МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 62-ра ТЕМА

  • 81 169
  • 748
  •   1
Отговори
# 630
  • гр. София
  • Мнения: 4 799
А някаква сполучлива рецепта за козунак може ли да споделите? За машината на Лидл, ако има значение.  Simple Smile

# 631
  • Мнения: 6 880
А някаква сполучлива рецепта за козунак може ли да споделите? За машината на Лидл, ако има значение.  Simple Smile
Аз съм правила козунак на Пина (напиши в Гугъл - "козунак на Пина в хлебопекарна" и ще ти излезе рецептата). Правих на програма"сладък хляб". Стана с много конци, надигна се до капака . Не ми хареса само, че не приличаше на традиционен козунак на външен вид, а приличаше на хляб с конци (макар че го сплетох).

# 632
  • Добрич
  • Мнения: 5 470
Някой има ли сполучлива рецепта за хляб, направен изцяло с пълнозърнесто брашно?


С пълнозърнесто пшенично брашно от МЕТРО съм доволна от тази рецепта:

Скрит текст:

900 г. брашно
2 1/2 с.л. захар
3 ч. л. сол
4 с. л. мазнина /ползвам шарлан/
530 мл. вода
18 г. прясна мая

# 633
  • Мнения: 51
Обаче няма такива функции като първо месене, автолайз и може би трябва да ги сборувам, но пък като цяло максимума е 30 мин. Предполагам, че това не е проблем.
да, ще трябва да ги сборуваш, и в моята пекарна в програмата за ръчна настройка времената са най много до час, а аз например си ги увеличавам/разширявам с помоща на тоя уред

Цитат
Всъщност какво е автолайз?

това е автолиза

Етимологически казано, това е френската дума за биологичното понятие “autolysis”, което е произлязло от гръцките думи “self” и “splitting” нещо като "аз" и "разделяне".  по точно казано автолизата е разрушаване на клетката със собствени и ензими, или  "самостоятелно разделяне" на амилаза и протеаза. ензимите в брашното се преобръщат към нишесте и белтъчини/протеини. Нишестето се превръща в захар, а протеинът се реформира като глутен. в крайна сметка с помоща на по добре поетата влага/вода се оформя много по силен глутен. (ако има компетентни по въпроса, моля да се изкажат по точно) бях писал преди години по въпроса и си го бях копирал коментара в първия ми пост в любими под скрития текст с заглавие аutolyse

Цитат
И другото, което искам да попитам, каква е целта на 10% бяло брашно в пълнозърнестия хляб, помага за нещо?

понеже попита за пълнозърнест, а пълнозърнестия хляб не винаги е правен от 100% пълнозърнесто брашно, бях споменал за пропорциите преди години също по въпроса и си го бях копирал коментара в първия ми пост в любими под скрития текст с заглавие за съотношенията, целта ми е леко да подсиля глутена.

Цитат
Levain в първата таблица означава закваска, нали така? И същата ли е ръчната програма за смесения хляб като тази на пълнозърнестия?  Embarassed

 да, Levain означава закваска,  a Levain Naturel e най простата и една от най добрите закваски която съм си приготвял до сега(в момента имам си я в достатъчно количество изсушена)

рецептата в таблицата може да се направи(правил съм я няколко пъти) и във хлебопечката, най големия проблем е само във времената за втасване, някак си трябва да си ги преустроите особенно в последното втасване до най малко 2,5 часа(при стайна темп.), по горе бях казал че в моята машина настройките за ръчната ми при отделните втасвания могат да се регулират до най много час, а аз се възползвам от посочения по горе уред и от функцията на машината ми да захранва/запазва настроената програма до 1час при прекъснат ток, както ще познаете, със горе посочения уред само спирам от време на време тока на машината но за не повече от час  Hug

ето хляб по подобна рецепта, само че ако не бъркам със около 20-30% бяло мисля че беше, хляб върху камък изпечен в първите 15мин под железен похлупак(връшник), както в едно време 
Скрит текст:





lina2, на ръчно-настроена програма. По-надолу в таблица на Ердинч са дадени времената за всяка стъпка.

може и на обикновенна, на френска или на програма за пълнозърнест, но само при условие че сте снабдени със таймер или вместо него да си спирате индивидуално тока на машината като се съобразявате със времето ви за захранване на дадената програма при прекъснат ток(моля за справка в инструкционната книжка на машината ви).

Последна редакция: сб, 08 апр 2017, 16:06 от Ердинч

# 634
  • гр. София
  • Мнения: 4 799
А някаква сполучлива рецепта за козунак може ли да споделите? За машината на Лидл, ако има значение.  Simple Smile
Аз съм правила козунак на Пина (напиши в Гугъл - "козунак на Пина в хлебопекарна" и ще ти излезе рецептата). Правих на програма"сладък хляб". Стана с много конци, надигна се до капака . Не ми хареса само, че не приличаше на традиционен козунак на външен вид, а приличаше на хляб с конци (макар че го сплетох).
Благодаря, Фортуна! Намерих рецептата. А на какъв грамаж се пуска програмата? И някой не беше ли числа, че козунак не се прави на Сладък хляб? newsm78

# 635
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 872
Програмата за сладък хляб по спомен е доста къса,  а на козунака му трябва много втасване.  Някъде бях чела,  че е добре да се прави на най-дългата програма или на тази за нормален хляб.

# 636
  • Мнения: 6 880
В книжката на моята машина (Kenwood) за програма "сладък хляб" пише, че е за хляб с високо съдържание на захар и е по-дълга от всички други програми с изключение на тази за пълнозърнест. Peace
Leila , ще погледна рецептата и ще пиша пак на какъв грамаж се пуска машината, че съм забравила, само помня, че трябва на Светла кора да печа , защото на средната ми се препече отстрани.

# 637
  • Мнения: 459
Здравейте,търся рецептата за хляб с кисело мляко на Ердинч .Може ли линк към рецептата?

# 638
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 872
Може,  на лидлската машина сладкият хляб е с най-къса програма, млечният е с най-дълга. Явно всяка машина е различна.

# 639
  • Мнения: 51
Здравейте,търся рецептата за хляб с кисело мляко на Ердинч .Може ли линк към рецептата?

galqdumanova Тука е линка

ако има нещо неясно, питайте моля

 bouquet

# 640
  • Мнения: 6 880
Ясно. Peace Значи на най-дългата програма се прави козунак.
А на какъв грамаж сигурно пак трябва да се прецени според машината. При моята за 750 грама готово изделие се слага 450 гр брашно, не съм съвсем сигурна, но мисля, че козунака на Пина съм го правила на 750 гр.

# 641
  • Добрич
  • Мнения: 5 470
И аз на програмата за сладък хляб пека козунака. За 700 г. брашно времето е 3 ч. и 50 мин. Обаче се наложи да отложа печенето, защото му трябваше още време за втасване. После го опекох на програмата за печене. Може би защото сложих 2 кутии с локум /280 г./, че детето иска много локум. И пак малко и се видя.  Laughing

Скрит текст:



# 642
  • Мнения: 459
Правих тази рецепта за козунак.
Козунак с кисело мляко в хлебопекарна
- 3 яйца
- 150 гр. захар
- 125 мл олио
- 125 мл кисело мляко
- 2 с.л. ром (коняк, ракия)
- настърганата кора на 1 лимон
- 500 гр. брашно
- 1 пакет суха мая на д-р Йоткер
- Добавки (стафиди, локум, ядки)

Начин на приготвяне:

- В отделен съд се разбиват яйцата, захарта, олиото, киселото мляко, рома и настърганата кора от лимон. Не е необходимо разбиване с миксер.
- Сместа се изсипва в контейнера на хлебопекарната.
- Добавя се пресятото брашно и накрая сухата мая.
- При първия звуков сигнал се добавят добавките.( Аз предварително накиснах 3-4 супени лъжици стафиди с малко ром и добавих нарязан на кубчета локум, оваляни в кокосови стърготини, за да не се слепват).

Козунака стана мек и на конци,но не беше изобщо сладък.Според мен му е нужно двойна доза захар за да е истински козунак.Бихте ли предложили рецепта или как да преработя тази за по-голяма сладост?

# 643
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
Вела, страхотен е на вид. А на вкус как беше? Може ли рецепта - с марки на брашното и маята?

galqdumanova, освен повече захар, друго не виждам какво. Но според мен, ако се увеличи захарта, трябва и малко повече мая Thinking
Алкохолът за вкус ли се слага само, т.е. дали мога да го заменя с есенция ром?

# 644
  • Мнения: 13 476
Като че ли стават по-пухкави тестените неща като се добави малко количество алкохол, така че не е само за аромата. Когато нямам ром или бренди, съм слагала водка вместо това, плюс есенция.
Някои слагат лъжица ракия, но аз лично не харесвам ракия като цяло и имам чувството че се усеща миризмата после, макар че другите вкъщи тогава казаха че си въобразявам.

Общи условия

Активация на акаунт