-hlyab-s-kvas-re … s-snimki-i-video/

Нормално ли е брашното да се утаява на дъното по време на ферментирането, а водата отгоре да остава?

Последна редакция: пт, 31 мар 2017, 01:25 от maimun77

# 481
  • Мнения: 389
И двете рецепти са мои напъни Simple Smile .Това е сайт на едни приятели.Иначе, ето я и другата рецепта, за която казах, че ми харесва повече.Опитвал съм и с пшеница, ръж, лимец, но не става толкова фино и трябва да се прецежда.Според мен с просо е най-добре в домашни условия.С брашно също ми харесва де.Трябва да е по-рядка, защото след това се сгъстява.С бозата на Хармоника става добре.Би могло да се остави малко на топло за да се вкисне леко, ако не е вече кислела.След това може да се ползва от готовата.

Истинска боза от просо – без консерванти и лесна за приготвяне (ВИДЕО)

Последна редакция: пт, 31 мар 2017, 11:08 от plm_79

# 482
  • USA
  • Мнения: 675
Влизам да се похваля, че снощната доза стана супер. Няма никакъв вкус на мухъл, много е вкусна.
plm_79, благодаря  bouquet, ще пробвам с просо следващият път и ще пиша.

# 483
  • Мнения: 500
Здравейте, от близо месец се запалих по хляба с квас. Първият път стана страхотен, втория опит беше горе-долу хляба превтаса и стана кисел. Днес опекох нов път ще видим,но онзи ден заложих нов квас от пълнозърнесто брашно,вода и щипка захар. Со тази сутрин имаше сладникав аромат,целия ставаше на мехурчета,усвояване обича си,по два пъти на ден го захранват,но след като го опитах ми се стори кисел. Дали съм го провалила?

# 484
  • Мнения: 712
Привет! Хлябът с квас е новата ми страст Simple Smile
Захванах си квас от лимецово брашно, вече два хляба направих и се влюбих във вкуса!
Имам следните въпроси: този квас само за изделия от лимец ли мога да го ползвам? Ако искам да направя с друго брашно, теябва да си захвана съответния квас, нали?
Също бих се радвала да споделите рецепта за козунак с квас, или за погача.
И последно, квас от бяло брашно как правите? Благодаря много на отзовалите се!

# 485
  • София
  • Мнения: 10 902
Привет! Хлябът с квас е новата ми страст Simple Smile
Захванах си квас от лимецово брашно, вече два хляба направих и се влюбих във вкуса!
Имам следните въпроси: този квас само за изделия от лимец ли мога да го ползвам? Ако искам да направя с друго брашно, теябва да си захвана съответния квас, нали?
Също бих се радвала да споделите рецепта за козунак с квас, или за погача.
И последно, квас от бяло брашно как правите? Благодаря много на отзовалите се!

Аз използвам закваска от пълнозърнесто брашно за всичко, освен за тестата, които са само с бяло брашно. За тях имам закваска с бяло брашно. Хляб с брашно от лимец правя по тази рецепта.
Закваската с бяло брашно се захваща по същия начин, само че се слага по малко повече брашно. Става малко по-трудно и по-бавно.
С нея, от тези неща, които те интересуват правя:

Руски козунак (Кулич)

Великденски козунак

Великденски кравай

# 486
  • Стара Загора
  • Мнения: 54
Здравейте на всички. Много се радвам, че открих темата. Преди години бях правила квас с ръжено брашно, стана и хляб правих, след което го сложих в хладилник до следващия път и на третия ми опит да го събудя, кваса мухляса. Не разбрах какво сгреших. Наскоро пак се опитах да направя квас, но с пълнозърнесто брашно от лимец и изобщо не стана. Много бързо се вкисна, на втория-третия ден. Реших, че е от брашното, но сега чета, че правите квас с лимецово брашно. Да разбирам, че става с всякакво брашно? Вие какво брашно използвате най-вече? От какво може да се е получило вкисването-много вода, малко вода, вида брашно?

# 487
  • гр. Шумен
  • Мнения: 64
Запис, че из аз се запалих по хляб и квас Simple Smile

# 488
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Здравейте на всички. Много се радвам, че открих темата. Преди години бях правила квас с ръжено брашно, стана и хляб правих, след което го сложих в хладилник до следващия път и на третия ми опит да го събудя, кваса мухляса. Не разбрах какво сгреших. Наскоро пак се опитах да направя квас, но с пълнозърнесто брашно от лимец и изобщо не стана. Много бързо се вкисна, на втория-третия ден. Реших, че е от брашното, но сега чета, че правите квас с лимецово брашно. Да разбирам, че става с всякакво брашно? Вие какво брашно използвате най-вече? От какво може да се е получило вкисването-много вода, малко вода, вида брашно?
аз го правя с бяло брашно и трици; вкисването според мен е от повече седене/повече втасване; но пробвай ще видиш къде грешиш и кое ти харесва и ще му свикнеш късмет  bouquet

# 489
  • USA
  • Мнения: 675
Моята закваска се вкисна в хладилника, не е стояла повече 3 дни. Направих хляб с нея, да видим дали някой ще го яде  Laughing

# 490
  • Мнения: 51
Моята закваска се вкисна в хладилника, не е стояла повече 3 дни.

maimun77 може и да не се е вкиснала а пък да е адски огладняла eat ... опитай да я подхраниш няколко пъти за да се възстанови напълно... дай и възможност/шанс  Peace

Цитат
Направих хляб с нея, да видим дали някой ще го яде  Laughing
но  все пак  сподели какъв е резултата  newsm78

аз пък пак със домашни хлябове но само със бяло брашно Thinking
първия хляб с френска закваска която е хранена със бяло брашно а и в рецептата напълно със бяло, при втория хляб пак със френска закваска която този път е хранена със  пълнозърнесто а в рецептата пак напълно със бяло, нещо подобно на вермонтския хляб
Скрит текст:














предишните ми изпълнения
Скрит текст:










различни помагала


+





първите ми хлябове със закваска
Скрит текст:



























 Hug

# 491
  • Sofia
  • Мнения: 26 455
Еййй,страхотни са Hug

На мен ми донесоха към 4кг брашно от лимец,млян на домашна мелница... и вчера реших да правя с нахутен квас,бързо втаса,но при печенето не увеличи повече обема си.Добре е изпечен,но е много ронлив и леко горчив вкус остава в устата...не ми допада много
Лимецов хляб може ли да стане на шупли или трябва и бяло брашно да добавя?

# 492
  • Мнения: 51

На мен ми донесоха към 4кг брашно от лимец,млян на домашна мелница... и вчера реших да правя с нахутен квас,бързо втаса,но при печенето не увеличи повече обема си.Добре е изпечен,но е много ронлив и леко горчив вкус остава в устата...не ми допада много

нямам мн.опити със нохутен квас, но ял съм много хлябове приготвяни със нохутена закваска но никога не съм усещал горчивина, тъкмо обратното, тука се славят и ги наричат и се познават като сладки хлябове.  newsm78 (престои ми да пробвам нохутената закваска, но след време)

понеже глутенът в лимеца е на много ниско ниво ще трябва бяло да, но лимеца е брашно със история от 12000хил години и със мн.добре запазени свойства през тези дълги векове, поради което глутена и е съвсем различен спрямо сегашните, например съвременната пшеница е със 48 хромозома а тя е само със 14. Па тези ми 48 хромозома  отварят врати (опазил Бог) към много страшни болести(от Алцхаймер чак до рак )

затова се препоръчва възможно най дълго втасване, където например последното втасване да не е под 6часа, според което хляба през лятото би трябва да се втасва в хладилника , а през зимата в някое студено кътче на къщата между 10 и 15 градуса, или за още по дълго в балкона със затворени прозорци.

Цитат
Лимецов хляб може ли да стане на шупли или трябва и бяло брашно да добавя?

за ориентировъчно в подобни съчетания/съотношения със бяло бях писал навремето в първия ми пост в любими, под скрития текст с заглавие за съотношенията
 

Последна редакция: пт, 14 апр 2017, 07:24 от Ердинч

# 493
  • Sofia
  • Мнения: 26 455
Горчивината мисля че е от брашното...със сух нахутен квас/купен/ правя хляб и др неща от дълго време и ми харесва аромата от него...никак не ми се иска да добавям бяло брашно/не ползвам от години/,...нямаше ли нещо друго,което се добавя за еластичност?

# 494
  • Мнения: 51
нямаше ли нещо друго,което се добавя за еластичност?

има, да, но предимно с химикали  newsm78

помагай си с процеса на автолиза но със около час време. Презентирай също така и със малко повече количество вода(слабоглутеновите или безглутеновите брашна изискват повече кол.течности) и със включването на 1чл пресен лимонов сок в това общ.количество вода и непременно изпичане на това много влажно тесто във неква си форма за печене

първо давай си рецептата насам да я видиме, па после да му мислиме как да я натъкмиме



 bouquet

Последна редакция: пт, 14 апр 2017, 10:30 от Ердинч

Общи условия

Активация на акаунт